PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub mieszany
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2023-10-09 Czekoladowa Fontanna, Fotobudka !!! Wypożyczalnia czekoladowych fontann Kraków. Fantastyczna atrakcja na twoim weselu. Obsługujemy wesela, bankiety, komunie, studniówki i przyjęcia z innej okazji. W ofercie mamy różnego rodzaju czekoladowe oraz alkoholowe fontanny, w różnych pakietach obsługi. Nowość w naszej ofercie - FOTOBUDKI! Atrakcje weselne
Kraków
2023-05-16 Suprizo Wybór upominków: sklep oferuje szeroki wybór prezentów, które idealnie nadają się na ślub. Niezależnie od tego, czy szukasz tradycyjnych upominków ślubnych, personalizowanych pamiątek czy oryginalnych doświadczeń, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla nowożeńców. Sklepy ślubne
Zielona Góra
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub mieszany

miejsce na wyjątkowy ślub

Ocena: 4,28/5

Ślub mieszany to związek dwojga ludzi różnego wyznania. W takich przypadkach czeka Was nieco więcej formalności niż zazwyczaj. Niestety związek pary mieszanej nie zawsze jest możliwy. Poniżej znajdziecie szczegółową analizę różnych przypadków.

Ślub mieszany w kościele rzymsko-katolickim

Katolik, który chce wejść w związek z osobą innego wyznania (lub ateistą) musi udać się do biskupa, aby ten wydał dyspensę. W tym celu udajecie się do proboszcza parafii, w której planujecie ślub. Formalności nie są uciążliwe. Osoba wiary rzymsko-katolickiej oświadcza, że "odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary" i przyrzeka, że wychowa dzieci po katolicku.

Zgodnie z zaleceniami nie wskazane jest, aby ślub mieszany celebrować na mszy świętej. W trakcie składania przysięgi osoba niewierząca pomija tekst "Tak mi, Panie Boże, dopomóż". Dokładny tekst określany jest przez księgi liturgiczne.

Będziecie również potrzebowali dyspensy od biskupa jeżeli ślub ma odbyć się z osobą nieochrzczoną. Zapotrzebowanie zgłasza wikariusz w imieniu proboszcza parafii.

slub-katolicko-zydowski.jpg

Prawosławni, a ślub mieszany

Osoba prawosławna ma prawo wziąć ślub z partnerem, tylko i wyłącznie wtedy gdy, druga strona jest chrześcijaninem (wymagany jest akt chrztu). W takim wypadku należy dostarczyć do cerkwi akt chrztu oraz pozwolenie od swojego biskupa.

Kościół ewangelicko-augsburski

Śluby Ewangelików nie są sakramentem dlatego przepisy nie są rygorystyczne (w przeciwieństwie do katolicyzmu i prawosławia). Formalności są prostsze jeżeli partner jest chrześcijaninem.

Judaiści

Religia judaizmu nie uznaje mieszanych związków. Jedynym rozwiązaniem pozostaje zwarcie ślubu w amerykańskiej synagodze reformowalnej.

Inne przypadki dla ślubów mieszanych



Średnia ocena: 4,28 / 5 (67 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Wszystko o ślubie konkordatowym
Wszystko o ślubie kościelnym
Wszystko o ślubie cywilnym
Wszystko o ślubie przez pełnomocnika


Polecamy:


Komentarze

K 2014-11-16 23:36

czy świadek osoby niewierzącej lub innego wyznania też może nie być katolikiem ?

singh_is_king 2015-01-04 14:39

Ksiądz w Warszawie powiedział mi, że może :) Musi być tylko "trzeźwa na umyśle" :D

ela 2016-10-26 23:05

sama ceremonia slubu katolickiego to juz oznacza ze osoba nie jest trzezwa na umysle

Stanisław 2017-01-16 10:44

Ela! Najlepiej to na kocią łapę jak w twoim przypadku.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.