PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Przesądy ślubne
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-05-08 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Najpopularniejsze przesądy ślubne i weselne

czarny kot

Ocena: 3,95/5

Nie wszyscy wierzymy w przesądy. Czasem się z nich śmiejemy, podchodzimy do nich z przymrużeniem oka. Poważniej zaczynamy je traktować dopiero, gdy w grę wchodzą przesądy ślubne. Nawet na co dzień stąpająca twardo po ziemi Panna Młoda uważa, aby przed ceremonią nie pokazać się swojemu wybrankowi w ślubnej sukni. Przecież nasze babki ostrzegały, że wróży to wielkie nieszczęście. A przesądów ślubnych jest o wiele więcej. Jedne mniej, inne bardziej znane. Lecz wszystkie mają zapewnić szczęście i powodzenie nowego związku lub przepowiedzieć jego przyszłość.

Przesądy ślubne - miesiące

Najlepszymi miesiącami na zawarcie związku małżeńskiego są te, które w swojej nazwie zawierają literę „R” (marzec, czerwiec, sierpień itd.). Niewskazane jest natomiast branie ślubu 1 kwietnia. Unikajmy też miesięcy takich jak maj i listopad oraz adwentu i Wielkiego Postu. Przesąd mówi, że największe szczęście będą mieli nowożeńcy, którzy ślub wezmą w dniu Bożego Narodzenia lub Wielkanocy.

Przesąd ślubny – suknia i buty

Panna młoda nie powinna samodzielnie szyć swojej sukni ślubnej. Przesąd mówi również, że nie można jej przymierzać bez ważnego powodu, gdyż może to przynieść pecha. Suknię, można zakładać tylko, do przymiarki. Z godnie z przesądami Panna Młoda powinna buty, w których weźmie ślub położyć na parapecie. Tak, aby wleciało do nich szczęście. Jeśli chodzi o wygląd obuwia, to musi ono być „zabudowane”, gdyż te z odkrytymi palcami według przesądów, może przynieść niepowodzenie.

Przesądy ślubne – welon

Kilka przesądów ślubnych dotyczy welonu. Choć to piękna ozdoba, może jednak przysporzyć problemów. Niedobrze jest, gdy Panna Młoda potknie się o welon, więc jeśli jest zbyt długi i niesforny, obowiązek jego upilnowania spada na druhnę. To ona także powinna go poprawiać w trakcie ślubu, gdyż jeden z przesądów mówi, że Panna Młoda pod żadnym pozorem nie może oglądać się za siebie.

Przesąd ślubny – perły

Perły to piękny dodatek do każdego stroju. Wydawać się może, że także do ślubnej sukni. Jednak perły mimo całego swojego uroku są symbolem nieszczęścia. Przesądy wyraźnie mówią, że Panna Młoda pod żadnym pozorem nie może do sukni ślubnej założyć naszyjnika z prawdziwych pereł.

Perły panny młodej

Przesądy ślubne – kwiaty w bukiecie

Jak powinien wyglądać bukiet Panny Młodej? O tym też mówią ślubne przesądy. Bukietu nie mogą tworzyć kolczaste róże. Jeśli Pannie Młodej zależy na tym rodzaju kwiatów trzeba zadbać, aby kolce w bukiecie były dokładnie i krótko przycięte. Wybierając bukiet ślubny należy pamiętać o mowie kwiatów. Należy unikać bratków i krokusów – są symbolem „niewiary w prawdziwość uczuć”. W bukiecie może się natomiast znaleźć hiacynt – oznaczający przywiązanie nowożeńców do siebie, czy konwalie, jako kwiat symbolizujący piękno i urodę Panny Młodej.

Przesądy ślubne – czyli co Pan Młody wiedzieć powinien

Kobieta, która chce dominować nad przyszłym mężem powinna w trakcie ceremonii, choć na chwilę zakryć skrawkiem sukni ślubnej czubek jego buta. Zgodnie z przesądami musi też unikać wsunięcia przez Pana Młodego obrączki do końca jej palca. Natomiast założenie obrączki na środkowy palec wróży zdradę. Przyszły mąż, jeśli chce zapewnić dobrobyt nowej rodzinie musi mieć w kieszeniach garnituru pieniądze. Pan Młody może też włożyć monetę do buta swojej wybranki. Innym przesądem wywodzącym się jeszcze z czasów starożytnych jest ten, który mówi o konieczności przeniesienia żony przez próg. W Rzymie, potknięcie się o niego młodej mężatki stanowiło wyjątkowo zły omen.

Obrączki ślubne

Przesądy ślubne – świadkowie

Przesądy ślubne dotyczą także tych, których poprosimy o bycie naszymi świadkami. Najlepiej, aby były to osoby stanu wolnego. Druhna Panny Młodej w dniu ślubu nie powinna być w ciąży. Natomiast według przesądów nie powinniśmy na naszych świadków wybierać osób, które są parą. To mogłoby przynieść pecha ich związkowi, gdyż przesąd mówi o tym, że para zakochanych tylko raz może stawać na ślubnym kobiercu – tylko w dniu własnego ślubu.

Inne przesądy ślubne

W dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś nowego, starego, pożyczonego i błękitnego (np. podwiązkę). Przesąd mówi także o tym, że mamy Młodej Pary nie powinny w tym dniu zakładać na siebie strojów dwuczęściowych.

Wbrew pozorom bardzo dobrym znakiem jest, gdy w trakcie ślubu Panna Młoda płacze. Nie trzeba więc powstrzymywać łez i obawiać zniszczenia makijażu.

Próg kościoła należy przekraczać prawą nogą. Nie można się potknąć – jest to oznaką nieszczęścia, które w przyszłości może spotkać małżeństwo.

Wyjście z kościoła

Po wyjściu z kościoła (urzędu) Młoda Para musi zostać obsypana ryżem i monetami – wszystko po to, aby zapewnić jej dostatek i szczęście. Ten, kto zbierze więcej monet, będzie w przyszłości trzymał pieczę nad domowym budżetem.

Osobą, która jako pierwsza złoży nowożeńcom życzenia powinien być mężczyzna.

Ewentualnych rozdarć sukienki, powstałych w czasie przyjęcia weselnego nie należy zaszywać igłą i nitką. Lepiej jest użyć agrafki, gdyż zaszycie jest przepowiednią łez i smutku w przyszłym życiu świeżo upieczonej mężatki.

Przesądy ślubne to miła, ciekawa, czasem zabawna tradycja. Pamiętajmy jednak, że dla powodzenia naszego związku ważniejsze są miłość, zaufanie, wysiłek jaki włożymy w jego pielęgnację, niż buty położone na parapecie czy błękitna podwiązka.Średnia ocena: 3,95 / 5 (153 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Zabawy weselne
Oczepiny
Świadkowie ślubni


Polecamy:


Komentarze

panmlody 2012-07-16 15:28

Aby życie mijało sielsko podróż poślubna powinna być spędzona w jak najpiękniejszym miejscu i nie należy na to żałować pieniędzy. Jak młody żałuje pieniędzy na podróż to będzie żałował kobiecie całe życie.

marmaruu 2015-05-16 13:42

Dzień dobry :)
Zwracam się z prośbą o wypełnienie mojej ankiety pt.: "Racjonalność i irracjonalność w działaniu społecznym" dotyczącej obecności przesądów w życiu społecznym. Badanie jest anonimowe, a wyniki posłużą mi do napisania pracy licencjackiej.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Link do ankiety: http://www.surveyplus.co/s/ankieta-racjonalnosc-vs-irracjonalnosc


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.