wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Sztuka zapraszania gości na ślub i wesele
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2023-05-16 Suprizo Wybór upominków: sklep oferuje szeroki wybór prezentów, które idealnie nadają się na ślub. Niezależnie od tego, czy szukasz tradycyjnych upominków ślubnych, personalizowanych pamiątek czy oryginalnych doświadczeń, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla nowożeńców. Sklepy ślubne
Zielona Góra
2023-04-28 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Sztuka zapraszania gości na ślub i wesele

zaproszenie ślubne

Ocena: 4,07/5

Wiele mówimy o przygotowaniach do ślubu i wesela, o tym, jak znaleźć wymarzoną suknię ślubną, bukiet, odpowiedniego fotografa, jaka piosenka będzie najlepsza, na pierwszy taniec, gdzie wybrać się w podróż poślubną. To wszystko jest oczywiście bardzo ważne. Jednak niezmiernie istotną kwestią, może nawet jedną z najważniejszych, są nasi weselni goście. Nawet, jeśli nie będzie ich zbyt wielu, bo planujecie kameralną ceremonię i takie samo przyjęcie weselne. Powinniście zrobić wszystko, aby w tym specjalnym dla Was dniu, i oni czuli się wyjątkowo. A żeby tak się stało, musicie o to zadbać już na samym początku, czyli na etapie ich zapraszania. Jest to zajęcie czasochłonne, któremu jednak warto poświęcić uwagę i zrobić wszystko z zasadami savoir vivre, unikając niepotrzebnych gaf.

Zapraszanie gości na ślub i wesele – kiedy i od czego zacząć?

Punktem wyjścia przy zapraszaniu gości, jest sporządzenie ich listy. Bierzcie przy tej okazji pod uwagę, kogo chcecie zaprosić jedynie na ceremonię ślubną, a kogo również na przyjęcie weselne. Na podstawie takiej listy gości przygotowujecie zaproszenia. Pamiętajcie, aby mieć ich w gotowości o 10% więcej, niż osób na liście. A to na wypadek pomyłek przy wypisywaniu lub gdyby na przykład któryś za zaproszonych gości nie mógł przybyć na wesele, a na jego miejsce chcielibyście zaprosić kogoś innego, z listy rezerwowej.

Kiedy zapraszać gości na ślub i wesele? Mówi się, że miesiąc wcześniej, to niezbędne minimum. I właśnie to słowo „minimum”, jest tutaj kluczowym. Bo jeśli naprawdę zależy Wam, aby wybrane osoby mogły brać udział w tym ważnym dniu, należy pomyśleć o ich zaproszeniu na około 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu.

zapraszanie-gosci-weselnych.jpg

Kogo osobiście należy zaprosić na ślub i wesele?

Gości możemy zapraszać osobiście lub telefonicznie (w obu przypadkach, mimo „ustnych zaproszeń” wręczamy lub wysyłamy zaproszenia papierowe). Do grupy osób, które bezwzględnie należy zaprosić osobiście należą: babcie, dziadkowie, pozostała „starszyzna” rodziny, której ze względu na jej wiek i/lub bliskie pokrewieństwo, w inny niż bezpośredni sposób zapraszać nie wypada. Osobiście zapraszamy także rodziców chrzestnych, rodzeństwo a także najbliższych przyjaciół.

Pamiętajcie, aby na wizytę, w trakcie której będziecie zapraszać gości na ślub i wesele, należy wcześniej umówić się telefonicznie.

Osobiste zapraszanie gości jest o wiele milej odbierane, a poza tym, jest świetną okazją do zacieśniania więzi rodzinnych, a także poznania nieznanych dotąd członków rodziny swojego ukochanego czy ukochanej.

Zaproszenia ślubne - najważniejsze informacje

Formułowanie zaproszeń ślubnych

Miejmy na uwadze to, że wszystkie zaproszenia powinny mieć wydrukowane następujące informacje:

To oczywiście pracochłonne, ale każde zaproszenie powinniśmy wypisać lub uzupełnić samodzielnie, odręcznie.

Pamiętajmy także o tym, aby upewnić się, co do dokładnej pisowni nazwisk zapraszanych gości. Popełnienie w nich błędu jest bardzo dużym faux pas. Równie istotna jest poprawna ich odmiana. Nie zapominajmy, że ulegają jej wszystkie, nazwiska polskie, nie tylko te popularne, zakończone na końcówkę „-ski”, jak np.: pan Kowalski – pana Kowalskiego. Odmieniamy także nazwiska takie jak: „państwa Rybników”, a nie „państwa Rybnik”, czy „państwa Mańków” a nie „państwa Mańko”.

Zaproszenia ślubne, ze względu na styl i sposób sformułowanego w nich tekstu dzielimy na dwa rodzaje: „klasyczne” i „nieoficjalne”.

Zaproszenia klasyczne napisane są w sposób bardzo tradycyjny. Tekst takich zaproszeń opiera się na oficjalnej formule, takiej jak np.:

„Anna Iksińska i Jakub Piotrowski
wraz z Rodzicami
serdecznie zapraszają
Sz.P. Magdę i Antoniego Rybników
Na uroczystość zaślubin, która odbędzie się
1 lipca, 2012 roku
w Kościele św. Ojca Pio Ciechanowie

Po uroczystości zaślubin zapraszamy na przyjęcie weselne,
które odbędzie się w restauracji „Luksusowa”,
przy ulicy Żelaznej w Ciechanowie”

Zaproszenia nieoficjalne oparte są na mniej formalnej, a bardziej osobistej, czasem doprawionej szczyptą humoru treści, jak np.:

„Teatr Umyślnie Straconej Wolności
ma zaszczyt zaprosić
Sz. P. Magdę i Jarosława Mańków
Na przedstawienie pod tytułem:
„A potem żyli długo i szczęśliwie”
Adaptacja sztuki napisanej przez życie w 3 aktach

Premiera:
28 lipca 2012 rok.

Panna Młoda: Marta Nowak
Pan Młody: Jan Kowalski
W pozostałych rolach udział biorą:
ksiądz, świadkowie, rodzice, goście i gapie.

AKT I „Dla duszy”
Ślub kościelny 28 lipca 2012 roku
w kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej w Terespolu
AKT II „Dla ciała”
Przyjęcie weselne w restauracji „Aleksander”
przy ulicy Wojtkowskiej w Terespolu
AKT III „Noc poślubna”
bez udziału widowni”

Każde zaproszenie może być wzbogacone o specjalne motto, oczywiście o adekwatnej tematyce, np.:

„Serce, które raz, szczerze pokochało, nigdy nie zapomni,
Ale równie mocno będzie kochać do końca”
T. More

„Jeżeli cokolwiek warto na tym świecie czynić
To tylko jedno – miłować”
Jan Paweł II

„Miłość jest nie tylko uczuciem,
nie jest wzruszeniem ani zakochaniem się.
Jest dojrzewaniem, troską i wzajemną
odpowiedzialnością za siebie”
ks. Jan Twardowski

Do każdego zaproszenia należy dodać specjalna formułę: pochodzący z języka francuskiego skrót: „R.S.V.P” („Repondez s'il vous plaît”, co oznacza „Proszę odpowiedzieć, jeśli łaska”) lub po prostu polskie: „Prosimy o potwierdzenie”. Powinniśmy przy tym podąć numery osób, do których należy dzwonić, aby potwierdzić lub odmówić przyjścia na ślub czy wesele. Goście o swojej decyzji powinni nas powiadomić najpóźniej na trzy tygodnie przez zaplanowaną data ślubu.

Jak powinny wyglądać zaproszenia?

Zapraszanie gości - dylematy

Bywa, że już na etapie układania listy gości weselnych mamy duży dylemat związany z tym, czy niektóre osoby wypada zaprosić. Do takiej sytuacji często dochodzi w przypadku byłego chłopaka, czy byłej teściowej. Jeśli jednak wciąż utrzymujemy z nimi kontakt, a co więcej jest on ciepły, przyjacielski i jeżeli nie mają ani oni, ani Wasz narzeczony/narzeczona, nic przeciwko temu, jak najbardziej możecie ich zaprosić do uczestniczenia w tym ważnym dla Was wydarzeniu.

Podobnie problematyczna sytuacji rodzi się w kontekście miejsca pracy. Oczywistym jest, że na wesele nie można zaprosić wszystkich współpracowników, zwłaszcza, gdy mamy ich wielu. Na pewno dobrym wyjściem jest zaproszenie, wystosowane ogółem do wszystkich, do uczestnictwa w samej tylko ceremonii zaślubin. W ten sposób nikt nie poczuje się pominięty.

Jednak chcielibyście zaprosić jeszcze kilka osób z pracy także na przyjęcie weselne? To delikatna sytuacja i trudno dawać tu uniwersalne rady. Sami musicie wyczuć, jaki stosunek będą do tego mieli niezaproszeni współpracownicy, czy nie poczują się urażeni. Może się zdarzyć tak, że w takiej sytuacji osoby, których nie uwzględniliście na liście gości weselnych będą tolerancyjne i wykażą się zrozumieniem, lecz również zupełnie odwrotnie – obrażą się, przez co atmosfera w pracy ulegnie pogorszeniu. Czasem lepiej jest zaprosić wszystkich lub nikogo…



Średnia ocena: 4,07 / 5 (282 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Co zrobić z dziećmi na weselu
Zapowiedzi przedślubne
Stoły weselne - usadzanie gości
Świadkowie


Polecamy:


Komentarze

Dosia2006 2015-03-27 10:11

Jak zaprosić kolegę/koleżankę po ślubie ale w separacji.
Wiem ze sie spotykają, próbują naprawić małżeństwo.
Ale jak powinnismy napisać.

Joasia 2015-12-08 11:46

My chcieliśmy zachować trochę tradycjonalizmu więc kupiliśmy normalne zaproszenia. Ale treść ułożyliśmy sami. To dodawało trochę uroku i czegoś innego. Goście którzy otwierali przy nas zaproszenia (niektóre musieliśmy wysłać pocztą) byli zachwyceni. Same zaproszenia zamówiliśmy z probitus.pl nie są tak tradycyjne ale jednak coś w sobie mają. Wiele wzorów więc uważam że każda para młoda by znalazła odpowiednie dla siebie. Grunt to wiedzieć czego się chce.

Celka 2016-04-14 12:00

Ja nie chciałam jakiś fikuśnych zaproszeń. Cenie sobie elegancję i normalność. Nie rozumiem, może komuś się podobają jakieś dziwne teksty z bajek czy wzory. W probitus.pl mają naprawdę dobrej jakości i eleganckie wzory. W końcu znaleźliśmy z mężem to co nam się podobało.

Pisane Piórem 2017-06-05 22:36

Polecam zaproszenia Pisane Piórem pisanepiorem.pl. Na zaproszeniach imiona i nazwiska gości wykonane są ręcznie stylem kaligraficznym w cenie.

Pieprzenie fora 2017-07-10 22:10

Piszą o oczywistych rzeczach a nigdzie nie ma jak zaprosić kumpla z ktorym kiedys byla dobra relacja bądź lubimy go ale nie robimy wesela na 200 osób i tylko na ceremonię ślubną chcemy zaprosic. Jest ożeniony. Może znamy imię wybranki, może nie, nie wiemy czy nazwisko zmieniła jego żona czy zostawiła.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.