Lillien.pl

Ślub a dzień tygodnia

Strona główna » Warto wiedzieć » Ślub a dzień tygodnia
Ślub a dzień tygodnia

W zachodniej  tradycji przyjęło się, że „najlepszym” dniem, na zawarcie związku małżeńskiego, jest sobota. Zarówno, jeśli chodzi o śluby cywilne, jak i kościelne. Wyjątkiem są śluby w obrządku prawosławnym, które odbywają się w piątki lub niedziele. Skąd takie przywiązanie do tego jednego, konkretnego dnia tygodnia? Otóż nie ma ku temu żadnych, racjonalnych przesłanek. Z jednej strony, upodobanie sobie soboty, jako rzekomo najlepszego dnia, w którym ma się odbyć ślub i wesele wynika z pragmatyzmu. Następująca po nich niedziela, dla większości osób jest dniem wolnym, w związku z czym goście nie muszą starać się o urlop i mogą w spokoju, szaleć na weselu do białego rana. Drugi aspekt, który przemawia za sobotą, jest związany ze ślubnymi przesądami. Trzeci, zapomniany już przez wiele osób powód, ma związek z chrześcijańską tradycją, obchodzenia właśnie w sobotę, święta Matki Boskiej, która jest opiekunką rodzin. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, alternatywom wzięcia ślubu w inny dzień tygodnia, niż wspomniana sobota.

Dzień tygodnia a przesądy i wierzenia

W kwestii przesądów i różnego rodzaju wierzeń, co do najszczęśliwszego i najlepszego dnia, na ślub i wesele, występuje wiele sprzeczności. Otóż niektóre z nich, kolejne dni tygodnia określają w następujący sposób:

  • poniedziałek – to dzień, który zagwarantuje Parze Młodej zdrowie,
  • wtorek – niesie ze sobą bogactwo,
  • środa – przynosi nowożeńcom powodzenie,
  • czwartek – zły omen, „przyciąga” straty finansowe,
  • piątek – symbol cierpienia,
  • sobota – dzień, który przynosi na zmianę szczęście przeplatane z nieszczęściem,
  • niedziela – gwarantuje szczęśliwe małżeństwo.

wesele-w-piatek_6.jpg

Według innych wierzeń, poniedziałek od wieków, w zasadzie już od średniowiecza, uważany był za dzień niekorzystny, w którym nie należy podejmować żadnych, istotnych decyzji i zobowiązań, a zwłaszcza, nie należy w tym dniu brać ślubu. Za równie niepomyślny dzień, tym razem zgodnie z wierzeniami germańskimi, uważana jest środa – dzień Odyna – boga wojny i Wodana – boga wojowników. Polskie przesądy i porzekadła mówią, że Panna Młoda, która w środę wyjdzie za mąż, bardzo szybko zakończy swoje małżeństwo i powróci do rodzinnego domu. Inne natomiast, wskazując na środę, jako dzień poświęcony św. Antoniemu (który jest orędownikiem i patronem szczęśliwych małżeństw), określają ten dzień jako jak najbardziej wskazany do zamążpójścia. Podobnie jak czwartek – dzień pod znakiem Jowisza, który sprzyja Parom Młodym, jednak tylko tym o „wyższym statusie” społecznym. Natomiast starożytni Grecy i Rzymianie, bardzo ufali w szczęście, jakie niosły ze sobą śluby udzielane w piątek. A to za sprawą jego patronki - Wenus, bogini miłości, płodności i szczęśliwych małżeństw. Podobne znaczenie, dzięki Frei – bogini płodności i miłości, miał piątek w wierzeniach i kulturach germańskich. Z kolei w wierzeniach chrześcijańskich, piątek kojarzy się z dniem ukrzyżowania Chrystusa i, co za tym idzie, ma być jednym z najgorszych dni dla przyszłych nowożeńców, mającym przynieść im nieszczęście, niepowodzenie i rychłe rozstanie. Ewentualnie „piątkowym” małżeństwom wróżono bezdzietność.

Ślub w dzień powszedni – za i przeciw

Przywiązanie do tradycji odgrywa w planowaniu ślubu wielką rolę. To z tego powodu Pary Młode często nawet nie chcą słyszeć o możliwości wstąpienia w związek małżeński w jakikolwiek inny dzień tygodnia. Warto jednak, przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do daty ślubu, przeanalizować sobie wszystkie „za” i „przeciw” ślubowi w dzień inny, niż sobota.

Argumenty za ślubem w dzień powszedni

  • ustalenie terminu ślubu w USC odbywa się bez większych komplikacji, gdyż większość terminów w środku tygodnia, najzwyczajniej w świecie, nie jest zarezerwowana przez inne pary, podobnie sytuacja wygląda w kościele, choć tutaj mogą występować problemy z udzieleniem go w piątek, który w religii chrześcijańskiej, jest dniem męki pańskiej i pokuty
  • podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o zarezerwowanie wybranego zespołu weselnego, Sali, kamerzysty, fotografa, etc. – oni również terminy, którymi nie są standardowo, zwłaszcza w ślubnym sezonie, oblegane soboty, mają wolne i są do Waszej dyspozycji
  • dużym plusem ślubów i wesel organizowanych nie w sobotę, a w inny dzień tygodnia, są względy ekonomiczne. Możecie liczyć na rabaty i niższe ceny, m.in. przy wynajmowaniu Sali weselnej czy cateringu

wesele-w-niedziele.jpg

Argumenty przeciw braniu ślubu w dzień powszedni

Za argument przeciw ślubowi w dzień powszedni często uważa się to, iż to data niekorzystna z punktu widzenia gości weselnych, gdyż większość z nich w ciągu tygodnia pracuje. Pamiętajcie jednak, że są również osoby, które pracują w soboty, a mimo wszystko nie rezygnują z udziału w ślubie bliskich im osób. Z tą niewielką niedogodnością można sobie poradzić, rozdając i rozsyłając zaproszenia na ślub, z większych, co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem, Dzięki temu, wszystkie zaproszone osoby zyskają czas, aby na ten jeden lub dwa dni załatwić sobie urlop i zastępstwo w pracy, ewentualnie możecie ceremonię ślubną rozpocząć na tyle późno, aby każdy, kto urlopu nie dostał, mógł w niej uczestniczyć już po uporaniu się z obowiązkami zawodowymi. Pamiętajcie również, że jeśli komuś rzeczywiście zależy na tym, aby uczestniczyć w Waszym ślubie, to bez większych oporów zrobi wszystko, by dotrzeć na czas. Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia zdecydowaliście się pobrać.

Oczywistym jest, że wybór daty ślubu nie powinien być przypadkowy, a dobrze przemyślany. Czy jednak faktycznie, na nasz los i przyszłe wspólne życie, realny wpływ ma to, w jaki dzień tygodnia odbył się nasz ślub? Czy fakt, że pobieracie się na przykład w niedzielę, a nie w poniedziałek, może Wam zagwarantować pełnię szczęścia lub przeciwnie – cierpienie i niedostatek? Tak naprawdę to my kreujemy swój los, a o tym, czy małżeństwo będzie udane, nie decyduje to, czy pobraliśmy się o pełnej godzinie, w miesiącu zawierającym literę „r”, tylko pielęgnowanie uczuć i wzajemny szacunek. Niemniej przemyślcie wszystkie aspekty, związane z wyborem daty ślubu, zwłaszcza te pragmatyczne, abyście finalnie byli zadowoleni ze swojej decyzji.Zobacz również:

Sklep ślubny
Lampiony
Zawieszki na alkohol
Ozdoby na tort weselny


Polecamy:


Komentarze

Na razie nie dodano żadnego komentarza. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię.


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa
2016-10-10 Agentka do zadań weselnych Konsultanci ślubni
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy