PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub przez pełnomocnika
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-05-08 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub przez pełnomocnika

ślub przez pełnomocnika

Ocena: 4,13/5

Wystawne przyjęcie, kamerzysta, zespół, różnego rodzaju atrakcje... ba, nawet goście – to elementy ważne, aczkolwiek takie, bez których na dobrą sprawę mogłyby się odbyć każdy ślub. Tymi, bez których nie może się obejść ceremonia ślubna, są Państwo Młodzi. Bo czy ktokolwiek wyobraża sobie, że do skutku mógłby dojść ślub, w trakcie którego obecny jest tylko Pan Młody lub jedynie Panna Młoda? Czy to w ogóle jest możliwe? Otóż po części tak. Nie mniej jednak polskie prawo (Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy), dopuszcza możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez osobistego stawiennictwa jednej ze stron, a przy udziale pełnomocnika. W jakich konkretnie przypadkach ślub przez pełnomocnika jest możliwy? Jakich formalności należy dopełnić, aby ślub przez pełnomocnika był ważny w świetle prawa?

slub-przez-pelnomocnika.jpg

Ślub przez pełnomocnika w Urzędzie Stanu Cywilnego

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego ślub przez pełnomocnika jest możliwy tylko w niektórych okolicznościach: „udzielenie zezwolenia uzasadnić mogą tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują w związek małżeński"(uchwała 7 sędziów SN z dnia 8 czerwca 1970 r., III CZP 27/70, OSNCP 1971, nr 1, poz. 2). Owe ważne powody, które usprawiedliwiają konieczność ślubu przez pełnomocnika nie są jasno określone, więc każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Nie mniej z pewnością należą do nich w dużej części sytuacje, gdy np. jedno z narzeczonych jest ciężko i obłożnie chore, przez co nie jest w fizycznym stanie uczestniczyć we własnym ślubie lub też na przykład przebywa za granicą i nie ma możliwości powrotu do kraju.

Na zawarcie tego rodzaju ślubu, tzn. ślubu przez pełnomocnika, zgodę musi wyrazić Sąd Rodzinny w postępowaniu nieprocesowym. Jeśli małżeństwo przez pełnomocnika zostanie zawarte bez wspomnianego zezwolenia sądu lub przez pełnomocnictwo niespełniające wymogów prawnych, może w takiej sytuacji zostać unieważnione. Pełnomocnictwo do ślubu powinno byś sporządzone w formie pisemnej, w postaci aktu notarialnego. Należy w nim wymienić, z imienia i nazwiska, osobę, która będzie pełniła funkcję pełnomocnika. Z wnioskiem o zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika występuje ta strona, w imieniu której pełnomocnik będzie występował (czyli ta osoba, która w ślubie nie może osobiście uczestniczyć). Ponadto trzeba pamiętać, że musi to być osoba, która w dniu ślubu ma ukończone 18 lat, nie pozostaje w innym związku małżeńskim, nie jest ubezwłasnowolniona, dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Do pełnomocnictwa (w formie aktu notarialnego) należy również dołączyć odpisy skrócone aktów urodzenia. Opłata sądowa od takiego wniosku wynosi 100 zł. Jaką funkcję pełni pełnomocnik? Oczywistym jest, że nie zyskuje on żadnych praw przysługujących faktycznemu małżonkowi. Pełnomocnik jest jedynie „zastępcą", składa oświadczenie woli o wstąpieniu w związek małżeński osoby, która nie może uczestniczyć we własnym ślubie.

Kościelny ślub przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo upoważniające do udzielenia ślubu przez pełnomocnika powinno być podpisane przez osobę „zlecającą" (ponownie jest to ta osoba, która nie może uczestniczyć w ślubie osobiście), jak również przez proboszcza lub ordynariusza miejsca, w którym pełnomocnictwo jest wystawione (a jeśli nie, to powinno przynajmniej zostać podpisane przez dwóch świadków, lub sporządzone w formie dokumentu, aktu notarialnego, takiego samego jak w przypadku ślubu przez pełnomocnika w USC). Kto może pełnić funkcję pełnomocnika w trakcie ślubu kościelnego? Nie jest to odgórnie narzucone, powinna to być jedynie osoba „zdolna do aktu ludzkiego" i nie musi nawet być katolikiem. Ważnie jest jedynie, aby w wyznaczonym dniu ślubu pełnomocnik stawił się upoważnieniem do zawarcia małżeństwa z określoną osobą, do pełnienia tej ważnej roli był upoważniony bezpośrednio przez „zlecającego" i osobiście wypełniał zlecone mu zadanie.



Średnia ocena: 4,13 / 5 (61 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Ślub konkordatowy
Ślub kościelny
Ślub cywilny
Ślub mieszany


Polecamy:


Komentarze

Jula 2015-06-14 23:48

Bardzo fajny artykuł, dużo przydatnych informacji i przystępnie napisane :) Podsyłam też coś od siebie w ramach uzupełnienia http://prawniczesprawy.pl/czy-trzeba-byc-obecnym-na-swoim-slubie/

PRECYZJA! 2020-09-25 19:07

A jakie dokumenty muszą złożyć rozwodnicy (jeden z zagranicy) pragnący zawrzeć związek małżeński? Oni i oraz wdowa, wdowiec nie mają prawa, skoro nic o takim przypadku nie napisano?!


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.