wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Formalności po ślubie
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2021-10-06 RoyalDekor Drukarnia zaproszeń ślubnych RoyalDekor to rodzinna firma ukierunkowana na modne wzory. Na stronie sklepu w łatwy sposób zakupicie zaproszenia oraz pozostałą papeterię ślubną. Personalizacja treści zaproszeń, a także listy gości jest darmowa. Zaproszenia ślubne
Częstochowa
2021-10-03 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
2021-09-23 Czekoladowa Fontanna, Fotobudka !!! Wypożyczalnia czekoladowych fontann Kraków. Fantastyczna atrakcja na twoim weselu. Obsługujemy wesela, bankiety, komunie, studniówki i przyjęcia z innej okazji. W ofercie mamy różnego rodzaju czekoladowe oraz alkoholowe fontanny, w różnych pakietach obsługi. Nowość w naszej ofercie - FOTOBUDKI! Atrakcje weselne
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Formalności po ślubie

zdjęcie pary młodej

Ocena: 4,01/5

Gratulacje! Jesteście już po ślubie! Powoli jednak schodzicie na ziemię. Przed Wami jeszcze wymarzona podróż poślubna oraz ... aktualizacja i wymiana dokumentów. Najwięcej pracy ma żona, która zazwyczaj zmienia nazwisko.

Sporządziliśmy listę najczęściej wymienianych dokumentów:

Dowód osobisty

Często można upiec 2 pieczenie na 1 ogniu. Dowód osobisty zawiera dwie dane, które mogą ulec zmianie przy zmianie stanu cywilnego:

formalnosci po slubie urząd stanu cywilnego

Urząd Skarbowy - NIP 3

Na nasze szczęście Urzędy działają coraz sprawniej. Wraz ze złożeniem wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego powinniśmy dostać formularz NIP 3, który służy do aktualizacji naszych danych w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli nie dostaniecie formularza, zapytajcie urzędników. Kiedy przyjdzie nasz termin do odbioru dowodu osobistego, niesiemy wypełniony NIP 3. Wówczas nie musimy odwiedzać urzędu dwa razy.

Prawo jazdy

Prawo jazdy kategorii B zawiera pozycję nr 8 - adres. Jeżeli przy okazji ślubu zmieniacie miejsce zameldowania, jesteście zobligowani do wymiany prawa jazdy.

Niezbędne dokumenty do wymiany prawa jazdy:

Bank

Ślub to najwyższy czas na założenie wspólnego konta. Jeżeli do tej pory mieliście oddzielne konta, zlikwidujcie jedno z nich. Na drugim dopiszcie małżonka tak, by miał równe prawa do podejmowania decyzji. Zapytajcie też czy przy podejmowaniu decyzji konieczna jest decyzja współmałżonka gdyż często przysparza to problemów nawet przy załatwianiu najprostszych spraw.
W przypadku zmiany nazwiska, żona powinna uaktualnić informacje posiadacza rachunku i złożyć nowy wzór podpisu.

Fundusze Emerytalne

Prawo nakazuje zaktualizowanie danych w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne), o ile do takiego należycie. Najczęściej Online zmieniacie: dane osobowe, osoby uposażone, podpisy oraz stosunki majątkowe.

Inne dokumenty, które czasami trzeba wymienić po ślubie

W miarę upływu czasu informujecie kolejne instytucje:

oraz wymieniacie kolejne dokumenty:Średnia ocena: 4,01 / 5 (145 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Kalendarz Pary Młodej
Formalności przy ślubie kościelnym
Formalności przy ślubie konkordatowym


Polecamy:


Komentarze

Konrad 2012-02-29 15:52

zawiera dwie dane, które mogą ulec zmianie przy zmianie

Żonka 2014-06-12 22:47

Warto dodać, ze panie prowadzące działalność gospodarczą mają dodatkowe obowiązki po ślubie: trzeba złożyć wniosek o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Acha, no i trzeba wymienić pieczątkę firmową ;)

Lucyna 2014-10-16 10:36

Wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł oraz potrzebne jedno zdjęcie. Dane z 15.10.2014r. Tego dnia wymieniałam.

Paulina 2014-11-23 01:54

Do wymiany prawa jazdy wystarczy jedno zdjęcie - stan na dzień 21.11.2014

Ania 2015-11-25 11:20

a ZUS tez trzeba powiadomic jesli ma sie renteA

Ania 2016-06-03 23:25

Nazwisko może zmienić i panna młoda, i pan młody. Warto o tym pamiętać i nie utrwalać stereotypów.

Hanna 2016-07-16 23:12

Od niedawna do dowodu osobistego są wymagane zdjęcia biometryczne - jak do paszportów. Ale fotografowie są lepiej zorientowani niż "cywile" ;)


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.