PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Koszt ślubu cywilnego
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
2024-01-04 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Koszt ślubu cywilnego

Koszty ślubu cywilnego

Ocena: 4,07/5

Jedną z pierwszych decyzji, jakie Para Młoda musi podjąć po zaręczynach, jest decyzja odnośnie „rodzaju” ślubu, który weźmie. Czy ma to być ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Ta informacja, wraz z określeniem wielkości przyjęcia weselnego, jest punktem wyjścia dla opracowania budżetu ślubnego, a znajomość kosztów ślubu jego bardzo ważnym elementem. Dziś przyjrzymy się bliżej kosztom ślubu cywilnego. Jednak pod lupę weźmiemy nie tylko koszty ślubu cywilnego, nazwijmy go „tradycyjnym” – w urzędzie stanu cywilnego, ale również koszty ślubu cywilnego w plenerze, jak i koszty ślubu cywilnego za granicą.

Koszty ślubu cywilnego w USC

Ze ślubem cywilnym w urzędzie stanu cywilnego wiążą się pewne stałe opłaty. Choć to oczywiście nie najważniejsze, w trakcie podejmowania decyzji o ślubie, to koszty takiego ślubu cywilnego, w porównaniu do ślubu kościelnego czy konkordatowego, są najniższe. Opłaty urzędowe za ślub cywilny kształtują się następująco

Oprócz wymienionych kosztów, przystępując do ślubu cywilnego w urzędzie stanu cywilnego musimy wiedzieć o pewnych opłatach dodatkowych. Jeśli chcemy, aby ślubowi towarzyszyła muzyka, to w zależności od urzędu, musimy za nią zapłacić od 50 do 150 zł.

koszty_slubu_cywilnego.png

Koszty ślubu cywilnego w plenerze

Narzeczeni, którzy marzą o wzięciu ślubu w plenerze, zamiast w murach urzędu, mogą od stosunkowo niedawna, bez większych problemów, spełnić owe marzenie. Należy brać jednak pod uwagę, że decydując się na ślub cywilny w plenerze, trzeba się będzie liczyć z wyższymi jego kosztami.

Jeszcze kilka lat temu ślub cywilny w innymi miejscu, niż urząd, możliwy był tylko w wyjątkowych przypadkach. Sytuację tę zmieniła stosunkowo niedawna nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego. W praktyce koszty, to znaczy opłata za ślub cywilny poza urzędem nie może wynosić więcej, niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia, co regulują stosowne zapisy w Ustawie. Niemniej przyjęło się, że urzędy stanu cywilnego pobierają za ślub cywilny w plenerze opłatę w wysokości 1000 zł. Z czego wynika taki koszt? Podstawą oszacowania powyższej kwoty były koszty zakup kompletnego stroju dla kierownika USC razem z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży, nabyciem insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP, patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji, koszt dojazdu na miejsce uroczystości oraz wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC.

To oczywiście tylko koszty, jakie ponosimy z tytułu opłat w urzędzie stanu cywilnego. Organizując ślub cywilny w plenerze należy również pamiętać o tym, że wiąże się ona z dodatkowymi kosztami:

Koszty ślubu cywilnego za granicą

Ślub cywilny w Niemczech, na Santorini, Zakynthos, ślub cywilny w Chorwacji? A może ślub na Bali? Dlaczego nie?! Ślub cywilny za granicą nie jest czymś, co dostępne jest tylko dla wybranych. Owszem, budżet może pewnym wyzwaniem, w przypadku ślubu cywilnego za granicą, ale tylko, jeśli planujemy zorganizować również huczne przyjęcie z wieloma zaproszonymi gośćmi. Z naszego doświadczenia wynika, że przy dobrej organizacji takie koszty wcale nie muszą być wysokie.

Przystępując do ślubu cywilnego za granicą musimy uiścić tzw. „opłatę konsularną” (to konsul udzieli Wam ślubu). Na terenie Unii Europejskiej wysokość takiej opłaty, a co za tym idzie – cena ślubu cywilnego za granicą, to 500 EURO (uiszczana gotówką przed ślubem). To informacja przydatna dla osób, które zdecydowały się np. na ślub cywilny w Niemczech.

slub_cywilny_za_granica.jpg

Opłaty konsularne w innych krajach, poza UE, są bardzo różne – ich wysokość zostanie Wam podana w trakcie w trakcie kontaktu z sekretariatem danego konsulatu. Ich listę znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ponadto należy jeszcze doliczyć koszt opłaty za wydanie dokumentów:

Do tych kosztów należy doliczyć oczywiście cenę transportu, noclegu czy przyjęcia (obiadu) weselnego. Niemniej, osoby decydujące się na ślub cywilny za granicą przeważnie listę gości ograniczają wyłącznie do najbliższych osób, dzięki czemu finalnie koszt ślubu cywilnego za granicą jest tańszy, niż nie jeden ślub i wesele zorganizowane w Polsce.



Średnia ocena: 4,07 / 5 (268 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Sukienki na ślub cywilny
Ślub cywilny
Ślub w plenerze
Tekst przysięgi w USC


Polecamy:


Komentarze

Iga 2016-11-06 02:23

Dobry plan to podstawa, a planowanie pochodzi z systemu. Więc warto od samego początku dobrze przeanalizować budżet ślubny. Niby proste, ale nam już od wyboru miejsca na ślub, przeglądania ofert i dodawania kosztów ciągle coś się zmieniało. Z pomocą przyszła moja szefowa, która poleciła mi sprawdzoną konsultantkę ślubną z www.winsa.pl i było już dużo łatwiej.

Jinju 2016-11-06 11:31

A jak wygląda kwestia ze ściągnięciem urzędnika do miejsca gdzie chcemy, aby odbył się ślub? Czy urzędnik musi być z rejonu, gdzie ślub będzie się odbywał, z miejsca gdzie zameldowana jest Para Młoda, czy może z dowolnego urzędu, byle się zgodzili?

Anjaufu 2017-12-04 20:21

Czy w takim momęcie ma znaczenie koszt ??????? zobacz to !!!! http://zbiornik.tv/go/skWG

Sala weselna Lubań 2019-09-10 15:58

wow.. jaka duża różnica między ślubem w plenerze a w urzędzie...
Jeśli szukacie porad ślubnych i wgl to zapraszam do https://www.gdziewesele.pl/luban


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.