Nauki przedmałżeńskie – praktyczne informacje o naukach przed ślubem

Strona główna » Warto wiedzieć » Nauki przedmałżeńskie
Nauki przedmałżeńskie

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, to jedna z niezbędnych formalności ślubnych, które musimy załatwić, jeśli zdecydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy. O naukach przedmałżeńskich krążą legendy i wiele opowieści. Nie wszystkie są pozytywne. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy na dźwięk słów: „nauki przedmałżeńskie” lub „kurs przedmałżeński” rzeczywiście powinniśmy reagować nerwowo?

Czym są i jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że w trakcie nauk przedmałżeńskich będą im zadawane niedyskretne, osobiste pytania. Tymczasem takie kursy nie mają formy egzaminu, nie ma na nich kartkówek czy odpytywania. Cześć z nich bardziej przypomina wykłady, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszycie w trakcie rozmów dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Ich celem jest przygotowanie was do wspólnego życia. W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich poruszycie kwestie związane między innymi z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, omówicie scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, obowiązki małżonków wobec siebie oraz ich prawa. Kursy przedmałżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka. Nauki przedmałżeńskie to także czas na refleksję dotycząca waszego związku i przyszłego małżeństwa. Niekiedy wymagane jest także udanie się do poradni małżeńskiej. Tam dowiecie się między innymi o naturalnych i dopuszczalnych przez Kościół metodach zapobiegania ciąży. Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie. Należy je dostarczyć do parafii, w której będziecie brali ślub. Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.

Obrączka i biblia

Kursy przedmałżeńskie to także szansa dla osób, które nie przystąpiły jeszcze do bierzmowania. W takim wypadku można się zgłosić do księdza lub katechety prowadzącego nauki, z prośbą o przygotowanie do drugiego i niezbędnego do zawarcia ślubu sakramentu.

Kiedy się zapisać i ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Z decyzją o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie nie powinniście zwlekać zbyt długo. Należy wziąć pod uwagę, że nie są one organizowane non stop, a co jakiś czas. W zależności od parafii, co dwa – cztery miesiące. Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne będziecie musieli czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno. Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Tu też nie ma żelaznej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Zajęcia odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Chociaż jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa. Bywają nauki przedmałżeńskie trwające miesiąc, a także takie, na które trzeba poświęcić trzy miesiące. Zdarzają się też sytuacje, gdy zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich dostaniecie po kilku spotkaniach. Wszystko zależne jest od księdza czy katechety prowadzącego kurs. Dla osób zapracowanych lub tych, które mieszkają w innym kraju, a ślub chcą wziąć w Polsce i nie mogą tu przyjechać na kilka tygodni, istnieje opcja weekendowych kursów przedmałżeńskich. To zajęcia z dwukrotnymi, ośmiogodzinnymi spotkaniami.

nauki przedmałżeńskie

Są też sytuacje, gdy można być zwolnionym z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” mogą skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii. Należy jedynie przedstawić proboszczowi parafii, w której będziecie brali ślub, odpowiednie zaświadczenie, najlepiej świadectwo szkolne. Jeśli tylko jedno z was dysponuje takim dowodem, na przykład Panna Młoda, to mimo wszystko obydwoje będziecie musieli odbyć cały kurs nauk przedmałżeńskich.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie i gdzie można się zapisać?

W wielu parafiach nauki przedmałżeńskie są bezpłatne. W innych zapłacić trzeba od 40 do 100 złotych. Połowę drożej, czyli około 200 zł. Mogą kosztować „skrócone” nauki przedmałżeńskie, czyli kursy weekendowe.

Nauki przedmałżeńskie w kościele

Nauki przedmałżeńskie prowadzone są w większości parafii, jednak nie we wszystkich. Zwłaszcza nie w tych, gdzie ślubów jest bardzo mało, na przykład na wsiach czy w niewielkich miejscowościach. Z prośbą o informację dotycząca tego gdzie i kiedy można się zapisać na taki kurs, jeśli wasza parafia go nie organizuje, powinniście się udać do jej proboszcza. Warto też zapytać znajomych, którzy nauki przedmałżeńskie mają już za sobą, gdzie ich zdaniem najlepiej i najciekawiej takie zajęcia były prowadzone.

Nawet, jeśli kurs jest organizowany w parafii, w której odbędzie się wasza ceremonia, nie ma obowiązku, aby właśnie tam podchodzić do nauk przedmałżeńskich. Możecie z nich skorzystać nawet w innej miejscowości.


Zobacz również:

Kalendarz ślubny
Cennik ślubny
Zaręczyny


Polecamy:


Komentarze

michal 2012-04-05 23:09

Witam,
polecam zaoczny kurs przedmałżeński. mi bardzo zależało na czasie, ponieważ potrzebowałem tego dokumentu, a przed ślubem wyjeżdżałem za granice i nauki odbyłem w prywatnym domu. Wg mnie jest to najfajniejszy sposób, ponieważ dowiedziałem się najważniejszych rzeczy, nie było nudno, bo szybko, kosztowało mnie to 50 zł i można umówić się na każdy termin, dlatego pisze to bo wiem że nie tylko ja miałem taką sytuację. W razie potrzeby zostawiam kontakt 535-342-357, naukidlamlodych@wp.pl
Pozdrawiam i polecam

kinga 2012-04-13 16:05

Niedawno zapisaliśmy się z narzeczonym na nauki przedmałżeńskie. Ksiądz jednak nie prowadził z nami żadnych zajęć, tylko wysłał na SKUPIENIE NOWOŻEŃCÓW. 4 godziny spędzone w kościele, obowiązkowa spowiedź i oczywiście ofiara- 20 złotych od osoby... W przyszłą niedzielę mamy mieć pierwszą ,,lekcję".

kinga 2012-04-13 16:09

Niedawno zapisaliśmy się z narzeczonym na nauki przedmałżeńskie. Ksiądz jednak nie prowadził z nami żadnych zajęć, tylko wysłał na SKUPIENIE NOWOŻEŃCÓW. 4 godziny spędzone w kościele, obowiązkowa spowiedź i oczywiście ofiara- 20 złotych od osoby... W przyszłą niedzielę mamy mieć pierwszą ,,lekcję".

ania 2012-04-23 20:52

dzwoni łem pod ten numer i nie jest to aktualne..;/

rafal 2012-05-06 09:11

Cytat z artykułu:
"Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności"
U nas jak ksiądz dowiedział się że nauki przedmałżeńskie robiłem w szkole średniej, 10 lat temu to powiedział mi że muszę zrobić nowe bo tamte są nie ważne ???
Co parafia to inny obczaj :)

Kasia 2012-05-08 09:05

Michał w jakim mieście miałeś te nauki?
Pozdrawiam

Kasia 2012-05-08 09:14

Michał w jakim mieście załatwiłeś nauki przedmałżeńskie? A jak sobie poradziłeś z poradnią przedmałżeńską?
Pozdrawiam

mloda 2012-05-25 15:02

Witajcie,a ja polecam skumulowany i konkretny kurs weekendowy : www.sercowka.pl. Pozdrawiam serdecznie

mloda 2012-05-30 08:03

Wybaczcie zapomniałam o istotnej informacji w poprzednim poście, ten kurs jest koło Koluszek (woj. łódzkie) :)

zapraszam 2012-06-02 09:39

http://www.dorodzin.pl/weekend-dla-narzeczonych/139-lacza-dojazdowy.html

zapraszam 2012-06-02 09:43

http://www.dorodzin.pl/weekend-dla-narzeczonych/139-lacza-dojazdowy.html

Ewelina 2012-09-27 08:36

Zapraszam na weekendowe kursy przedmałżeńskie w Nysie, w Diecezjalnym Domu Formacyjnym.
http://www.ddf.nysa.pl/

dominika 2012-10-22 12:56

Witam, planujemy ślub,lecz mieszkamy za granicą i nie wiemy co z tymi naukami, czy to się idzie do proboszcza do pani młodej czy do parafii pana młodego? pozdrawiam

Elżbietka 2012-12-28 12:52

A ja polecam osobom z Warszawy kurs weekendowy - dwie soboty w odstępie dwóch tygodni. Terminy są średnio w każdym miesiącu. Nazywa się Przepis na Miłość i jest wszystko na stronie: www.przepisnamilosc.pl

Łuki 2012-12-31 17:57

pisalem na tego maila co podał michał i sie udało. polecam, mi uratowali zycie:P nie ważne czy z wawy czy z krk, tak zrobia zebys mial mozliwosc odbyc:D i bardzo dobrze bo wg mnie te cale nauka sa zbedne, zreszta polecam jak ktos ma 4 minuty
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,101801,6818977,Nauka_malzenstwa_w_weekend.html?as=3

Basia 2013-02-04 13:24

Tu jest napisane: "Są też sytuacje, gdy można być zwolnionym z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” mogą skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii." Mam pytanie: bo ja mam takie świadectwo, mój partner chyba też czy to oznacza że jak okażemy takie dokumenty w kościele to nie będziemy musieli odbywać tych nauk??

a. 2013-04-12 14:55

michale.
czy ten telefon co podałes jest prawidłowy. niestety nie dostałam odpowiedzi. pozdrawiam.

a. 2013-04-12 14:56

michale.
czy ten telefon co podałes jest prawidłowy. niestety nie dostałam odpowiedzi. pozdrawiam.

aneta 2013-06-05 16:58

Witam . Czy ktoś w tym roku(2013) korzystał moze z tego sposobu odbywania nauk co Michał ? Jeśli tak to w jakim miescie sie one odbywaja ?

adam48 2013-08-15 20:57

ja sie dodzwonilem na ten numer co polecał michal i załatwiłem nauki w jeden dzień, nawet sie udało bez narzeczonej bo nie mogła z pracy się wyrwac,

Jul 2013-10-23 09:46

Polecam nauki przedmałżeńskie weekendowe.
Często odbywają się w Kazimierzu Biskupim (wielkopolska). Jeden weekend i zrobione. Można ich znaleźć w google.

jaaa 2014-01-06 10:17

witam, mam ważne pytanko... pisalam na ten adres email co podal Michal i niestety zero odzewu... Bardzo mi zalezy na odbyciu kursow jak najszybciej w jakis weekend najlepiej, bo nie mam zbytnio czasu. Jestem z okolic Bydgoszczy. Jesli ktos wie i zna jakies namiary na taki kurs bardzo ale to bardzo prosze o pomoc!

jmick 2014-05-14 10:17

Polecam weekendowe nauki przedślubne w Zabrzu. Informacje i zapisy na www.dorodzin.pl

renia 2014-05-22 12:56

szukam kursy przedmalzenskiego na weekend okolice nowego sacza . jesli ktos wie prosze o pomoc z gory dziekuje .

M. 2014-11-06 21:56

Małe uściślenie - bierzmowanie nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa, jest jedynie zalecane.

koval 2014-11-11 19:04

ja mieszkam nieopodal Nowego Sącza
także próbuję znaleźć "korzystne rozwiązanie" tak aby szybko i sprawnie załatwić sprawę (:
masz mój e-mail renia infernaleternal@onet.pl
pozdrawiam

ola 2014-12-10 11:24

witam Jestem z okolic Sandomierza i szukam szybkiego kursu przedmałżeńskiego ponieważ po świętach jedziemy za granicę i wrócimy przed ślubem. Proszę o pomoc

ciekawa 2014-12-16 22:36

na maila nikt nie odpisał, a teelfon "nie przyjmuje połączeń przychodzących" :(

Żanka 2015-02-24 15:36

Witam! Bardzo proszę o informację czy te nauki polecane przez Michała są aktualne, ktoś ostatnio korzystał? W jakiej to jest miejscowości?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :)


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Złoty Krążek
Polecamy