PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Fotografia reportażowa, plenerowa, studyjna
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-05-08 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Fotografia reportażowa, plenerowa, studyjna

style fotografii ślubnej

Ocena: 4,17/5

W poniższym artykule wyjaśniamy trzy najpopularniejsze gatunki fotografii. Wyjaśnimy pojęcia fotografii plenerowej, fotografii reportażowej i fotografii studyjnej.

Fotografia reportażowa

Dzisiejszy krzyk mody. Właściwie każdy profesjonalny fotograf ślubny ma fotografię reportażową w swoim pakiecie usług. Fotografia reportażowa polega na tym, że fotograf (z fotografem może współgrać kamerzysta ślubny) przebywa z parą młodą przez cały dzień ślubu. Zdjęcia ślubne rozpoczynają się już o poranku. Zdarzenia dokumentowane są chronologicznie w sposób zupełnie naturalny. Fotograf podąża za nami do kosmetyczki, fryzjera i ewentualnie wizażystki. Potem tradycyjnie robi zdjęcia na uroczystości ślubnej i na zabawie weselnej.

sprzęt fotografa ślubnego

Jeżeli marzycie o pełnej fotografii reportażowej musicie wynająć dwóch fotografów ślubnych. Wówczas jeden przebywa z Panną Młodą, a drugi towarzyszy Panu Młodemu.

Złotą zasadą dobrego fotografa reportażowego jest minimalna ingerencja w przebieg wydarzeń w dniu ślubu. Fotograf powinien znajdować się w cieniu wydarzeń, tak by reportaż był maksymalnie naturalny. Wyjątek stanowią zdjęcia plenerowe lub studyjne.

Zdjęcia fotografii reportażowej

przykład fotografii reportażowej przykład ślubnego reportażu kadr z reportażu ślubnego

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to najbardziej klasyczna wersja z omawianych trzech rodzajów fotografii ślubnej. Zdjęcia są pozorowane, portretowe, a całość jest wyreżyserowana według gustu i kreatywności fotografa.

Fotografia studyjna nie ogranicza się do zdjęć wewnątrz pomieszczeń. Jednak zdjęcia różnią się od tych w fotografii plenerowej. Fotografia studyjna bardziej przypomina tą portretową i kojarzy się z wywoływaniem klasycznych odbitek. Zazwyczaj fotograf ma już sprawdzone miejsca do fotografii studyjnej. Klasyczne miejsca to ruiny zamku, ogrody, parki, woda i wykorzystanie motywu zachodu słońca. Wykorzystuje się też standardowe przedmioty, by nadać smak i klimat poszczególnym fotografiom, np.: parasolki, karty, cygara, kapelusze, walizki itp.

Ujęcia w fotografii studyjnej są klasyczne. Pozy są ustawiane, co jednak nie oznacza, że zdjęcia będą sztywne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pozy są wypracowane. Klasycznymi przykładami takich póz jest odsłanianie podwiązki czy też zdjęcie przed ruinami zamku lub w parku.

Jeżeli zamierzacie korzystać z fotografii studyjnej warto, by klimat i wnętrze, w którym wykonywane są zdjęcia miały swój specyficzny klimat i styl. Bardzo dużo zależy od umiejętności fotografa. Fotografia studyjna to jeden z trudniejszych gatunków fotografii. Dużo łatwiej o efektowniejsze zdjęcia w fotografii plenerowej.

Zdjęcia fotografii studyjnej

przykład fotografii studyjnej przykład ślubnego studia studyjne zdjęcia weselne

Fotografia plenerowa

Fotografia plenerowa to nowoczesne podejście do fotografii studyjnej. Zdjęcia zyskują na naturalności, a para może zachowywać się dużo swobodniej niż w przypadku fotografii studyjnej. W fotografii plenerowej musicie wybrać miejsce, które będzie pełniło charakter tła. Jednak nadal to wy macie grać pierwszą rolę.

Nie rekomendujemy ścisłych kryteriów przy doborze miejsca na zdjęcia plenerowe. Plener może być całkowicie różny: stara barka, piękny park lub ogród, pałac, stary dwór, muzeum wsi, żwirownia, opuszczony budynek, łąka, dworek. Jeżeli wybraliście fotografa to poproście o pomoc przy wyborze pleneru. Jeżeli zdjęcia ślubne mają się odbyć w dniu ślubu, warto mieć dwa alternatywne miejsca na zdjęcia plenerowe w zależności od pogody.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów zdjęć, do fotografii plenerowej można skutecznie wykorzystywać wszelkiego rodzaju przedmioty, które urozmaicą sesję.

Zdjęcia fotografii plenerowej

przykład fotografii plenerowej przykład ślubnego pleneru plenerowe zdjęcia pary młodej

Podsumowanie

Pamiętajcie, miejsce i styl nie sprawią, że zdjęcia będą wyjątkowe. Mogą jednak znacznie pomóc. Zanim wybierzecie fotografa przyjrzyjcie się jego pracom i zadecydujcie czy klimat zdjęć wam odpowiadam. W dalszym ciągu to osoba fotografa ma decydujące znaczenie przy ocenianiu jakości i pomysłowości zdjęć. Dlatego koniecznie skorzystajcie z naszej bazy fotografów ślubnych.Średnia ocena: 4,17 / 5 (64 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Jak wybrać fotografa weselnego - poradnik
Kosztorys ślubny
Kapele muzyczne na zabawę weselną


Polecamy:


Komentarze

http://fotografiauroczystoscislubnych.pl/ 2014-06-25 12:38

Tak, i należy pamiętać, że bardzo często ilość zdjęć, które fotograf obieca nie idzie w parze z ich jakością. Właściwy wybór i profesjonalna obróbka zdjęć zajmuje czas oraz wymaga odpowiednich kwalifikacji od fotografa.

http://fotografiauroczystoscislubnych.pl/ 2014-06-25 12:41

Tak, i należy pamiętać, że bardzo często ilość zdjęć, które fotograf obieca nie idzie w parze z ich jakością. Właściwy wybór i profesjonalna obróbka zdjęć zajmuje czas oraz wymaga odpowiednich kwalifikacji od fotografa. Pamiętajcie o tym podczas wyboru fotografa na Wasz ślub, ponieważ szkoda byłoby mieć przeciętne zdjęcia z tego wspaniałego dla Was dnia.

Doris 2014-12-15 09:39

Zgadzam się z tym, żeby przeglądać portfolio i kierować się stylem i gustem. Ja wybrałam http://www.fotoziemka.pl/ własnie dlatego, że spodobał mi się klimat robionych fotografii.

Mariusz Muzyk 2014-12-18 13:46

Szkoda że dodane zdjęcia nie przykuwają uwagi na dłużej. Dwóch fotografów nie jest konieczne żeby uwiecznić przygotowania Pary Młodej. Fotografia studyjna w kontekście fotografii ślubnej umarła dawno temu...Reportaż fotograficzny nie polega na przebywaniu z kimś cały dzień(!) tylko na "opowiedaniu" za pomocą zdjęć, tego co się wydarzyło w danym miejscu i czasie.

demoonka 2015-06-10 18:07

Moim zdaniem sesja w studio jest najlepszym rozwiązaniem bo nie jest się zależnym od pogody i można wszystko ustawić idealnie (światło itp.) a przecież o to w tym chodzi - by zdjęcia wyszły idealne. Nieco więcej o sesji w studio tutaj - http://fotoslub.info.pl/zdjecia-slubne-w-studio/.

Monika 2016-06-14 17:32

Zgadzam się, że klimat jest bardzo ważny, każdy fotograf ma swój styl jeśli dogadamy jak najwięcej szczegółów to zdjęcia najprawdopodobniej wyjdą ok. moja rada to poprzeglądać jak najwięcej stron internetowych i portfolio i wybrać styl który jest nam najbliższy, ostatnio ładne zdjęcia widziałam np. tutaj http://www.twojfotografslubny.pl/

KarolinaZ 2016-07-25 08:56

Jestem za sesją plenerową, najlepiej nad morzem albo w jakiejś innej romantycznej scenerii, np. na łące. Z kolei sesje studyjne potrafią wyjść bardzo elegancko. Ważne żeby wszystko było robione ze smakiem, za przykład może tu służyć portfolio Studio Este http://www.studioeste.pl/portfolio/sesje-slubne/


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.