Iluzjonista Tomasz Jusza

Kolory sukni ślubnych – biała czy...inna?

Strona główna » Warto wiedzieć » Kolory sukni ślubnych
Kolory sukni ślubnych

Wybór sukni ślubnej to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć przyszła Panna Młoda. A paradoksalnie szeroki asortyment proponowany przez salony ślubne, takiego wyboru nie ułatwia. Trudno się zdecydować na jedną suknię, kiedy przed sobą mamy dziesiątki różnych wzorów, fasonów czy tkanin. To prawda – w dniu ślubu wszystkie Panny Młode są piękne, ale ich wyjątkową urodę podkreśli przede wszystkim dobrze dobrana suknia ślubna. Przy decydowaniu się na tę jedyną, najlepiej zacząć od wybrania jej koloru. A tych również jest wiele, już nie tylko tradycyjny biały czy ecru. W katalogach ślubnych pełno jest informacji o sukniach w kolorze skorupki jajka, śmietany, toffi czy blasku świecy. Najważniejsze, to nie dać się zwariować i kolor ślubnej kreacji wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami i typem urody.

czarna suknia ślubna suknia ślubna

Kolory sukien ślubnych w tradycji i kulturze

Przez setki lat wygląd sukni ślubnej miał być odzwierciedleniem statusu społecznego i materialnego Panny Młodej. Podczas gdy te bogate zakładały stroje wykonane z ekskluzywnych, suto zdobionych tkanin, futer i skór, ubogie mogły pozwolić sobie jedynie na stroje kościelne, czyli „odświętne” ubranie, przeznaczone do zakładania na msze.

Powszechnie uważa się, że tradycyjnym kolorem sukni w kulturze i świecie zachodu jest biel. Nic bardziej mylnego. Kolor ten wdarł się do świata sukni ślubnych dopiero w XVIII wieku, a symbolem czystości i dziewictwa został dopiero pod koniec dziewiętnastego stulecia i to wyłącznie wśród przedstawicieli klasy średniej i arystokracji. Wcześniej Panny Młode nie stroniły np. od koloru karminowego, który wtedy uznawany był za najelegantszy.

czerwona suknia ślubna zielona suknia ślubna

Również w tradycji chińskiej sukienki ślubne były koloru czerwonego. Ten, według przesądów ma przynosić powodzenie i szczęście Młodej Parze.

Czerwień i zieleń to najpopularniejsze kolory sukni ślubnej w tradycji hinduskiej. Są one wybierane przez Panny Młode ponieważ symbolizują pomyślność i płodność.

Czarny to, kolor, który dla europejskiej Panny Młodej jest nie do zaakceptowania. Natomiast w Meksyku wciąż jest jednym z najczęstszych kolorów sukni ślubnych. Tam nadal biel jest symbolem żałoby.

Kolor sukni ślubnej – wskazówki praktyczne

Kolor sukni ślubnej, jej krój, welon i wszystkie inne dodatki powinny być wybrane zgodnie z osobistymi upodobaniami Panny Młodej. Wciąż popularna wśród nich jest biel. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to kolor, który ma aż kilkadziesiąt odcieni i półtonów. Oczywiście większość z nich nie jest rozpoznawana tylko przez znawców, a w modzie ślubnej używane najczęściej są cztery odcienie bieli. Najjaśniejszym możliwym odcieniem i do tego niespotykanym w naturze jest absolutna biel. To półton, który najpiękniej wygląda na ciemnej skórze. Jedwabna biel (diamentowa biel) to odcień, który nie posiada kredowego zabarwienia bieli absolutnej. Większość Panien Młodych wygląda najlepiej w tym właśnie delikatniejszym kolorze. Kolejny odcień to kość słoniowa (utożsamiana z kolorem ecru) – barwa, która nadaje sukniom tkaninom żółte półtony, przez co na fotografiach suknie mają kremowy odcień. Rum (szampan) jest odcieniem o różowych półtonach, ale na zdjęciach suknie o tej barwie wyglądają na niemal białe.

różowa suknia ślubna suknia ślubna w kolorze ecru

Obecnie coraz bardziej popularne stają się suknie w odcieniach pastelowych, od perłowoszarego po brzoskwiniowo różowy. Odważniejsze Panny Młode decydują się także na suknie ślubne w kolorze bordowym czy fioletowym, ale projektanci proponują im także suknie ślubne uszyte z jeansu. Doskonałym połączeniem dla Panien Młodych ceniących sobie ekstrawagancję, ale także tęskniących za tradycją są połączenia kolorystyczne, na przykład góra sukni ślubnej w kolorze bordowym lub szafirowym, a dół w białej tonacji.

Jaki odcień będzie najlepszy właśnie dla Ciebie?

Jasna karnacja – Panny Młode o jasnej skórze, alabastrowej cerze powinny wybierać suknie w kolorze kości słoniowej, pastelowym, rudym, czy kawowym. Raczej niekorzystnie będą wyglądały w absolutnej bieli, gdyż zupełnie „stopią się”, rozmyją z suknią.

Karnacja ciemniejsza (różowa lub lekko oliwkowa) – w przypadku Panien Młodych o takiej właśnie karnacji najlepsze będą kolory sukien ślubnych takie jak: diamentowa biel, jaskrawy róż, różowo – brązowy, chłodny fiolet, jasny granat, malinowy i wiśniowy.

Ciemna karnacja – panie o takiej karnacji są w o tyle dobrej sytuacji, że z ich kolorem skóry uzupełnia się prawie każdy kolor sukni ślubnej. Najlepiej wyglądają w strojach w kolorze absolutnej bieli, rumu, miedzi, czekoladowym, srebrnym czy granatowym. Powinny natomiast unikać sukien w kolorze kości słoniowej (ecru).

fioletowa suknia ślubna biała suknia ślubna z czarnymi wstawkami

 

Pamiętajcie, że bardzo ważne jest to, aby suknię ślubną przymierzać w różnych rodzajach oświetlenia. Każdy kolor inaczej prezentuje się w świetle dziennym, halogenowym czy żarowym. Dobre salony ślubne umożliwią przymiarkę w kilku rodzajach światła. Bierz także pod uwagę to, że elegancja, to prostota. Lepiej więc nie przesadzać z ilością kolorowych dodatków, wstążek, aplikacji. Tak naprawdę im mniej, tym lepiej. A najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy kupisz daną suknię powinno być to, czy się w niej dobrze czujesz.Zobacz również:

Ceny sukni ślubnych
Bielizna ślubna
Suknia ślubna z komisu


Polecamy:


Komentarze

Basia 2013-04-11 12:35

W czarnej do ślubu bym na pewno nie poszła. Mi się podoba biało-złota

Tusia 2013-06-09 21:46

fioletowo-biała ^^ <3 <3 <3 <3

Kasia 2014-10-26 18:16

Przecudowna jest na fioletowa. Gdzie ja można kupić?

Elka 2016-09-02 11:19

Przeglądałam nowe kolekcje na 2017 znalazłam na stronie Evity suknie w kolorze różowym, jest piękna. Ale czy to dobry pomysł??


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-10-11 Dekoracje Światłem Światło - wykorzystywane do niedawna jedynie przy organizacji dużych imprez, staje się coraz popularniejsze przy bardziej kameralnych wydarzeniach. Profesjonalnym oświetleniem można zasmakować te elementy architektoniczne, które drażnią nasze poczucie estetyki. Dekoracje weselne
Warszawa
2016-10-10 Agentka do zadań weselnych Konsultanci ślubni
Warszawa

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy