PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Zapoznanie z przyszłymi teściami
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
2024-01-04 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zapoznanie z przyszłymi teściami


Ocena: 4,22/5

To, jak szybko poznajemy rodziców ukochanej osoby, jest kwestią indywidualną, czasem po kilku dniach, tygodniach znajomości. Bywa jednak tak, że możemy ich nie znać nawet po kilku latach w związku. Np. gdy wybranka serca poznaliśmy mieszkając w miejscu odległym, od jego rodzinnej miejscowości. Jednak bez względu na to, po jakim czasie i kiedy dochodzi do takiego spotkania – na początku związku czy już po podjęciu decyzji o ślubie, zawsze jest to sytuacja stresująca. Najczęściej dla obu stron, również rodziców. W naszych głowach rodzi się wiele pytań – jak się zachować, kto pierwszy podaje rękę, czy mogę zaproponować przejście na „Ty", czego nie wypada mi zrobić. Właśnie dlatego, aby ułatwić Wam tę pierwszą wizytę, kiedy poznajecie przyszłych teściów, przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Pierwsza wizyta u przyszłych teściów – jak się ubrać?

Odpowiednie dostosowanie ubioru do okazji zawsze jest kwestią, która nastręcza wielu dylematów. Pojawia się pytanie: czy ubrać się bardziej elegancko czy na tzw. „luzie"? Bardzo często takim samymi, dla wielu osób trudnymi, wyborami, stajemy w momencie, kiedy zbliża się pierwsza wizyta u przyszłych teściów. Nawet, jeśli wiemy, że rodzice ukochanego czy ukochanej mają na co dzień dość swobodne podejście do obyczajów i etykiety, to mimo wszystko nie wypada, aby na pierwszą wizytę u nich, założyć jeansy czy kolorowe, krzykliwe bluzki. Wbrew pozorom nie jest również korzystne zbyt skromne i grzeczne ubranie, takie jak czarna spódnica i biała bluzka, gdyż niektórzy mogą posądzić osobę, ubraną w ten sposób, za przesadnie sztuczną i grzeczną, a jej intencje za nieszczere. Zatem co założyć na siebie na pierwszą wizytę? W przypadku mężczyzn, najbardziej uniwersalnym ubiorem będą ciemne spodnie z materiału oraz koszula. Panie powinny założyć spódnicę lub sukienkę (zwracając przy tym uwagę, aby nie była zbyt krótka) i bluzkę w stonowanym kolorze, jednocześnie o niezbyt dużym dekolcie. Pamiętajmy jednocześnie, że w tym, co na siebie założymy, powinniśmy czuć się komfortowo. Pierwsza wizyta u przyszłych teściów sama w sobie jest sytuacją stresującą, nie ma więc potrzeby, aby dodatkowo pozbawiać się pewności siebie i pożyczać np. od koleżanki czegoś, co nie jest wygodne. Ważne jest, aby nie udawać kogoś, kim się nie jest. Pamiętajmy również o tym, żeby szykując się do pierwszej wizyty u rodziców wybranki, wybranka naszego serca, wziąć pod uwagę ich zamożność. Jeśli jest to rodzina niezbyt zamożna, nie należy ubierać się przesadnie strojnie. Z kolei zwykły, codzienny ubiór może zostać potraktowany, jako oznaka lekceważenia. Stajemy więc przed trudną sztuką znalezienia „złotego środka", a rozwiązaniem jest strój schludny, z pewnością czysty i w miarę elegancki.

W przypadku pań równie ważne są kwestie makijażu, który nie powinien być zbyt krzykliwy. Dlatego też warto jest zdecydować się na tzw. makijaż w stylu „make no make up" – niewidoczny lub w stylu „nude" – w kolorach naturalnych, beżach i brązach. Mocniejszy makijaż zostawmy lepiej na inne okazje. Podobnie nie należy przesadzać z nadmiarem biżuterii czy ze zbyt intensywnymi perfumami.

drobny-upominek-dla-tresciow.jpg

Gdzie zorganizować spotkanie z przyszłymi teściami?

Generalnie dobrym pomysłem, na zorganizowanie pierwszego spotkania z przyszłymi teściami, jest wybranie miejsca neutralnego. To znaczy takiego, z którym ani Wy, ani Oni, nie jesteście związani. Może to być jakaś miła kawiarnia, restauracja, knajpka, najlepiej taka, którą to Oni lubią i wybiorą. Przygotujcie się jednak na taką możliwość, że przyszli teściowie nie będą nawet chcieli słyszeć o spotykaniu się poza domem i ta pierwsza wizyta odbędzie się właśnie pod ich dachem. Nie należy tego odmawiać, bez względu na to, jak nieprzychylni jesteśmy takiemu pomysłowi. Oczywistym jest, że w domu rodziców ukochanej osoby, nie będziecie czuli się tak swobodnie, jak na neutralnym gruncie, ale odmowa może skutkować tym, że przyszli teściowie się obrażą. Najgorszym możliwym wyjście, jest zaproszenie ich do siebie. Jest to miły gest, który dobrze wykonać przy którymś z kolejnych spotkań, jednak nie przy okazji tego pierwszego. Lepiej nie ryzykować tego, że w stresie np. przypalimy przygotowywaną potrawę i tuż przed wizytą okaże się, że nie mamy czym przyjąć przyszłych teściów.

Zapoznanie z przyszłymi teściami – czy należy dać prezent?

Żadnej, mniej lub bardziej oficjalnej czy towarzyskiej wizyty, nie powinniśmy składać z „pustymi rękami". Zawsze, zwłaszcza podczas pierwszej wizyty u przyszłych teściów, dobrze jest mieć w zanadrzu jakiś mały upominek. Zwłaszcza, jeśli już na samym początku chcemy oczarować rodziców swojego chłopaka/dziewczyny. Jeśli chodzi o prezent dla taty, to możemy zdecydować się na ofiarowanie butelki wina, koniaku czy dobrej nalewki, ale tylko w przypadku, jeśli pomysł ten wcześniej skonsultujemy z wybrankiem serca. Może się bowiem zdarzyć tak, że przyszły teść nie pije alkoholu i tego rodzaju prezent nie będzie dobrze widziany, ponieważ stan zdrowia czy wyznawane zasady nie pozwalają mu na picie alkoholu. Upominkiem, który sprawdzi się w sytuacji pierwszego spotkania z mamą naszego chłopaka czy dziewczyny, są kwiaty, pudełko czekoladek (o ile np. nie cierpi na cukrzycę – tego też powinniśmy się dowiedzieć, aby nie popełnić nietaktu) czy koszyczek z owocami. Prezent powinien być skromny i nie wprowadzać w zakłopotanie.

przedstawienie-swoich-rodzicow.jpg

Pierwsza wizyta u przyszłych teściów – zasady savoir vivre

Wizyta u rodziców naszej dziewczyny/chłopaka, rodzi wiele pytań na temat tego, jak należy zachować się w różnych sytuacjach:

Czy przekraczając próg mieszkania, należy zdjąć obuwie?

Kwestia zdejmowania obuwia w domu jest bardzo indywidualna. Najprościej będzie, jeśli zapytacie wybranka serca, jakie zasady w tej kwestii obowiązują u niego w domu. Savoir vivre mówi, że butów nie zdejmujemy, natomiast przyszli teściowie mogą mieć inne zdanie. Zwłaszcza zimą czy latem, gdy warunki pogodowe sprawiają, że obuwie jest bardzo zanieczyszczone.

Kto pierwszy powinien się przedstawić – ja czy teściowie?

Etykieta mówi, że to Wasz partner/partnerka powinni zająć się tą kwestię. Mianowicie, najpierw przedstawiana jest Wam mama, następnie tata, a w ostatniej kolejności to Wy zostajecie przedstawieni rodzicom. Jeśli natomiast, np. pod wpływem stresu, ukochana zapomni o przedstawianiu, to Wy powinniście się przedstawić z imienia i nazwiska, jako pierwsi.

Kto jako pierwszy wyciąga rękę na powitanie?

Jako pierwszy rękę podaje zawsze gospodarz domu.

O czym należy rozmawiać w trakcie pierwszej wizyty u przyszłych teściów?

Może się to wydawać śmieszne, a nawet banalne, ale w trakcie pierwszej wizyty u rodziców chłopaka/dziewczyny, powinniśmy się trzymać tematów takich jak: pogoda, wakacje, jedzenie, samochody. Nie należy natomiast poruszać kwestii, związanych z polityką czy religią, gdyż zawsze budzą one wiele, niekoniecznie pozytywnych emocji. A najgorsze, co może nam się przytrafić w trakcie takiej wizyty, to kłótnia.

Kto pierwszy siada do stołu?

Jako pierwszy przy stole zasiada gość, ale tylko w momencie, kiedy zostanie do tego zaproszony przez gospodarza.

Jak długo powinna trwać pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta w domu naszego chłopaka/ dziewczyny, nie powinna trwać zbyt długo. Dużo tutaj zależy od naszego wyczucia – nie możemy wyjść, przed podaniem zaplanowanego posiłku, ale po jego zakończeniu spotkania nie należy nadmiernie wydłużać. Zostajemy dłużej jedynie na wyraźne życzenie przyszłych teściów.

Pierwszy obiad u przyszłych teściów

Pierwsza wizyta w domu rodzinnym ukochanego czy ukochanej wiąże się najczęściej ze zjedzeniem pierwszego, wspólnego z nimi obiadu. Aby przebiegł on w spokoju, przedstawiamy Wam listę zasad zachowania przy stole, której to powinniście bezwzględnie przestrzegać.

W czasie pierwszej (jak również oczywiście także kolejnych) wizyt, absolutnie nie powinniśmy przy stole:

Ponadto pamiętajmy również o zachowaniu przy stole prawidłowej postawy, tzn. powinniśmy siedzieć z wyprostowanymi plecami, stopy mając ustawione na ziemi, równolegle do siebie. Nie należy również na stole opierać łokci, natomiast na jego blacie zawsze trzymamy dłonie, których nigdy nie chowamy pod stół. Podczas posiłku nóż trzymamy w prawej dłoni, natomiast widelec w lewej. Pamiętajmy również, że w trakcie jedzenia nie wolno wkładać do ust noża, ani łyżeczki do kawy, natomiast jedząc zupę wkładamy do ust tylko zwężoną końcówkę łyżki, a nie ją całą. Jeżeli przy talerzu znajduje się serweta zrobiona z materiału, układamy ją sobie na kolanach, nigdy nie wkładamy jej za bluzkę, jak śliniaka. Po skończonym posiłku zostawiamy ją na stole, po prawej stronie talerza.

obiad-u-tesciow.jpg

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie – pierwsza wizyta u rodziców chłopaka, dziewczyny, naszych przyszłych teściów, a zarazem pierwszy wspólny obiad, bywają dla wielu osób bardzo stresujące. Nie należy się jednak nadmiernie przejmować, bo przy odrobinie dobrych chęci, znajomości podstawowych zasad poprawnego zachowania się, taka wizyta z pewnością będzie udana. Pamiętajmy też, że nie tylko Wam, ale i drugiej stronie, zależy na ułożeniu wzajemnych, dobrych stosunków i poprawnych relacji. A kluczem do sukcesu jest tu również szczery uśmiech i życzliwość, o których nigdy nie powinniście zapominać.



Średnia ocena: 4,22 / 5 (138 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Zaręczyny
Wieczór panieński i kawalerski
Zapowiedzi przedślubne
Odchudzanie przed ślubem


Polecamy:


Komentarze

mic 2014-11-21 14:41

A co zrobić w sytuacji kiedy poznaje rodziców a raczej matkę partnerki na jej ślubie cywilnym? Dodam jeszcze, że partnerkę wychowywała babcia, której też nie znam ale będzie na tej uroczystości. Co powiecie w kwesti prezentów? Co jak i dla kogo? Pozdrawiam

mirek 2014-12-22 20:44

Co do przedstawiania się: faktycznie jest to obowiązek narzeczonej, jednak co do kolejności - kogo-komu pierwszego - to mam spore wątpliwości, czy aby na pewno pierwsi powinni być przedstawiani rodzice narzeczonej. Generalną zasadą jest, że przedstawia się osobę młodszą - starszej, mężczyznę - kobiecie, lub "mniej ważnej" - "ważniejszej". Zatem powinno to wyglądać np. tak, że narzeczona mówi: "mamo, pozwól że Ci przedstawię "marka". Tato, to jest "marek". Marku, to są moi rodzice. I "marek" po kolei podaje im rękę (szarmancko byłoby cmoknąć mamę narzeczonej w dłoń).

miki90 2016-07-18 11:47

Jak ktoś szuka lokalu na wyjście w gronie znajomych, czy jakąś inną grupą to polecam Ganesh. To jest na rogu Floriańskiej i Św Tomasza – przestronna, zabytkowa piwnica. Oryginalna kuchnia indyjska, a więc dużo pysznych, doprawionych sosów – łagodniejszych i pikantniejszych. A do tego podają mega dobre koktajle i też słodsze przekąski – także dzieci też tutaj znajdą coś dla siebie.

Marcin 2016-12-01 22:55

Zastanawiałem się nad upominikiem dla mamy mojej wybranki.
Kwaity to podstawa. Szarmancki cmoj w dłoń. ok.. A czy eleganckie pudełko mieszanek herbat jest czymś co nada pozytywnego charakteru w tej delikatnej materi?
Czasem może się zdarzy, że po fakcie dowiadujemy się że trafiliśmy z podarkiem jak kulą w płot..

Olga 2020-02-25 20:46

W maxi! Moim zdaniem najbezpieczniejsza opcja.
Długie sukienki są świetne na wesela, spotkania, letnie spacery. W tamtym roku na wakacje do Grecji zabrałam jedną długą maxi, żeby ochronić się wieczorem przed lekkim chłodem. Ostatecznie niemalże każdą kolację w niej spędzałam, bo okazała się idealnym połączeniem zwiewnej stylizacji, z elegancją, która też nie krępowała ruchów. Moja była dodatkowo w liście monstery, więc szczególnie wakacyjny wzór mi się trafił. Dodam, że to były pierwsze wakacje z moim narzeczonym i jego rodzicami. Teraz poluję na jakąś od https://wassyl.pl/, bo mają typowo dziewczęce propozycje, idealne na nadchodzącą wiosnę (swoją drogą - czekam już na nią!). Podobają mi się zwłaszcza te z hiszpańskim dekoltem, które odsłaniają figlarnie ramiona i plecy, może na spotkanie z teściami to za dużo, chociaż w sumie dużo zależy od samych teściów i ich podejścia. :)

Zatroskana 2020-12-09 15:57

A co jeśli spotkanie rodziców obojga jest u młodych w domu? Czy rodziców też obdarzyć upominkiem, czy tylko gospodynie i gospodarza? Co kupić np gospodarzowi jeśli to jest młody?


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.