PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Panna Młoda w ciąży
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Panna Młoda w ciąży

Panna Młoda w ciąży

Ocena: 4,32/5

Panna Młoda w ciąży – jeszcze 20 lat temu, był to temat tabu. Sprawa dość niewygodna, najchętniej przez rodzinę ukrywana. Jednak z biegiem lat, coraz śmielej zaczęliśmy mówić o ciężarnych Pannach Młodych, nie jest to już dla większości osób nic wstydliwego. Czasem ciążowy brzuszek pojawia się już w trakcie przygotowań weselnych, czasem jest motorem dla ich rozpoczęcia, podjęcia decyzji o wstąpieniu w związek małżeński. Jakkolwiek taka chronologia by się nie prezentowała, bez względu na to, czy najpierw była ciąża czy zaręczyny, każda Panna Młoda będąca w ciąży, ma wiele dodatkowych pytań: czy mogę mieć huczne wesele? Czego powinnam unikać, a o czym pamiętać w trakcie ślubu i wesela? Czy mogę mieć wieczór panieński? Jaką suknię do ślubu powinnam wybrać? A to tylko niektóre, z bardzo wielu, licznych dylematów ciężarnych Panien Młodych. Na wszystkie oczywiście postaramy się Wam odpowiedzieć.

Wieczór panieński ciężarnej Panny Młodej

Pracując, jako konsultanci ślubni, nie raz spotykaliśmy się z sytuacją, gdy Panna Młoda, będąca w stanie błogosławionym, chciała zrezygnować z organizowania własnego wieczoru panieńskiego? Dlaczego? Żadna z nich nie potrafiła konkretnie odpowiedzieć, jednak gdzieś, z tyłu ich głów, kołatały się myśli, że przecież „to nie wypada" lub „że może zaszkodzić dziecku". Otóż nic bardziej mylnego. Po pierwsze nikt przecież nie może odmówić ciężarnej Pannie Młodej prawa do dobrej zabawy. A obawy o dziecko? O ile kobieta dobrze znosi ciążę (co bardzo często zależy od jej trymestru – w drugim samopoczucie zazwyczaj jest najlepsze), nie ma przeciwwskazań do spędzenia czasu w miłym towarzystwie koleżanek. Oczywiście w tej sytuacji nie ma mowy o alkoholu i zabawie do białego rana w zadymionym klubie. To jednak w ogóle nie skreśla szansy na dobra zabawę. A pomysłów na Wieczór Panieński dla przyszłej Panny Młodej w ciąży jest wiele. Co możecie zrobić? Oto niektóre z propozycji:

wieczor-panienski-w-spa.jpg

Ciąża a ślub kościelny

Narzeczeni, którzy chcą się pobrać, a ciąża przyszłej Panny Młodej jest już widoczna, zastanawiają się, czy nie będą mieli problemów ze strony księży, Kościoła, czy taki ślub w ogóle zostanie im udzielony. Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, ze względu na to, że bardzo dużo zależy od proboszcza danej parafii, w której planujecie swój ślub. Niektórzy z nich uważają, że dziecko jest łaską bożą i lepiej, żeby urodziło się wcześniej, niż wcale. Nie robią z faktu ciąży większego problemu i udzielają ślubu. Inni widzą w nim jedynie konsekwencję grzechu i nie zawsze w takiej sytuacji, ochoczo się na udzielenie ślubu godzą. Na szczęście ta druga sytuacja zdarza się dużo rzadziej, a nawet, jeśli tak będzie w Waszej sytuacji, pamiętajcie, że do ślubu możecie przystąpić w każdym innym kościele, nie tylko w rodzimej parafii.

Należy jednak pamiętać, że po wystąpieniu w 2011 roku papieża Benedykta XVI, w którym zapowiedział zaostrzenie rygorów zawierania sakramentu ślubu. Możliwe, że nauki małżeńskie będą trwały dłużej, a kobiety w ciąży mogą mieć większe problemy z uzyskaniem ślubu kościelnego.

Jeśli ciąża nie jest widoczna, nie macie obowiązku informowania o niej księdza. To kwestia indywidualna i Wasza decyzja. Musicie jednak w trakcie spowiedzi przedślubnej wyspowiadać się z przedmałżeńskiego seksu, który grzechem już jest.

para-mlodych-panna-w-ciazy.jpg

Ślub w ciąży

Jakie wyzwania czekają ciężarną Pannę Młodą w trakcie ślubu, a zwłaszcza w trakcie poprzedzających go kilkumiesięcznych przygotowań? Towarzyszące im pośpiech, niekiedy różne trudności, mniejsze i większe problemy, potrafią generować wiele sytuacji stresowych. A przecież nerwy nie służą nikomu, zwłaszcza przyszłej mamie i jej dziecku. Jest kilka sposobów, które mogą pomóc zniwelować ewentualne napięcie i stres.

Pierwszym z nich jest zatrudnienie profesjonalnych konsultantów ślubnych. Mogą Wam oni pomóc w zorganizowaniu całego ślubu i wesela, od A do Z lub w załatwieniu poszczególnych spraw, np. w urzędzie stanu cywilnego, przy wynajęciu zespołu weselnego, fotografa, kamerzysty, etc. Jeśli jednak jest to opcja, ze względów finansowych lub innych, nie chodzi w rachubę, możecie, a nawet powinniście, poprosić o pomoc najbliższe Wam osoby – członków rodziny i przyjaciół. Oni z pewnością w pełni wykażą się zrozumieniem, dla Waszej sytuacji i odciążą, chociaż z części weselnych przygotowań. To możliwość, zwłaszcza dla ciężarnej Panny Młodej, na chwilę oddechu, spokoju i uniknięcia niepotrzebnego stresu. Oczywiście żadne, ważne decyzje nie mogą się obyć bez konsultacji z Panną Młodą, niemniej możliwie dużo spraw, powinno być załatwianych bez jej udziału. W końcu właśnie po to, aby zyskać chwilę (lub kilka) oddechu, prosicie o pomoc inne osoby.

Niezmiernie istotne jest również to, aby ustalając tę ważną datę, pamiętać o tym, aby termin ślubu zaplanować na dzień, jak najbardziej odległy od terminu porodu. Tak, aby daty leżały w kalendarzu możliwie jak najdalej od siebie. I nie chodzi tu jedynie o to, że w razie przedwczesnego porodu, konieczne będzie odwołanie ślubu. W grę chodzi, najzwyczajniej w świecie, samopoczucie i komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, przyszłej Panny Młodej i Mamy. Tak jak już wspominaliśmy, najlepszy czas przypada na drugi trymestr ciąży, choć oczywiście i to, jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli mimo wszystko Panna Młoda w dniu ślubu będzie się czuła nie najlepiej, jej druhna powinna mieć przy sobie, na podorędziu, butelkę wody oraz kilka migdałów. Woda orzeźwia, a migdały znane są jako jeden z najbardziej skutecznych leków na mdłości. Biorąc pod uwagę wszelkie, ciążowe niedogodności, powodowane zmianami hormonalnymi: puchnięcie kończyn górnych i dolnych, bóle brzucha, nudności, tendencję do szybkiego męczenia się, warto jest również poważnie przemyśleć możliwość wzięcia ślubu o wcześniejszej godzinie, np. o 11 zamiast o 17.

panna-mloda-w-ciazy2.jpg

Wesele w ciąży

Ciąża przed ślubem, w żadnym wypadku nie jest powodem, aby rezygnować z wesela. Tak, jak w przypadku wieczoru panieńskiego, kwestia ta jest bardzo indywidualną i w całości zależy od samopoczucia ciężarnej Panny Młodej. Jeśli ta, czuje się dobrze i chce, aby po ślubie goście mieli możliwość wspólnego świętowania tego szczęśliwego dnia i bawienia się na przyjęciu weselnym – nic nie stoi na przeszkodzie. Warto jednak zawczasu zadbać o to, aby Panna Młoda w ciąży, miała możliwość odpoczęcia w jakimś azylu. Np. w hotelowym pokoju. A jeśli takowego nie ma, to chociażby w odseparowanym od sali weselnej, pełnej bawiących się gości i towarzyszącego tej zabawie hałasu, pokoju. Koniecznie wyposażonym w łóżko czy kanapę. Zamieszanie, hałas mogą szybko zmęczyć Pannę Młodą. Nie powinna ona mieć w takiej sytuacji żadnych wątpliwości, bać się o to, co goście powiedzą i spokojnie udać się na chwilę lub dłuższy czas odpoczynku. W końcu goście na pewno wykażą się zrozumieniem dla ciężarnej Panny Młodej. Oni mogą bawić się hucznie do białego rana. Natomiast przyszła Mama i jej maluszek powinni mieć możliwość, aby bez skrępowania położyć się spać dużo wcześniej. Zawsze jednak dobrze jest, decyzję o udziale w tak hucznej zabawie, skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Opcją dla Panien Młodych obawiających się pewnych niedogodności, jakie niesie ze sobą wielogodzinne wesele, jest rezygnacja z niego i zastąpienie tzw. „przyjęciem koktajlowym", które nie trwa długo, zaczyna się dość wcześnie i równie wcześnie kończy. Nie jest również tak głośne i absorbujące, jak wesele standardowe. Daje ono możliwość uniknięcia nieprzespanej nocy. Podobnie jak kameralny obiad, zorganizowany zamiast przyjęcia weselnego, spędzony jedynie w gronie najbliższych przyjaciół i rodziny. To dwie, z pewnością mniej męczące Pannę Młodą opcje, których wartością dodaną jest fakt, że są również bardziej korzystne dla Waszych finansów, a to, niezaprzeczalnie, jest dla przyszłych rodziców bardzo ważna kwestia.

panna-mloda-w-ciazy.jpg

Suknie ślubne dla Panny Młodej w ciąży

Dobór idealnej sukni ślubnej, nie powinien Pannie Młodej w ciąży sprawiać większych problemów. Salony sukien ślubnych mają w swojej ofercie wiele, różnorodnych wariantów, fasonów i modeli dla kobiet w ciąży. Dostosowują się jak najbardziej to możliwe, do zróżnicowanych potrzeb ciężarnych Panien Młodych. Obecnie takie sukienki nie tuszują już ciążowego brzuszka. Wprost przeciwnie, podkreślają go. Wszak nie ma nic piękniejszego niż kobieta w ciąży.

Dla kobiet bardzo ważny jest fakt, że jeśli taka ciąża przydarzy się im przed ślubem, nie będą musiały z jej powodu rezygnować z pięknego stroju i wyglądu w dniu ślubu. Oczywiście nie każdy krój sukni nadaje się dla ciężarnej Panny Młodej. Bez wątpienia taka sukienka ma podkreślać kobiecą sylwetkę, ale nie może mieć np. zbyt wąskiej talii, podkreślonej zaciśniętym paskiem. Będąc przy nadziei, należy także zrezygnować z sukienek z obcisłym gorsetem. Dobrze jest natomiast wybrać suknię ślubną z wysokim stanem. Już na samym początku, gdy brzuszek ciążowy staje się lekko widoczny, rezygnujemy ze wszelkich falban i szerokiego dołu, gdyż taki fason nadaje figurze Panny Młodej w ciąży niepotrzebnej objętości, zniekształcając jej sylwetkę. Im bliżej terminu rozwiązania, tym lepiej sprawdzają się suknie ślubne o fasonie tuniki, odcinane pod biustem. To w nich najłatwiejsze jest nanoszenie poprawek krawieckich. A im dalej w las, tzn. im późniejszy miesiąc ciąży, tym więcej takich poprawek jest koniecznych. Dlatego też tak ważne jest, aby, nawet, jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, poinformować krawcową, szyjącą Wam suknię ślubną od podstaw lub tę, która poprawki nanosi w salonie ślubu, o tym, że spodziewacie się dziecka. Dzięki tej świadomości, krawcowa będzie przygotowana na każdą ewentualność i zostawi odpowiednią ilość materiału, aby dodatkowe centymetry wypuścić w trakcie ostatniej przymiarki. Bardzo istotne jest również, to, aby, jeśli macie taką możliwość, sukni ślubnej nie kupować zbyt wcześnie, a ostatnie przymiarki sukni ślubnej zrobić jak najbliżej planowanej daty ślubu. Nawet na 2-3 dni przed nim. Dzięki temu ewentualne poprawki i korekty będę najbardziej aktualne, a w dniu ślubu nie okaże się, że suknia jest za wąska.

Jaki jest odpowiedni kolor sukni ślubnej dla Panny Młodej w ciąży? Wiele osób mówi, że kobiety w ciąży nie powinny wybierać sukni ślubnych w kolorze białym, gdyż jest on symbolem czystości. Owszem, to prawda, ale nie takiej czystości, jaką zapewne mają na myśli. Otóż biel jest symbolem czystości... uczuć. A tego z pewnością nikt nie może odmówić komuś, kto właśnie ma wstąpić w związek małżeńskich, niejako oddając się tym samym ukochanej osobie. Zresztą dlaczego ciężarna Panna Młoda miałaby rezygnować z wymarzonej od dzieciństwa, białej sukni ślubnej? My nie widzimy takiego powodu. Zwłaszcza, że obecne trendy w modzie ślubnej i najnowsze kolekcje udowadniają, że Panny Młode spodziewające się potomstwa, bez żadnych przeszkód i wstydu mogą wybrać suknię ślubną w kolorze białym. Jeśli jednak nie chcecie zdecydować się na taki kolor, możecie pójść w stronę innych, pokrewnych barw, jak: ecru, kość słoniowa czy beż, lub zupełnie odmiennych, intensywnych, a nawet awangardowych, jak zieleń, fiolet czy nawet czerwień.

Jednak nie zapominajmy o tym, że oprócz wszelkich walorów estetycznych, suknia ślubna Panny Młodej w ciąży powinna być przede wszystkim wygodna. Nie może ona w żaden sposób zbytnio opinać ciała, ograniczać swobody ruchów. Odpowiednie dopasowanie sukni ułatwi wybór takiego kroju, w którym istnieje możliwość regulowania ramiączek.

Uzupełnieniem sukni ślubnej są wszelkie akcesoria i dodatki, w tym również buty. Panny Młode, zwłaszcza te, w zaawansowanej ciąży, powinny w zrezygnować z zakładania szpilek, czy innego obuwia na wysokim obcasie. Tańce w takich butach nie są wskazane i bezpieczne, zwłaszcza w dniu ślubu, pełnym pośpiechu. A ewentualny upadek mógłby być groźny dla ciąży. Dobrze jest więc postawić na obuwie na niższym obcasie, dużo bardziej stabilnym i bezpiecznym. Panna Młoda decydując się na konkretne buty do ślubu, powinna mieć na uwadze to, jak bardzo zdarza się puchnąć jej stopom. Dobrze jest więc kupić obuwie nieco większe lub zaopatrzyć się w dwie pary, w tym jedną dodatkową, na zmianę, większą o pół lub cały rozmiar, od faktycznego rozmiaru stopy.

suknia-slubna-w-ciazy.jpg

Ciężarna Panna Młoda – uwagi praktyczne

Jednak najważniejszą radą, jakiej możemy Wam udzielić jest ta, aby cieszyć się własnym weselem, do wszystkiego podchodzić z uśmiechem i optymizmem. Zwłaszcza, że przecież szczęście Panny Młodej w ciąży, liczy się podwójnie. Natomiast Panom Młodym, którzy zostaną tatusiami, zalecamy dużo cierpliwości oraz wydobycie z siebie, większych niż zwykle, pokładów troskliwości i opiekuńczości.Średnia ocena: 4,32 / 5 (111 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

10 pytań do zadania przed ślubem
Wieczór panieński i kawalerski
Nauki przedmałżeńskie
Konsultanci ślubni


Polecamy:


Komentarze

Ona 2016-06-21 09:57

Tez brałam ślub w ciąży i było ok. chociaż wesele na prawie 100 osób , teraz po 5 latach mamy drugiego dzidziusia :)


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.