PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Świadkowie
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
2024-01-04 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Świadkowie na ślubie i weselu

wiązanka świadka

Ocena: 4,09/5

Jednym z pierwszych wyborów, przed którym muszą stanąć przyszli państwo młodzi jest wybór świadków. O świadkowanie prosi się osoby bliskie, które darzy się zaufaniem – członków rodziny lub kogoś z przyjaciół. Najczęściej bywa tak, że Panna Młoda wybiera swoja przyjaciółkę lub siostrę, natomiast wybór Pana młodego pada na jego przyjaciela lub brata. Jednak dla nowożeńców najważniejsze jest, aby ich świadkowie byli osobami odpowiedzialnymi i godnymi zaufania. Bycie świadkiem to nie tylko asystowanie w trakcie ślubu. Na drużbach spoczywa wiele obowiązków, a od tego jak się z nich wywiążą w dużej mierze zależy powodzenie tej najważniejszej w życiu uroczystości.

Podział obowiązków między świadkami

Świadkowie mogą podzielić się swoimi zadaniami. Druhna Panny Młodej towarzyszy jej przy wyborze sukni ślubnej i dodatków. Sama może też sprawić jej prezent w postaci błękitnej podwiązki, którą Panna Młoda założy do ślubu. W dniu uroczystości druhna zjawia się w domu przyszłej mężatki jak najwcześniej. Z jednej strony po to, aby pomóc jej w zakładaniu sukni, dodatków, ale także po to, aby w razie potrzeby uspokoić Pannę Młodą i dodać jej otuchy. Także w trakcie ceremonii obowiązkiem druhny jest troska o wygląd młodej żony. Jeśli trzeba powinna jej podać chusteczkę do otarcia łez lub poprawić welon. Podobnie w trakcie wesela obowiązkiem świadkowej jest czuwanie przy Pannie Młodej, towarzyszenie jej w drodze do toalety czy zajęcie się ewentualnymi rozdarciami sukni.

Świadek ubiera pana młodego

Wiele obowiązków ma też świadek Pana Młodego, który pomaga mu w zakupie (lub wypożyczeniu) garnituru, fraka czy smokingu. Powinien też dbać o dopilnowanie terminów związanych z dostawą alkoholu i napojów na przyjęcie weselne. W dniu ślubu świadek przyjeżdża do Pana Młodego, aby towarzyszyć mu w drodze do domu Panny Młodej. Opiekuje się też obrączkami, które w trakcie lub przed ceremonią powinien przekazać duchownemu lub urzędnikowi. Obowiązkiem świadka jest też „wykupienie” nowożeńców w razie, gdyby na swojej drodze spotkali tzw. „bramę” W tej sytuacji muszą być przygotowane różne fanty. W zależności od tego czy bramę tworzą dorośli czy dzieci mogą to być alkohol lub słodycze.

Zwyczajowo obowiązkiem świadków jest również zorganizowanie wieczorów – panieńskiego i kawalerskiego. Zadanie tego również podejmują się osobno.

Świadkowie – wspólne zadania

Świadkowie pomagają Młodym w tworzeniu ewentualnej listy prezentów ślubnych, dbając później o jej prowadzenie. Do ich obowiązków po ceremonii zaślubin należy odbieranie prezentów i kwiatów, gdy goście składają nowożeńcom życzenia.

Świadkowie i para młoda

Miłym zwyczajem jest wygłoszenie przez świadków toastu. Zwykle wznosi się go niedługo po rozpoczęciu przyjęcia. Od jego początku, do samego końca drużbowie dbają o gości, bawiąc się razem z nimi, zapraszając do tańca także tych, którzy wydają się nie najlepiej bawić. Świadkowie muszą pamiętać o eleganckim i schludnym wyglądzie. Druhna nie może założyć białej sukienki, gdyż kolor ten zarezerwowany jest dla Panny Młodej. Świadek również musi zadbać o odpowiedni strój, w którym nie może zabraknąć obowiązkowego krawatu.

Świadkowie a ślub cywilny, kościelny i konkordatowy

Obowiązki świadków na tych trzech rodzajach ślubów są do siebie podobne. Zwyczajowo świadkami są osoby różnej płci, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, zarówno przy ślubie cywilnym, kościelnym jak i konkordatowym aby model ten wyglądał inaczej i świadkami zostały dwie kobiety lub dwaj mężczyźni.

Drużba panny młodej

Osoby, które są świadkami na ślubie kościelnym i konkordatowym nie muszą być wierzące. Jeśli są, to ich wyznanie może być odmiennym od wyznania Młodej Pary. Jedynym wymogiem formalnym jest to, aby były to dwie osoby pełnoletnie. Ten sam wymóg pełnoletności konieczny jest w sytuacji ślubu cywilnego.

Po ślubie cywilnym jako pierwszy Młodej Parze życzenia składa urzędnik, następnie świadkowie, później rodzice nowożeńców a następnie reszta gości. Kolejność taka nie obowiązuje w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego.

Świadkowie składają podpis na akcie ślubu niezależnie czy jest to ślub cywilny, konkordatowy czy kościelny. Nie mogą więc zapomnieć, aby mieć ze sobą swoje dowody osobiste i zgłaszają się z nimi w urzędzie lub na zakrystii około 20 minut przed rozpoczęciem ceremonii.



Średnia ocena: 4,09 / 5 (270 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Kalendarz ślubny
Oczepiny
Przesądy ślubne


Polecamy:


Komentarze

maly 2012-05-23 16:57

mam pytanko czy morze byc dwuch meszczyzn na slubie konkordatowym

Duska 2012-10-23 10:11

Oczywiście może może być dwóch facetów. Ja tak będe miała i to dwóch Grzegorzy:)

o. 2013-05-29 10:19

"dwuch meszczyzn" nie, ale dwóch mężczyzn już tak, chyba że ksiądz jest bardzo staroświecki i będzie marudził :D

Asik 2013-07-24 16:01

mam dylemat. będę świadkowa na ślubie siostry. ja, ona i jej narzeczony jesteśmy praktycznie równi wzrostem. moja siostra jako panna młoda będzie miała buty na bardz niskim obcasie. ja w takich butach nie pootrafiłabym się odnaleźć, przyzwyczajona jestem do wysokich, poza tym do mojej krótkiej, obcisłej sukienki buty na niskim obcasie zupełnie nie pasuja. powiedzcie, czy wypada zeby świadkowa była wyższa o ok 10 cm o pana młodego?

Lola258 2014-06-23 21:41

Mam pytanie czy na ślubie kościelnym muszą być ci sami świadkowie co byli na cywilnym ? I czy świadek musi mieć 18 lat ?

Nowy 6548 2014-12-27 17:23

Loka 258. Masz dokładnie i dobitnie napisane w tekście >:) ,, Osoby, które są świadkami na ślubie kościelnym i konkordatowym nie muszą być wierzące. Jeśli są, to ich wyznanie może być odmiennym od wyznania Młodej Pary. Jedynym wymogiem formalnym jest to, aby były to dwie osoby pełnoletnie. Ten sam wymóg pełnoletności konieczny jest w sytuacji ślubu cywilnego." !!!!!!!!
Naucz się czytać ze zrozumieniem , a nie się głupio pytasz.Trzeba czytać całość.

Joann77777 2015-01-02 22:11

Kochani!
Mam pytanie odnośnie ślubu kościelnego. W tym roku z narzeczonym bierzemy ślub cywilny świadkami będą moja przyjaciółka i szwagier narzeczonego. Natomiast za dwa lata chcemy wziąć ślub kościelny i wtedy na świadków chcemy prosić nasze rodzeństwo narzeczony siostrę a ja brata. I tu jeden problem brat w chwili ślubu będzie miał skończone 16 lat... czy jeśli formalnie będziemy już małżeństwem ksiądz zgodzi się by jeden ze świadków był niepełnoletni? Czy musi być bierzmowany itd ?

Joann77777 2015-01-02 22:23

Tak wiem że w tekście jest napisane że muszą... ale między ślubami jest dużo czasu i wszystkie formalności bedą już dopełnione ... będziemy już dwa lata małżeństwem! rozumiem na konkordatowym ale na samym kościelnym ;/

Ewi 2015-02-18 02:19

Na sam kościelny chyba nie musi być pełnoletni, tu widziałam http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_06.html
Więc pewnie najlepiej pójść do księdza z bratem i razem porozmawiać.

M 2015-03-10 10:23

Ja na ślubie swojej siostry miałam 18 lat tylko rocznikowo, zaś świadek miał lat 16, ksiądz trochę pomarudził ale się zgodził :-) (ślub konkordatowy, czyli w kościele 2 w 1)

outlaw 2015-04-05 20:52

nie dokońca! za tydzień slub brata a ksiądz wręczył mi karteczkę "spowiedzi i komunii świętej dla świadka zawarcia małżeństwa"! więc z jego punktu widzenia świadek musi być katolikiem praktykującym!!!

karollka 2015-07-14 15:04

witam a czy moze byc małżenstwo światkami na slubie?

Zuzka 2015-09-21 23:03

Witam, czy starsza powinna kupować z okazji ślubu jakiś szczególny prezent (poza organizacją i finansowaniem panieńskiego, angażowaniem się w przygotowania ślubne, itp.) czy wystarczający jest prezent symboliczny?

Przyszły Maz 2016-12-09 13:45

Mam pytanie. Co sądzicie o wzięciu na świadka brata który bierze ślub razem ze mną? Juz wyjaśniam, będzie to ślub cywilny w którym będą uczestniczyć dwie pary. Ja ślubie pierwszy a brat pół godziny po mnie, chciałbym żeby był u mnie świadkiem. Czy tak można? Czy są jakieś przeciwwskazania ?

Przyszły Maz 2016-12-09 13:55

Witam. Co myślicie o wzięciu na świadka brata który razem ze mną będzie brał ślub. Juz wyjaśniam, ja i mój brat bierzemy ślub razem z tym ze ja pierwszy a on pół godziny po mnie. Będzie to ślub cywilny. On ma swojego świadka a ja chcę żeby to moj brat byl świadkiem u mnie. Czy są jakieś przeciwwskazania ?

Dagusia147 2017-10-11 13:59

Witam czy osoba po rozwodzie (miała ślub konkordatowy) może być świadkiem na ślubie kościelnym?

Leniwiec 2017-12-07 23:39

Dagusia147, owszem może - u mnie świadkową była rozwódka (miała ślub konkordatowy). Jedyny warunek, że osoba taka nie może być w nowym związku - musi być samotna.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.