PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Tort weselny
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Tort weselny

tort weselny - miniaturka

Ocena: 4,23/5

Jeśli zaczynacie czytać ten artykuł oznacza to, że nigdy wcześniej nie musieliście się interesować jakimikolwiek kwestiami związanymi z wyborem tortów weselnych. A co za tym idzie, zapewne potrzebujecie różnych wskazówek, które dadzą Wam odpowiedź na pytanie o to, na co zwracać uwagę decydując się na tort weselny? Faktycznie, istnieje kilka dość istotnych wytycznych, którymi należy kierować się, wybierając tort weselny, rad, które zebraliśmy w poniższym tekście i które, mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie decyzji, co do ostatecznej postaci Waszego tortu weselnego.

Jak zrobić tort weselny oraz… czy w ogóle warto robić go samemu?

 Są osoby, którym w trakcie przygotowań do ślubu i wesela, ustalania wszystkich jego najważniejszych szczegółów, z tyłu głowy zaczyna kiełkować myśl o tym, aby tort weselny przygotować samodzielnie. Osoby te szukają przepisów na tort weselny, wśród bliższych i dalszych znajomych szukają odpowiedzi na pytanie, jak zrobić tort weselny. Z pewnością jest to dobry pomysł, jeśli zawodowo trudnimy się cukiernictwem. W innym przypadku przygotowanie tortu weselnego najlepiej jest zostawić profesjonalistom, choć bez wątpienia, bez specjalnych umiejętności, możemy brać aktywny udział w jego „projektowaniu”, podejmować decyzją co do tego, jaki smak będzie miał nasz tort weselny oraz jak będzie wyglądał.

Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru tortu weselnego

wygląd tortu weselnego – wyroby cukiernicze, w tym również torty weselne, coraz częściej przypominają bardziej dzieła sztuki, niż zwykłe ciasta, są oryginalne i przykuwające uwagę. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z usług kreatywnego cukiernika, to z pewnością zaprojektuje on dla Was zupełnie wyjątkowy i oryginalny tort weselny. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tort weselny na Waszym ślubie był w swoim wyglądzie jak najbardziej tradycyjny, choć nie mniej piękny. Szukając w tym zakresie inspiracji, możecie przejrzeć ślubne czasopisma, portfolio cukiernika i na tej podstawie wybrać tort, którego wygląd najbardziej będzie odpowiadał Waszym wymaganiom. Ciekawostka: choć przez lata obowiązywała zasada, że tort weselny powinien mieć jasne barwy, polewę i dekoracje w kolorze białym czy kości słoniowej, to obecnie coraz częściej odchodzi się od tej reguły i wiele Par Młodych zamawia torty weselne nie tylko z dominującymi, żywymi kolorami, jak np. fioletowy, zielony, różowy, ale również oblane w całości np. z ciemną czekoladą. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kształt tortu weselnego, gdzie do niedawna dominowały torty okrągłe, a w ciągu kilku ostatnich sezonów ślubnych, Pary Młode zaczęły coraz chętniej skłaniać się ku tortom kwadratowym a nawet kilkubocznym.

styl wesela – na wybór tortu weselnego powinniście się zdecydować dopiero wtedy, gdy podejmiecie już wszystkie decyzje odnośnie ślubnej sukni, wszelkich dodatków, a także dekoracji sali weselnej. Elementy te mogą służyć za punkt wyjściowy, wzorzec dla projektowania swojego tortu weselnego. Wybierzcie ciasto, które jest zgodne ze stylem miejsca, w którym będzie się odbywało Wasze wesele, porą roku, wyglądem sukni ślubnej, etc. Jeśli chcecie wzbogacić swój tort o kolorowe akcenty, w tonacji Waszych ślubnych dodatków, dostarczcie cukiernikowi próbki materiałów, z których owe dodatki zostały wykonane.

smak tortu weselnego – niemało dylematów nastręcza Parom Młodym decyzja co do tego, na jaki smak tortu weselnego się zdecydować. Nic w tym dziwnego, skoro wybór smaków tortów weselnych jest tak szeroki. Pewną wskazówką będzie tu dla was pora roku. Jeśli np. bierzecie ślub jesienią i zimą, to doskonale sprawdzą się w takim wypadku torty cięższe, maślane czy nawet czekoladowe. Natomiast w miesiącach wiosennych i letnich lepiej jest się zdecydować na torty lżejsze, śmietanowe, orzeźwiające w swoim smaku i z pewnością z wykorzystaniem bogactwa owoców sezonowych. Po drugie smak tortu weselnego powinien współgrać z jego wyglądem. Z pewnością im oryginalniejszy, bardziej nietypowy kształt tortu weselnego, tym bardziej zaskakujący powinien być jego smak. Wszakże goście weselnie z pewnością, widząc zaskakujący tort weselny, będą od niego oczekiwali równie niezwykłego smaku, na przykład czekoladowo-pomarańczowego.

Wskazówka: biorąc pod uwagę rosnącą liczbę alergików i różnych uczuleń pokarmowych, Państwo Młodzi coraz częściej rezygnują z tortów orzechowych lub wzbogacanych samymi orzechami.

dekoracje – przez wiele lat niezastąpioną dekoracją każdego tortu weselnego były umieszczane na jego szczycie figurki, przedstawiające Pary Młode. Stopniowo jednak odchodzi się od tego zwyczaju, nie tylko poprzez umieszczanie figurek przedstawiających np. uciekającą Pannę Młodą, ale również na rzecz ozdób w postaci monogramów nowożeńców, serc, łabędzie, etc.

cena tortu weselnego - ceny tortów (podobnie jak i innych ciast) podawane są przeważnie za kilogram i wahają się od 35 do nawet 400 zł. za kilogram. Cena tortu weselnego zależy od takich czynników, jak m.in. to, z czego wykonany jest tort weselny (im bardziej, nietypowe, wykwintne składniki tym jego cena będzie wyższa), rodzajem dekoracji i ilością i rodzajem zdobień oraz stopniem skomplikowania.

wielkość tortu weselnego – zależy ona od tego, jak wielu gości będzie uczestniczyło w Waszym weselu, ich liczba wpływa na to, jak duży powinien być tort weselny, generalnie obowiązuje zasada, że na każde dziesięć osób, należy mieć przygotowany jeden kilogram tortu weselnego.

„fototorty” jak już wspominaliśmy, cukiernictwo może być prawdziwą sztuką, a przy wsparciu nowoczesnej technologii może dawać powalające rezultaty. I tak na przykład, spożywcze drukarki dają możliwość drukowania za pomocą jadalnych farb, na równie jadalnych opłatkach, wielu nietypowych ozdób, ale również… zdjęć. Może to być warta przemyślenia opcja, dla Pary Młodej, która właśnie swoją wspólną fotografią zechciałaby udekorować swój tort weselny.

słodka alternatywa - bardzo modne ostatnimi czasy stały się słodkie alternatywy dla dużych tortów weselnych, w postaci np. mini torcików lub babeczek. W takim przypadku „główny” tort weselny w ogóle nie istnieje, tworzą go właśnie takie mniejsze, indywidualne porcje rozdawane gościom weselnym lub sam tort jest niewielki, ale mimo wszystko istnieje, głównie po to, aby Para Młoda mogła go wspólnie razem, tradycyjnie przekroić, ale skoncentrowane są wokół niego na przykład wspomniane już, niewielkie babeczki.

jeśli decydujecie się na tort piętrowy, powinniście omówić z cukiernikiem konstrukcję i sposób jego ułożenia, a mówiąc dokładniej to, czy tort weselny, jego poszczególne piętra zostanę podawane na piętrowych stelażach, które będą widoczne czy też cukiernik tort przygotuje w taki sposób, aby owe stelaże ukryć lub w ogóle z nich zrezygnować.

zdjęcia tortu – decydując się na tort weselny nie zapominajcie, że zostanie Wam z nim wykonana cała masa zdjęć. Często Panny Młode zapominają o tym, jak one i wybrankowie ich serc, będą wyglądali na zdjęciach uwieczniających moment krojenia tortu weselnego. Jeśli więc nawet od zawsze Waszym (Panien Młodych) marzeniem był niezwykle oryginalny, nietypowy tort weselny, dekorowany kolorowymi piórami (bo i taki ozdoby tortów weselnych są możliwe), zastanówcie się, czy i wystarczająco korzystnie na zdjęciach z takim tortem, będzie się prezentował Pan Młody. Niezmiernie ważne jest, aby tort weselny zaprojektowany był z myślą o was obojgu, a nie tylko o jednej osobie. Pamiętajcie również, że na zdjęciach sukienki ślubne w kolorze kości słoniowej, jeśli fotografowane są w towarzystwie czarnego tortu, nie wyglądają korzystnie, sprawiają wrażenie brudnych.

próbki tortów weselnych – choć na Zachodzie jest to już regułą, u nas niestety jeszcze nie, przynajmniej nie u wszystkich cukierników, jednak z pewnością każdy ceniący się i dobry w swoim fachu cukiernik, zaproponuje Wam próbki tortów weselnych, dzięki którym łatwiej Wam będzie podjąć decyzję co do smaku ciasta, na spokojnie zastanowić się nad tą kwestią. Poza tym tak naprawdę może być to ostatnia okazja, aby Para Młoda miała możliwość faktycznego spróbowania swojego własnego tortu weselnego.

ozdoby – torty weselne są przeważnie bogato zdobione, ważne jest, aby nie zapominać, że od rodzaju takich zdobień w dużej mierze zależy finalna cena tortu weselnego. Najtańsze są ozdoby ze świeżych owoców lub świeżych kwiatów (które za darmo lub za niewielką opłatą możecie dostać w kwiaciarni, w której zamawiacie swoje bukiety). Z drugiej strony najdroższymi będą ażurowe, koronkowe zdobienia lub delikatne ozdoby z cukry, w przypadku których każdy kwiatek mający stanowić ozdobę jest wykonywany ręcznie – płatek po płatku.

Pamiętajcie, że jeśli macie tort piętrowy, to zgodnie z tradycją jego górną, najmniejszą część powinniście zabrać do domu, schować do zamrażarki, aby po roku odmrozić i zjeść na pierwszą rocznicę ślubu ;)

Jakie kwestie należy ustalić wybierając tort weselny?

Krojenie tortu weselnego - jak go kroić?

Pamiętajcie, że moment wwiezienia tortu weselnego powinien być głośno zakomunikowany, np. przez DJ-a lub zespół weselny, a to po to, aby mogli w nim uczestniczyć wszyscy goście. W trakcie krojenia tortu weselnego, prawa ręka Pana Młodego powinna spoczywać na prawej ręce Panny Młodej i w ten sposób, za pomocą noża, obydwoje kroicie pierwszy kawałek tortu. Pan Młody jako pierwszy podaje do ust, swojej nowo poślubionej żonie kawałek tortu, następnie ona odwdzięcza się mu tą samą czynnością. Reszta tortu krojona jest przez obsługę Sali i roznoszona gościom weselnym.

Zdjęcia tortów weselnych

Tradycyjne torty weselne

tort_na_slub.jpg

tort_na_wesele.jpg

tort_slubny.jpg

tort_weselny.jpg

tradycyjny_tort_slubny.jpg

tradycyjny_tort_weselny.jpg

Torty weselne piętrowe

pietrowy_tort_na_wesele.jpg

pietrowy_tort_slubny.jpg

pietrowy_tort_weselny.jpg

Figurki na tort weselny

figruka_pary_mlodej_na_torcie_weselnnym.jpg

figruka_uciekajacej_panny_mlodej_na_tort_slubny.jpg

figrurki_pary_mlodej_na_tort_slubny.jpg

figurka_pary_mlodej_na_torcie_weselnym.jpg

figurka_pary_mlodej_na_tort_weselny.jpg

figurka_pary_mlodej.jpg

figurki_na_tort_weselny.jpg

figurki_pary_mlodej.jpg

Torty weselne o dziwnych kształtach

dziwaczny_tort_weselny.jpg

dziwny_tort_weselny.jpg

fikusny_tort_weselny.jpg

inny_tort_weselny.jpg

nietypowy_tort_weselny.jpg

smieszny_tort_weselny.jpg

tort_weselny_o_nietypowym_ksztalcie.jpg

Kolorowe torty weselne

czekoladowo_smietankowy_tort_weselny.jpg

czekoladowy_tort_na_wesele.jpg

fioletowy_tort_weselny.jpg

kwiatowy_tort_weselny.jpg

niebiesko-bialy_tort_slubny.jpg

pomaranczowy_tort_weselny.jpg

roze_na_torcie_weselnym.jpg

rozowy_tort_weselny.jpg

rozyczki_na_torcie_weselnym.jpg

tort_slubny_z_rozami.jpg

tort_weselny_caly_w_rozach.jpg

tort_weselny_z_kwiatkami.jpg

tort_weselny_z_rozami.jpg

tort_weselny_z_rozyczkami.jpg

Babeczki i mini torty ślubne

babeczki_dla_gosci_weselnych.jpg

babeczki_jako_tort_pary_mlodej.jpg

babeczki_jako_tort_weselny.jpg

babeczki_na_torcie_weselnym.jpg

babeczki_zamiast_tortu_weselnego.jpg

babeczkowy_tort_weselny.jpg

tort_weselny_z_babeczek.jpg

tort_weselny_z_babeczkami.jpg

miniatorowy_tort_weselny.jpgŚrednia ocena: 4,23 / 5 (221 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Cukiernie ślubne
Sklep dla Pary Młodej
Sklep ślubny www.planowaniewesela.pl
Kosmetyki naturalne


Polecamy:


Komentarze

Ela 2016-08-08 12:46

Tort i ciasta to ważny element wesela. Jestem z Poznania i zamawialiśmy tort z PrzystankuCukiernia, polecam. Miejsce naprawdę wartę polecenia:
https://www.facebook.com/PrzystanekCukiernia.
Fajni i przyjaźnie ludzie.Torty ładne i smaczne. Cena też super jak na wielkopolskę. Mam nadzieję, że informacja będzie pomocna :)


Dodaj swój komentarz
Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.