Iluzjonista Tomasz Jusza

Ceny sukien ślubnych – ile właściwie kosztują suknie ślubne?

Strona główna » Warto wiedzieć » Ceny sukien ślubnych
Suknia ślubna

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie dla naszej kieszeni. Czasem zdarza się, że finanse, jakimi dysponujemy, nie pozwalają na przygotowanie ich zgodnie z naszymi pierwotnymi planami i konieczne są cięcia w ślubnym budżecie. Zazwyczaj około 13 procent z takiego budżetu przeznaczanych jest na zakup sukni ślubnej. Próbując zaoszczędzić bez bólu można zrezygnować z wielu rzeczy. Nikt chyba jednak nie wyobraża sobie rezygnacji z sukni ślubnej. Na szczęście istnieje wiele alternatyw, które przy wyborze sukni ślubnej, pozwalają także na wybranie odpowiedniej dla nas opcji finansowej. Wcześniejsza kalkulacja i analiza wszystkich możliwych wariantów gwarantują, że nic nie odbierze magicznych i wyjątkowych chwil spędzonych na poszukiwaniach tej wymarzonej sukni ślubnej.

Salon sukni ślubnych

Zakup sukni w salonie

Mimo tego, że zakup sukni w salonie ślubnym to wciąż najdroższa opcja, nadal jest też jedną z najczęściej wybieranych przez przyszłe Panny Młode. Do plusów takiego wariantu należy szeroki wybór proponowanych modeli i kolorów - od najbardziej tradycyjnych jak biały czy ecru do bardziej szalonych i awangardowych jak zielony czy bordowy. W cenę sukni ślubnej kupowanej w salonie, wliczony jest koszt drobnych przeróbek krawieckich. Suknię można delikatnie skrócić lub zwęzić. Gdy rozmiar sukni na wieszaku za bardzo odbiega od tego, który nam odpowiada najbardziej, właściwy można sprowadzić na zamówienie bez dodatkowych opłat. Na miejscu możemy dobrać też odpowiednie dodatki jak welon czy rękawiczki. Pamiętajmy, że w salonie za wybraną przez nas suknię musimy wpłacić zaliczkę, która w zależności od miejsca wynosi do 50% wartości sukni. Jeśli zdecydujemy się na zakup sukni musimy się liczyć ze stosunkowo wysoką ceną. W zależności od salonu ceny sukien ślubnych wahają się od 1800 do nawet 7000 złotych. Wpływ na wysokość ceny ma także miasto, w którym kupujemy suknię ślubną. Modele proponowane na przykład w warszawskich salonach bywają nawet o 1000 złotych droższe od takich samych, sprzedawanych w salonach w mniejszych miejscowościach.

Suknie szyte na miarę

Ceny sukien ślubnych szytych na zamówienie są niższe od tych, kupowanych w salonie ślubnym. Jeśli podejmiesz decyzję o uszyciu, możesz to zlecić w dwóch miejscach: pracowni sukien ślubnych lub sprawdzonej krawcowej. Jeśli masz w sobie trochę twórczego zapału i artystycznych umiejętności, projekt możesz wykonać sama. Jeżeli nie, to Twój pomysł na papier przeleje projektant z pracowni lub krawcowa. Plusem jest na pewno wyjątkowość sukni wykonanej według własnego pomysłu. W dniu ślubu możesz wyglądać dokładnie tak, jak zawsze to sobie wyobrażałaś. Ponadto masz pewność, że suknia jest idealnie dopasowana do Twojej figury. Jeśli nie masz własnego pomysłu, za projekt może służyć zdjęcie, na przykład z magazynu ślubnego. W ten sposób kreację wyglądającą jak suknia ślubna zaprojektowana przez Diora czy Channel możesz mieć za nieporównywalnie niższa cenę – od 700 do 2000 złotych.

Mierzenie sukni ślubnej

Suknie ślubne z komisu

Suknie ślubne można kupić nie tylko w salonie. Wiele pań skłania się ku temu, aby nabyć ją w wyspecjalizowanym komisie. W miejscu takim jak komis ślubny znajdziemy nie tylko suknie używane. Nierzadko przy odrobinie szczęścia można natrafić na prawdziwe perełki, czyli nowe suknie znanych projektantów, ale pochodzące z końcówek kolekcji i sprzedawane za połowę pierwotnej ceny. Do ceny zakupu sukni ślubnej z komisu trzeba doliczyć koszt dodatków oraz ewentualnych przeróbek krawieckich, czyli od około 100 do 400 złotych.

Komis sukien ślubnych

Wypożyczalnie sukien ślubnych

Suknia z wypożyczalni to alternatywa, której dużą zaletą jest cena. Ta oscyluje w granicach od 500 do 1800 złotych. Suknie można wypożyczyć także w salonie sukien ślubnych. Tam, cena za wypożyczenie, to zazwyczaj połowa tego, co musiałybyśmy zapłacić za jej kupienie. Trzeba pamiętać o tym, że często nie można wypożyczyć sukni z najnowszych kolekcji. Zmniejsza się więc zakres wyboru. Wybraną suknię najlepiej zarezerwować na około pięć miesięcy przed planowaną datą ślubu. Tak, aby nikt nie wypożyczył jej przed nami. Pewność daje nam wpłacenie zaliczki w wysokości 50% ceny wypożyczenia. Zarówno w przypadku wypożyczalni sukien czy salonu ślubnego musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze możliwe są przeróbki krawieckie, ale tylko nieznaczne. Po drugie suknie wypożyczane są na okres od pięciu dni do dwóch tygodni. W tym czasie należy zaplanować sesję fotograficzną, ponieważ terminu zwrotu sukni zazwyczaj nie da się przełożyć. Za uszkodzenia sukni trzeba płacić karę, której wysokość zależy od tego, jak duże są to zniszczenia. Przeważnie od 40 do 300 złotych.

Wypożyczalnia sukien ślubnych

Suknie z serwisów aukcyjnych lub ogłoszeń

To opcja najtańsza. Panie sprzedają swoje używane suknie, a ogłoszenia umieszczają w gazetach lub na popularnych serwisach aukcyjnych. Ceny są nieporównywalnie niższe od tych, z salonu ślubnego. W ten sposób suknię bezpośrednio od właścicielki można kupić nawet już za 150 zł. Co więcej często welon czy rękawiczki dodawane są do sukni gratis. Za niewielką cenę można u krawcowej dokonać przeróbek, suknię odświeżyć, ukryć zniszczenia, wymienić koronki czy aplikacje. To sposób na to, aby niedużym kosztem sprawić sobie wymarzoną suknie ślubną.


Zobacz również:

Suknie ślubne - salony
Komis ślubny online
Bielizna ślubna


Polecamy:


Komentarze

miśka 2014-10-28 14:10

Suknia ślubna to rzeczywiście niemały wydatek, ale przecież organizowane są w salonach rożne promocje :)
Ja, żeby nie przepłacić, wybieram się na wyprzedaż sukien ślubnych do salonu Evita w Krakowie 6-8.11.2014, mam nadzieję, że coś upoluję

nowa 2015-08-13 10:08

Faktycznie warto poszukać, ja szyłam w Łodzi na Legionów w http://justineotto.eu/ i jestem bardzo zadowolona, zdecydowanie warto było :)

Justyna 2015-08-25 16:21

W salonie w Łodzi sukienka była za 4000 zł a w pracowni w Zduńskiej Woli koło Łodzi uszyli identyczną za 2200zł i jeszcze dodali długi koronkowy welon w cenie sukni. ☕

aniakalina 2015-09-09 13:58

Wszystko zależy od salonu, ja korzystałam z szycia sukni (w Łodzi też, to ich strona: http://www.justineotto.eu/index.php/kontakt) i nie zapłaciłam majątku a miałam piękną suknię ;-)

ania 2015-10-12 12:29

Zgadzam się z tym że im większe miasto tym ceny sukien rosną w gorę. Alternatywą na zakup sukni o której nie wspomniano w artykule są wyprzedaże w salonach oraz tzw. "dni otwarte" w ten czas można liczy na bardzo atrakcyjne rabaty. Ja skorzystałam z takiej właśnie okazji w salonie Evita i zakupiła sukienkę o 50% tańszą. Mam takie poczucie że na sukience zaoszczędziłam a nie przepłaciłam :)


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Polecamy
Ostatnio dodane
2016-05-24 Krzysztof Jaskólski Fotografia Specjalizuję się w fotografii ślubnej, reportaże oraz plenery ślubne wykonuję w Koninie, Kaliszu, Poznaniu, Gnieźnie oraz całej Wielkopolsce. Fotografia ślubna
Konin
2016-05-19 DJ LIGHT Nazywam się Szymon Gołoś i od 13 lat z sukcesami prowadzę imprezy okolicznościowe. Mam doświadczenie oraz charyzmę do tego aby zrobić prawdziwą zabawę. Zaufało mi juz ponad 110 par. Pozdrawiam Miłego dnia:) Zespoły muzyczne
Węgrów
2016-05-15 Ślubne Opowieści Fotografia ślubna
Bydgoszcz

Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Archiwum sond

Najbliższe śluby:

Złoty Krążek
Polecamy