Lillien.pl

Śluby homoseksualne

Strona główna » Warto wiedzieć » Śluby homoseksualne
ślub homoseksualny

Ocena: 4,18/5

Śluby homoseksualne, których wynikiem są małżeństwa jednopłciowe, to dla wielu osób w naszym kraju wciąż temat tabu. Mimo, iż otwartość na kwestie równości i szeroko pojętej tolerancji są wyznacznikiem postępu danego kraju, poziomu demokracji w nim panującego, to w Polsce zawieranie małżeństw homoseksualnych wciąż jest i pewnie jeszcze długo będzie niemożliwe. Nie zmienia tego nawet fakt, że w społecznych i publicznych debatach, coraz więcej osób opowiada się i popiera możliwość zawierania ślubów homoseksualnych.

Niemniej jednak warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, także od strony prawnej, zastanowić się, jaka alternatywę dla ślubu cywilnego czy kościelnego w Polsce, mają pary tej samej płci.

Śluby i małżeństwa homoseksualne w Polsce

W państwach, w których śluby homoseksualne zostały zalegalizowane, małżeństwa osób tej samej płci, określane są przez tamtejsze prawo, jako związek cywilny, który wiąże małżonków emocjonalnie, prawnie i ekonomicznie. Jest on instytucją społeczną, pełnoprawnym małżeństwem, na równi, ze związkami heteroseksualnymi, zawieranymi przez kobiety i mężczyzn.

Jednak w Polsce, w tutejszym prawie, instytucja małżeństwa ani partnerskiego związku homoseksualnego nie istnieje. Możliwość przystępowania do ślubów homoseksualnych blokuje art. 18 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, a także polski Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Ustawa zasadnicza określa małżeństwo, jako:
„jako związek kobiety i mężczyzny (…) a rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”

lesbian_marriage.jpg

Natomiast kodeks stanowi, że:

„w Polsce małżeństwo może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna (…)”

Nie oznacza to jednak, że w Polsce śluby par homoseksualnych w ogóle nie miały miejsca. Niektóre pary jednopłciowe przystępują do tzw. ślubów humanistycznych. Te jednak wciąż nie są uznawane przez polskie prawo (akceptuje je natomiast prawodawstwo Norwegii, Szkocji i USA). Pierwszy humanistyczny ślub lesbijek odbył się 2 sierpnia 2008 roku. Natomiast pierwszy humanistyczny ślub gejów w Polsce, miał miejsce 5 grudnia 2009 roku.

Śluby humanistyczne udzielane są na terenie naszego kraju od 2007 roku – także parom homoseksualnym. Największą popularnością cieszą się w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i USA. Środek ciężkości w ślubach tego rodzaju został przełożony z kwestii duchowych, na wartości humanistyczne, takie jak: wolność jednostki, równość kobiety i mężczyzny, afirmacja tolerancji i różnorodności, zaufanie do ludzi, współpraca, empatia, przyjaźń. Jak już wspomnieliśmy, w Polsce śluby humanistyczne nie mają znaczenia cywilnoprawnego, natomiast bardzo duże znaczenie społeczne.

Kraje, w których można zawrzeć małżeństwa homoseksualne

W niektórych krajach śluby osób tej samej płci, a co za tym idzie, małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane kilkanaście lat temu. Pierwszym krajem, który dokonał tego ważnego przełomu, była Holandia. Tam małżeństwa jednopłciowe zostały uznane w świetle prawa w roku 2001 roku. Następnie, stopniowo dołączały do niej takie państwa jak:

 • Belgia – w 2003 roku
 • Hiszpania – w 2005 roku
 • Kanada – w 2005 roku
 • RPA – w 2006 roku
 • Norwegia – w 2009 roku
 • Szwecja – w 2009 roku
 • Portugalia – w 2010 roku
 • Islandia – w 2010 roku
 • Argentyna – w 2010 roku,

a także amerykańskie stany:

 • Massachusetts – w 2004 roku
 • Connecticut – w 2008 roku
 • Iowa – w 2009 roku
 • Vermont – w 2009 roku
 • Maine – w 2009 roku
 • oraz w stanach: Nowy Jork, New Hampshire, Dystrykt Kolumbii.

W większości tych miejsc, wraz z legalizacją związków homoseksualnych, pary tej samej płci otrzymały pozwolenie na adoptowanie dzieci.

Jeszcze więcej krajów wprowadziło formalne pozwolenie na legalizację związków partnerskich, które obejmuje także gejów i lesbijki. W Europie są to państwa takie jak:

 • Dania (1989 r.)
 • Francja (1999 r.) 
 • Niemcy (2001 r.)
 • Finlandia (2002 r.)
 • Chorwacja (2003 r.)
 • Luksemburg (2004 r.)
 • Wielka Brytania (2005 r.)
 • Andora (2005 r.)
 • Słowenia (2005 r.)
 • Czechy (2006 r.)
 • Węgry (2007 r.)
 • Szwajcaria (2002 r.)
 • Austria (2003 r.)
 • Irlandia (2010 r.)

W Ameryce:

 • Kolumbia (2006 r.)
 • Urugwaj (2008 r.)
 • Brazylia
 • Meksyk (2006 r.)
 • Stany Zjednoczone 

Oceania:

 • Nowa Zelandia (2004 r.)
 • Australia

Bliski Wschód

 • Izrael

Rejestrowane związki partnerskie, inaczej nazywane też formalnymi związkami partnerskimi to takie, które pociągają za sobą podobne do małżeństwa skutki cywilnoprawne. Jednak ich rejestracja w niczym nie przypomina ceremonii ślubu, a polega na oficjalnym złożeniu podpisów dwóch partnerów czy partnerek, w obecności urzędnika. Zarejestrowanie związku partnerskiego daje część praw, jakie posiadają małżonkowie połączeni ślubem.

gay_marriage.jpg

Ślub homoseksualny w Holandii 

Wiele par – gejów i lesbijek marzy o tym, aby tak, jak ich heteroseksualni znajomi, zawrzeć związek małżeński. Zastanawiają się nad tym, gdzie wziąć ślub homoseksualny. I według przeprowadzonych badań ich wybór najczęściej pada na Holandię, która uchodzi za państwo najbardziej liberalne. Mimo, iż jest tylko jednym z wielu krajów, które zalegalizowały śluby homoseksualne i dały parom tej samej płci możliwość zawierania związków małżeńskich. Bardzo często wybór pada też na Belgię. Szczegółowe informacje na temat ślubów udzielanych w Holandii i Belgii, formalności, jakich należy przed nimi dopełnić udzielają ambasady:

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie

ul. Kawalerii 10
00-468 Warszawa
tel. (+48) 22 5591200
faks (+48) 22 8402638

Ambasada Belgii w Warszawie

Ulica Senatorska, 34
00-095 Warszawa
Tel: + (48) (22) 551.28.00
Fax: + (48) (22) 828.57.11

Jednocześnie warto zaznaczyć, że śluby homoseksualne, udzielane za granicą, nie są uznawane w naszym kraju. Respektują je i uważają za pełnoprawne jedynie państwa, które same wprowadziły możliwość zawierania związków małżeńskich, przez osoby tej samej płci.

Słynne pary i małżeństwa homoseksualne:

Cynthia Nixon (Miranda z serialu „Seks w wielkim mieście) i jej partnerka Christine Marinoni

cynthia_nixon.jpg

 Ellen DeGeneres (komik, aktorka) i Portia De Rossi (aktorka)

ellen_portia_9.jpg

 Elton John (piosenkarz) i jego partner, kanadyjski reżyser David Furnish

elton_john_david_furnish_.jpg

 George Michael (piosenkarz) i Kenny Goss

george_michael.jpg

Marc Jacobs (projektant mody) i Lorenzo Marzone

marc_jacobs.jpg

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski

tomasz_raczek_i_marcin_szczygielski.jpgŚrednia ocena: 4,18 / 5 (11 głosów) Oceń artykuł:

Zobacz również:

Toasty weselne
Zabawy ślubne
Zaręczyny
Ślub cywilny


Polecamy:


Komentarze

Paweł- Tadek 2013-05-09 09:25

Obecnie mieszkamy w Niemczech blisko Koloni, lecz nie posiadamy meldunku a chcemy zalegalizowac nasz związek Paweł-Tadek, czy zechciał by nam w tym ktoś pomóc. Z góry dzięki Pozdrawiamy

Paweł- Tadek 2013-05-09 09:35

Obecnie mieszkamy w niemczech niedaleko Koloni, chcieli bysmy zalegalizować nasz związek Paweł - Tadek, lecznie posiadamy na terenie niemiec meldunku. Czy jest ktoś ktoby nam pomógł i poprowadził dobra radą. Z gury Dziękujemy i Pozdrawiamy.

przyszla zona :-) 2013-08-12 13:07

Mieszkamy w Anglii i prawdopodobnie juz za rok bedziemy tu mogly zawrzec slub cywilny. Ogromnie sie cieszymy! :-)
Mam tylko nadzieje, ze nie bede miala problemu z uzyskaniem w polskim USC odpowiedniego zaswiadczenia. Nie mam szczegolnej ochoty na szarpanki i zabawe z mediami, ale jesli bedzie to konieczne, wybiore sie na te mala wojenke. Wybralam do zycia inny kraj i Polsce juz nic do mnie! A juz na pewno nie powinien jakis glupi urzednik stawac na drodze do czyjegos prywatnego szczescia!

Paweł 2014-03-21 02:48

Witam!
Zajmuję się legalizacją związków homoseksualnych .
Prosze powiedzieć jak by miało to wyglądać . :)
Ja resztę opisze :) I pomogę jak tylko będę mógł

Joachim 2014-05-01 17:55

Witam. Ja i moj partner przeprowadzilismy sie do Anglii. Spedzilem tu juz 7 lat i w tym roku ubiegam sie o obywatelstwoj. Partnera poznalem 16 miesiecy temu i "zabralem" go do siebie. Tez pragniemy sie wkrotce pobrac tutaj w anglii ale nie wiemy jak sie za to zabrac. Bardzo istotne jest dla nas aby moj partner mogl zmienic swoje stare nazwisko na moje. Zabawny fakt oboje mamy tak samo na imie. :) jesli ktos mialby jakies dobre rady dla nas jak najszybciej i najefektowniej mozna zalatwic cala biurokracje, bedziemy bardzo wdzieczni za rade.pozdrawiamy

Dwie male 2014-07-16 19:32

Witam, mieszkamy w Norwegii. Chciałybyśmy wziąć ślub. Pochodzimy z różych miast, czy możemy uzyskać dukument z urzędu stanu cywilnego w jednym z miast, czy trzeba jechać do obu? Czy akt urodzenia i zaświadczenie o stanie cywilnym nie wystarczą? Czy jest możliwość, że z racji tego, że to ślub homoseksualny, mogą być problemy z uzyskaniem odpowiednich dokumentów? Co myślicie o typowym polskim weselu? Czy słyszeliście o sytuacji, w której para homoseksualna załatwiła salę i orkiestrę (jak najbardziej wyluzowaną, która dopasuje zabawy do pary jednopłciowej)? Czekam na odpowiedzi, chociaż widzę, że komentarzy na tej stronie nie ma zbyt wiele... Pozdrawiam i życzę dużo miłości!

Nef 2014-10-05 09:46

" Respektują je i uważają za pełnoprawne jedynie państwa, które same wprowadziły możliwość zawierania związków małżeńskich, przez osoby tej samej płci."
Nie jest to prawda. Niektóre kraje (np. Izrael) nie pozwalają na zawieranie małżeństw jednopłciowych, ale respektują te zawarte za granicą.

niunia 2014-11-01 15:12

Czekam na legalizację w Polsce

Paweł 2015-02-06 13:22

Witam
Mieszkamy w Polsce i chcielibyśmy zawrzeć związek partnerski. Nie wiemy czy w Polsce są takie możliwości,a jeśli tak to w jakim mieście.
W dniu dzisiejszym proszę swojego partnera o rękę.
Kocham go ponad życie. Proszę o odpowiedź.

Gwiazdeczka 2015-03-16 08:17

Witam, chce zapytac gdzie najlepiej pojechac by wziasc slub. W Polsce to raczej nie mozliwe. Czy duzo jest zalatwiania? Czy ktos z was juz bral slub za granica? Bede wdzieczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

Magda 2015-05-14 01:01

Witam, mieszkamy w Anglii i za niecałe dwa tygodnie bierzemy ślub. Co do jakichś dziwnych zaświadczeń z zacofanej Polski to nic takiego nie było potrzebne - tylko paszport i 2x coś dokumentującego brytyjski adres ( np. prawo jazdy i rachunek za prąd )- nie wiem jak osoby mieszkające w Polsce to załatwiają...:{ bo przecież nie mają brytyjskiego adresu...A tak na marginesie, to wszyscy znajomi brytyjczycy pytają czemu nie bierzemy slubu w Polsce, kiedy im odpowiadam, że tam to nielegalne to są w szoku i nie mogą w to uwierzyć!!! Ale niestety taka jest rzeczywistość.

Magda 2015-05-14 01:03

Witam, mieszkamy w Anglii i za niecałe dwa tygodnie bierzemy ślub. Co do jakichś dziwnych zaświadczeń z zacofanej Polski to nic takiego nie było potrzebne - tylko paszport i 2x coś dokumentującego brytyjski adres ( np. prawo jazdy i rachunek za prąd )- nie wiem jak osoby mieszkające w Polsce to załatwiają...:{ bo przecież nie mają brytyjskiego adresu...A tak na marginesie, to wszyscy znajomi brytyjczycy pytają czemu nie bierzemy slubu w Polsce, kiedy im odpowiadam, że tam to nielegalne to są w szoku i nie mogą w to uwierzyć!!! Ale niestety taka jest rzeczywistość.

Kasia 2016-04-24 12:33

Pawel pomoz chce wziąć slub z moja dziewczyna jak i gdzie się trzeba udac jakie sa potrzebne dokumenty Kasia.

piotr uwielbia pary lezbijek jak sie kochajo zesobo 2016-04-29 12:30

witam i popieram zwiazki lezbiskie 2 wpolsce powini zez miec legalny zwiazek chomo dziewczyny2 to piekny widok milosci jak sie kochajo tulo dosiebie z zesobo moze napisze domnie jaka para lezbijek ja piotr

Kuba 2016-06-09 15:47

zajmuje sie organizacja slubów dla par homoseksualnych w Irlandii. zapraszam na moja fb stronke RAINBOW WEDDINGS IRELAND.

Anka 2017-03-22 19:11

Mam nadzieję, że w Polsce nigdy nie dojdzie do legalizacji zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Polska powinna zostać jak najbardziej normalnym i poprawnym krajem. O adopcji dzieci już nie wspomnę bo mnie krew zalewa jak o tym pomyślę.

Anka 2017-03-22 19:13

Mam nadzieję, że w Polsce nigdy nie dojdzie do legalizacji zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Polska powinna zostać jak najbardziej normalnym i poprawnym krajem. O adopcji dzieci już nie wspomnę bo mnie krew zalewa jak o tym pomyślę.

zuza 2017-04-01 19:27

dla wszystkich osób, które planują zawrzeć związek małżeński w Niemczech mam dobrą wiadomość, bo mianowicie najwazniejsze informacje przeczytacie teraz na portalu slubnym hochzeit-pl.de. Warto, moja znajoma skorzystała i była naprawdę zadowolona, bo w jednym miejscu macie bazę różnych firm związanych z branżą: fotografów, kamerzystów, itp.

zuza 2017-04-01 19:29

dla wszystkich osób, które planują zawrzeć związek małżeński w Niemczech mam dobrą wiadomość, bo mianowicie najwazniejsze informacje przeczytacie teraz na portalu slubnym hochzeit-pl.de. Warto, moja znajoma skorzystała i była naprawdę zadowolona, bo w jednym miejscu macie bazę różnych firm związanych z branżą: fotografów, kamerzystów, itp.

magdalena 2017-04-21 18:45

Do Anka: a co cię to kurde obchodzi że dwie kochające się osoby mogłyby wziąć ślub. To ciebie i tak nie dotyczy więc się na ten temat nie wypowiadaj bo nikt cię o to nie prosi. Tu wypowiadają się tylko osoby LGBT a ty do nich nie należysz więc nie wiem po co w ogóle komentujesz tutaj. Nie masz własnego życia czy co albo pewnie masz je nieudane więc musisz się tu wyżyć co?


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Złoty Krążek
Polecamy