Ślub mieszany
Ocena: 4,28/5
Ślub mieszany to związek dwojga ludzi różnego wyznania. W takich przypadkach czeka Was nieco więcej formalności niż zazwyczaj. Niestety związek pary mieszanej nie zawsze jest możliwy. Poniżej znajdziecie szczegółową analizę różnych przypadków.
Ślub mieszany w kościele rzymsko-katolickim
Katolik, który chce wejść w związek z osobą innego wyznania (lub ateistą) musi udać się do biskupa, aby ten wydał dyspensę. W tym celu udajecie się do proboszcza parafii, w której planujecie ślub. Formalności nie są uciążliwe. Osoba wiary rzymsko-katolickiej oświadcza, że "odsunie od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary" i przyrzeka, że wychowa dzieci po katolicku.
Zgodnie z zaleceniami nie wskazane jest, aby ślub mieszany celebrować na mszy świętej. W trakcie składania przysięgi osoba niewierząca pomija tekst "Tak mi, Panie Boże, dopomóż". Dokładny tekst określany jest przez księgi liturgiczne.
Będziecie również potrzebowali dyspensy od biskupa jeżeli ślub ma odbyć się z osobą nieochrzczoną. Zapotrzebowanie zgłasza wikariusz w imieniu proboszcza parafii.
Prawosławni, a ślub mieszany
Osoba prawosławna ma prawo wziąć ślub z partnerem, tylko i wyłącznie wtedy gdy, druga strona jest chrześcijaninem (wymagany jest akt chrztu). W takim wypadku należy dostarczyć do cerkwi akt chrztu oraz pozwolenie od swojego biskupa.
Kościół ewangelicko-augsburski
Śluby Ewangelików nie są sakramentem dlatego przepisy nie są rygorystyczne (w przeciwieństwie do katolicyzmu i prawosławia). Formalności są prostsze jeżeli partner jest chrześcijaninem.
Judaiści
Religia judaizmu nie uznaje mieszanych związków. Jedynym rozwiązaniem pozostaje zwarcie ślubu w amerykańskiej synagodze reformowalnej.
Inne przypadki dla ślubów mieszanych
- jeżeli zawieracie związek z osobą, która już wcześniej była w związku cywilnym, potrzebne jest zaświadczenie od ordynariusza miejsca (czyli biskupa diecezjalnego). Zezwolenie potrzebne jest, aby stwierdzić brak przeszkód wynikających z poprzedniego związku.
- zajrzyjcie do zakładki śluby cywilne, by dowiedzieć się więcej o związkach z cudzoziemcami.
Zobacz również:
Wszystko o ślubie konkordatowym
Wszystko o ślubie kościelnym
Wszystko o ślubie cywilnym
Wszystko o ślubie przez pełnomocnika
Polecamy:
Komentarze
K 2014-11-16 23:36
czy świadek osoby niewierzącej lub innego wyznania też może nie być katolikiem ?
singh_is_king 2015-01-04 14:39
Ksiądz w Warszawie powiedział mi, że może :) Musi być tylko "trzeźwa na umyśle" :D
ela 2016-10-26 23:05
sama ceremonia slubu katolickiego to juz oznacza ze osoba nie jest trzezwa na umysle
Stanisław 2017-01-16 10:44
Ela! Najlepiej to na kocią łapę jak w twoim przypadku.