Obuwie ślubne dla Pana Młodego
Ocena: 3,81/5
Podejmując temat przedślubnych przygotowań, wiele mówi się o najróżniejszych kwestiach związanych z Panną Młodą: sukni ślubnej, dodatkach dla Panny Młodej, pielęgnacji jej skóry, cery, włosów itp. Wobec takiego podejścia po macoszemu mogą czuć się potraktowani Panowie Młodzi. A przecież są oni równie ważni. Wszak bez nich ślub nie byłby możliwy. Co więcej Pan Młody do ślubu również musi przygotować się w odpowiedni sposób. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego garnituru dla Pana Młodego, ale również odpowiednich butów i innych dodatków. I to właśnie temu drugiemu elementowi – obuwiu i dodatkom dla Pana Młodego, poświęcony jest poniższy artykuł.
Jak wybrać obuwie dla Pana Młodego?
Jak już powyżej wspomnieliśmy, kwestie związane z ubiorem Pana Młodego często są bagatelizowane. Zupełnie niesłusznie, bo wybór odpowiedniego obuwia ślubnego nie jest sprawą łatwą. Współcześni panowie coraz większą wagę przywiązują do swojego wyglądu. Wybór męskiego obuwia ślubnego jest niemal tak szeroki, jak obuwia damskiego. Buty są świetnym dopełnieniem całej ślubnej stylizacji, a w zależności od fasonu, nadają jej pożądanego charakteru, są wyznacznikiem elegancji i dobrego stylu. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wzór, warto jest poznać kilka reguł, których zastosowanie zdecydowanie ułatwia wybór butów ślubnych. Jak zatem wybrać odpowiedni kolor obuwia dla Pana Młodego?
Męskie obuwie ślubne - kolory
Poniżej przedstawiamy najważniejsze reguły, którymi należy się kierować dobierając kolor butów do koloru ślubnego garnituru:
- najbardziej ogólna zasada mówi o tym, że obuwie ślubne powinno być zawsze o jeden ton ciemniejsze, niż ślubny garnitur,
- do garniturów w różnych odcieniach szarości najlepiej pasują buty brązowe lub czarne, a z kolorów mniej klasycznych można zdecydować się na buty bordowe lub czerwone, które pasują też do garniturów niebieskich,
- garnitury ślubne w kolorze brązowym najlepiej komponują się z obuwiem w kolorze brązowym lub bordowym, natomiast należy unikać zestawienia z czarnymi butami,
- biały garnitur wymaga obuwia wyłącznie w kolorze białym,
- decydując się na grafitowy garnitur ślubny należy jednocześnie wybrać obuwie o barwie czarnej lub bordowej,
- kolor czarny uchodzi za najbardziej uniwersalny, a mimo to, właśnie do czarnego męskiego stroju ślubnego pasują wyłącznie buty w tym samym, czarnym kolorze; połączenie go na przykład z butami brązowymi daje bardzo nieelegancki efekt.
Obuwie ślubne dla Pana Młodego – jaki fason wybrać?
Najdogodniejszym i najbardziej odpowiednim momentem wyboru męskich butów do ślubu, jest czas po podjęciu decyzji w kwestii koloru i fasonu sukni Panny Młodej oraz koloru garnituru ślubnego. Wszystkie te elementy wraz z innymi, takimi jak dekoracje ślubne i pozostałe dodatki do stroju Pana Młodego, powinny tworzyć spójną, harmonijną całość i pasować do stylu wesela.
Obuwie ślubne powinno być solidnie wykonane – nie powinniśmy na nim oszczędzać, gdyż zawsze doskonale widać czy buty są dobrej jakości, czy nie. Ponadto, buty raz założone do ślubu, Pan Młody może wykorzystać niejednokrotnie w przyszłości, zakładając je przy różnych okazjach wymagających eleganckiego stroju: chrzcinach, świętach, sylwestrze czy rodzinnych uroczystościach.
Pan Młody, rozważając kwestie fasonu ślubnych butów, może wybierać spośród mniej lub bardziej klasycznych modeli, do których należą:
- „Oxford” (zwany również „wiedenkami”) – to model butów, który określa się mianem najbardziej eleganckich, a przez niektóre osoby nawet, jako najlepiej pasujący do okazji, jaką jest ślub. Mają bardzo oficjalny „look”, są klasyczne i świetnie komponują się ze wszystkimi rodzajami garnituru ślubnego, oprócz klasycznego smokingu. Buty te mają prosty lub lekko zaokrąglony nos, są sznurowane, mają skórzaną podeszwę i nie posiadają żadnych zdobień. Wykonano je ze skóry licowej. Wszystko to sprawia, że nienaganne w swoim wykonaniu oxfordki są butami uniwersalnymi w swej ponadczasowości.
- Borgues – stylowa i ozdobna wersja oxfordek; wersja mniej oficjalna. Jest to model, który po bokach i z przodu posiada perforacje w kształcie litery „W”, mogą być dwu lub wielokolorowe, posiadają zaokrąglony lub nieco kwadratowy nosek (niektóre mają nosek perforowany) i są sznurowane.
- Derby – to model obuwia nieco mniej oficjalnego, posiadają zaokrąglony lub kwadratowy nos, są sznurowane (czasem zapinane na klamrę); ich przyszwy, czyli boki buta z dziurkami na sznurowadła, przyszywane są na wierzchnią część buta.
- Sztyblety – model butów, który posiada nierozciętą cholewkę sięgającą ponad kostkę, charakteryzują się również elastyczną gumką umieszczoną po bokach, której zadaniem jest ułatwienie wkładania butów na stopy. Najczęściej zestawiane są z frakiem lub smokingiem.
- Mokasyny – model obuwia idealnego na ślub i wesele organizowane w gorących miesiącach letnich, a co za tym idzie – do lekkich i przewiewnych garniturów. Mokasyny często wybierane są w przypadku ślubów organizowanych w plenerze, ponieważ idealnie pasują do ich stylistyki – jak żadne inne buty ślubne, panowie zakładają je na gołą stopę.
- Botki – ze względu na wysoki krój za kostkę są przeznaczone na zimowe miesiące, a w przypadku garniturów ślubnych sprawdzają się wyłącznie fasony sznurowane.
Nietypowe obuwie ślubne dla Pana Młodego
Czy w dniu własnego ślubu wypada włożyć mniej oficjalne obuwie? To pytanie, które często zadają nam przyszli Panowie Młodzi. Zastanawiają się przy tym, czy jest to dobry moment, aby pozostać przy ulubionym obuwiu sportowym, chociażby przy trampkach. Jak zawsze w takich sytuacjach, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Część osób uważa, ze połączenie garnituru z takim obuwiem jest niestosowne, ponieważ decydując się na nie wykazujemy brak poważnego podejście do sytuacji, jak również brak szacunku dla gości. Zdarza się natomiast tak, że zaproszone na ślub osoby są bardzo tolerancyjne i/lub zdają sobie sprawę z tego, że wyrywanie się utartym schematom jest cechą charakterystyczną Pana Młodego i za nic w świecie nie da on się namówić na założenie na przykład błyszczących, lakierowanych pantofli. Co więcej, takie nietypowe, dość zabawne obuwie bardzo dobrze wpisuje się w stylistykę ślubu na powietrzu lub ślubu zorganizowanego i urządzonego w stylu sportowym.
Jak dobrać skarpety do butów ślubnych?
Przygotowując idealną ślubną stylizację Pana Młodego, szukając idealnych butów, nie można zapominać o jednej, gabarytowo niewielkiej, a mimo to – bardzo ważnej rzeczy, jaką są skarpetki. Otóż ten niepozorny element ślubnej (i nie tylko ślubnej) garderoby, jeśli zostanie dobrany w nieodpowiedni sposób, może zepsuć cały efekt, na którym tak bardzo nam zależało. Dobierając skarpetki do obuwia ślubnego, a w zasadzie do każdej męskiej, eleganckiej stylizacji, należy przestrzegać następujących reguł:
- kolor skarpetek powinien być tak ciemny, jak kolor butów, możliwa jest tu oczywiście rozbieżność odcieni, chodzi natomiast o to, aby obuwie i skarpetki nie kontrastowały ze sobą nawzajem i resztą stroju,
- skarpetki powinny być na tyle długie i sięgać na tyle wysoko, aby przez cały czas, gdy Pan Młody siedzi i nogawki garnituru podciągają mu się do góry, nie pozwalały na odsłonięcie chociażby milimetra gołej łydki.
Obuwie dla Pana Młodego – cena
Ślubne obuwie męskie można kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych z modą męską, lecz również w internetowych sklepach obuwniczych. Należy jednak pamiętać o tym, że w dniu ślubu będziemy je mieli na nogach przez dość długi czas (kilkanaście godzin); warto więc upewnić się, że będą to buty wygodne. Powinno się je zmierzyć i sprawdzić jak wyglądają w połączeniu z garniturem, a przede wszystkim – jak się w nich czujemy.
Ile kosztują męskie buty do ślubu? Otóż cena ślubnego obuwia Pana Młodego może mieć bardzo dużą rozpiętość i trudno jest ustalić górne widełki. Jak już wspominaliśmy – na butach ślubnych nie należy oszczędzać – powinny być one dobrej jakości. Ceny dobrych butów do ślubu zaczynają się od 200-250 złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, na przykład w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup butów designerskich.
Co zrobić, gdy Pan Młody jest niski?
Pojęcie „niski” jest oczywiście względne i jego definicja zależy w tym konkretnym przypadku od tego, do kogo porównamy Pana Młodego, a mówiąc ściślej do tego, ile wzrostu ma Panna Młoda. Czasami zdarza się tak, że Pan Młody jest z nią równy, bądź niewiele wyższy. Niektórym parom w ogóle to nie przeszkadza, panie zakładają wtedy, bez najmniejszego skrępowania, buty na wysokim obcasie. Inne pary zastanawiają się natomiast jak ukryć to, że Pan Młody jest niski, albo inaczej – niższy od Panny Młodej? Jest na to kilka sposobów, których zastosowanie pozwoli nam optycznie zatuszować tę kilkucentymetrową różnicę:
- obuwie podwyższające dla Pana Młodego – to rodzaj bardzo wygodnych butów zaprojektowany w taki sposób, aby noszącemu je mężczyźnie dodać nawet do 7 centymetrów wzrostu! Co więcej, podwyższenie jest tak ukryte, że nikt poza Panem Młodym może nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Buty podwyższające są bardzo eleganckie, męskie i w żaden sposób nie różnią się od innych, „standardowych” modeli męskiego obuwia;
- odpowiednio dobrane obuwie dla Panny Młodej również może pełnić funkcję tuszowania różnicy wzrostu między nowożeńcami. Gdy Pan Młody jest niski, nie zachodzi potrzeba, aby jego nowo poślubiona małżonka dodawała sobie dodatkowych centymetrów wzrostu za pomocą swoich butów. Może w tej sytuacji zdecydować się na obuwie na płaskiej podeszwie: wygodne, romantyczne, ewentualnie bogato zdobione – jednym słowem: idealnie pasujące do sukni ślubnej;
- fakt, że Panna Młoda jest wyższa od Pana Młodego możemy również próbować zatuszować odpowiednio dobraną suknią ślubną: prostą w swojej formie i kroju, na przykład „syrenki” lub w kształcie litery „A”; należy natomiast wystrzegać się sukienek krótkich i półkrótkich do kolana, które wymagają zestawienia ich z butami na obcasie, na które w tej konkretnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić.
Zobacz również:
Zdjęcia damskich pantofli ślubnych
Obrzędy ślubne
Noc poślubna
Nauki przedmałżeńskie
Polecamy:
Komentarze
yacoob 2016-03-31 13:34
Artykuł poraża wręcz brakiem wiedzy odnośnie klasycznej elegancji i odległością od dobrego gustu. Jedyne stosowne obuwie to captoe Oxford bądź lakierki (tylko do smokingu). Oxfordy mają zawsze zamknięta przyszwe - cześć podanych przykładowych zdjęć to derby. Powinny mieć ponadto zaokrąglony nosek. Cena to w zasadzie minimum 350zl a dobre buty to w zasadzie >500zl. Po rzetelną wiedzę zapraszam na forumbutwbutonierce.pl
Michał 2016-05-30 15:43
Przedstawione buty nie wykazują zbyt wielkiego polotu. Proponuje zajrzeć do sklepu http://www.peppeshoes.pl ! ;-)
Kasieńka 2017-05-24 10:57
Te na dole buty podwyższające to buty Betelli jak byście szukały już to zrobiłam :)
Przyszły Pan Młody 2019-04-03 21:23
Poproszę o nazwę modelu obuwia licząc od góry będzie to 9 para( sznurowane dwukolorowe obuwie brązowo-beżowe z dziurkami). Nazwa na wkladce "TRECCA".
Z góry dziękuję.