Zaręczyny
Ocena: 3,95/5
Jesteście parą od kilku miesięcy, może lat. W waszych rozmowach coraz częściej pojawia się temat ślubu. Jednak to dopiero zaręczyny są przypieczętowaniem tych planów i postanowień. Zaręczając się dajecie znak otoczeniu, że o wspólnym życiu myślicie poważnie. A czym dokładnie są zaręczyny? O co trzeba zadbać, o czym pamiętać i co powiedzieć, aby były idealne? Jaką rolę w trakcie zaręczyn odgrywają rodzice?
Historia i tradycja zaręczyn
Tradycja zaręczyn jest stara jak świat. Jej historia sięga jeszcze czasów biblijnych. W starożytnym Rzymie mężczyzna dla potwierdzenia deklaracji o chęci wstąpienia w związek małżeński, wręczał swojej wybrance monetę, lub żelazny (czasem złoty) pierścień. Ale tym historycznym zaręczynom daleko było do romantycznej ceremonii, o której marzą współczesne kobiety. Ich ważnym elementem było spisanie kontraktu, pomiędzy rodzicami Młodych. Dokument miał być przypieczętowaniem i zabezpieczeniem wspólnych zobowiązań. Przy okazji określone w nim były niepożądane zachowania, których przyszła Panna Młoda po zaręczynach nie powinna się dopuszczać. Nieprzestrzeganie kontraktu równoznaczne było z zerwaniem zaręczyn. Natomiast to, co nie zmieniało się przez kilkaset lat, to tradycja, która mówi, że aby zaręczyny były ważne, zgodę na ślub musi wyrazić ojciec dziewczyny lub jej opiekun. Mało romantyzmu dostrzec można też w tradycji zaręczyn kultury żydowskiej. Tam zaręczyny przybierały formę finansowych negocjacji między ojcami przyszłych małżonków. Młodzi nie mieli też luksusu samodzielnego wybrania sobie osoby, z która chcieli wziąć ślub. Ważniejszy od uczucia był status finansowy i społeczny. Po wybraniu odpowiedniej Panny Młodej oświadczał się jej nie przyszły mąż, a jego ojciec.
Na szczęście wiele z tych zasad zmieniło się na przestrzeni wieków. Sami decydujemy, z kim weźmiemy ślub. Nie jest też niezbędna zgoda ojca narzeczonej. Rzadko przestrzega się zasady mówiącej o tym, że od dnia zaręczyn do ślubu nie może minąć więcej niż jeden rok.
Zaręczyny a oświadczyny
Często obu słów: „oświadczyny” i „zaręczyny” używamy zamiennie, jakby były synonimami. Okazuje się, że niesłusznie. Oświadczyny to sam moment, w którym mężczyzna prosi wybrankę serca, aby została jego żoną. Kobieta oświadczyny może przyjąć lub odrzucić, nie przyjmując ofiarowywanego jej przy tej okazji pierścionka. Jeśli jednak powie „tak”, od tej chwili para jest ze sobą zaręczona. Wtedy też można urządzić oficjalne przyjęcie zaręczynowe dla bliskich osób. Aby z formalności stała się zadość narzeczony wraz ze swoimi rodzicami przyjeżdża do domu przyszłej Panny Młodej, aby jej ojca poprosić o rękę córki.
Zaręczyny z rodzicami
Niegdyś wizyta u rodziców wybranki serca, była punktem obowiązkowym. Bez aprobaty ojca dziewczyny ślub był niemożliwy. Dziś jest to kwestia indywidualna, tradycja, od której często się odchodzi. Młodzi niekiedy z niej rezygnują, wybierając wersję prostszą, jaką jest poinformowanie rodziców o swoich zaręczynach. Jeśli jednak chcemy, aby zaręczyny odbyły się zgodnie z tradycją musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Datę rodzinnego przyjęcia zaręczynowego ustalają matki przyszłej pary młodej. Koszty przyjęcia pokrywają rodzice dziewczyny, natomiast Pan Młody, lub jego rodzice odpowiedzialni są za zakup pierścionka zaręczynowego. Zaręczyny odbywają się w domu narzeczonej, do którego wybranek jej serca przybywa ze swoją najbliższą rodziną. Miłym gestem będzie, jeśli Młody wręczy narzeczonej wiązankę białych kwiatów, natomiast przyszłej teściowej inny, bardziej stonowany i klasyczny bukiet, np. czerwonych róż.
Kolejnym punktem może być wspólny posiłek i rozmowy, które powinny ocieplić atmosferę i pozwolić na ewentualne poznanie się obu stron. Po posiłku narzeczony oznajmia, że chce powiedzieć coś ważnego. Powinien wstać (a wraz z nim wszyscy obecni) i zwrócić się do rodziców wybranki z prośbą o jej rękę. Co powiedzieć? Najlepiej mówić szczerze i prosto z serca, aby podkreślić jak bardzo kocha się swoją narzeczoną, dlaczego jest wyjątkowa, a także jak bardzo zależy mu na zgodzie jej rodziców. Po otrzymaniu pozwolenia na ślub narzeczony zwraca się do swojej wybranki i do niej kieruje pytanie o to, czy chce zostać jego żoną. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, należy włożyć narzeczonej pierścionek. Wsuwamy go na serdeczny palec prawej ręki. Po takiej ceremonii następuje czas na składanie gratulacji. Rodzice przyszłej Pary Młodej mogą zaproponować sobie przejście na „ty” przy czym propozycja powinna wyjść od osoby najstarszej. Natomiast tata Pana Młodego może wygłosić krótkie przemówienie, w którym podkreśli radość z wyboru swojego syna.
Wiersze dla urozmaicenia
W trakcie oświadczyn jak i również zaręczyn narzeczony może posłużyć się wierszem miłosnym, który najlepiej oddaje jego aktualne uczucia. To nie tylko romantyczny gest, ale też świetne urozmaicenie i sposób na zrobienie jeszcze lepszego wrażenia na przyszłych teściach. Oto kilka przykładów wierszy, które można wykorzystać przy tej wyjątkowej okazji:
Co to jest miłość? Po sto razy pytaj
Nie znajdziesz na to odpowiedzi w słowie
W kochanka oczach, w jego duszy czytaj
Co to jest miłość, tak ci o niej powie
Jest to duch jakiś, seraf niewidziany
Odblaskiem światła promieniący z dala
Niebieski promień na ziemi zbłąkany
Co wchodzi w serce i serce zapala
J. Korsak
We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa
Jak w kroplach rosy po suszy
W nich skarb żywota się chowa
Jak dwie perełki w oceanie życia
Jak dwie gwiazdeczki na niebie
Świecą nam do powicia
Dwa słowa - kocham ciebie
J.I. Kraszewski
Czyż mam nakazać ci miłość? Mógłbym
Czyż mam wymusić twą miłość? Potrafiłbym
Czyż nie będę mimo to błagać o twą miłość? Będę
W. Szekspir
Zniszczy zapory i tamy
Kto w pierwszym kocha zapale
Raz tylko w życiu kochamy
Raz tylko szczerze i trwale
A. Mickiewicz
Na marmurowej wyrył płycie czas
Wieczne prawa dla ludności
Nic piękniejszego ponad życie w życiu
Nic ponad czar miłości
Lope de Vega
Nietypowe oświadczyny i zaręczyny
Tradycyjne, kameralne zaręczyny w gronie najbliższych to tylko jedna z propozycji. Można oczywiście urządzić huczne przyjęcie na kilkadziesiąt osób – preludium i przedsmak wesela. Decyzję o przyjęciu oświadczyn i zaręczynach można również ogłosić w gazecie. Taki anons może zaczynać się wierszem miłosnym, a powinien zawierać imiona i nazwiska narzeczonych oraz datę i miejsce planowanego ślubu.
Pomysłów na to, jak oryginalnie i nietypowo się oświadczyć jest wiele. Wszystko zależy od kreatywności i zasobności portfela przyszłego Pana Młodego. Bardziej zamożni mogą poprosić o rękę np. w Paryżu, mieście zakochanych. Jeśli para lubi nurkować, można wybrać się do egzotycznego kraju i oświadczyć w morskich głębinach przy rafie koralowej. Innym pomysłem na nietypowe oświadczyny jest ustawienie dużego baneru ustawionego przy ulicy, którą przejeżdża wybranka serca (upewniając się wcześniej, że to nie ona będzie kierowała pojazdem). Jeśli ukochana jest miłośniczką kina, można zaprosić ją na film, wynajmując uprzednio całą salę kinową. Po projekcji zamiast napisów końcowych pojawiają się wasze wspólne zdjęcia, a pokaz kończy slajd z prośbą o jej rękę.
Przy mniejszym budżecie może być równie oryginalnie. Jednym z pomysłów jest zorganizowanie gry terenowej. Wybranka serca dostaje różne wskazówki co do kolejnych miejsc, do których powinna się udać. Pierwsza może być ukryta w bukiecie kwiatów. Przyszłą narzeczoną można wyposażyć w specjalnie przygotowaną mapę. Cel to odnalezienie skarbu, którym jest oczywiście pierścionek zaręczynowy. Inne nietypowe zaręczyny można zorganizować w trakcie pobytu nad jeziorem. Przygotuj kameralną kolację, oczywiście z mnóstwem świeczek i ulubionymi potrawami ukochanej. Niech partnerka do wybranego miejsca zostanie przyprowadzona z zawiązanymi oczami. Pierścionek można ukryć w zamku z piasku, zbudowanym na plaży i oświetlonym świeczkami.
Pomysły na nietypowe zaręczyny można mnożyć. Ale bez względu na to czy na oświadczyny i późniejsze zaręczyny wydamy tysiąc czy piętnaście tysięcy złotych, czy będą huczne czy kameralne, tradycyjne czy nie, musimy pamiętać o jednej rzeczy – to ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana.
Zobacz również:
Pierścionek zaręczynowy
Kalendarz ślubny Pary Młodej
Cennik ślubny
Pierścionki zaręczynowe
Polecamy:
Komentarze
Zosia 2012-10-01 07:32
kameralne przyjęcia w pięknym miejscu....polecam Dworek Saraswati. Miejsce magiczne na zaręczyny... ja i mój narzeczony byliśmy zachwyceni....
Anna 2014-11-23 15:32
gdyby ktoś szukał pięknych pierścionków to polecam te projekotwane przez Apatyt. Mają śliczne pierścionki, w dobrej cenie :)
Ja od mojego narzeczonego dostałam taki: http://apatyt.pl/pierscionki-zlote-proba-585-/149-zloty-pierscionek-z-cyrkoniami-.html
:)
Doris 2014-12-15 09:45
U nas nie było kameralnie a z wielką fetą. Oświadczyny odbyły się w Sylwestra, w gronie znajomych, na środku parkietu. Towarzyszył nam fotograf i wszystko mamy udokumentowane :) Myślę, że obie formy oświadczyn mają swoje wady i zalety. Ja z takich jestem zadowolona.
Malwina 2016-05-25 21:11
Moje oświadczyny były całkiem dalekie od tych tradycyjnych w domu w obecności rodziców. Mój narzeczony porwał mnie na wycieczkę, byliśmy w małym miasteczku w Wielkopolsce w Lesznie. Obchodziliśmy swoją 3 rocznicę w aerotunelu freeflycenter i potem wyskoczył z pierścionkiem.. Nawet nie podejrzewałam go o to.
Sandrynka 2017-10-23 21:36
Mi osobiśćie podobają się takie:
https://www.youtube.com/watch?v=IBg4TcLq3Ec
Sandrynka 2017-10-23 21:38
Mi osobiśćie podobają się takie:
https://www.youtube.com/watch?v=IBg4TcLq3Ec