PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Zdrowie Pary Młodej
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-05-08 HurtowniaWodki.pl - Alkohol na wesele - Wysyłka cała Polska Szeroki wybór alkoholu w najlepszych cenach. Wódka na wesele, wino, whiskey, rum, burbon i inne. Możliwość odbioru osobistego lub dostawy w całej Polsce bezpiecznym kurierem. Alkohol na wesele
Kraków
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zdrowie Pary Młodej

Zdrowie Pary Młodej

Ocena: 4,12/5

Przygotowania do ślubu i wesela przeważnie trwają około roku, choć czasem czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch lat. W tym czasie większość swojej uwagi i energii poświęcamy wszystkiemu temu, co ze ślubem i weselem jest związane, a zapominamy o rzeczach równie ważnych, jeśli nawet nie ważniejszych – o naszym zdrowiu. Dlatego też w gorącym okresie przedślubnych przygotowań nie powinniśmy ignorować konieczności wykonywaniu badań profilaktycznych i odkładania ich na „później”, „po ślubie”. Zwłaszcza, że zaczynając nowe życie z ukochaną osobą zawsze chcemy, aby było ono długie i szczęśliwe. Z tej właśnie prostej przyczyny przedstawiamy Wam listę badań profilaktycznych, zarówno dla pań jak i panów. Możecie wzajemnie mobilizować się do dbania o swoje zdrowie.

Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne należy wykonywać nie tylko wtedy, gdy coś nas boli, ale również, gdy czujemy się dobrze i wydaje nam się, że naszemu zdrowiu nic nie dolega. Robimy to właśnie po to, aby nic nas nie zaskoczyło. Pamiętajmy, że większość poważnych chorób w swoim początkowym stadium nie daje o sobie w ogóle znać. Ponadto, jeśli zostanę wcześnie wykryte, dają ogromną, czasem prawie stuprocentową szansę na wyleczenie. Czasem nawet podstawowe, a przy tym bezbolesne badanie, jakim jest morfologia krwi, może wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia.

para-mloda-fitness.jpg

Badania profilaktyczne kobiet po 20. roku życia

- morfologia

Jest to podstawowe, diagnostyczne badanie krwi, które polega na ocenie zarówno jakościowej, jak i ilościowej elementów morfotycznych (leukocytów, erytrocytów i trombocytów). Polega ono na pobraniu, poprzez nakłucie żyły w zgięciu łokciowym, 5 ml. krwi żylnej. Czasem wykonuje się je poprzez płytki nakłucie skóry i pobranie krwi do tzw. rurki kapilarnej. Badanie to powinno być wykonywane raz na rok, zawsze na czczo.

- badanie ciśnienia tętniczego

O ile nie ma wskazań od lekarza rodzinnego, badanie to wykonujemy regularnie od ukończenia 21. roku życia. Do jego wykonania potrzebny jest specjalistyczny aparat (odradzamy używanie tanich aparatów kupionych w aptece lub supermarkecie, gdyż przeważnie są bardzo niedokładne). Mierzy on ciśnienie w dużych tętnicach, a dokładnie w tętnicy ramiennej. Jego wysokość zależy od kilku aspektów: wieku, gęstości krwi, elastyczności naczyń krwionośnych, pozycji ciała, w jakiej wykonywane jest badanie. Jego wynik to zestawienie ciśnienia maksymalnego (skurczowego) i minimalnego (rozkurczowego). U dorosłych, zdrowych osób ciśnienie rozkurczowe powinno wynosić pomiędzy 55 a 85 mm HG a ciśnienie skurczowe powinno zawierać się pomiędzy 120 a 135 mm HG.

Badanie ciśnienia tętniczego należy wykonywać przynajmniej kilka razy w roku i ma na celu wykrycie ewentualnego nadciśnienia, które z kolei może prowadzić do wielu chorób.

- OB

Badanie OB (skrót od Odczyn Biernackiego), wykonuje się najczęściej przy okazji wykonywania badań morfologicznych. Pozwala określić prędkość, z jaką opadają czerwone krwinki (erytrocyty). Ich szybkie opadanie jest sygnałem pierwszych, niepokojących zmian w organizmie. Prędkość zależna jest od wieku i nie powinna przekraczać:

- u kobiety do 50 roku życia – 20 mm/h
- u kobiety powyżej roku życia – 30mm/h

Badanie OB wykonujemy raz na rok, na czczo lub minimum trzy godziny po posiłku.

- poziom cukru we krwi

Oznaczanie poziomu cukru we krwi (glikemii) pełni bardzo ważną rolę w diagnostyce chorób i kontroli cukrzycy. Obecność cukru (glukozy) sprawdza się najczęściej przy okazji wykonywania podstawowych, ogólnych badań moczu lub krwi. Aby wyniki badania były wiarygodne należy być na czczo, a od ostatniego, spożytego posiłku nie powinno minąć mniej, niż 8 godzin (w tym czasie można spożywać jedynie wodę). Pamiętajmy, że wysoki poziom glukozy najczęściej bywa oznaką cukrzycy, jednak nie należy wpadać w panikę, gdyż jej wysoki stan może być również wywołany przez stres, co jak wiadomo w przypadku przedślubnych przygotowań zdarza się bardzo często i badania na wszelki wypadek należy powtórzyć.

Poziom glukozy Interpretacja
Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) Prawidłowy poziom glukozy
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)
Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach Cukrzyca

Badanie poziomu cukru należy wykonywać co 3-5 lat, a w przypadku osób z nadwagą nawet co roku.

- poziom cholesterolu we krwi

Cholesterol produkowany jest przede wszystkim w wątrobie i jest potrzebny każdej komórce naszego ciała. Jednak, jak wszystko, w nadmiarze może szkodzić. Do takiego badanie należy się dobrze przygotować: bezwzględnie przystąpić do niego na czczo, nie zmieniać na kilka dni przed badaniem swojej dotychczasowej diety ani nadmiernie forsować poprzez wymagające ćwiczenia fizyczne. Nie wolno też przyjmować leków obniżających cholesterol, ponieważ wyniki badania nie będą miarodajne. Na badanie kieruje nas lekarz rodzinny i można je wykonać w każdym laboratorium analitycznym. Wykonuje się je poprzez pobranie próbki krwi, a wynik możemy odebrać już po kilku godzinach lub następnego dnia. Analityk medyczny określa całkowite stężenie cholesterolu, jak również tzw. „złego cholesterolu” (LDL), „dobrego cholesterolu” (HDL) oraz trójglicerydów.

Poziom cholesterolu całkowitego Ocena
Poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L) Wartość pożądana
200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L) Poziom podwyższony
240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej Wysokie ryzyko chorób serca

 

Poziom cholesterolu HDL Ocena
Niżej niż 45 mg/dL (1,2 mmol/L) Niski poziom HDL – stwarza duże ryzyko chorób serca. Pożądany jest równy lub wyższy od podanych wartości.
60 mg/dL (1.56 mmol/L) i powyżej Wysoki poziom cholesterolu HDL. Uważany jest za bardzo zdrowy.

 

Poziom cholesterolu LDL Ocena
Poniżej 100 mg/dL ( 2.6 mmol/L) Optymalny
100 – 129 mg/dL (2.63.34 mmol/L) Powyżej optymalnego
130 – 159 mg/dL (3.36 – 4.13 mmol/L) Graniczny
160 – 189 mg/dL (4.14 – 4.90 mmol/L) Wysoki
190 mg/dL (4.91 mmol/L) i powyżej Bardzo wysoki

 

Poziom trójglicerydów
Ocena
Poniżej 150mg/dL (1.69mmol/L) Norma
150 – 199 mg/dL (1.69 – 2.25 mmol/L ) Graniczny
200 – 499 mg/dL (2.26 – 5.63 mmol/L) Wysoki
Powyżej 500 mg/dL (5.64 mmol/L) Bardzo wysoki

Badanie to, podobnie jak w przypadku badania poziomu cukru, należy wykonywać co 3-5 lat, a w przypadku osób z nadwagą nawet co roku.

- cytologia

Cytologia to badanie, które pozwala ocenić stan szyjki macicy oraz pewne i dokładne monitorowanie zachodzących w niej zmian, takich, jak np.: stanów zapalnych, nadżerki oraz raka szyjki macicy, którego wykrycie we wczesnym stadium, daje stuprocentową pewność wyleczenia. Aby badanie było miarodajne, należy zgłaszać się na nie między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną miesiączkę, a przynajmniej dzień, przed jego wykonaniem, należy się powstrzymać od współżycia. Badanie to polega na pobraniu przez lekarza próbki, z tarczy i szyjki macicy, za pomocą specjalnej, jednorazowej szczoteczki. Cytologię po rozpoczęciu współżycia seksualnego należy wykonywać co roku, mimo tego, że NFZ refunduje ją zaledwie raz na 3 lata.

- USG piersi

Co roku w Polsce, z powodu raka piersi umiera około 5 tysięcy kobiet. Dlatego właśnie tak ważne są badania profilaktyczne, pomagające wykryć tę chorobę we wczesnym stadium jej zaawansowania. Badanie USG piersi jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne i najlepiej przystępować do niego tuż po miesiączce. Wykonuje się je w pozycji leżącej, z rękoma założonymi za głowę. Lekarz smaruje piersi specjalnym żelem, a następnie bada je sondą.

Badanie USG należy wykonywać co 2 lata, a w przypadku występowania raka w bliskiej rodzinie – u mamy, babci, siostry – co roku.

- RTG klatki piersiowej

Badanie RTG wykonuje się w celu wykrycia chorób płuc, przede wszystkim gruźlicy, jak również nowotworów płuc w ich wczesnym stadium rozwoju. Zdjęcia RTG klatki piersiowej służą przede wszystkim ocenie żeber, kręgosłupa piersiowego, obojczyków, łopatek, przepony, śródpiersia i miąższu płucnego. Należy je wykonywać raz na 3-4 lata, a w przypadku palaczy, co drugi rok.

- ogólne badanie ginekologiczne

Wizytę u ginekologa najlepiej jest składać raz na 2 lata, a po rozpoczęciu współżycia seksualnego raz do roku. W trakcie takiego kontrolnego spotkania lekarza przeprowadzi z pacjentką wywiad, zrobi podstawowe badanie (składające się z dwóch części: badania palpacyjnego i wziernikowania). Dzięki nim możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w układzie rozrodczym kobiety, pozwala ono również określić wielkość, położenie i elastyczność macicy oraz jajników. Lekarz bada również piersi oraz wykonuje ich USG.

- samobadanie piersi

Jest to podstawowe i bardzo ważne badanie, które należy wykonywać raz w miesiącu. Tak naprawdę zajmuje tylko kilka minut, a jest niezmiernie istotne w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się ono z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego - palpacji.

- USG przezpochwowe

Badanie należy wykonywać w trakcie kontrolnej wizyty u lekarza ginekologa – raz do roku, od momentu ukończenia 25. roku życia

- badania okulistyczne

Na badania kontrolne do okulisty należy zgłaszać się co 4 lata, a jeśli nosimy okulary, wizyty odbywamy tak często, jak nakazuje nam lekarz.

- kontrola stomatologiczna

Dbanie o zęby jest nie tylko kwestią wyglądu, ale również naszego zdrowia. Dlatego też na „przegląd” stomatologiczny powinniśmy się zgłaszać co roku. Jest to szczególnie ważne w przypadku Panien Młodych, które planują szybkie powiększenie rodziny – przed zajściem w ciążę bardzo ważne jest wyleczenie wszystkich ubytków.

Badania profilaktyczne kobiet po 30. roku życia

- USG przezpochwowe

Panie po 30. Roku życia, podobnie jak ich młodsze koleżanki, powinny odbyć takie badanie co roku.

- Lipidogram

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się badanie stężenia cholesterolu we krwi, które należy wykonywać raz na 5 lat; natomiast jeżeli najbliżsi członkowie rodziny cierpią na choroby krążenia lub nadwagę, badanie powinno być wykonywane częściej – nawet co roku

- Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka

Tego typu badanie należy wykonywać raz na 5 lat

- Podstawowe badania, takie jak morfologia, OB, ogólne badanie moczu i USG piersi

Przeprowadzamy je raz do roku

- Mammografia

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, które pozwala na wykrycie ich nowotworu już we wczesnym stadium. Należy się jej poddawać regularnie, po 36. roku życia, raz na 5 lat

- Badanie ginekologiczne i cytologia

To badania, o których należy pamiętać raz do roku.

- Pomiar ciśnienia tętniczego i ogólne badanie u lekarza internisty

Jeśli nie mamy żadnych, niepokojących objawów, u naszego lekarza rodzinnego powinniśmy się pojawiać raz do roku.

- Kontrola stomatologiczna

Panie po 30. roku życia o wizycie u stomatologa powinny pamiętać raz na 6 miesięcy.

- Samobadanie piersi

Wykonujemy je regularnie, co miesiąc

Badania profilaktyczne kobiet po 40. Roku życia

- Badanie poziomu hormonów tarczycy - wykonujemy raz na 5 lat

- RTG klatki piersiowej – wykonujemy je co 3 lata

- gastroskopia

Badanie te polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu (gastroskopu) przez jamę ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło zostaje znieczulone. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym około 5-10 minut i jest stosunkowo bezpieczne – powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Panie po 40. Roku życia powinny wykonywać je raz na 5 lat

- EKG

Badanie elektrokardiologiczne stosowane jest w profilaktyce chorób serca.EKG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Przystępując do niego powinniśmy być na czczo i bezwzględnie nie możemy bezpośrednio przed nim palić papierosów. Wybrane miejsca smarowane są specjalnym żelem, a na klatce piersiowej umieszcza się cześć elektrod oraz po jednej elektrodzie na każdej kończynie. Po otrzymaniu zapisu EKG udajemy się do lekarza specjalisty, który analizuje wyniki. O taim badaniu Panny Młode, które ukończyły 40. Rok życia, powinny pamiętać co dwa lata.

- USG przezpochwowe narządów rodnych, USG piersi i mammografia

Przystępujemy do niego raz na 2 lata

- Lipidogram (cholesterol, frakcje, trójglicerydy) – wykonujemy raz na 2 lata; kobiety palące lub z nadwagą powinny wykonywać badanie co roku.

- Kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego

Badanie to polega na wpuszczeniu do oczu kropli i przyłożenia do gałek ocznych tzw. tonometru, który zbada wartość ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Badanie ma na celu wykrycie jaskry i powinno być wykonywane raz na rok

- Podstawowe badania takie jak morfologia, OB, poziom glukozy we krwi i ogólne badanie moczu, badanie ginekologiczne i cytologia

Wszystkie wymienione badania wykonujemy raz w roku

- Badanie stomatologiczne - raz na pół roku

- Samobadanie piersi – raz w miesiącu

badania-okresowe-kobiet.jpg

Badania profilaktyczne kobiet po 50. roku życia

50-letnie Panny Młode, które decydując się na ślub, niejednokrotnie zaczynają „nowe życie” i powinny dbać, aby było spędzone nie tylko w szczęściu, ale i zdrowiu, a co za tym idzie, w trakcie przedślubnych przygotowań nie powinny zapominać o badaniach profilaktycznych, takich jak:

- Badanie densytometryczne (gęstości kości)

Jest to bardzo ważne badanie, które ma na celu wykrycie choroby jaką jest osteoporoza – wykonujemy je raz na 5 lat

- Kolonoskopia

To badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. O kolonoskopii należy pamiętać co pięć lat.

- Mammografia

Wykonujemy ją raz na2 lata

- Badanie poziomu hormonów tarczycy

O takim badaniu pamiętajmy raz do roku.

- Badanie ginekologiczne i cytologia oraz USG narządów rodnych

Zgłaszamy się na nie raz na rok.

- EKG

Panie po 50. Roku życia EKG powinny się poddawać raz na rok.

- Podstawowe badania, takie jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu, a także lipidogram

To komplet badań, który powinniśmy wykonywać co roku.

- Badanie okulistyczne (pomiar ciśnienia śródgałkowego)

Kolejne badanie, o którym musimy pamiętać co 24 miesiące.

- Badanie stomatologiczne

Aby je wykonać, zgłaszajmy się do lekarza stomatologa raz na pół roku

 

Badania profilaktyczne mężczyzn po 20. roku życia

- stomatologiczne

Wykonujemy co pół roku - stan zębów jest niezmiernie ważny, choćby dla naszego serca, stawów i nerek; przewlekłe zmiany próchnicze powodują rozsiewanie się bakterii po organizmie i ich nagromadzenie we wspomnianych narządach, co może przyczynić się do groźnych powikłań.

- okulistyczne

Wykonujemy je co 3 do 5 lat; jeśli występują zaburzenia widzenia, męczliwość wzroku, zgłaszamy się na nie częściej, w zależności od potrzeb.

- pomiar ciśnienia tętniczego krwi

Wykonujemy przynajmniej co 2 miesiące, aby wcześnie wykryć zagrożenie nadciśnieniem i móc sprawnie podjąć działania niedopuszczające do rozwinięcia się nadciśnienia ciężkiego.

- badania krwi obejmujące morfologię z rozmazem i OB

Na badania zgłaszamy się co roku; są one potrzebne do określenia tego, czy nie mamy anemii, stanów zapalnych w organizmie, nowotworów hematologicznych, czy za małej ilości płytek krwi.

- pomiar poziomu glukozy we krwi

Wykonujemy je co 3 lata.

- zbadanie poziomu elektrolitów we krwi (sód, potas, magnez, fosfor, wapń), EKG

Pozwalają na określenie ewentualnych niedoborów, wyjaśnienie np. przyczyn przemęczenia, drżeń mięśniowych i ewentualnie nadciśnienia. Wykonujemy je co 3 lata.

- USG jamy brzusznej

Pozwala na przyjrzenie się narządom wewnętrznym i określenie ich stanu: czy nie są powiększone, czy nie ma guzów, nagromadzenia płynów i anomalii w anatomii; wykonujemy je co 3 do 5 lat

- badanie per rectum

Wykonują je panowie po 20. roku życia, którzy są w grupie ryzyka chorób prostaty (tzn. chorował ich brat lub ojciec)

- samobadanie jąder

To badanie, które może uchronić przed poważnymi chorobami. Regularne samobadanie jąder - sprawdzenie, czy nie pojawiły się zmiany w wielkości, zabarwieniu czy guzki - może uchronić nas przed rakiem jądra; powinno być wykonywane raz na miesiąc

- badanie jąder przez lekarza

Poddajemy się mu co roku

Badania profilaktyczne mężczyzn po 30. roku życia

- samobadanie jąder

Należy o nim pamiętać raz na miesiąc.

- badanie jąder przez lekarza

Zgłaszamy się na nie co roku.

- pomiar ciśnienia tętniczego

To badanie, które najlepiej jest wykonywać przynajmniej co 2 miesiące.

- cholesterol, morfologia z OB -poziom cukru we krwi, badanie moczu, kontrola wagi, wizyta u stomatologa

To podstawowe badanie, które wykonujemy co roku.

- badanie poziomu elektrolitów

Badanie ma na celu określenie poziomu potasu, sodu, wapnia, fosforu i magnezu w organizmie; należy je wykonywać co 3 lata

- RTG klatki piersiowej

Jest to badanie, które nałogowi palacze powinni wykonywać co 1-2 lata, pozostali mężczyźni wg wskazań lekarza

- badanie wzroku

Zgłaszamy się na nie co 3-5 lat, panowie z cukrzycą lub nadciśnieniem co roku.

badania-profilaktyczne-mezczyzn.jpg

Badania profilaktyczne mężczyzn po 40. roku życia

- samobadanie jąder

Pamiętajmy o nim raz na miesiąc.

- badanie jąder przez lekarza

Wizytę, w trakcie której zostanie wykonane tego rodzaju badanie, powinniśmy składać lekarzowi co 3 lata.

- cholesterol, morfologia, OB, badanie moczu, poziom cukru, badanie wzroku

Podstawowe badania, które powinniśmy wykonywać co roku.

- badanie poziomu kwasu moczowego

Oznaczenia poziomu kwasu moczowego wykonuje się w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo, po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku. Nadmiar kwasu moczowego odkłada się w surowicy krwi, z powodu wrodzonych predyspozycji, ale sprzyja mu również jedzenie zbyt dużych ilości mięsa. Brak radykalnych zmian i leczenie może prowadzić do pojawienia się tzw. dny moczanowej. Polega na odkładaniu się w stawach kryształków tego kwasu. Podwyższony poziom kwasu moczowego w osoczu krwi (norma 3,5–7mg/l) może świadczyć o rozpoczynającej się chorobie nowotworowej, niewydolności nerek, łuszczycy i niektórych chorobach wątroby.

- badanie poziomu elektrolitów - co 3 lata

- EKG - wykonujemy co 2-3 lata

- profil lipidowy

Mierzy się go, by określić poziom cholesterolu. Prawie 80 proc. mężczyzn ma podwyższony ten poziom, a ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia wzrasta o 9 proc. na każde 10 mg/dl cholesterolu. Oznaczając tzw. zły cholesterol LDL można wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem mięśnia sercowego. Dobry cholesterol HDL jest potrzebny organizmowi do wytwarzania witaminy D, kwasu żółciowego i hormonów płciowych. Mężczyźni z niskim poziomem stężenia HDL mają skłonność do niedokrwiennej choroby serca. W trakcie badanie oznacza się też poziom trójglicerydów. Jeśli przekraczają ustalone normy, mogą świadczyć o zagrożeniu ostrym zapaleniem trzustki. Badanie powinno być wykonywane co roku.

Badania mężczyzn po 50. roku życia

Każdy wiek jest dobry, aby rozpocząć życie od nowa. Nie brakuję więc Par Młodych, które przekroczyły okrągłą „pięćdziesiątkę”. Jednak Panowie Młodzi w tym wieku, podobnie jak ich młodsi koledzy, nie powinni zapominać o wykonywaniu badań profilaktycznych, takich jak:

- samobadanie jąder - raz na miesiąc

- badanie jąder przez lekarza - co 3 lata

- pomiar ciśnienia tętniczego

Ciśnienie należy badać przynajmniej co miesiąc. Dobrze jest kupić profesjonalny aparat do pomiaru ciśnienie, aby móc je kontrolować nawet częściej.

- cholesterol, morfologia z OB poziom cukru we krwi badanie moczu

Tak, jak w przypadku młodszych kolegów, Panowie Młodzi po 50 r. życia te podstawowe badania powinni wykonywać co pół roku.

- EKG, USG jamy brzusznej badanie per rectum badanie PSA (profilaktyka prostaty), badanie wzroku

Za te badania zgłaszajmy się co 24 miesiące.

- badanie poziomu elektrolitów - wykonujemy co 3 lata

- RTG klatki piersiowej - wg wskazań lekarza

- badanie słuchu - co 2-3 lata

- oznaczenie stężenia androgenów

To badanie, które diagnozuje niedobór testosteronu, dzieje się to poprzez badanie pobranej próbki krwi. Można wykonać je odpłatnie w każdym laboratorium. Bada się stężenie całkowitego i wolnego testosteronu. Koszt badania to: testosteron około 25 zł; wolny testosteron około 45 zł. Objawy niedoboru testosteronu to uczucie zmęczenia, brak radości życia, bezsenność, nerwowość, brak energii i inicjatywy w życiu zawodowym i prywatnym, osłabienie i zanik mięśni, obniżona aktywność seksualna oraz przyrost tkanki tłuszczowej. Badanie wykonujemy co 3 lata

- badanie stomatologiczne

Tak, jak wszyscy inni, do lekarza stomatologa zgłaszajmy się raz na pół roku.

Z wynikami badań profilaktycznych powinniśmy się zgłosić do naszego lekarza rodzinnego. Ten na ich podstawie, jak również na podstawie ewentualnych skarg np. na dokuczliwe bóle, on skieruje nas na dodatkowe badania lub do odpowiedniego lekarza specjalisty. Ten z kolei zrobi „wywiad rodzinny”, który polega głównie na zapoznaniu się z historią chorób w rodzinie, stwierdzi, czy jesteśmy w tzw. „grupie ryzyka” i skieruje nas na dodatkową diagnostykę. Pamiętajmy, żeby nie odczytywać wyników na własną rękę, a z pewnością nie konsultować i nie porównywać ich z wszystkim tym, co napisane jest w Internecie. Dbanie o zdrowie jest ważne jest przez cały czas, ale postarajmy się, o tych ważnych, badaniach nie zapomnieć w czasie przedślubnych przygotowań. Tak, aby bez problemu spełniły się toasty weselne, wznoszone przez gości, życzące nowożeńcom wiele zdrowia.



Średnia ocena: 4,12 / 5 (50 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Kalendarz ślubny
Odchudzanie przed ślubem
Solarium przed ślubem
Salony kosmetyczne i fryazjerskie


Polecamy:


Komentarze

Aśka 2016-05-05 14:27

Myślę, że świetną metodą profilaktyczną są badania genetyczne w kierunku predyspozycji do rozwoju różnych schorzeń np. nowotworów złośliwych. U mojej cioci w młodym wieku pojawił się rak piersi (miała wtedy tylko 31 lat a nikt nie zaproponował jej badań genetycznych!), dlatego sama postanowiłam się zbadać w tym kierunku. Swoje badanie wykonałam na zdrowegeny.pl (były to mutacje BRCA1, BRCA2, CHEK2, CDKN2A i NBN) i na szczęście u mnie wynik jest w porządku.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.


Polecamy
Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno