PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Zapowiedzi przedślubne
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zapowiedzi przedślubne

Zapowiedzi przedślubne

Ocena: 3,97/5

Zapowiedzi przedślubne – większość Par Młodych zdaje sobie sprawę z tego, że są konieczne do zawarcia kościelnego związku małżeńskiego, ale ilu nowożeńców wie, czym tak naprawdę są? Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postaramy się opisać szczegóły tego, tylko z pozoru, tajemniczego zagadnienia. Tak aby łatwiej Wam było zrobić kolejny krok na drodze przedślubnych przygotowań.

Kiedy należy wygłosić zapowiedzi?

Zapowiedzi przedślubne polegają na „publicznym ogłoszeniu zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej”. Są obowiązkowe dla osób chcących wziąć ślub kościelny bądź konkordatowy i wymagane przez przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. Co więcej „zamierzone małżeństwo musi być podane do publicznej zapowiedzi nawet wówczas, gdy duszpasterz jest moralnie przekonany o stanie wolnym narzeczonych.” W jaki sposób należy to zrobić, aby z formalności stała się zadość? W trakcie jednej z wizyt w kancelarii parafialnej, na około 3 miesiące przed ceremonią, zostaje spisany protokół przedślubny. Wtedy też dostajecie kartki z prośbą, o wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych. Zapowiedzi nie muszą być wygłoszone od razu. Nie ma przeciwwskazań, aby wygłosić je nawet na dwa tygodnie przed ślubem. Najważniejsze jest, abyście po ich wygłoszeniu, otrzymali odpowiednie zaświadczenie.

Obrączki

W chwili obecnej zapowiedzi przedślubne wygłaszane są nie trzy, lecz dwa razy, w trakcie dwóch dni świątecznych (niedziela i/lub święto obowiązujące, na przykład Boże Narodzenie).

W większych miejscowościach odchodzi się od ustnego wygłaszania zapowiedzi przedślubnych. Taka ich forma jest zastępowana przez wywieszenie tekstu zapowiedzi w gablocie lub na parafialnej tablicy ogłoszeń. Mają być widoczne przez 8 dni, w czasie których wypadają dwa dni świąteczne.

Zapowiedzi przedślubne - zaświadczenia

Zapowiedzi muszą być wygłoszone w obydwu parafiach – Pana i Panny Młodej. Jeśli ślub odbywa się w Jej parafii, narzeczony musi dostarczyć zaświadczenie ze swojej kancelarii, o wygłoszeniu zapowiedzi. Jeśli natomiast ślub odbędzie się w zupełnie innej parafii, niż te, do których należycie, takim zaświadczeniem musicie dysponować oboje i dostarczyć je do miejsca, w którym będzie udzielany ślub.

Narzeczeni

Zapowiedzi przedślubne – czy są obowiązkowe

Wygłoszenie zapowiedzi polega na wypowiedzeniu przez duchownego standardowej formuły, w której podane zostają Wasze imiona i nazwiska, nazwa parafii, do której należycie, data planowanego ślubu. Wszystko kończy się pytaniem księdza o to, czy ktoś zna przeszkody, dla których małżeństwo nie mogłoby być zawarte. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od wygłaszania zapowiedzi przedślubnych. Proboszcz musi wystąpić do biskupa z prośbą o dyspensę.

Cena zapowiedzi przedślubnych

Jak z wieloma innymi rzeczami, tak i w przypadku zapowiedzi przedślubnych ich cena zależy od parafii, w której są wygłaszane. W niektórych nie trzeba płacić nic, w innych „co łaska”. Czasem kwota rośnie do 50 – 100 złotych, ale nie zdziwcie się, jeśli się okaże, że podana cena za zapowiedzi przedślubne w Waszej parafii wyniesie nawet 250 złotych.

Toast weselny

Ile czasu ważne są zapowiedzi przedślubne

Zapowiedzi przedślubne ważne się przez pół roku. Jeśli więc nie weźmiecie ślubu w ciągu 6 miesięcy od czasu, gdy po raz drugi i ostatni „spadliście z ambony”, zapowiedzi należy wygłosić jeszcze raz. I zapewne, ponownie za nie zapłacić.

Na naszej stronie uruchomiliśmy usługę, dzięki której możecie dodać własne zapowiedzi przedślubne oraz poinformować swoich znajomych, o Waszym ślubie. Kliknij tutaj, aby dodać zapowiedzi przedślubne.Średnia ocena: 3,97 / 5 (232 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Nauki przedmałżeńskie
Zaręczyny
Grawer na obrączkach ślubnych


Polecamy:


Komentarze

Smutna3322 2012-04-15 17:54

A co jeśli bierzemy ślub w parafii narzeczonego, a ksiądz z parafii młodej nie wyraża zgody aby ślub odbył się w innej parafii chyba że otrzyma zapłatę w kwocie 350 zł. Ksiądz z parafii młodego powiedział że pozwolenie wogóle nie jest potrzebne z parafii panny młodej. Czy jest możliwość od odstąpienia od zapowiedzi w parafii panny młodej skoro ksiądz nie wyraża zgody ale jeśli zapłacę odpowiednią kwotę to zapowiedzi wygłosi?

Nie utrzymuje darmozjadów 2013-05-15 13:42

Moi drodzy jak czytam o tych wszystkich pierdach, które sobie kler powymyślał żeby od nas kasę z kieszeni wyciągać to mnie mdli. Nie wiem czemu się godzicie na stwierdzenia "co łaska, a zazwyczaj młodzi dają 500" to jest jakaś paranoja i skandal. W taki sposób nadal uczymy nierobów, że pracować nie muszą bo my im damy. Basta! Mają sprawne ręce i są zdrowi to niech do roboty idą darmozjady a posługę wykonują z powołania a nie za KASE. Ksiądz to nie zawód jak murarz czy nauczyciel - to powołanie a zdaje mi się, że z braku laku nieroby idą do seminarium bo wiedzą, że zarobią na tym.
Te całe zapowiedzi to jakaś paranoja i tłum, który nie zna mnie ani młodej ma powiedzieć czy ma jakieś ale do tego ślubu, no po prostu debilizm. Płacenie za kartkę powieszoną w gablocie po 100-250 zł to debilizm kolejny. Ręce mi opadają do ziemi jak widzę ludzi płacących takie sumy.

ella 2014-08-08 22:11

na wsiach ludzie tak niedaja bo sami sprzataja w w miescie jest inaczej ja dalam 500 i tak w sam raz bo ksiadz ma ksiege gdzie wpisuje i to nie bierze sobie tylko na kosciol a przecierz kwiaty swierze w kosciolach czy sprzatanie i pranie obrusow to tez ksieza musza za to zaplacic i to daja parafianie nierozumie takich ludzi ktorzy narzekaja to poprostu niech nie daja i glupie wypowiedzi zachowaja dla siebie

dee 2014-08-18 16:18

Nie musi być zapowiedzi, aby ślub się odbył. Wystarczy dogadać się z księdzem. U mnie w parafi ludzie żyjący w konkubinatach nie chcieli tego rozgłaszać i normalnie otrzymywali bez problemu "cichy ślub" :)

Mariola 2015-03-13 12:30

Nikt nikogo nie zmusza do zawarcia sakramentu małzeństwa. Natomiast jeżeli chodzi o rózne opłaty - to idąc do urzedu państwowego też za wszystko trzeba płacić pomimo, że płacimy tyle podatków, więc jeśli ktoś jest wierzący, to niech nie marudzi. Ja jestem w trakcie przygotowywań i na razie żaden z księży nic ode mnie nie chciał - za zgodę na ślub w innym kośćiele dałam 20 zł z własnej i nie przymuszonej woli.

karek 2017-03-12 19:48

tylko w urzędzie stanu cywilnego jest mała kwota ok. 90zł, a nie takie stawki jak "co łaska" u księdza.

k[[[ 2017-05-09 22:15

Slub zawarty w kosciele rzymsko-katolickim jest nie wazny bo to jest usluga za kase

Kasia 2018-06-06 06:41

U nas (małopolskie) proboszcz za same zapowiedzi krzyczy 500zl...

dr jorg 2018-07-12 22:00

"Kasia" - dlaczego kłamiesz?
Podaj parafię i podpisz się z imienia i nazwiska.
Jeśli to prawda - w co nie wierzę - to zgłoś do Kurii.
A poza tym nie placisz podatków na Kościół jak to jest w Niemczech czy Austrii - więc z czewgoś Kościół musi być utrzymany


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.