PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Pierścionek zaręczynowy
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-05-08 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy

Ocena: 4,21/5

Oświadczyny to wydarzenie, które po dniu ślubu i narodzinach dziecka są jednym z najczęściej wspominanych i najszczęśliwszych dni w życiu zakochanych w sobie osób. Mężczyzna oświadczając się kobiecie, wręcza jej pierścionek zaręczynowy. To ważny moment, a przyjęcie pierścionka oznacza zgodę kobiety i przyjęcie oświadczyn, zapowiada ślub obojga. Nie bez powodu tak dużą uwagę przywiązuje się do wyglądu pierścionka, który od tego momentu staje się nie tylko najważniejszym i najpiękniejszym elementem biżuterii przyszłej Panny Młodej, ale przez wiele lat także przypomina o wspólnej miłości, a z czasem staje się też rodzinną pamiątką, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Historia pierścionka zaręczynowego

Historia pierścionków zaręczynowych sięga aż starożytnego Egiptu. To tam 2000 lat p.n.e. powstawały pierwsze pierścionki, a używano do tego… zwykłego drutu. Dopiero później do tworzenia pierścionków zaręczynowych Egipcjanie zaczęli używać bardziej szlachetnych surowców jak: złoto, brąz, kość słoniowa, róg.

Metalowe obrączki na znak poważnych, małżeńskich planów wręczali swoim wybrankom starożytni Grecy i Rzymianie. Przez długi czas w Rzymie złote pierścienie zarezerwowane były tylko dla osób, o wysokim statusie społecznym: lekarzy, senatorów. Dopiero, gdy ten element biżuterii im się znudził i spowszedniał przyzwolenie na noszenie pierścieni np. ze złota otrzymywały także osoby zakochane. Wtedy też pierścienie zaczęto ozdabiać drogocennymi kamieniami.

W tradycji chrześcijańskiej pierścionki, jako symbol zaręczyn między dwojgiem ludzi zaczęły funkcjonować dopiero na przełomie XII i XIII wieku. Choć chrześcijaństwo symbolikę pierścieni i zwyczaj ich noszenia przejęło w wieku IX, to na początku były one znakiem zaślubin z Kościołem.

Pierścionek zaręczynowy z białego złota

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Dla mężczyzny wybranie pierścionka zaręczynowego jest momentem nie tylko trudnym, ale i stresującym, w końcu jego ukochana będzie nosiła go do końca życia. O wiele łatwiej mają panowie, którzy zdecydowali się zrezygnować z elementu zaskoczenia i pierścionek wybrać razem z przyszłą narzeczoną. To coraz częstszy sposób poszukiwań zaręczynowego pierścionka, choć samym oświadczynom odbiera nutę tajemniczości i romantyzmu.

Panowie, którzy na poszukiwania tego idealnego pierścionka wybierają się bez wybranki swojego serca, muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

- w czasie „polowania” na pierścionek zaręczynowy dobrze jest zapewnić sobie towarzystwo kobiety bliskiej sercu Waszej ukochanej: jej przyjaciółki, siostry lub mamy; one powinny dobrze znać gust i upodobania oraz wiedzieć, jaki rodzaj biżuterii najbardziej przypadnie do gustu Waszej dziewczynie

- jeśli nie macie takiej możliwości i pierścionek wybieracie sami, pierwszą rzeczą, jaką powinniście uczynić, jest poznanie rozmiaru palca ukochanej. Jak to zrobić? Sposoby są przynajmniej dwa. Po pierwsze możecie zasięgnąć porady wśród rodziny lub przyjaciół – u osób, które kiedyś kupowały Waszej dziewczynie taką właśnie biżuterię. Jeśli nikt nie zna odpowiedzi na te pytanie, powinniście posłużyć się małym podstępem, np. poprosić ukochaną o pożyczenie Wam pierścionka, przed jakimś ważnym spotkaniem (prawdziwym lub wymyślonym), np. jako talizmanu na szczęście i z nim właśnie wybrać się do jubilera. On na jego podstawie wybierze odpowiedni rozmiar pierścionka zaręczynowego.

Oczywiście jeśli mimo wszystko zdarzy się, że pierścionek będzie za mały lub za duży, zazwyczaj można go u jubilera odpowiednio dostosować, np. poprzez zmniejszenie (nie ma takiej możliwości w przypadku pierścionka wykonanego z tytanu lub wysadzanego dookoła kamieniami)

- pamiętajcie, że idealny pierścionek zaręczynowy powinien odpowiadać charakterowi i osobowości kobiety, której go ofiarujecie, najłatwiejszym sposobem będzie dokładne przyjrzenie się sposobowi jej ubierania i noszonej przez nią biżuterii: czy jest nowoczesna, tradycyjna, delikatna, prosta i geometryczna, czy bogato zdobiona, z jakiego kruszcu jest wykonana? Jeśli potraficie odpowiedzieć na te pytanie, dużo łatwiej będzie Wam znaleźć pierścionek, który przypadnie do serca Waszej ukochanej

Pierścionek zaręczynowy w kształcie serca

Ceny pierścionków zaręczynowych

Ceny pierścionków zaręczynowych w dużej mierze zależą od kamieni, którymi są ozdobione, oraz kruszcu, z jakiego są wykonane. Najtańsze pierścionki wysadzane cyrkoniami można kupić w sklepach internetowych już od 200 zł. Trudno jest natomiast podać górną granicę cenową. Pewne jest natomiast to, że do zakupu pierścionka trzeba podchodzić rozsądnie i wybierać ten, na który nas stać. Nie warto się zapożyczać, brać kredytu, zwłaszcza w obliczu ślubu i wesela, które zawsze są dużym wydatkiem. Lepiej będzie, jeśli nie chcemy kupować najtańszego pierścionka zaręczynowego, na kilka lub kilkanaście miesięcy przed planowanymi oświadczynami, zacząć odkładać pieniądze. Tak, aby móc sobie pozwolić na zakup bardziej wartościowego pierścionka. Panowie powinni pamiętać, że bez względu na cenę, choćby była najniższa, to i tak wybrany przez nich pierścionek zaręczynowy będzie w oczach ukochanej najpiękniejszym na świecie.

Z czego wykonane są pierścionki zaręczynowe?

Złoto – to najpopularniejszy rodzaj kruszcu, z którego wykonuje się pierścionki zaręczynowe, od wieków jest też najbardziej cenionym – nie bez powodu wykonywano z niego insygnia królewskie. Tradycyjne pierścionki zaręczynowe wykonane są z żółtego złota. Od kilku lat popularnością coraz bardziej zaczynają złotu żółtemu dorównywać pierścionki ze złota białego. Białe złoto to stop złota z cynkiem, niklem, czasem srebrem. Złoto białe jest tak samo odporne na uszkodzenia jak złoto żółte, choć szybciej traci połysk. Panowie, którzy nie mogą zdecydować się, z jakiego złota wybrać pierścionek zaręczynowy, mogą kupić biżuterię ze złota mieszanego, czyli taką, w której będą elementy w obu kolorach – żółtym i białym, w różnych, lub takich samych proporcjach.

Tytan – od niedawna odgrywa coraz ważniejszą rolę w jubilerstwie i choć głównie wykonuje się tytanowe obrączki, to wielu panów i pań wybiera go na materiał, z którego ma zostać wykonany pierścionek zaręczynowy. Tytan, choć lekki, to znany jest z bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, jest też materiałem ogniotrwałym. Jego dużą zaletą jest fakt, iż nie wywołuje reakcji alergicznej, oraz nie ciemnieje np. pod wpływem chlorowanej wody z basenu. Kolejną jego zaletą jest niska cena. Pierścionki z tytanu są około dwóch razy tańsze od tych, wykonanych ze złota.

Platyna - metal o silnym połysku, – bardzo rzadko występujący w naturze, z tego względu jest materiałem droższym, niż złoto; platyna kojarzona ze style art deco, największą popularność przeżywała w latach ’20 ubiegłego wieku, ponownie odkryta w latach ’90, to metal cenny i elegancki

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Kamienie w pierścionkach zaręczynowych

Istnieje wiele kamieni szlachetnych, jest natomiast kilka najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych, jako ozdoba pierścionków zaręczynowych:

Diament – przez wiele lat, a nawet wieków istniało przekonanie, że „prawdziwy” pierścionek zaręczynowy powinien być ozdobiony dużym diamentem, tradycja ta wywodzi się z XV wieku, kiedy to w 1477 roku austriacki arcyksiążę Maksymilian, jako symbol miłości ofiarował diamentowy pierścionek Marii Burgundzkiej; diament jest najcenniejszym i najtwardszym kamieniem szlachetnym, synonimem trwałości narzeczeństwa i małżeństwa, stałości uczuć, jest dobrą wróżbą na przyszłość, diament uznawany jest za kamień święty, którego patronem jest słońce – siła niezniszczalna.

Najbardziej popularnym w pierścionkach zaręczynowych jest szlif okrągły diamentu, zwany popularnie brylantem. Klasyczny wzór jednokamieniowego pierścionka z brylantem to chaton – prosty, czysty, z kamieniem osadzonym w „koszyczku”. Ważne jest, aby kupując pierścionek z brylantem otrzymać certyfikat wyrobu kamienia, jeśli go nie posiada, możemy być pewni, że to nie drogocenny kamień, tylko jego lepsza lub gorsza podróbka.

Od kilku lat obserwuje się jednak stopniowe odchodzenie od tradycji zaręczynowych pierścionków z diamentem, może dlatego, że wśród społeczeństwa jest coraz większa świadomość tego, w jaki sposób bardzo często wydobywane są te kamienie (nazywane „krwawymi” diamentami)

Szmaragd – piękne, zielone szmaragdowe kamienie są symbolem siły, wewnętrznego szczęścia i witalności, mówi się, że „szmaragdy to kamienie miłe ludziom i Bogu”; wpływają kojąco na układ nerwowy oraz leczniczo na narząd wzroku, legendy mówią, że w starożytności cesarz Neron, przez szmaragdowe kamienie oglądał walki gladiatorów

Rubin – niegdyś kojarzony z ogniem czerwony kamień dziś jest symbolem miłości, odwagi i boskiego miłosierdzia, siły witalnej a także miłości i rozkoszy, czerwona barwa tego kamienia szlachetnego jest także synonimem młodości i trwałości uczuć, ma chronić przed zdradą

Szafir – ten „niebiańskie” kamień jest oznaką nieśmiertelności i czystości, a także mocnego, partnerskiego związku, to symbol mądrości i „wiedzy wszelakiej”, starożytni Egipcjanie czcili go, jako kamień prawdy i sprawiedliwości, chroniący przed nędzą i ukąszeniami węża

Topaz – uważany jest za święty kamień, ożywiający umysł, ułatwiający skupienie uwagi, topaz pomaga pokonywać przeszkody i trudności, a jego błękitny kolor jest symbolem mocy i siły, pierścionki zaręczynowe z topazem są amuletem pomagającym w rozwiązywaniu problemów, pozytywnie wpływają na rozwój duchowy

Ametyst – kamień szlachetny symbolizujący duchową czystość, to amulet chroniący przed nieszczerymi intencjami i złymi myślami, ceniony za umiejętność kojenia nerwów, stąd polecany jest osobom, które łatwo wpadają w gniew lub depresję, to także symbol władzy i szczęścia

Cytryn – to nie tylko ceniony kamień szlachetny, ale także jubilerski – a zawdzięcza to swojej niezwykłej, żółtej barwie, pierścionki zaręczynowe z cytrynem wzmacniają samoakceptację, poczucie własnej wartości, pewność siebie, pozytywnie wpływają na emocje, ułatwiają koncentrację; ze względu na swoją barwę cytryn kojarzy się ze słońcem, co sprawia, że mówi się o nim, jako o kamieniu dającym radość, optymizm, ciepło i światło

Granat – krwistoczerwony kamień działający pobudzająco, dodający pewności siebie, rozwijający intuicję, pobudzający erotyczną wyobraźnię, pierścionki zaręczynowe z granatem są symbolem miłości, namiętności i twórczości

Turkus – kamień szlachetny, znany, jako amulet młodych żon, obdarza je świeżością umysłu, siłą i opanowaniem, chroni przed nieszczęściem, jest gwarantem, stałych, czystych i niezmiennych uczuć, mówi się, że jeśli turkus blednie jest to zapowiedź choroby lub niebezpieczeństwa grożącego jego właścicielowi

Opal – to kamień szlachetny, który pomaga zrozumieć ludzkie emocje, jest symbolem umacniania uczuć z ukochaną osobą, synonimem bezinteresowności, przyjaźni i wierności, pobudza intelekt i pamięć, dodaje otuchy i odwagi. Uwaga! – opal jest wrażliwy na zmiany temperatury, przy gwałtownych i dużych zmianach może pękać

Koral – kamień pozyskiwany z koralowca, symbol bogactwa i siły, ma właściwości przywracania spokoju i wewnętrznej harmonii, rozbudza miłość, ożywia i rozgrzewa, blednie, gdy jego właścicielka cierpi na niedokrwistość

Niektórzy panowie kamień w pierścionku zaręczynowym wybierają w taki sposób, aby pasował on do znaku zodiaku, czy miesiąca, w którym urodziła się wybranka ich serca. I tak do kolejnych miesięcy roku pasują kamienie:

styczeń - granat
luty – ametyst
marzec – akwamaryn
kwiecień – diament
maj – szmaragd
czerwiec – perła
lipiec – rubin
sierpień – chryzolit
wrzesień – szafir
październik – opal
listopad – topaz
grudzień - turkus

Złoty pierścionek zaręczynowy

Na której ręce i palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

To, na którym palcu czy ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, zależy od kraju, w którym mieszkamy. W Anglii pierścionki zaręczynowe noszone są na ręce lewej. W krajach skandynawskich, narzeczony w trakcie oświadczyn, na lewą dłoń ukochanej wkłada obrączkę, aby później, w trakcie ślubu, na dłoń prawą nałożyć drugą, identyczną. Również na Węgrzech kobiety na znak zaręczyn nie otrzymują pierścionka, tylko obrączkę, którą do dnia ślubu noszą na lewej dłoni, a w trakcie ceremonii przekładają ją na prawą dłoń.

W Polsce pierścionek zaręczynowy noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni.

Wybór pierścionka zaręczynowego nie jest zadaniem prostym, a każdemu mężczyźnie zależy na tym, aby w oczach ukochanej był on idealny, stanowił spełnienie jej marzeń. Pamiętajmy jednak, że pierścionki zaręczynowe mają wymiar jedynie symboliczny, a to, co jest najważniejsze, to miłość, która łączy dwoje ludzi.Średnia ocena: 4,21 / 5 (135 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Zaręczyny i oświadczyny
Rozmiar pierścionka zaręczynowego
Nauki przedmałżeńskie
Zapowiedzi przedślubne


Polecamy:


Komentarze

gamer83 2013-03-18 16:21

Polecam Wam dwa sklepy: taxor.pl i impressimo.pl Świetny kontakt, dobre ceny i tyle w temacie :)

Daniel 2013-11-05 18:46

Ja dorzucę jeszcze LipGold.pl - cena, świetna obsługa klienta, wysyłka w 24h i pierścionki zaręczynowe mają na VIDEO! ;) Tego jeszcze nie widziałem nigdzie :)

Karol 2014-02-17 12:59

Kupiłem z szafirem w impressimo.pl Warto negocjować i dostać to, czego się chce.

Pauli 2014-09-20 20:39

Mi się z Apartu podobają z tanzanitami:)

zbulwersowany 2014-12-01 15:39

A mi się podobają na Orlenie oraz w sieci Real. Rany, weźcie zjeżdżajcie z tymi reklamami. Uwłaczają czytelnikom i autorowi artykułu, który się postarał by nie używać nazw przedsiębiorstw.

Kowal 2015-02-18 14:03

mi się podobają pierścionki Impressimo - kupiłem jeden na wzór księżnej Kate - szafir + brylanty.
Polecam mniejszych jubilerów, starają się i serwis lepszy - moim zdaniem oczywiście.

Michał 2015-05-06 20:55

Kowal: masz rację że lepiej kupić u mniejszy jubilerów, słyszałem bardzo złe opinie o jednej z sieciówek.
Mnie z kolei zaręczony już kolega polecał Diamentum bo tam kupił, ale obadam jeszcze inne tutaj polecane.
Pozdro!

car_kanal 2015-05-21 12:26

Jeśli pierścionek zaręczynowy to musi być wyjątkowy. Fakt faktem kiedyś złoto było klasykiem, ale wydaje mi się, że powoli się od tego odchodzi. Z tego co widzę http://www.wec.com.pl w rankingu najpopularniejszych ma np. tytan.

www.goldtom.pl/ 2015-09-01 08:35

Wybór pierścionka zaręczynowego to często bardzo trudna sprawa. Panowie chcą stanąć na wysokości zadania i nim dokonają ostatecznego wyboru oglądają wiele różnych pierścionków. Pamiętajmy, aby dobrać pierścionek do jej przyszłej właścicielki. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie, jaką biżuterię lubi Twoja Kobieta. W ostatnim sezonie bardzo popularne są złote pierścionki z subtelną cyrkonią. Pięknie wyglądają na dłoni i dobrze komponują się ze złotą obrączką! Jeżeli chcą Państwo przyjrzeć się bliżej pięknym zaręczynowym pierścionkom, zapraszamy na naszą stronę internetową.

Gabriel 2015-12-11 10:16

ja wybrałem taki http://www.goldwajr.pl/images/phocagallery/pierscionki_zareczynowe/thumbs/phoca_thumb_l_PZ-82.jpg moja wybranka była pod ogromnym wrażeniem :) serdecznie polecam ten sklep, obsługa na najwyższym poziomie :)

Winnicki 2016-01-21 15:51

Ciekawy artykuł, a w zasadzie poradnik, dla osób kupujących w sieci - dotyczy nie tylko pierścionków, ale na tym przykładzie. Zachęcam do przeczytania tych, którzy kupują biżuterię online: http://inspiracje.impressimo.pl/pierscionki-zdjecia-a-realia/

Damian 2016-06-29 15:14

Wszystko zależy od gustu a nie od tego czy teraz jakiś jest modny bo coraz więcej kobiet nosi pierścionek zaręczynowy razem z obrączką więc musi być ponad czasowy. Mojej żonie wybrałem bardzo ładny pierścionek który nosi już pięć lat mimo że nie przepada za pierścionkami to cały czas nosi pierścionek i obrączkę na tym samym palcu. Na topsilver.pl można znaleźć naprawdę dużo fajnych wzorów które są w zasięgu znacznej większości ludzi.

miki90 2016-07-21 16:04

Możesz zastosować właściwie dwa podejścia do zakupu biżuterii. Stacjonarny sklep lub sklep online. Polecam drugie rozwiązanie. Niektóre marki działają głównie w sferze multimedialnej sprzedaży luksusowej biżuterii. Tutaj przykład savicki.pl. Luksusowy pierścionek zaręczynowy + obrączka ślubna w pakiecie 10% taniej, do tego setki projektów do wyboru z możliwością dowolnej konfiguracji jakościowej. Akurat wspominam sklep, bo mamy z mężem od nich obrączki ślubne, które zostały stworzone na podstawie własnych wyobrażeń. Nie czuję, abyśmy za cokolwiek przepłacili. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Katarzyna 2018-04-20 12:39

Najlepiej, dziewczyny by był duży brylant, bo jak coś pójdzie nie tak będzie co sprzedać :) ja polecam firmę apatyt mają najładniejsze pierścionki.

Nati 2018-09-28 12:51

Ja dostałam pierścionek z FOR YOU Biżuteria a konkretnie ten: https://www.foryoubizuteria.pl/zloty-pierscionek-zareczynowy-p-115.html . Jestem zachwycona

Karla 2019-02-18 13:42

Moim zdaniem jeżeli mężczyźnie zaleźy na kobiecie to będzie chciał dla niej coś niezwykłego, nieoklepanego. Ja marzę o pierścionku od Mart Diamonds http://martdiamonds.com/bizuteria/ Czyż nie są piękne?

Nina 2020-08-26 10:43

Pierścionek zaręczynowy nie musi kosztować 20000zł, aby był wyjątkowy. Mój pierścionek zaręczynowy z szafirem jest z fugart.pl/category/pierscionki-zareczynowe-pierscionki-z-szafirem Cudowna biżuteria, także jeżeli ktoś szuka pięknego pierścionka zaręczynowego to polecam serdecznie!

Diamor 2020-12-18 12:15

Dobre <a href="https://sklep.diamor.pl/">pierścionki zaręczynowe</a> znajdziecie na w sklepie diamor


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.