Świadkowie na ślubie i weselu

Strona główna » Warto wiedzieć » Świadkowie
wiązanka świadka

Jednym z pierwszych wyborów, przed którym muszą stanąć przyszli państwo młodzi jest wybór świadków. O świadkowanie prosi się osoby bliskie, które darzy się zaufaniem – członków rodziny lub kogoś z przyjaciół. Najczęściej bywa tak, że Panna Młoda wybiera swoja przyjaciółkę lub siostrę, natomiast wybór Pana młodego pada na jego przyjaciela lub brata. Jednak dla nowożeńców najważniejsze jest, aby ich świadkowie byli osobami odpowiedzialnymi i godnymi zaufania. Bycie świadkiem to nie tylko asystowanie w trakcie ślubu. Na drużbach spoczywa wiele obowiązków, a od tego jak się z nich wywiążą w dużej mierze zależy powodzenie tej najważniejszej w życiu uroczystości.

Podział obowiązków między świadkami

Świadkowie mogą podzielić się swoimi zadaniami. Druhna Panny Młodej towarzyszy jej przy wyborze sukni ślubnej i dodatków. Sama może też sprawić jej prezent w postaci błękitnej podwiązki, którą Panna Młoda założy do ślubu. W dniu uroczystości druhna zjawia się w domu przyszłej mężatki jak najwcześniej. Z jednej strony po to, aby pomóc jej w zakładaniu sukni, dodatków, ale także po to, aby w razie potrzeby uspokoić Pannę Młodą i dodać jej otuchy. Także w trakcie ceremonii obowiązkiem druhny jest troska o wygląd młodej żony. Jeśli trzeba powinna jej podać chusteczkę do otarcia łez lub poprawić welon. Podobnie w trakcie wesela obowiązkiem świadkowej jest czuwanie przy Pannie Młodej, towarzyszenie jej w drodze do toalety czy zajęcie się ewentualnymi rozdarciami sukni.

Świadek ubiera pana młodego

Wiele obowiązków ma też świadek Pana Młodego, który pomaga mu w zakupie (lub wypożyczeniu) garnituru, fraka czy smokingu. Powinien też dbać o dopilnowanie terminów związanych z dostawą alkoholu i napojów na przyjęcie weselne. W dniu ślubu świadek przyjeżdża do Pana Młodego, aby towarzyszyć mu w drodze do domu Panny Młodej. Opiekuje się też obrączkami, które w trakcie lub przed ceremonią powinien przekazać duchownemu lub urzędnikowi. Obowiązkiem świadka jest też „wykupienie” nowożeńców w razie, gdyby na swojej drodze spotkali tzw. „bramę” W tej sytuacji muszą być przygotowane różne fanty. W zależności od tego czy bramę tworzą dorośli czy dzieci mogą to być alkohol lub słodycze.

Zwyczajowo obowiązkiem świadków jest również zorganizowanie wieczorów – panieńskiego i kawalerskiego. Zadanie tego również podejmują się osobno.

Świadkowie – wspólne zadania

Świadkowie pomagają Młodym w tworzeniu ewentualnej listy prezentów ślubnych, dbając później o jej prowadzenie. Do ich obowiązków po ceremonii zaślubin należy odbieranie prezentów i kwiatów, gdy goście składają nowożeńcom życzenia.

Świadkowie i para młoda

Miłym zwyczajem jest wygłoszenie przez świadków toastu. Zwykle wznosi się go niedługo po rozpoczęciu przyjęcia. Od jego początku, do samego końca drużbowie dbają o gości, bawiąc się razem z nimi, zapraszając do tańca także tych, którzy wydają się nie najlepiej bawić. Świadkowie muszą pamiętać o eleganckim i schludnym wyglądzie. Druhna nie może założyć białej sukienki, gdyż kolor ten zarezerwowany jest dla Panny Młodej. Świadek również musi zadbać o odpowiedni strój, w którym nie może zabraknąć obowiązkowego krawatu.

Świadkowie a ślub cywilny, kościelny i konkordatowy

Obowiązki świadków na tych trzech rodzajach ślubów są do siebie podobne. Zwyczajowo świadkami są osoby różnej płci, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, zarówno przy ślubie cywilnym, kościelnym jak i konkordatowym aby model ten wyglądał inaczej i świadkami zostały dwie kobiety lub dwaj mężczyźni.

Drużba panny młodej

Osoby, które są świadkami na ślubie kościelnym i konkordatowym nie muszą być wierzące. Jeśli są, to ich wyznanie może być odmiennym od wyznania Młodej Pary. Jedynym wymogiem formalnym jest to, aby były to dwie osoby pełnoletnie. Ten sam wymóg pełnoletności konieczny jest w sytuacji ślubu cywilnego.

Po ślubie cywilnym jako pierwszy Młodej Parze życzenia składa urzędnik, następnie świadkowie, później rodzice nowożeńców a następnie reszta gości. Kolejność taka nie obowiązuje w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego.

Świadkowie składają podpis na akcie ślubu niezależnie czy jest to ślub cywilny, konkordatowy czy kościelny. Nie mogą więc zapomnieć, aby mieć ze sobą swoje dowody osobiste i zgłaszają się z nimi w urzędzie lub na zakrystii około 20 minut przed rozpoczęciem ceremonii.


Zobacz również:

Kalendarz ślubny
Oczepiny
Przesądy ślubne


Polecamy:


Komentarze

maly 2012-05-23 16:57

mam pytanko czy morze byc dwuch meszczyzn na slubie konkordatowym

Duska 2012-10-23 10:11

Oczywiście może może być dwóch facetów. Ja tak będe miała i to dwóch Grzegorzy:)

o. 2013-05-29 10:19

"dwuch meszczyzn" nie, ale dwóch mężczyzn już tak, chyba że ksiądz jest bardzo staroświecki i będzie marudził :D

Asik 2013-07-24 16:01

mam dylemat. będę świadkowa na ślubie siostry. ja, ona i jej narzeczony jesteśmy praktycznie równi wzrostem. moja siostra jako panna młoda będzie miała buty na bardz niskim obcasie. ja w takich butach nie pootrafiłabym się odnaleźć, przyzwyczajona jestem do wysokich, poza tym do mojej krótkiej, obcisłej sukienki buty na niskim obcasie zupełnie nie pasuja. powiedzcie, czy wypada zeby świadkowa była wyższa o ok 10 cm o pana młodego?

Lola258 2014-06-23 21:41

Mam pytanie czy na ślubie kościelnym muszą być ci sami świadkowie co byli na cywilnym ? I czy świadek musi mieć 18 lat ?


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.Polecamy
Ostatnio dodane
2014-12-11 Wynajem Limuzyn Szanowni Państwo świadczymy usługi wynajmu samochodów marki Lincoln i Chrysler 300c. Te wspaniałe, eleganckie i komfortowe samochody doskonale nadają się na uroczystości Ślubne i Weselne. Kompleksowa usługa obejmuje wynajem przystrojonej limuzyny wraz z odpowiednio ubranym kierowcą. Samochody ślubne
Bydgoszcz
2014-12-07 Piotr Król psession.pl Fotografia ślubna
Wieliczka
2014-12-02 Fotobudka SpeedPhoto Fotobudka SpeedPhoto - nowa atrakcja na Wasze WESELE! Nasi asystenci zainstalują na Twoim ślubie kabinę SpeedPhoto, gdzie goście weselni będą wykonywać sesje inne, niż z tradycyjnym fotografem. Tym razem za pozują do zdjęć przebrani w nasze śmieszne gadżety, a w kilkanaście sekund odbiorą wydruk! Atrakcje weselne
Poznań

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy