PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Nauki przedmałżeńskie
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Nauki przedmałżeńskie – praktyczne informacje o naukach przed ślubem

Nauki przedmałżeńskie

Ocena: 4,14/5

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, to jedna z niezbędnych formalności ślubnych, które musimy załatwić, jeśli zdecydujemy się na ślub kościelny lub konkordatowy. O naukach przedmałżeńskich krążą legendy i wiele opowieści. Nie wszystkie są pozytywne. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy na dźwięk słów: „nauki przedmałżeńskie” lub „kurs przedmałżeński” rzeczywiście powinniśmy reagować nerwowo?

Czym są i jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że w trakcie nauk przedmałżeńskich będą im zadawane niedyskretne, osobiste pytania. Tymczasem takie kursy nie mają formy egzaminu, nie ma na nich kartkówek czy odpytywania. Cześć z nich bardziej przypomina wykłady, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszycie w trakcie rozmów dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Ich celem jest przygotowanie was do wspólnego życia. W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich poruszycie kwestie związane między innymi z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, omówicie scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, obowiązki małżonków wobec siebie oraz ich prawa. Kursy przedmałżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka. Nauki przedmałżeńskie to także czas na refleksję dotycząca waszego związku i przyszłego małżeństwa. Niekiedy wymagane jest także udanie się do poradni małżeńskiej. Tam dowiecie się między innymi o naturalnych i dopuszczalnych przez Kościół metodach zapobiegania ciąży. Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie. Należy je dostarczyć do parafii, w której będziecie brali ślub. Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.

Obrączka i biblia

Kursy przedmałżeńskie to także szansa dla osób, które nie przystąpiły jeszcze do bierzmowania. W takim wypadku można się zgłosić do księdza lub katechety prowadzącego nauki, z prośbą o przygotowanie do drugiego i niezbędnego do zawarcia ślubu sakramentu.

Kiedy się zapisać i ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Z decyzją o zapisaniu się na nauki przedmałżeńskie nie powinniście zwlekać zbyt długo. Należy wziąć pod uwagę, że nie są one organizowane non stop, a co jakiś czas. W zależności od parafii, co dwa – cztery miesiące. Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne będziecie musieli czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno. Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Tu też nie ma żelaznej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Zajęcia odbywają się przeważnie dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Chociaż jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa. Bywają nauki przedmałżeńskie trwające miesiąc, a także takie, na które trzeba poświęcić trzy miesiące. Zdarzają się też sytuacje, gdy zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich dostaniecie po kilku spotkaniach. Wszystko zależne jest od księdza czy katechety prowadzącego kurs. Dla osób zapracowanych lub tych, które mieszkają w innym kraju, a ślub chcą wziąć w Polsce i nie mogą tu przyjechać na kilka tygodni, istnieje opcja weekendowych kursów przedmałżeńskich. To zajęcia z dwukrotnymi, ośmiogodzinnymi spotkaniami.

nauki przedmałżeńskie

Są też sytuacje, gdy można być zwolnionym z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” mogą skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii. Należy jedynie przedstawić proboszczowi parafii, w której będziecie brali ślub, odpowiednie zaświadczenie, najlepiej świadectwo szkolne. Jeśli tylko jedno z was dysponuje takim dowodem, na przykład Panna Młoda, to mimo wszystko obydwoje będziecie musieli odbyć cały kurs nauk przedmałżeńskich.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie i gdzie można się zapisać?

W wielu parafiach nauki przedmałżeńskie są bezpłatne. W innych zapłacić trzeba od 40 do 100 złotych. Połowę drożej, czyli około 200 zł. Mogą kosztować „skrócone” nauki przedmałżeńskie, czyli kursy weekendowe.

Nauki przedmałżeńskie w kościele

Nauki przedmałżeńskie prowadzone są w większości parafii, jednak nie we wszystkich. Zwłaszcza nie w tych, gdzie ślubów jest bardzo mało, na przykład na wsiach czy w niewielkich miejscowościach. Z prośbą o informację dotycząca tego gdzie i kiedy można się zapisać na taki kurs, jeśli wasza parafia go nie organizuje, powinniście się udać do jej proboszcza. Warto też zapytać znajomych, którzy nauki przedmałżeńskie mają już za sobą, gdzie ich zdaniem najlepiej i najciekawiej takie zajęcia były prowadzone.

Nawet, jeśli kurs jest organizowany w parafii, w której odbędzie się wasza ceremonia, nie ma obowiązku, aby właśnie tam podchodzić do nauk przedmałżeńskich. Możecie z nich skorzystać nawet w innej miejscowości.Średnia ocena: 4,14 / 5 (385 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Kalendarz ślubny
Cennik ślubny
Zaręczyny


Polecamy:


Komentarze

kinga 2012-04-13 16:09

Niedawno zapisaliśmy się z narzeczonym na nauki przedmałżeńskie. Ksiądz jednak nie prowadził z nami żadnych zajęć, tylko wysłał na SKUPIENIE NOWOŻEŃCÓW. 4 godziny spędzone w kościele, obowiązkowa spowiedź i oczywiście ofiara- 20 złotych od osoby... W przyszłą niedzielę mamy mieć pierwszą ,,lekcję".

rafal 2012-05-06 09:11

Cytat z artykułu:
"Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich? Otóż nie ma żadnego terminu ważności"
U nas jak ksiądz dowiedział się że nauki przedmałżeńskie robiłem w szkole średniej, 10 lat temu to powiedział mi że muszę zrobić nowe bo tamte są nie ważne ???
Co parafia to inny obczaj :)

dominika 2012-10-22 12:56

Witam, planujemy ślub,lecz mieszkamy za granicą i nie wiemy co z tymi naukami, czy to się idzie do proboszcza do pani młodej czy do parafii pana młodego? pozdrawiam

Basia 2013-02-04 13:24

Tu jest napisane: "Są też sytuacje, gdy można być zwolnionym z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Z takiej „ulgi” mogą skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na zajęcia z religii." Mam pytanie: bo ja mam takie świadectwo, mój partner chyba też czy to oznacza że jak okażemy takie dokumenty w kościele to nie będziemy musieli odbywać tych nauk??

Jul 2013-10-23 09:46

Polecam nauki przedmałżeńskie weekendowe.
Często odbywają się w Kazimierzu Biskupim (wielkopolska). Jeden weekend i zrobione. Można ich znaleźć w google.

renia 2014-05-22 12:56

szukam kursy przedmalzenskiego na weekend okolice nowego sacza . jesli ktos wie prosze o pomoc z gory dziekuje .

M. 2014-11-06 21:56

Małe uściślenie - bierzmowanie nie jest konieczne do zawarcia małżeństwa, jest jedynie zalecane.

Inka 2015-06-07 20:01

Jesli potrzebujecie w miare szybko odbyc nauki i poradnie zapraszam na @.

ja 2015-09-28 13:08

Witam, Planujemy slub w styczniu 2016 gdzie można odbyć nauki weekendowe w Warszawie ponieważ mam problem z znalezieniem. Będę wdzięczna za informację.

Kinia 2015-10-06 20:23

Św Teresa na ul. Rybnickiej 27 dzielnica Włochy organizuje do końca tego roku dwa spotkania po 4godz plus poradnia w innym terminie

mareczek 2015-11-15 02:18

Zapisywać się i płacić za żenadę, którą serwują nam księża. Oni na pewno wiedzą o rodzinie najwięcej, polecam ten tekst http://rozwijaszsie.pl/nauki-przedmalzenskie-czyli-ksiadz-powie-ci-jak-i-kiedy-sie-bzykac/ ja już jestem po tej parodii niestety, zgadzam się tutaj z autorem całkowicie

Ada 2016-03-06 18:31

Polecam przyjemne nauki na Dolnym Śląsku - 667897693

Mateusz 2016-05-29 20:38

"Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach." - Bzdura.
http://wdr.diecezjakrakow.pl/narzeczenstwo/przygotowanie-do-slubu
"Katechezy i spotkania w poradni w ramach przygotowania bezpośredniego do sakramentu małżeństwa są ważne 1 rok."

Blondi 2016-09-08 08:24

Ja biorę ślub w październiku 2016 r i nauki mam załatwione w Nysie weekendowe z noclegiem i ze wszystkim serdecznie polecam

ewelina 2016-09-18 21:04

Ja robiłam w Zagrodnie-było przyjemnie i "bezbolesnie" ;)

Nauki małżeńskie to jest pojebana fanaberia by wyciągnąć pieniądze 2017-01-09 16:56

Pojebane to jakieś durne nauki. Wyciąganie pieniędzy . Ja mam teraz problem bo miałem brać ślub kościelny ale nie będę brał ślubu kościelnego ponieważ ja nie będę chodził na żadne nauki. Nie mam czasu i szkoda mi na takie gówno pieniędzy. Jeżeli narzeczona nie będzie chciała ślubu cywilnego to małżeństwa nie będzie .

Nauki małżeńskie to jest pojebana fanaberia by wyciągnąć pieniądze 2017-01-09 16:58

Pojebane to jakieś durne nauki. Wyciąganie pieniędzy . Ja mam teraz problem bo miałem brać ślub kościelny ale nie będę brał ślubu kościelnego ponieważ ja nie będę chodził na żadne nauki. Nie mam czasu i szkoda mi na takie gówno pieniędzy. Jeżeli narzeczona nie będzie chciała ślubu cywilnego to małżeństwa nie będzie .

Dominkia 2017-08-29 13:50

my z narzeczonym długo szukaliśmy takich "skróconych" nauk, i co parafia to albo miejsc nie było albo mówili że już takich nie organizują, ostatecznie trafiliśmy do kcwr.pl i tam w jeden weekend zrobiliśmy wszystko co trzeba :) prowadząca bardzo życiowa, zajęcia prowadzi w interesujący sposób i nie przynudza, więc mogę polecić z czystym sumieniem.

Zszokowana 2018-02-11 09:13

Czytajac komentarze jestem w ciezkim szoku! Wczoraj bylam sie zapisac na nauki (mieszkam w uk) i ksiadz zaspiewal sobie £120 !!!!!

babcia 2018-02-21 13:53

LUDZIE!!!!Czy wyście pogłupieli? O waszym życiu małżeńskim mają was pouczać osoby, które obowiązkowo żyją w celibacie! Czy niewidomy może być jurorem przy nadawaniu Oscarów za film? Czy głuchy maże decydować o przyznaniu nagrody w Konkursie Szopenowskim?

Tek 2019-09-10 13:06

u nas w parafii księdza wspomaga małżeństwo z ponad 18-letnim stażem - warto posłuchać, dużo doświadczeń własnych i znajomych.
2019-09-24 zaczyna się nowy kurs. Parafia św. Łukasza, Warszawa, Bemowo

Kasiaaaaa 2020-01-19 20:28

A czy nauki trzeba wykonywać w tej samej diecezji co zamierza się zawrzeć związek małżeński? Razem z narzeczonym mieszkamy w innej dziecezji i właśnie tam chcielibyśmy odbyć nauki.

Mietek 2020-08-26 05:28

Niestety wiele informacji tutaj zapisanych nie jest do końca zgodnych z intencją Kościoła.

anonima 2021-12-29 15:44

Biblia mówi jasno w 1 Liście do Tymoteusza 3 rozdziale 1-13: "Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
Diakonami tak samo winni być ludzie godni, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku,[lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. Kobiety również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie." Ale KK chce być mądrzejszy niż Bóg...

Szczęśliwa żona 2022-01-11 20:14

Cześć! Polecam Wam oryginalny, odważny i sięgający wgłąb sposób na przygotowanie do ślubu - na przygotowanie Waszych głów i serc w ostatnich dniach przed ślubem.
https://www.facebook.com/skupienieprzedslubem/?ref=pages_you_manage&locale=pl_PL

Elwira 2022-12-14 17:59

Z moim mężem byliśmy u kapucynów we Wroclawiu, 4 miesiące temu. Wiem, że co jakiś czas są tam organizowane, bo ostatnio była tam moja siostra. Zachęcaja do programów pomocowych w stylu zamiast kwiatów pomóżcie innym. Był to dobry czas dla nas i pomógl nam w przygotowaniu do ślubu. Zaczęliśmy tam nawet chodzić do ķościoła. Kurs trwał 2 soboty ale pełna profeska i prowadzący. Maja nawet stronę pomagamyinnym.kapucyni.pl podaje te info bo może ktoś będzie chciał uczestniczyc. Elwira i Andrzej

Elwira 2022-12-14 18:14

Z moim mężem byliśmy u kapucynów we Wrocławiu, 4 miesiące temu. Wiem, że co jakiś czas są tam organizowane, bo ostatnio była tam moja siostra. Zachęcają do programów pomocowych w stylu zamiast kwiatów pomóżcie innym. Był to dobry czas dla nas i pomógł nam w przygotowaniu do ślubu. Zaczęliśmy tam nawet chodzić do ķościoła. Kurs trwał 2 soboty ale pełna profeska i prowadzący. Maja nawet stronę pomagamyinnym.kapucyni.pl podaje te info bo może ktoś będzie chciał uczestniczyc. Elwira i Andrzej


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Polecamy
Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno