PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Zmiana nazwiska po rozwodzie
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
2024-01-04 Zespół Muzyczny TROLL Nasza oferta dotyczy 1 dnia grania na weselu, błogosławieństwo, transport do 200km od Warszawy gratis. Zespoły weselne
Warszawa
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Ocena: 4,2/5

Rozwód to, jak pokazują badania, jedno z najbardziej stresujących i przygnębiających wydarzeń w życiu. Jednocześnie musimy pogodzić się z końcem uczucia, końcem jakiegoś etapu w życiu, jak i niejednokrotnie przebrnąć przez przykre kwestie związane z podziałem majątku, wyznaczeniem opieki nad dzieckiem, ustaleniem alimentów. Po ostatniej rozwodowej sprawie sądowej, gdy zamkną się za nami drzwi sądu, stajemy przed odpowiedzią na kilka ostatnich pytań, związanych z właśnie zakończonym związkiem. A pytanie te dotyczą kwestii dla nas bardzo ważnej, czyli nazwiska. Świeżo upieczeni rozwodnicy zastanawiają się czy powrócić do starego nazwiska, w jaki sposób zmienić nazwisko po rozwodzie czy w końcu nad tym, i ile mają na to czasu.

zmiana-nazwiska-po-rozwodzie.jpg

Zmiana nazwiska po rozwodzie – formalności

Jeśli po ślubie zdecydowaliśmy się na zmianę nazwiska na nazwisko noszone przez współmałżonka lub na nazwisko dwuczłonowe, to po rozwodzie często chcemy powrócić do nazwiska panieńskiego, rodowego. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Otóż prawo zezwala nam jedynie na to, aby po rozwodzie zmienić nazwisko na takie, które nosiliśmy przed zawarciem małżeństwa. Dla przykładu: kobieta po rozwodzie z drugim mężem, jeśli przed ślubem z nim nosiła nazwisko pierwszego męża, może powrócić tylko do niego, nie do nazwiska panieńskiego. Wiele osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawy.

Aby zmienić nazwisko po rozwodzie, musimy dopełnić kilku formalności. Dzieje się tak ze względu na to, iż sąd podając wyrok rozwodowy, nigdy nie rozstrzyga o zmianie nazwiska. Decyzja taka należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Kwestię zmiany nazwiska po rozwodzie reguluje art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że na zmianę nazwiska po rozwodzie mamy dokładnie trzy miesiące, od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (choć wiele osób nad tym ubolewa, niestety nie można zmienić nazwiska w trakcie trwania postępowania rozwodowego, czyli przed ostateczną decyzją sądu, o udzieleniu rozwodu). Wtedy też zmiana nazwiska odbywa się dość prosto. Aby zmienić nazwisko po rozwodzie musimy złożyć przed kierownikiem Urzędu stanu Cywilnego:

Wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie

Standardowy wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie nie jest skomplikowany. Powinien zawierać nasze podstawowe dane oraz krótkie uzasadnienie decyzji, jeśli nazwisko zmieniamy w ciągu ustawowych trzech miesięcy od uprawomocnienia wyroku. O uzasadnieniu we wniosku składanym w późniejszym terminie, napiszemy za chwilę.

Oto wzór wniosku o zmianę nazwiska po rozwodzie:

Białystok, dn. 30 marca 2015 roku

Sylwia Ptak                            
Słonecznikowa 88 m. 88
15-668 Białystok

Do
Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego
w Białymstoku

 

WNIOSEK
o zmianę nazwiska po rozwodzie

Działając na podstawie art. 2 Ustawy o zmianie imienia i nazwiska, wnoszę o zmianę nazwiska:
Ptak na nazwisko noszone przed zawarciem związku małżeńskiego: Nazarko.

 

UZASADNIENIE

Prośbę swą uzasadniam tym, iż w dn. 20 marca 2015 roku uprawomocnił się wyrok sądu dotyczący mojego rozwodu, w związku z czym, w ustawowym terminie chciałabym zrezygnować z nazwiska byłego męża i powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem, które jest moim nazwiskiem panieńskim.

 

Podpis………………………………………

Załączniki:
1. Kserokopia aktu małżeństwa
2. Odpis orzeczenia o rozwodzie
3. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej

 

Zmiana nazwiska po rozwodzie, po upływie 3 miesięcy

Czy zmiana nazwiska, jeśli od rozwodu upłynęły trzy miesiące jest możliwa? Oczywiście, że tak. Każdy obywatel ma prawo wystąpić nie tylko o zmianę nazwiska, ale i imienia. Jednak po upływie ustawowych trzech miesięcy jest to trudniejsze. Zgodnie z art. 4. Ustawy o zmianie imion i nazwisk, muszą za takim wnioskiem stać tzw. „bardzo ważne powody”. Jednak prawo nie dookreśla tego, czym owe ważne powody mogły by być i termin ten pozostaje niejasny. Przy ocenie wniosku o zmianę nazwiska brane są poważne są obiektywne przyczyny, a nie nasze subiektywne odczucia.
Należy pamiętać, że razie wydania decyzji odmownej odnośnie zmiany nazwiska przysługuje nam prawo wniesienia odwołania. Organem odwoławczym od decyzji kierownika USC jest wojewoda.

Koszty zmiany nazwiska

Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie? Opłata skarbowa, której dowód uiszczenia należy załączyć do wniosku o zmianę nazwiska, wynosi 37 złotych.

Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?

Zdarza się tak, że z różnych powodów byli małżonkowie nie chcą, aby ich eksmąż czy eksżona nosili ich nazwisko. Czy mogą od nich żądać zmiany nazwiska nabytego przez małżeństwo? Otóż nie mogą, co jest podyktowane decyzją Sądu Najwyższego, jak również nie dają takiej możliwości zapisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ani Ustawa o zmianie imion i nazwisk. Zmiana nazwiska jest samodzielną, autonomiczną decyzją osoby, która owe nazwisko nosi.

Rozwód a zmiana nazwiska dziecka

Bywa, że po rozwodzie jedno z rodziców, które opiekuje się dzieckiem z właśnie zakończonego związku, chce zmienić nazwisko nie tylko sobie, ale i owemu dziecku. Czy jest to możliwe? Przede wszystkim wniosek o zmianę nazwiska dziecku musi być bardzo dobrze uzasadniony, przy czym sam fakt rozwodu nie jest traktowany jako wystarczająca przesłanka. Po drugie, jeśli drugi rodzic nie ma odebranych praw rodzicielskich, musi wyrazić zgodę na zmianę nazwiska. Jeśli nie ma takiej zgody, o stosowną decyzję należy wystąpić do sądu.



Średnia ocena: 4,2 / 5 (84 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku, alimenty
Zmiana nazwiska po ślubie


Polecamy:


Komentarze

Na razie nie dodano żadnego komentarza. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.