Ślub konkordatowy

Strona główna » Warto wiedzieć » Ślub konkordatowy
kościół udekorowany na ślub

Ślub konkordatowy to najczęstsze rozwiązanie. Od 1998 roku narzeczeni nie muszą już zawierać osobno ślubu cywilnego i kościelnego. Od tego momentu ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Dzięki temu zmniejszamy liczbę wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) do minimum. Oczywiście nadal istnieje możliwość zawarcia osobno ślubu cywilnego i kościelnego, ale takie przypadki należą do rzadkości.

Ślub konkordatowy, podobnie jak ślub kościelny zawierany jest zazwyczaj w parafii panny młodej lub jej wybranka. W przypadku wybrania innej parafii będziecie potrzebowali zgody od proboszczów ze swoich parafii. Taki dokument nazywany jest "licencją".

slub-konkordatowy.jpg

Ślub konkordatowy - wizyta w kancelarii parafialnej - Etap 1

Pierwszy krok to wizyta w kancelarii parafialnej, w której odbędzie się ślub. Wybierzcie się tam w okresie od 6 do 3 miesięcy przed ślubem. Weźcie ze sobą:

 • świadectwa bierzmowania narzeczonych (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
 • świadectwa chrztu narzeczonych (otrzymacie je w swoich kancelariach parafialnych; dokumenty ważne są przez 3 miesiące)
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (można donieść w późniejszym terminie)
 • dowody osobiste

Urzędnik kościelny na podstawie zgromadzonych kompletów dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi są wygłaszane przez 2 tygodnie w parafii panny młodej oraz pana młodego. Niestety, to do Was należy obowiązek poinformowania swojej parafii o planowanym ślubie i prośba o wygłoszenie zapowiedzi (nie uczyni tego za Was parafia, w której bierzecie ślub).

Ślub konkordatowy - zgłoszenie do USC - Etap 2

Na mniej niż 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do USC. Musicie mieć ze sobą:

 • dowody osobiste
 • skrócone odpisy aktów urodzenia
 • wdowiec/wdowa musi przynieść akt zgonu współmałżonka

W USC odpowiecie na kilka formalnych pytań, do których nie musicie się przygotowywać. Jedyne co powinniście ustalić przed wizytą, to nazwisko jakie przyjmie żona po zawarciu związku, gdyż będziecie musieli je podać urzędnikowi.

Na tej podstawie USC wyda zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie te jest ważne tylko przez 3 miesiące (więc ślub musi się odbyć w następnych 3 miesiącach).

Jeszcze raz do kancelarii parafialnej - Etap 3

Gdy już będziecie mieli zaświadczenie z USC udacie się powrotem do kancelarii parafialnej, w której bierzecie ślub (w zależności od kancelarii parafialnej udajcie się tam od tygodnia do dnia poprzedzającego ślub). Dokumenty, które musicie przynieść to:

 • zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (dokument z USC)
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej (o ile jeszcze tego nie dostarczyliście)
 • potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych

Tuż przed ślubem konkordatowym - Etap 4

Tuż przed ślubem:

 • przynieście do kancelarii zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych
 • w dniu ślubu podpiszecie zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego; stosowne dokumenty podpisują także świadkowie oraz duchowny

Formalności po ślubie konkordatowym - Etap 5

Po ślubie, w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa Kościół ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do USC. Ten zaś sporządza akt ślubu. Jeżeli wszystko odbędzie się bez przeszkód, po 2 tygodniach możecie udać się do USC po odbiór skróconych aktów małżeństwa.

Opłaty:

 • opłata skarbowa - 84 złote
 • odpis skrócony - 22 złote
 • odpis zupełny - 33 złote
 • opłaty w kościele - co 'łaska' (zazwyczaj 'co łaska' zdecydowanie przewyższa pozostałe opłaty)

Zobacz również:

Ślub cywilny
Ślub kościelny
Ślub mieszany
Ślub przez pełnomocnika


Polecamy:


Komentarze

wideofilmowanie.rzeszow.pl 2012-08-31 19:29

Co łaska lecz nie mniej niż 24,48zł - już wyjaśniam dlaczego tak, otóż ksiądz lub osoba zajmująca się kancelarią kościoła zobowiązana jest zapłacić ww kwotę podczas oddawania Waszych dokumentów do USC.
Filmując w pewnym kościele ślub, na drzwiach zakrystii wypatrzyłem wiszący cennik :D a w nim wielkimi literami stało ŚLUB - 24,48pln
Dodam na podstawie owego cennika, iż do płatnych sakramentów zaliczmy też pogrzeb i chrzest.
Zdjęcie owego cennika mam do dziś [bezcenne].

Anna 2013-02-12 10:34

Drodzy Państwo! Dziękuję serdecznie za zwięzłe przedstawienie tematu. Do pana wideofilmowanie - pogrzeb nie jest sakramentem.

marta 2013-02-25 10:21

skąd te kwoty? wg stosownych aktów prawnych - odpis skrócony aktu - 22 zł, zupełny - 33 zł, sporządzenie aktu małżeństwa - 84 zł

Benon 2013-03-18 08:46

Dlaczego opłaty w kościele są wysokie??? Ano dlatego ,że ksiądz nauczony życia w luksusie(co jest sprzeczne z życiem Jezusa Chrystusa,który żył ubogo) musi bardzo dobrze zarabiać a społeczeństwo mu na to pozwala gdyż sądzi ,że jest on wybrankiem Boga.

g2 2013-04-01 19:21

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

g2 2013-04-01 19:24

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

g2 2013-04-01 19:25

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

Kasia 2013-04-03 09:01

Kochani, bierzmowanie nie jest obowiązkowe do zawarcia ślubu ale żaden ksiądz Wam tego sam z siebie nie powie !!

Damian 2013-04-24 10:46

W kościele wasze co 'łaska' to "co łaska", czyli "ile zechcesz/możesz dać, ile ślub dla ciebie jest warty" wciskanie ciemnoty przez domorosłych "ateistów" jest sprzeczne z tym co nauczał chociaż by Sokrates i inni ojcowie "ruchu".
Po załatwieniu wszystkich formalności (ślub kościelny, w "nierejonowej" parafii, nie udzielany w kościele) mogę podsumować że w biurach parafialnych wszystkich spędziliśmy razem ok 2h za "co łaska", w przeciwieństwie do USC 4h i 300zł "dawaj bo nie dostaniesz".
Na pewno było by szybciej gdyby ślub nie był konkordatowy, i obyło by się bez tej 'co łaski' ale hej, przecież nikt nie zmusza do kościelnego, i łaski że go bierzecie przecież też "klerom" nie robicie...

jolantaaa 2013-07-23 10:30

skrócone odpisy aktów urodzenia - skąd to wziąć?

a 2013-08-27 12:44

skrocone odpisy aktu urodzenia bierze sie z USC w miescie w ktorym sie urodzilo

ardnas 2013-09-26 19:53

u mnie opłat w Kościele nie ma żadnych. :] Ślub jest za darmo.

monika 2014-01-02 14:54

Do ardnas : Możesz napisać gdzie ten Kościół się znajduje ?

Asia 2014-03-05 01:58

Mogę prosić jakieś szczegóły odnośnie tego braku bierzmowania? Mam problem, iż jakiś klech anie wpisał mnie do księgi i wychodzi na to jakbym nie była bierzmowana. Pewnie jak większość myślałam, że bez tego ani rusz. Kasia będę wdzięczna za przybliżenie tematu.

GW 2014-04-05 21:31

Definicja wyrażenia co łaska jest absolutnie zbędna i subiektywna, a ludzie są skąpymi cebularzami.


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.Złoty Krążek
Polecamy