PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub humanistyczny
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub humanistyczny

ślub humanistyczny

Ocena: 4,02/5

Ślub bez księdza i Urzędnika Stanu Cywilnego? Możliwe? Oczywiście, że tak. A to w przypadku, jeśli Para Młoda decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, w trakcie tzw. „ślubu humanistycznego”. Śluby humanistyczne należą do najdynamiczniej rozwijającego się w świecie rodzaju ślubów. Są one organizowane przez stowarzyszenia humanistyczne. Główny nacisk w ich przypadku, jak sama nazwa wskazuje, kładziony jest na wartości humanistyczne, takie jak: rozum, przyjaźń, wolność jednostki, zaufanie do ludzi, afirmacja tolerancji i różnorodności, równość kobiety i mężczyzny, empatia. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Warszawie, w grudniu 2007 roku. Młodej Parze ślubu udzielili celebranci ze stowarzyszeń humanistycznych: Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego oraz Krzysztof Tanewski, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Od tego czasu powoli, aczkolwiek sukcesywnie, rośnie popularność ślubów humanistycznych w Polsce.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest obecnie jedną z czterech możliwych form (obok ślubu kościelnego, cywilnegokonkordatowego), zawarcia związku małżeńskiego. To dobra alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, nie odpowiada im też formalna postać ślubu cywilnego, a mimo wszystko chcą złożyć sobie przysięgi małżeńskie w sposób wyjątkowy. Opisanie w szczegółach tego, na czym konkretnie polega ślub humanistyczny, jest trudnym zadaniem. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż każda ceremonia ślubu humanistycznego jest zupełnie inna, ma inny wymiar i charakter.

Tym, co jest istotne w przypadku ślubu humanistycznego to element kreatywności oraz chęć ogłoszenia otaczającemu światu, że dwoje zakochanych osób chce tworzyć jedną rodzinę. Tym, co jest stałe w przypadku wszystkich ślubów humanistycznych to obecność „celebransa”, czyli osoby, która odpowiada za koordynację i przeprowadzenie ceremonii zaślubin, jest też ona osobą, która służy radą Parze Młodej i nie tylko udziela jej ślubu, ale również pomaga w swobodnym kreowaniu tego wyjątkowego dla nich wydarzenia.

Ślub humanistyczny – cena

Koszt ślubu humanistycznego jest zbliżony do kosztu ślubu cywilnego w plenerze. Koszt ślubu humanistycznego oscyluje w granicach 700 - 1000 zł. W cenie zawiera się przygotowanie scenariusza całej ceremonii oraz jej przeprowadzenie. Mistrzom ceremonii, czyli wspomnianym już wcześniej „celebransom” a jednocześnie również jej organizatorom, jako Para Młoda, możecie także zlecić (podobnie jak konsultantom ślubnym), organizację także innych aspektów uroczystości (tj. wybór sali, jej dekorację, etc.). Jednak w takim przypadku koszt ślubu humanistycznego oczywiście wzrasta, a jego ostateczna cena jest z Parą Młodą ustalana indywidualnie.

Ceremonie ślubu humanistycznego, nie mają dla osób go zawierających, charakteru magicznego. Jeśli natomiast chodzi o jego wymiar zewnętrzny i jego formę, to śluby takie często określane są mianem specyficznego rodzaju „teatru”. Jeśli chodzi o treść ślubu humanistycznego, to jednym z jego celów jest kodowanie i zawarcie humanistycznego systemu wartości: wolność jednostki, kultu życia twórczego i etycznego, rozumu, jako wyraziciela wyjątkowości człowieka, zaangażowanie społeczne, optymizm. A słowem kluczem jest w nim tzw. „koncentracja na człowieku”. 

Ślub humanistyczny – ceremonia

Na kształt i przebieg ceremonii ślubu humanistycznego, Państwo Młodzi mają całkowity wpływ. To, jakie elementy chcieliby w niej zawrzeć, co ma być w jej trakcie powiedziane, ustalają razem z celebransem. Wspólnie dobierają również muzykę oraz gesty i symbolikę, dzięki którym powiedzą sobie nawzajem, jak i zaproszonym gościom, o tym, co ich łączy. Zadaniem ceremonii ślubu humanistycznego, jest m.in. poprzez różne formy ekspresji, pokazanie wyobraźni, fantazji i światopoglądu Pary Młodej.

Tym, co bardzo cenią sobie Pary Młode, przystępujące do ślubu humanistycznego, jest fakt, że ceremonie te mogą być naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne. A to dlatego, że nie ma ograniczeń, co do miejsca, w którym taki ślub się odbędzie. Może być ono związane z pasjami Nowożeńców lub np. może to być miejsce sentymentalne – takie, w którym spotkali się po raz pierwszy. W Polsce śluby humanistyczne odbyły się np. w kinie czy w trakcie wycieczki rowerowej. Tym, co jest wspólne dla ceremonii ślubu humanistycznego i pozostałych rodzajów ślubów, jest m.in. wymiana obrączek.

Ceremonie ślubu humanistycznego spotykają się niejednokrotnie z dezaprobatą i krytyką. Zarzuca się im, że stanowią próbę stworzenia nowej, świeckiej tradycji. Jest to jednak dalekie od prawdy. Śluby humanistyczne są związane z ideologią humanizmu, a co za tym idzie, człowiek i jego wartości umieszczone są na pierwszym miejscu i jak mówią ich organizatorzy, ślubu te nie są próbą tworzenia jakiejś konkurencji czy tym bardziej alternatywy, dla ślubu cywilnego czy kościelnego.

slub_humanistyczny.jpg

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Śluby humanistyczne są doskonałą alternatywą dla ludzi, którzy nie są religijni, nie utożsamiają się z jakimkolwiek wyznaniem, a jednocześnie lubią zaskakujące rozwiązania i chcą, aby ich ślub miał charakter wyjątkowy i indywidualny. Śluby humanistyczne sprawdzają się również w sytuacji, gdy Narzeczeni nie potrafią złamać oporu urzędnika stanu cywilnego, przed uatrakcyjnianiem czy zindywidualizowaniem uroczystości ślubnej w USC. Nie otrzymują np. zgody na to, aby taki ślub odbył się w plenerze. Nie ma także przeciwwskazań, by ślub humanistyczny wzięły osoby tej samej płci czy np. rozwodnicy.

Na śluby humanistyczne decydują się osoby, które w pełni utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości, ale jednocześnie ważna jest dla nich oprócz piękna i głębi, także nieszablonowość tego wydarzenia. A to dlatego, że każdy punkt ślubu humanistycznego jest całkowicie spersonalizowany.

Śluby humanistyczne organizuje Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne, przy czym ważne jest to, że nie trzeba być członkiem tej organizacji, aby przystąpić do takiego ślubu.

Ślub humanistyczny a prawo

Śluby humanistyczne w Polsce, traktowane są, jako tzw. „ceremonia przejścia”. Są wydarzeniem o charakterze społecznym i wspólnotowym. Mogą, choć nie muszą, być poprzedzone ślubem w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak ślub humanistyczny sam w sobie, nie jest uznawany w świetle polskiego prawa cywilnego, ani kościelnego.

W wielu krajach zachodnich, humanistyczne wspólnoty i stowarzyszenia zabiegają, aby ślub humanistyczny pociągał za sobą skutki cywilnoprawne. Udało się to wywalczyć m.in. w Norwegii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Na uwagę zasługuje fakt, że w Norwegii, która do niedawna była państwem wyznaniowym, a w którym żyje niewiele ponad pięć milionów obywateli, każdego roku ponad 200 tysięcy osób przystępuje do ślubu humanistycznego. Natomiast wielbiciele popularnego serialu „Przyjaciele” z pewnością pamiętają, że para głównych bohaterów – Monica i Chandler, również wzięli ślub humanistyczny, którego udzielił im ich przyjaciel – Joey. Takie rozwiązanie – udzielenie ślubu przez bliską osobę jest możliwe również w trakcie polskiego ślubu humanistycznego. Warunkiem jest zarejestrowanie takiej osoby, jako celebranta, w Towarzystwie Humanistycznym.

Różnica między ślubem humanistycznym a cywilnym i kościelnym

W odróżnieniu od ślubów kościelnych, religijnych, śluby humanistyczne skupiają uwagę nie na aspekcie duchowym, a na człowieku, relacjach społecznych i międzyludzkich. Natomiast tym, co odróżnia śluby humanistyczne od tych, udzielanych w urzędach stanu cywilnego, jest bogactwo treściowe, estetyczne (np. włączenie do ceremonii muzyki, odczytów prozy, poezji, wspólnych rytuałów, takich jak jednoczesne zapalanie świecy), oryginalność i całkowita personalizacja wydarzenia i jego humanistyczne zaplecze ideowe.

slub_humanistyczny_w_naturze.jpg

Ślub humanistyczny – przysięga

Jak już wspomnieliśmy, na całokształt ceremonii ślubu humanistycznego mają wpływ sami Państwo Młodzi. Nie inaczej jest w przypadku treści przysięgi ślubnej, wypowiadanej w jej trakcie. Narzeczeni układają ją jeszcze przed ślubem i mogą w niej zawrzeć wszystkie swoje odczucia i myśli, w dowolny sposób. Przysięga składana w trakcie ślubu humanistycznego może (choć nie musi), w swojej formie przypominać przysięgę składaną w trakcie ślubów kościelnych i cywilnych. Jednak w jej treści zawsze jest od nich zupełnie odmienna. I tak, np. w trakcie pierwszego ślubu humanistycznego w Polsce, zostały wypowiedziane następujące słowa przysięgi:

„Drogi Miłoszu, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień.

Złość się na mnie, jeśli to konieczne i przebaczaj, jeśli to możliwe. Jeśli tylko chcesz to w chwilach mojej nieobecności tęsknij – kiedy wyjadę lub kiedy wyjdę do drugiego pokoju...

Obiecuje Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami....czym tylko zapragniesz...”

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Organizacja ślubu humanistycznego w Polsce, nie wymaga tak wielu przygotowań, załatwiania przedślubnych formalności, co ślub cywilny czy kościelny. A to dzięki jego nieformalnemu charakterowi. Koordynatorem ślubnych ceremonii humanistycznych jest Mariusz Agnosiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i jest on osobą, z którą należy się kontaktować po podjęciu decyzji, o przystąpieniu do ślubu humanistycznego. Wszelkie dane kontaktowe i niezbędne informacje dostępne są na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Osoby zainteresowane znajdą tam również formularz zgłoszeniowy.

Ślub humanistyczny a homoseksualiści

W przypadku ślubu humanistycznego, płeć osób do niego przystępujących nie jest istotna. Dzieje się tak ze względu na fakt, że w odróżnieniu od ślubu kościelnego czy cywilnego, to nie prokreacja jest najważniejszym celem ślubu humanistycznego. Właśnie dlatego, nawet w Polsce, śluby humanistyczne udzielane są także parom homoseksualnym. Pierwszy humanistyczny ślub homoseksualny w Polsce miał miejsce 2 sierpnia 2008 roku. Wtedy przystąpiły do niego dwie panie. Natomiast pierwszy polski ślub humanistyczny gejów w Polsce, odbył się w trakcie V Festiwalu Racjonalistów, w Szczecinie, 5 grudnia 2009 roku. Uroczystość ta była piętnastym z kolei ślubem humanistycznym w Polsce.

Na to, aby śluby humanistyczne zostały uznane, jako pełnoprawne w świetle polskiego prawa, przyjdzie nam z pewnością poczekać. Nowości, zwłaszcza tak odmienne od dobrze znanej tradycji, wymagają dłuższego czasu na akceptację. Jednak dobrze, że Państwo Młodzi maja i taką alternatywę, choć nieusankcjonowaną polskim prawem, to dającą im możliwość stuprocentowego wpływu na to, jak będzie wyglądała tak ważna dla nich ceremonia.



Średnia ocena: 4,02 / 5 (119 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Ślub cywilny
Ślub konkordatowy
Prezenty zamiast kwiatów
Panna Młoda w ciąży


Polecamy:


Komentarze

Paweł 2014-05-02 00:26

Slub humanistyczny to swietna sprawa. Tyle tylko ze w Polsce jest problem, zeby go wziac bo racjonalisci kompletnie olewaja klientow. Nie da sie z nimi skontatowac w zaden sposob. Dla mnie mega zawod. Dopiero na ostatnia chwile udalo nam sie znalezc wspanialych ludzi ktorzy potraktowali nas powaznie www.facebook.com/SlubHumanistyczny

Nacy 2014-06-22 13:03

Moim zdaniem to bardzo ciekawe rozwiązanie dla takich osób jak ja. Nie wierzących w nic. W sumie zacznę się zastanawiać nad takim rozwiązaniem dla mnie i mojego narzeczonego.
greg - nie wszystkim wszystko musi pasować, ale jeśli już masz krytykować to może uzasadniaj swoją wypowiedź jakimiś argumentami. To tylko tak na przyszłość jeśli jeszcze gdzieś będziesz chciał zostawiać taki nie poparte niczym komentarze.

Nacy 2014-06-22 13:21

Moim zdaniem to bardzo ciekawe rozwiązanie dla takich osób jak ja. Nie wierzących w nic. W sumie zacznę się zastanawiać nad takim rozwiązaniem dla mnie i mojego narzeczonego.
greg - nie wszystkim wszystko musi pasować, ale jeśli już masz krytykować to może uzasadniaj swoją wypowiedź jakimiś argumentami. To tylko tak na przyszłość jeśli jeszcze gdzieś będziesz chciał zostawiać taki nie poparte niczym komentarze.

Martyna 2015-01-28 12:31

ślub bez ślubu, bo mocy prawnej nie ma
robić szum z tego, kto, co, komu powie? pfff

Martyna 2015-01-28 12:34

ślub bez ślubu, bo mocy prawnej nie ma
robić szum z tego, kto, co, komu powie? pfff

Aga 2015-03-17 11:09

A dla mnie to super rozwiązanie. Bierzemy ślub cywilny żeby żeby miał moc prawną, ale ślb cywilny to ani zadna uroczystość, ani ceremonia ... takie nic, a oboje chcielibyśmy celebrowac ten dzień i raczej zdecydujemy się na takie rozwiązanie ;)

Nika 2016-03-09 13:37

Uważam, że to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które nie odnajdują się w stylistyce kościelnej, i którym nie wystarcza urzędowość rozwiązania w USC, a którym zależy na tym, żeby w sposób wyjątkowy i indywidualny zaanonsować światu swoją miłość do drugiego człowieka i deklarację wspólnego życia. Chyba najlepsza opcja to połączenie wizyty w USC (mającego moc prawną), w gronie najbliższych, ze wspaniałą celebracją (mającą wymiar symboliczny i emocjonalny) w gronie wszystkich zaproszonych gości już gdzieś np. w plenerze. Jestem na tak! :)

Brownie 2016-09-22 11:03

Ślub humanistyczny to super sprawa dla osób, które wierzą w miłość i chcą mieć piękną ceremonię w plenerze. Można ją połączyć ze ślubem cywilnym - nic nie stoi na przeszkodzie. Ja brałam ślub humanistyczny w plenerze bo oboje z mężem byliśmy już po rozwodach tak się życie ułożyło. Urządziliśmy przepiękną ceremonię tylko dla najbliższych na zamku w kamieńcu ząbkowickim. Wbrew oczekiwanym reakcjom rodzina i rodzice była zachwycona. Rodzice cieszyli się szczęściem dzieci i tym że się kochają. Wszyscy się super bawili. Nie było jakiegoś drogiego wesela tylko mała rodzinna uroczystość. Wszystkim polecam. Może na razie te śluby na razie nie mają prawnych konsekwencji ale liczy się to co się ślubuje swojemu mężowi. Na pewno robi się to wówczas świadomie a nie w stresie bo rodzina, ksiądz czy powtarzanie formułki po urzędniku. W stanach tylko takie śluby humanistyczne ludzie robią, ale tam niestety mają konsekwencje prawne. Mam nadzieję że i u nas niedługo tak będzie :)

Natalia R 2017-01-13 12:10

To wspaniała alternatywa :) Ja bardzo wierzyłam, że jest to dla mnie i mojego męża idealna forma. Miałam taki ślub (który był najpiękniejszy wydarzeniem w moim życiu) co zainspirowało mnie do przygotowywania takich ceremonii profesjonalnie :)
Zapraszam na moją stronę internetową: ceremonie - slubne.pl i na facebooka: Natalia Rycko - Ceremonie ślubne.
Pozdrawiam wszystkie przyszłe Panny Młode

ella_bf 2017-01-26 09:38

Mnie pomysł ślubów humanistycznych bardzo się podoba. Wielka szkoda, że jest ich tak niewiele w Polsce. Wg mnie tak właśnie powinien wyglądać każdy ślub. Powinien być jak najbardziej spersonalizowany, z osobiście przygotowanymi przysięgami małżeńskimi, z własną muzyką, z uczestnictwem najbliższych przyjaciół.
Ja z moim mężem przygotowaliśmy właśnie taką ceremonię i muszę Wam powiedzieć, że zarówno nasza rodzina, jak i reszta zaproszonych przyjaciół jednoznacznie stwierdzili, że było bajecznie. Prawie wszyscy popłakali się ze wzruszenia. ;-)
Jeśli ciekawi Was więcej szczegółów na temat naszej ślubnej ceremonii humanistycznej, możecie o niej przeczytać w moim najnowszym poście na blogu:
http://weselemi.blogspot.com/2017/01/slub-inny-niz-wszystkie-ceremonia.html

monika.r 2017-06-11 21:52

Brałam ślub humanistyczny w zeszłym roku i nie wiem skąd wy wzięliście te ceny.... może kiedyś takie były ale na pewno nie teraz. I szczerze mówiać nie słyszałam żeby ktoś podchodził do takiego ślubu jak do "teatru", to jest normalny ślub !

Ewa 2017-06-16 01:30

Ile w rzeczywistości kosztuje taki ślub?

Erka 2017-06-21 12:15

aktualna cena to ok 700 zł w języku pl, dwujęzyczne to jakieś 1200. Trzeba jeszcze doliczyć dodatkowo dojazd celebransa. Niby to wydaje się dużo, ale jakie są kościelne stawki i te z USC? Mi idea ślubu humanistycznego niesamowicie się podoba i polecam slubhumanistyczny.com są to świetni ludzie z pasją, kochają co robią i kochają ludzi, jest z nimi super kontakt i są bardzo pomocni :)

mariusz 2018-07-09 12:01

Bardzo lubię takie zlecenia. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć reportaż z takiego wydarzenia - zapraszam
http://mariuszmuzyk.pl/blog/slub-humanistyczny-marilenamartin-bazantarnia-pszczyna/

Anastazja 2019-11-28 17:29

Też mieliśmy ślub humanistyczny w plenerze:)) Magia, oryginalność i piękna atmosfera - tak to pamiętam :) Mieliśmy super dekoracje przygotowane przez Panią Ewę (Pracownia Dekoratorska Dzika Róża), które dodały klimatu :)

Eryk 2021-03-23 11:30

Ślub humanistyczny to magiczna sprawa. Celebrantka z ceremonie org jest świetna a ceremonia niedroga.

Marika 2022-08-11 20:23

Ślub humanistyczny to całkiem spoko alternatywa dla rozwodników, polecam konsultatów z bajkowej migawki www.bajkowamigawka.pl Szybko i sprawnie organizują wszystko nawet w trzy tygodnie.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.