PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub w plenerze
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
2024-01-04 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub w plenerze – formalności i porady praktyczne

Ślub w plenerze

Ocena: 3,99/5

Wiele Młodych Par młodych głowi się nad tym, co zrobić, aby ich ślub na zawsze zapadł w pamięci gości weselnych, był oryginalny i wyjątkowy. Rozwiązanie z pozoru wydaje się być proste – zorganizować ślub w plenerze, przenieść ceremonię z murów kościoła lub urzędu stanu cywilnego w otwartą przestrzeń lub na przykład do wnętrza zabytkowego dworu. Jesienny lub letni ogród, romantyczna alejka w parku, brzeg morza, czy jeziora – to scenografia jakby rodem z amerykańskiego filmu. Jednak zwyczaj organizowania ślubów pod chmurką coraz lepiej przyjmuje się na naszym, rodzimym gruncie. Dla wielu nowożeńców to urzeczywistnienie marzeń. Co prawda są to ceremonie, które nie idą w parze z tradycją, ale mimo to z roku na rok więcej par decyduje się na taki właśnie ślub. Jednak tak jak napisaliśmy wcześniej – jest to rozwiązanie łatwe tylko z pozoru, gdyż organizacja ślubu w plenerze wymaga od nas większego nakładu pracy oraz formalności, których trzeba dopilnować. Tak, jak w przypadku ślubów tradycyjnych, tak też w przypadku ślubu w plenerze, najpierw musimy podjąć decyzję, czy ma to być ślub kościelny czy cywilny.

ślub w ogrodzie

Ślub kościelny i konkordatowy w plenerze

Jeśli myślimy o ślubie kościelnym lub konkordatowym, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to bardzo duże wyzwanie. Kodeks prawa kanonicznego zabrania bowiem udzielania ślubu poza kościołem, w miejscach niewyświęconych:

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ..... Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa)albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

para młoda w plenerze

Owszem, istnieje zapis o „wyjątkowych okolicznościach”, dzięki którym można odstąpić od takiej reguły, ale wciąż nieczęsto zdarza się, aby dzięki niemu władze kościelne spojrzały przychylniej na naszą prośbę. Z podaniem o takie pozwolenie należy wystąpić do biskupa, przy czym należy znaleźć i podać konkretny powód, dla którego chcemy wziąć ślub na przykład w ogrodzie i musi być on dużo ważniejszy niż to, że podobają nam się rosnące w nim kwiaty. Na rozpatrzenie takiej prośby, bez gwarancji, że uzyskamy zgodę, możemy czekać nawet rok. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy zdecydować się na przykład na ślub poza kościołem, ale w małej, przytulnej kapliczce, na przykład w parku lub w górach.

W lepszej sytuacji są osoby, które w rodzinie mają księdza, lub przyjaźnią się z osobą duchowną. Im łatwiej jest uzyskać zgodę na ślub w plenerze i zazwyczaj otrzymują ją dużo szybciej.

Jeśli nasza prośba o pozwolenie na ślub poza murami kościoła nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, możemy to sobie wynagrodzić na przykład organizując wesele „pod chmurką”.

Ślub cywilny w plenerze – zmiany od 2015 roku!

W przypadku organizacji ślubu cywilnego w plenerze również czeka nas więcej przygotowań, ale uzyskanie zgody na taką ceremonię jest nieporównywalnie łatwiejsze. Kwestię ślubów cywilnych w plenerze reguluje „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

Wraz z początkiem 2015 roku weszły w życie zmiany w prawie regulującym kwestie związane z zawieraniem w plenerze ślubu cywilnego. Owszem – taka możliwość w teorii istniała też wcześniej, o czym mówiła ustawa z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180), a mówiąc dokładniej art. 58 ust. 3: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Jednakże interpretacje tego, czym owe „uzasadnione przyczyny” miały by być, była dość niejasna, a urzędnicy najczęściej interpretowali ją bardzo wąsko, sprowadzając głównie do sytuacji, kiedy jedno lub dwoje z narzeczonych nie mogło stawić się osobiście w Urzędzię Stanu Cywilnego. Na przykład z powodu pobytu w szpitalu czy w ośrodku karnym. Choć oczywiście zdarzały się nieco luźniejsze interpretacje tego punktu i urzędnicy, wykazując się dobrą wolą, udzielali ślubu cywilnego w plenerze nie tylko w dramatycznych sytuacjach życiowych, to jednak nie były to zbyt częste sytuacje.

Teraz zawieranie ślubów cywilnych w plenerze, dzięki nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. ma być dużo prostsze. Dzieje się tak dlatego, że myślą o przyszłych nowożeńcach oraz naprzeciw ich potrzebom, wyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznając, że w skostniałej i dość archaicznej ustawie potrzebne są dość daleko idące zmiany. Rozszerza się więc zakres możliwości wzięcia ślubu w cywilnego w plenerze. Oznacza to, że jedyne obostrzenia dotyczące ślubu „pod chmurką” mówią, że obecnie, zgodnie z literą prawa, jeśli odbywa się on poza murami Urzędu Stanu Cywilnego, powinien zostać zawarty w miejscu, które nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii oraz gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników:

„5. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
6. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu.”

Jak zatem widać, osoby, które marzą o ślubie cywilnym udzielanym w niezwykły, a nawet ekstremalny sposób: skacząc ze spadochronem, w balonie, w trakcie nurkowania, muszą na spełnienie owego marzenia poczekać dobrych kilka, jeśli nawet nie kilkanaście lat.

ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny w plenerze – koszty, cena, opłaty

Kwestię opłat związanych ze ślubem cywilnym w plenerze reguluje punkt 11. Art. 85. Ustawy z dn. 28 listopada 2014 roku, Prawa o aktach stanu cywilnego:

„Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu, uwzględniając zryczałtowane koszty udziału kierownika urzędu stanu cywilnego w przyjmowaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego oraz mając na uwadze, że opłata ta nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.7)).”

Cóż to oznacza w praktyce? Ustawa zastrzega, że opłata za ślub cywilny w plenerze nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia, które w chwili obecnej wynosi 3893 zł brutto, czyli cena ślubu cywilnego nie może być wyższa niż 1946,50 zł. Uzgadniane jest również rozporządzenie, na mocy którego od narzeczonych ma być pobierana stała i niezmienna kwota za ślub cywilny w plenerze, w wysokości tysiąca złotych i ma ona stanowić dochód gminy. Wspomniany tysiąc złotych został wyliczony na podstawie szacunkowej oceny, że ślub cywilny w plenerze będzie zawierany średnio raz w tygodniu oraz na podstawie kalkulacji środków potrzebnych na zakup:

Ślub w plenerze – porady praktyczne

Pamiętajcie, że zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej konieczne jest zapewnienie sobie „dachu” nad głową, na przykład w postaci altany lub specjalnych, eleganckich namiotów, które wyposażone są w drewnianą podłogę, nagrzewnice, a nawet żyrandole. Świetnie, jeśli pogoda dopisze, ale jeśli nie, musicie mieć plan B. Ani na Was, ani na urzędnika (księdza), ani także na gości nie może przecież padać deszcz. Jak dopasować wielkość namiotu do liczby gości? Reguła wygląda tak, że na 100 osób idealny namiot to 10x25m. Pamiętajcie, aby miejsce, w którym będziecie siedzieli Wy oraz osoba udzielająca ślubu było dobrze widoczne. Zaaranżujcie też miejsca siedzące dla Waszych gości. Nie mniej istotne jest także odpowiednie nagłośnienie oraz muzyka towarzysząca ceremonii, jak również wystrój: kwiaty przy ołtarzu, dywan prowadzący do miejsca ślubu oraz inne dekoracje. Przygotowując się do tak specyficznej ceremonii, jeśli chcecie uniknąć niemiłych sytuacji, musicie brać pod uwagę wskazówki dawane przez urzędnika lub księdza.

wesele w plenerze

Ślub w plenerze to wiele przygotowań i pracy, ale chyba warto się poświęcić i sprawić, aby był on jak najbardziej wyjątkowy i niepowtarzalny. Zwłaszcza, jeśli chcemy, aby ten dla nas najważniejszy dzień w życiu był też dniem niezapomnianym dla naszych gości, a ceremonia zapierała dech w ich, ale i naszych piersiach.



Średnia ocena: 3,99 / 5 (131 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Dekorowanie samochodu ślubnego
Fotografia ślubna
Ślub i wesele zimą


Polecamy:


Komentarze

Patrycja 2014-07-22 13:11

Witam, również ostatnio byłam na takim weselu. moim zdaniem to bardzo dobry pomysł! Tylko organizacji jest dużo oraz koszt wyższy niż przyjęcie na sali.

ślubnaplażyMauritius 2015-12-25 10:02

Dobry tekst, jakich mamy niewiele!... Dobrze, że autor podaje konkretne informacje, większość pseudo-redaktorów mydli czytelnika ogólnikami i gotowymi hasłami reklamowymi, które dzięki kopiuj-wklej, mnożą się w ślubnej sieci. Warunkiem udanej ceremonii w plenerze jest dokładnie dopięty program, przygotowany z zegarmistrzowską dokładnością. Program uwzględniający wymogi prawa cywilnego i kanonicznego, ustalony z pomocą odpowiednich organów USC i parafii, odpowiadający indywidualnej sytuacji każdej Młodej Pary. Prawie każdy pomysł na ceremonię pod chmurką można zrealizować, należy jednak zachować odpowiednią kolej rzeczy, dostosować się do legalnych wymogów i obowiązujących procedur. Dlatego też łatwiej będzie zrealizować taki projekt komuś, kto posiada adekwatną wiedzę i wiarygodne kontakty, niż temu, kto chce przecierać własne ścieżki w gąszczu ślubnej, plenerowej tematyki! Robota koordynatora polega na rozwiązywaniu takich właśnie zadań, bo dekoracja weselnego stołu to tylko czubek iceberga :-) Mieszkam na Mauritiusie i zajmuję się organizacją ślubów na plaży. Wiem przez jakie schody trzeba przejść, żeby ogarnąć ceremonię organizowaną na dystans. Ale to już inny rozdział! :-)
http://slubmauritius.com

Alicja 2016-02-11 16:06

Dokładnie tak - plan i precyzja to tu kluczowe sprawy. Ale sądzę, że jak zależy to ludzie się starają i dopinają sprawy na ostatni guzik. My mieliśmy wesele pod namiotem i wszystko się świetnie udało. http://www.tent.com.pl/index.html Firma sprawdzona, więc kłopotów z namiotem nie było. Wszystko odbyło się na działce u sąsiadów rodziców, dostęp do toalety był zapewniony. Z komarami daliśmy sobie radę. Było ciepło, bezdeszczowo, więc nie trzeba było korzystać z nagrzewnic itd. itd. Jest mnóstwo spraw do ogarnięcia, ale sądzę że dla chcącego nic trudnego :)

hankali 2016-10-13 13:01

Ślub w plenerze to wspaniałe doświadczenie. Moja siostra wymarzyła sobie ślub w ogrodzie. Cała rodzina pomagała. Wszystko miało być w odcieniach błękitu z motywem niezapominajek. No i były niezapominajki, błękitne obrusy i ozdoby, zaproszenia z wyklejanymi suszonymi niezapominajkami... nawet namiot udało nam się kupić w kolorze błękitu z motywem niezapominajek! Długo szukałam takiej firmy która będzie w stanie sprostać tak nietypowemu zleceniu ale udało się. Vika zrobiła nam nadruk z kwiatkami <3 http://vika.pl/produkty/namioty-eventowe/ Siostra była zachwycona. Dla mnie to było ogromne wyzwanie pomagać jej w tym szczególnym dniu. Ale wesele było niezapomniane a zdjęcia we wnętrzu naszego pięknie udekorowanego namiotu wspaniałe!

Rosalliie 2016-11-01 19:51

Hankali: ile osób było na tym weselu? :) z narzeczonym też planujemy takie wesele koło domu, i się właśnie zastanawiamy czy to wypali...

Iga 2016-11-06 02:03

Ja zakochałam się od początku w ślubie w plenerze u mojej kuzynki i sama też taki chciałam. Ale to faktycznie było większe wyzwanie niż przyjść na gotowe do lokalu. Na szczęście nam pomogła Dorota z Agencji www.winsa.pl To sprawdzona konsultantka ślubna, która ma dostęp do różnych namiotów, zadaszeń, wie jaki catering wybrać etc. Nasze wesele było na polanie obok spichlerza. Było bajecznie.

Judyta 2018-07-08 11:48

Ślub w plenerze wychodzi o wiele taniej :) Salę w ramach prezentu wynajęła nam kuzynka, zamówiliśmy catering jedzeniemarzenie, dekorację w ramach prezentu kupił mój wujek,zagrali nasi znajomi...No było bosko :)

ślubywplenerze 2018-09-04 13:51

Prawdą jest, że coraz więcej par decyduje się na wesele w plenerze. W odpowiedzi na nasze pytania czy pary młode żałują tego odważnego kroku zawsze słyszymy, że to był strzał w dziesiątkę, a goście, nawet ci sceptycznie nastawieni, byli oczarowani klimatem wesela

Magik, nie zegarmistrz 2018-10-07 13:50

A ja powiem może przekornie, ale zegarmistrzowska precyzja przy ustalaniu planu wesela jest wręcz zbędna. Lepiej zostawić sobie jakiś margines na spontan, na zabawę, nawet na jakąś decyzję w ostatniej chwili, np przesunięcie posiłku na pózniej czy inne ustawienie dekoracji. Do lamusa odchodzą śluby od linijki, teraz to raczej wesoły dzień, który spędzamy z najbliższymi, w domowej, luźnej atmosferze- najważniejsza jest obecność, a nie równo ustawione krzesełka, wyprasowany na sztywno biały obrus i tort wjeżdżający na salę co do minuty. Jak ktoś mówi, że robi wesela z zegarmistrzowską precyzją i że to jest właśnie super, to mnie pusty śmiech ogarnia. To tylko więcej stresu.

Magda-lenkaaa 2019-04-24 22:35

To, że jest to trudne, to fakt. Generalnie po kilku miesiącach szukania możliwości łącznie z listem do Biskupa (!) chcieliśmy zaniechać organizacji i wrócić do standardowego ślubu w kościele. Fora i blogi też nie pomagały bo większość osób miała ten sam problem. Nasze szczęście, że ślub braliśmy w Gdańsku i znajomi nam polecili parę, która sama nas skontaktowała z księdzem - dwa spotkania i udało nam się w minionym roku powiedzieć TAK w plenerze :-))) Z całego serca polecam firmę Ślubokręt i Panią Kaję: slubywplenerze.com <3 Powodzenia i trzymam kciuki za wszystkie pary młode!

Magda-lenkaaa 2019-04-24 22:35

To, że jest to trudne, to fakt. Generalnie po kilku miesiącach szukania możliwości łącznie z listem do Biskupa (!) chcieliśmy zaniechać organizacji i wrócić do standardowego ślubu w kościele. Fora i blogi też nie pomagały bo większość osób miała ten sam problem. Nasze szczęście, że ślub braliśmy w Gdańsku i znajomi nam polecili parę, która sama nas skontaktowała z księdzem - dwa spotkania i udało nam się w minionym roku powiedzieć TAK w plenerze :-))) Z całego serca polecam firmę Ślubokręt i Panią Kaję: slubywplenerze.com <3 Powodzenia i trzymam kciuki za wszystkie pary młode!

Magdalenkaaa 2019-04-24 22:35

To, że jest to trudne, to fakt. Generalnie po kilku miesiącach szukania możliwości łącznie z listem do Biskupa (!) chcieliśmy zaniechać organizacji i wrócić do standardowego ślubu w kościele. Fora i blogi też nie pomagały bo większość osób miała ten sam problem. Nasze szczęście, że ślub braliśmy w Gdańsku i znajomi nam polecili parę, która sama nas skontaktowała z księdzem - dwa spotkania i udało nam się w minionym roku powiedzieć TAK w plenerze :-))) Z całego serca polecam firmę Ślubokręt i Panią Kaję: slubywplenerze.com <3 Powodzenia i trzymam kciuki za wszystkie pary młode!

Ślub w plenerze 2020-12-15 11:41

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstsza obawą par młodych to koszty i pogoda. Jeśli chcecie znaleźć więcej rzetelnych informacji na ten temat zapraszamy na portal: www.slubywplenerze.com.pl


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.