PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub konkordatowy
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub konkordatowy

kościół udekorowany na ślub

Ocena: 4,08/5

Ślub konkordatowy to najczęstsze rozwiązanie. Od 1998 roku narzeczeni nie muszą już zawierać osobno ślubu cywilnego i kościelnego. Od tego momentu ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Dzięki temu zmniejszamy liczbę wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) do minimum. Oczywiście nadal istnieje możliwość zawarcia osobno ślubu cywilnego i kościelnego, ale takie przypadki należą do rzadkości.

Ślub konkordatowy, podobnie jak ślub kościelny zawierany jest zazwyczaj w parafii panny młodej lub jej wybranka. W przypadku wybrania innej parafii będziecie potrzebowali zgody od proboszczów ze swoich parafii. Taki dokument nazywany jest "licencją".

slub-konkordatowy.jpg

Ślub konkordatowy - wizyta w kancelarii parafialnej - Etap 1

Pierwszy krok to wizyta w kancelarii parafialnej, w której odbędzie się ślub. Wybierzcie się tam w okresie od 6 do 3 miesięcy przed ślubem. Weźcie ze sobą:

Urzędnik kościelny na podstawie zgromadzonych kompletów dokumentów sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi są wygłaszane przez 2 tygodnie w parafii panny młodej oraz pana młodego. Niestety, to do Was należy obowiązek poinformowania swojej parafii o planowanym ślubie i prośba o wygłoszenie zapowiedzi (nie uczyni tego za Was parafia, w której bierzecie ślub).

Ślub konkordatowy - zgłoszenie do USC - Etap 2

Na mniej niż 3 miesiące przed ślubem należy zgłosić się do USC. Musicie mieć ze sobą:

W USC odpowiecie na kilka formalnych pytań, do których nie musicie się przygotowywać. Jedyne co powinniście ustalić przed wizytą, to nazwisko jakie przyjmie żona po zawarciu związku, gdyż będziecie musieli je podać urzędnikowi.

Na tej podstawie USC wyda zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie te jest ważne tylko przez 3 miesiące (więc ślub musi się odbyć w następnych 3 miesiącach).

Jeszcze raz do kancelarii parafialnej - Etap 3

Gdy już będziecie mieli zaświadczenie z USC udacie się powrotem do kancelarii parafialnej, w której bierzecie ślub (w zależności od kancelarii parafialnej udajcie się tam od tygodnia do dnia poprzedzającego ślub). Dokumenty, które musicie przynieść to:

Tuż przed ślubem konkordatowym - Etap 4

Tuż przed ślubem:

Formalności po ślubie konkordatowym - Etap 5

Po ślubie, w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa Kościół ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do USC. Ten zaś sporządza akt ślubu. Jeżeli wszystko odbędzie się bez przeszkód, po 2 tygodniach możecie udać się do USC po odbiór skróconych aktów małżeństwa.

Opłaty:Średnia ocena: 4,08 / 5 (653 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Ślub cywilny
Ślub kościelny
Ślub mieszany
Ślub przez pełnomocnika


Polecamy:


Komentarze

wideofilmowanie.rzeszow.pl 2012-08-31 19:29

Co łaska lecz nie mniej niż 24,48zł - już wyjaśniam dlaczego tak, otóż ksiądz lub osoba zajmująca się kancelarią kościoła zobowiązana jest zapłacić ww kwotę podczas oddawania Waszych dokumentów do USC.
Filmując w pewnym kościele ślub, na drzwiach zakrystii wypatrzyłem wiszący cennik :D a w nim wielkimi literami stało ŚLUB - 24,48pln
Dodam na podstawie owego cennika, iż do płatnych sakramentów zaliczmy też pogrzeb i chrzest.
Zdjęcie owego cennika mam do dziś [bezcenne].

Anna 2013-02-12 10:34

Drodzy Państwo! Dziękuję serdecznie za zwięzłe przedstawienie tematu. Do pana wideofilmowanie - pogrzeb nie jest sakramentem.

marta 2013-02-25 10:21

skąd te kwoty? wg stosownych aktów prawnych - odpis skrócony aktu - 22 zł, zupełny - 33 zł, sporządzenie aktu małżeństwa - 84 zł

Benon 2013-03-18 08:46

Dlaczego opłaty w kościele są wysokie??? Ano dlatego ,że ksiądz nauczony życia w luksusie(co jest sprzeczne z życiem Jezusa Chrystusa,który żył ubogo) musi bardzo dobrze zarabiać a społeczeństwo mu na to pozwala gdyż sądzi ,że jest on wybrankiem Boga.

g2 2013-04-01 19:21

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

g2 2013-04-01 19:24

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

g2 2013-04-01 19:25

Tak czytam i niedowierzam głupotom zawartym w artykule. Przecież akt chrztu ważny jest 6 miesięcy. Zaświadczenie o bierzmowaniu, wpisane jest zazwyczaj w druku na kacie, więc też jest ważne 6 miesięsy. Jeżeli zaś ktoś posługuje się indeksem to wpis jest ważny bezterminowo.

Kasia 2013-04-03 09:01

Kochani, bierzmowanie nie jest obowiązkowe do zawarcia ślubu ale żaden ksiądz Wam tego sam z siebie nie powie !!

Damian 2013-04-24 10:46

W kościele wasze co 'łaska' to "co łaska", czyli "ile zechcesz/możesz dać, ile ślub dla ciebie jest warty" wciskanie ciemnoty przez domorosłych "ateistów" jest sprzeczne z tym co nauczał chociaż by Sokrates i inni ojcowie "ruchu".
Po załatwieniu wszystkich formalności (ślub kościelny, w "nierejonowej" parafii, nie udzielany w kościele) mogę podsumować że w biurach parafialnych wszystkich spędziliśmy razem ok 2h za "co łaska", w przeciwieństwie do USC 4h i 300zł "dawaj bo nie dostaniesz".
Na pewno było by szybciej gdyby ślub nie był konkordatowy, i obyło by się bez tej 'co łaski' ale hej, przecież nikt nie zmusza do kościelnego, i łaski że go bierzecie przecież też "klerom" nie robicie...

jolantaaa 2013-07-23 10:30

skrócone odpisy aktów urodzenia - skąd to wziąć?

a 2013-08-27 12:44

skrocone odpisy aktu urodzenia bierze sie z USC w miescie w ktorym sie urodzilo

ardnas 2013-09-26 19:53

u mnie opłat w Kościele nie ma żadnych. :] Ślub jest za darmo.

monika 2014-01-02 14:54

Do ardnas : Możesz napisać gdzie ten Kościół się znajduje ?

Asia 2014-03-05 01:58

Mogę prosić jakieś szczegóły odnośnie tego braku bierzmowania? Mam problem, iż jakiś klech anie wpisał mnie do księgi i wychodzi na to jakbym nie była bierzmowana. Pewnie jak większość myślałam, że bez tego ani rusz. Kasia będę wdzięczna za przybliżenie tematu.

GW 2014-04-05 21:31

Definicja wyrażenia co łaska jest absolutnie zbędna i subiektywna, a ludzie są skąpymi cebularzami.

A*** 2014-05-05 11:21

Jedni chcą kasę za udzielenie sakramentu inni nie i mimo, iż papież obecny nasz Franciszek mówił, żeby za sakramenty nie brać to i tak Polscy księża tego nie szanują (nie wszyscy rzecz jasna). W mojej parafii proboszcz z góry zapowiedział: "100 złotych dać musicie, bo 50 zł dla kościelnego za przygotowanie, a 50 zł dla organisty. Ja z tego nic nie biorę więc jeśli będziecie chcieli dać więcej od siebie to Bóg zapłać, a jak nie to nie dacie i już, ale 100 zł musicie dać, bo ja się do interesu nie będę dokładał." I wszystko wiadomo...
A narzeczonego siostra brała ślub w innej parafii i tamtejszy ksiądz powiedział że od nich nie weźmie ani złotówki (czyli nawet na opłacenie kościelnego nie weźmie). Szczęściara...

Mw 2014-06-20 10:15

Fajnie,,,mieszkam chyba w bardzo wierzącej parfii...Ślub 600zł + organista 300zł + kościelny 150 zł.....suma (nie ta o 12 w niedzielę) 1050zł

Anna 2014-06-24 13:59

Gdzie jest kościół w którym ksiądz nie weźmie ani złotówki za udzielenie ślubu?

Anna 2014-06-24 14:05

W jakiej miejscowości jest kościół w którym ksiądz za udzielenie ślubu nie weźmie ani złotówki?
Proszę bardzo o jak najszybszą odpowiedź

Anna 2014-06-24 14:49

Mam jeszcze jedno bardzo ważne pytanie,czy nie można by było załatwić tylko ze swojej parafii zaświadczenia,że można wziąźć ślub w innej parafii i w całkiem innym mieście i wtedy wziąźć ślub?

davanti 2014-07-14 13:11

mozna, my tak robimy;)

JUSTYNA 2014-10-22 11:00

Tak czytam to wszystko i sie usmiecham pod nosem... Sama biore slub za kilka miesiecy... U mnie trz jest "co łaska".. Ale ja biore slub koscielny bo" wierze" a nie bo tak wypada.. I nie zaplace za sakrament, ale dam na potrzeby kosciola tyle ile bede mogla, jesli bedzie to 20,50,100,300 zl to po prostu dam... U mnie nie ma cenników w parafii... Jedni dadza 20, inni 50 a jeszcze inni wcale... Ale nie rozumiem tych osób, ktore biorą ślub koscielny a wzywają księży od klech itp... W końcu to właśnie kapłan wam błogosławi, a ślubu udzielacie sobie sami... Po co ślub kościelny jeśli osoba ma takie podejście do kosciola, do księży... Chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę że taki sakrament jest nie wazny... Co z tego ze macie papier... To w koncu nie dla papieru powinno sie brac slub ale wlasnie dla sakramentu... Kiedys za to zostaniemy i tak rozliczeni... Malo tego, wracając do ofiary... Ja z Narzeczonym dziękując Bogu za ten sakrament kupilismy jeszcze dar ołtarza... Nic nikomu nie narzucam ani nie chcialam nikogo urazic... Ale myślę ze co niektórzy pisząc rozne rzeczy na kościół powinni sie zastanowić po co im ślubkkoscielny... U ksiedza na rozmowie uslyszycie pytanie e z protokołu Rozmów : czy rozumiesz potrzebe momdlitwy, przystepowania do sakramentów sw i uczestnicwo we Mszy? Czy faktycznie co niektórzy to rozumieją.... Ehh... Pozdrawiam

Romek 2014-10-26 17:42

Kochana Justynko popieram Cie w 100% ja też wychodzę z tego założenia że ślub nie bierze się często zwłaszcza kościelny a ksiądz też musi z czegoś żyć i my go właśnie utrzymujemy i jak będziemy mu żałować pieniędzy to będą musieli zamknąć parafię i wtedy będą psioczyć gdzie mają załatwić sprawę którą kiedyś można było załatwić na miejscu a teraz trzeba się udać trochę dalej pozdrawiam

Alicja 2014-11-02 16:37

Witam, planujemy slub w Polsce w przyszlym roku latem 2015. Mieszkamy za granica , z Polski jestesmy z roznych miast a slub planujemy w Zakopanym . Uf ! Az mnie przeraza to zalatwianie formalnosci ! Oboje jestesmy wdowcami po czterdziestce wiec nie bedzie to wielka impreza ,najblizsza rodzina tylko. Ale tak czy inczej zalatwiania mamy co niemiara. Mam pytanie , ile sie czeka na te licencje w usc do zawarcia slubu konkordatowego? Wszystko bedzie zalatwiane na odleglosc, z poza granic Polski wiec chodzi o czas . Nie wiem sama od czego zaczac. Dzwonilam juz do ksiedza w Zakopanym i dal mi pierwsze wskazowki , mam wziasc licencje z mojej tutejszej parafi. Czy ktos moze mial lub slyszal o podobnej sytuacji i moze mi jakos pomoc? Przepraszam jesli w pisowni sa bledy.

Alicja 2014-11-02 16:39

Witam, planujemy slub w Polsce w przyszlym roku latem 2015. Mieszkamy za granica , z Polski jestesmy z roznych miast a slub planujemy w Zakopanym . Uf ! Az mnie przeraza to zalatwianie formalnosci ! Oboje jestesmy wdowcami po czterdziestce wiec nie bedzie to wielka impreza ,najblizsza rodzina tylko. Ale tak czy inczej zalatwiania mamy co niemiara. Mam pytanie , ile sie czeka na te licencje w usc do zawarcia slubu konkordatowego? Wszystko bedzie zalatwiane na odleglosc, z poza granic Polski wiec chodzi o czas . Nie wiem sama od czego zaczac. Dzwonilam juz do ksiedza w Zakopanym i dal mi pierwsze wskazowki , mam wziasc licencje z mojej tutejszej parafi. Czy ktos moze mial lub slyszal o podobnej sytuacji i moze mi jakos pomoc? Przepraszam jesli w pisowni sa bledy.

nataliaaaa 2014-11-16 21:50

To jest jakis dramat co sie dzieje w kosciolach w grudniu biore slub w mojek parafi powiedziano mi 800 zl do tegp organista i jakas zachrystianka czyli 1200 zl poszlismy do innek prarafi ktora prowadza zakonnicy tam oczywiscir co laska dalismy 300 zl ale u mnie w parafi byl problem z wystawieniem dokumentow gdyz kazsy dokument jak pozwolenie chrzy odpis aktu chrztu 100 zl do tego zapowiedzi 100 zl czyli wyszlo tak naprawde na jedno. Wesela nie wyprawiamy a koszta ktore trzeba bylo zaplacic w kosciele to jakis dramat

Ola 2015-01-21 14:55

Mam pytanie. Bierzemy z narzeczonym ślub konkordatowy. Jeśli oba nasze akty urodzenia zostały sporządzone w miejscowym USC (Katowice), natomiast ceremonia ślubu kościelnego ma miejsce w mieście Y, to czy załatwiając sprawę wydania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego mamy się udać do USC w Katowicach? Jeśli tak to czy potrzebujemy do tego odpisy aktów urodzenia?

Kama 2015-02-25 15:12

u mnie we Wroclawiu tylko daje sie co laska. Nikt nie mowi nachalnie kwot. Dajemy tylko organiscie. Przy tak duzych wydatkach slubnych nie zbiednieje jak dam takze 100 zl na kosciol. Juz bez zenady. Na tace tak czesto pewnie nie dajecie, to co wam robi za różnicę przy wlasnym slubie dac co laska

Aśka 2015-02-26 16:08

Zabawne są w większości komentarze tutaj. Szkoda wam wydać 100 zł na masz własny ślub? A wesela pewnie urządzacie nie skąpiąc sobie niczego. Nie patrząc nawet w kontekście duchowym bo wnioskuje po waszych wypowiedziach że jest dla was on bardzo mało istotny w całej ceremonii to spójrzmy inaczej. Wchodząc do kościoła chcecie aby w kościele było ciepło, żeby był oświetlony i posprzątany, Księża/ Klechowie czy jak ich tam nazywacie muszą za to zapłacić. Organista czy kościelny też człowiek i to jest ich praca i sposób zarobku na siebie może na swoje rodziny więc oczywiste że im też ze pracę należy się wynagrodzenie. Skoro podchodzicie tak materialnie to może zastanówcie się kto za to wszystko ma płacić jeśli nie wy? Ludzie dający na tacę? Czemu? co to ich święto? Jeśli kogoś naprawdę nie stać na ślub to na pewno znajdzie Księdza lub innych ludzi którzy dołożą do tej ceremonii bo sam sakrament jest przepiękny. Ale Ci którzy najgłośniej krzyczą jakie to drogie cenniki w kościele przeważnie na innych rzeczach tak nie skąpią. Zastanówcie się może następnym razem. Bo wcale nie płaci się tu za sakrament tylko za otoczkę która chcąc nie chcąc kosztuje. Może zrezygnuj z wypożyczenia fontanny czekolady za te 600 zł i już będzie Cie stać na ślub.....

Ariegi 2015-02-27 15:55

Damian co łaska to nie jest ile jest warty dla mnie ślub. Jak się człowiek żeni, to go wszyscy doją. Kucharka 10zł za godzinę, kucharka na wesele 40zł za godzinę itd. Jak już się zaciągnie kilka kredytów i duchowny Ci mówi co łaska 1000zł to...

mira 2015-04-30 09:06

Kochani każdy kto chce zawrzeć zwiazek małżeński w formie ślubu kościelnego powinien się najpierw zastanowić czy jest więrzacy i tego chce ,bo to co niektórzy wypisują to jest bardzo niepoważne i tak jakby nie dorośli do zawarcia związku małżeńskiego,a do kościoła to chyba idą na śluby i inne okoliczności jak ich zaproszą.

ewik 2015-05-05 13:51

mira zgadzam się z tobą w 100%..

Pan Młody 2015-05-20 17:19

Z racji, że za dwa miesiące biorę ślub konkordatowy chciałbym napisać małe sprostowanie do tego co jest tutaj zawarte.
1- od 1 marca 2015r można wszystko załatwić w dowolnie wybranym USC, ale najlepiej tam gdzie będzie ślub
2- od 1 marca 2015r wystarczy przyjść do USC i powiedzieć, że chce się zawrzeć związek małżeński drogą konkordatową i wtedy urzędnik sam wystąpi do odpowiednich organów o udostępnienie mu odpisów aktów urodzenia - muszą być to odpisy pełne - następnie kiedy już je uzyska umówi się z młodymi na termin w którym oboje będą mogli się stawić, aby odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić dokumenty - potrzebny dowód osobisty - i wnieść opłatę w wysokości 84 zł, która może być uiszczona w dniu składania wniosku lub w dniu wypełniania dokumentów

Pola 2015-06-01 13:54

Dzięki za info @Pan Młody :)
takich informacji oczekuję na forum a nie przepychanek słownych...
Pozdrawiam wszystkich przyszłych Małżonków i powodzenia :)

Olcia 2015-06-08 12:11

Zgadzam się z Pan Młody. Z tym, że w tym momencie narzeczeni idą do obojętnie jakiego USC i dostają od ręki pozwolenie na ślub konkordatowy (sama biorę ślub za 2 miesiące)

Olala 2015-07-18 11:50

Zastanawia mnie po co te zapowiedzi w parafiach narzeczonych i czy absolutnie konieczne jest posiadanie potwierdzenia, że takie zapowiedzi się odbyły?

Natalia 2015-08-01 12:40

'Pan Młody' życie mi ratujesz ;) po przeczytaniu artykułu lekko się podłamałam i dobrze, że trafiłam na ten komentarz ;) uspokoił mnie i to bardzo ;)

Konrad 2015-11-29 22:18

@Pan Młody a skoro USC sam załatwia od odpowiednich USC (w miejscowościach urodzenia młodych) akty urodzenia to rozumiem, że oszczędzamy 33 zł (zupełne akty urodzenia) ? Czy może te opłaty są wliczone w te 84 zł? Jak to jest?
Co do terminologi "co łaska" .. ludzie .. daje się tyle ile możecie. Wiadomo, że "za darmo" nie wypada, bo biedni też nie jesteśmy skoro stać was na sukienki, garnitury, wesela macie, gości zapraszacie, super bryki podjeżdżają no to chyba kurczę na kościół dać można prawda? I nie traktować tego jak jałmużnę ale ofiarę.

Patrtcja 2016-02-13 15:49

Ja wybierałam z urzędu odpis nasz nic nie zapłaciłam , w kościele wybierałam odpis chrztu dostałam go za darmo żadnych opłat nie wzięli ode mnie jedynie trzeba zapłacić w urzędzie 84zl

Kasia 2016-02-24 12:47

Mała poprawka do artykułu:
w USC trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i 84,00 zł - nic poza tym.
Dokument z USC ważny jest 6 miesięcy.

Vic 2016-03-02 22:13

Smieszy mnie jak wiele niewierzacych z anty-koscielnym nastawieniem osob stara sie o katolicki slub koscielny. To jakis paradoks.
Do wszystkich przemadrzalych anty-klerykalow i ateistow:
Zapraszam przed stolik do pani z USC po slub, a nie do Domu Bozego.
Zajmijcie sie swoim swieckim swiatem i korzystajcie z jego uciech, a nie pchacie sie do kosciolow i wylewacie na nie pomyje nie rozumiejac i nie chcac zrozumiec jego prawdzwej istoty.
Pozdrawiam

karolina 2016-04-06 11:45

witam, jestem zameldowana w innym miejscu niz biore slub, rozumiem,że wybieram ten Urząd Stanu Cywilnego w miejscu zameldowania? narzeczony ma z kolei tez inne miejsce zameldowania to kazdy idzie do innego urzedu?

irena 2016-04-07 09:43

Do Vic.Jaki paradoks?To kler swoim zachowaniem zraża do siebie społeczeństwo. bo są, byli i będą pazerni i obłudni.A dlatego biorą śluby kościelne bo niestety w polskim społeczeństwie(wsie, miasteczka) to kler rządzi.I to ze strachu właśnie przed komentarzami dlaczego nie w kościele, co z ciebie za katolik itp.Naprawdę wyjątkiem jest papież Franciszek-ale oczywiście hierarchom w Polsce się to nie podoba.

Lila 2016-06-23 10:45

Ja biore slub w kosciele, moj przyszly maz nie jest katolikiem, jest gleboko wierzacym chrzescijaninem. Ja jestem katoliczka chociaz widzac co dzieje sie w kosciolach coraz bardziej sie zastanawiam. Zalatwiajac formalnosci koscielne przeszlam przez pieklo, wszedzie oplaty za wypisanie jednego papierku oplata wieksza niz w urzedzie cywilnym. Nauki przedmalzenskie 500 zl. Bylismy juz blisko rezygnacji z koscielnego i chcielismy tylko cywilny ale pastor z kosciola mojego narzeczonego powiedzial, ze slub zawarty w kosciele jest slubem przed Bogiem. Nie jest wazny ksiadz i cala reszta tylko Bog i my. Powiedzial tez, ze jesli zrezygnujemy z katolickiego slubu on nam udzieli slubu tutaj. Gdy zapytalismy o cene odpowiedzial: Pan Jezus nie jest na sprzedaz. Ostatecznie zdecydowalismy sie na slub w kosciele katolickim z czego on sie bardzo ucieszyl bo tak jak pisze nie wazne gdzie, wazne ze przed Bogiem. Wspomne tez, ze on nie placil za zadny papierek w swoim kosciele.

Kościelny - nie jeden ślub :-) mam za sobą... 2016-07-29 14:04

W kościele możesz nic nie płaćić, tylko ptrzeba pamiętać, że kwiaty same się nie kupią i nie ułożą (często możesz sam zamówić firmę/florystów którzy to zrobią - i cena za to często jest nie mniejsza niż 400-500 zł.). Poza tym to trzeba kościelnym dać wypłatę, zapłacić organistę (którzy się też cenią - min. 100 za ślub). Ale jednego nie da się zrozumieć - sukienka czasem za kilka tysięcy. Sam bukiet ślubny nie schodzi czasem poniżej 200-300 zł. A niektórzy chcieli by za wszysto w kościele zapłacić 300 zł. i tak później mówią, że duuuużo musieli dać - a ksiądz musi wtedy i tak dopłacić...

pannica 2016-08-03 09:03

Ostatnio rozmawiałam ze znajomym księdzem i powiedział mniej więcej tak: para młoda często życzy sobie nie wiadomo jakich dekoracji, organisty na wysokim poziomie, Bóg wie czego jeszcze, a potem płaci 200 zł. A nikt nie bierze pod uwagę, że syf, który zostaje po ślubie przed kościołem (kwiatki, ryż, grosiaki etc.) sprząta nikt inny jak kościelny lub ksiądz właśnie. Dlatego zdarza się, że "cena" za ślub jest ok. 1000 zł. Sama dekoracja kościoła, którą wymyśla para, jest czasami dużo droższa. "Obsługa" ślubu to nie tylko ksiądz. I wszystkim trzeba zapłacić.
Ja ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że z narzeczonym bierzemy ślub zimą (dekoracje 0 zł, bo jest jeszcze dekoracja świąteczna, nie będzie organisty - zespół ślubny składa się z naszych przyjaciół, więc zostaje tylko ksiądz i siostra). Cennika nie ma, ale damy na pewno kilka stówek.
Także polecamy ślub zimą :)

Tom 2017-01-27 12:36

Niektórzy tutaj narzekają, że kościelny, czy organista dostają 100 czy 150 zł za ślub. Na pewno się na tym tak obłowią, że aż żal d... ściska. Tylko, że:
1. Ile ślubów jest w miesiącu 5? 10? Czyli dostanie za to załóżmy aż 1500zł miesięcznie. Czy to są takie kokosy?
2. Idąc prywatnie do lekarza zapłacimy 50-200 zł za wizytę, a u niego nie kończy się na jednej wizycie, nie wspominając o fyzjerce, fryzjerze, u których niektórzy co miesiąc zostawiają większe kwoty, a jakoś nikt nie narzeka i nie najeżdża.
Co do księdza, to niektórzy mają problemy z ubóstwem, ale jest ich niewielu. Jak pisało tu już przynajmniej parę osób przede mną. Ksiązdz też musi za coś żyć, utrzymać kościół (w tym również remonty), a tylko część pieniędzy z tacy trafia na potrzeby księdza i parafii. Część pieniędzy przekazywana jest dalej na potrzeby diecezji itd. Od nas żaden z księży nie chciał ani za ślub, ani za chrzty naszych dzieci. Daliśmy z serca tyle ile chcieliśmy i mogliśmy dać. Tak samo po kolędzie. Dajemy jak mamy, a jak nie mamy to nie dajemy, a żaden ksiądz się nie upominał.

Ilona 2017-04-27 11:20

O tym "co łaska " i poszukiwaniu ślubu za free to mam wrażenie, że najczęściej mówią ci którzy nie ciepia jakiejś strasznej biedy i ci którzy do kościoła chodzą raz na kilka lat. Tyle w temacie.

Mirek 2017-06-26 21:21

Całkowity koszt ślubu kościelnego jest to 3500 zł.
Nauki przedmałżeńskie 300 zł
Poradnia 200
Pierwsza wizyta u księdza 100
Zaświadczenia chrzest bierzm 200
Zapowiedzi 400
Kościelny 150
Organista 200
ministranci 100
Ksiądz 700
Obowiązkowe przybranie kościoła około 1200
. Odbiję sobie potem bo księdza po kolędzie nie będę przyjmował to jakoś się to wyrówna

Norton Finance 2017-07-09 00:11

Czy jesteś pod kontrolą zadłużenia lub administracja? Czy jesteś na czarnej liście? Czy starasz się poradzić sobie z płatnościami miesięcznymi? Czy chcesz kupić dom, samochód lub pożyczkę firmową, ale pod kontrolą długów lub administracją? Jeśli odpowiedzieliście TAK na moje pytanie? Skontaktuj się z nami przez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com

Organista 2017-07-18 13:36

Od 10 lat jestem organistą i chętnie zdradzę jak wygląda życie duchowne za kulisami, z czego parafianie nie zdają sobie sprawy.
W mojej dotychczasowej parafii ksiądz proboszcz zawsze powtarzał że kościoła nie stać na organistę. Bo parafia jest mała, bo w tygodniu przychodzi mało ludzi na mszę, bo kościół jest w trakcie budowy.
Proboszcz wiecznie powtarzał jak biedna jest parafia, pomimo dziesiątek ślubów w ciągu roku (600zł dla księdza), setek (dosłownie) chrztów i uginającej się od banknotów co niedziela tacy.
Efektem tego jest zaniedbany kościół, pracownicy bez umowy, wikariusz z marną pensją i ksiądz proboszcz z co najmniej 7-cyfrową kwotą na koncie (i jest to potwierdzone info).
A jest to tylko czubek góry lodowej, bo to jaką kasą obracają biskupi nie mieści się Wam w głowach. Przykładem jest chociażby fakt, że biskup za udzielenie bierzmowania bierze od parafii w kopercie średnio 5 tys. zł, a bardziej popularni biskupi mają takich bierzmowań kilka w tygodniu. Także ryba psuje się od głowy.
Obecne czasy niczym nie różnią się od średniowiecza, gdzie za życie wieczne trzeba było odpowiednio zapłacić. Czy dzisiaj tak nie jest? Czy przypadkiem sakramenty nie są konieczne do zbawienia? Dlaczego więc mamy za nie płacić?
Sam niedługo się żenię i w całej okolicy księża życzą sobie minimum 1200 zł za udzielenie ślubu. Nie licząc organisty, kościelnego i kwiatów, żaden nie dostanie ode mnie więcej niż 100. Jeśli dla niektórych z Was 800 czy więcej zł za ślub to uczciwa kwota, to po prostu dajecie się doić aż miło.

natalus51 2017-08-23 14:26

@Organista dziękuję za rozwianie moich wątpliwości :)

P 2017-10-27 19:49

Art. 10 i 11 konkordatu OKREŚLA NIEROZERWALNY CHARAKTER MAŁŻEŃSTWA. SĄD CYWILNY MA KOMPETENCJE BY INTERWENIOWAĆ W PRZYPADKU, GDYBY SKUTKI CYWILNE BYŁY NARUSZANE, A NIE WOLNO MU GWAŁCIĆ MAŁŻEŃSTWA PRZEZ ROZWÓD. ROZWODY SĄ DOPUSZCZALNE DLA MAŁŻEŃSTW ZAWARTYCH W INNYM TRYBIE NIŻ KONKORDATOWY. WARA SĘDZIOM OD PRZYJMOWANIA I REALIZOWANIA POWÓDZTWA O ROZWÓD MAŁŻEŃSTW KONKORDATOWYCH

davis 2019-03-05 06:12

dzień dobry
Potrzebujesz zasobów, aby stworzyć własny biznes, dom, firmę, kupić samochód, kupić motocykl, więcej osobistych potrzeb Mamy pożyczki konsumenckie, kredyty lub proste pożyczki dla wszystkich (zwłaszcza dla przybranych, biznesmenów, pracowników itp.). Oferujemy również kredyty hipoteczne i kredyty komercyjne. Pożyczki prywatne od 70 000 do 970 000. Inne rodzaje pożyczek: 100 000 do 1 000 000 W przypadku pytań, Proszę skontaktować się z wszystkimi potrzebami finansowymi. Nasza instytucja finansowa z usługą 24/24 godzin E-mail: davispasicalloanlender@gmail.com lub numer Whatsapp 19739220703
nazwa wnioskodawcy --------------------
kraj ------------------------------
stan ---------------------------
adres ---------------------------------
numer telefonu ----------------------------------
potrzebna kwota pożyczki ------------------------------------
wiek ------------------------------------
Trwanie ------------------------------------
stan cywilny --------------------------------


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.