Ślub i wesele jesienią – termin lepszy niż lato?

Ocena: 4,12/5
Koniec lata zazwyczaj napawa nas smutkiem, melancholią. Rodzi się żal, za odchodzącą, wspaniałą pogodą. I faktycznie, chociaż nie możemy liczyć już na wysokie temperatury, to jednak całkowite żegnanie się z piękną aurą jest nieuzasadnione. Wszak jesienna pogoda także potrafi zachwycać. Jesteśmy w końcu szczęśliwcami, u których występuje wspaniała polska, złota jasień. Co więcej, jesienna aura może stworzyć wspaniały, romantyczny klimat i scenerię dla ślubu i wesela. Osoby, które nie są zwolennikami popularnego, letniego sezonu ślubnego, powinny przemyśleć możliwość wzięcia swojego ślubu właśnie jesienią. To zachwycająca pora, która ma wiele zalet. Nawet, jeśli pogoda nie dopisze, jesień jest porą będącą źródłem niezliczonych inspiracji.
Ślub i wesele jesienią – stroje
Jesień potrafi być piękna, lecz także chłodna. Panna Młoda musi więc wziąć pod uwagę, że raczej może nie mieć okazji, aby już od samego początku, w całej okazałości pokazywać swoją suknię ślubną. Przy niższych niż latem temperaturach koniecznym może się stać zaopatrzenie w ciepły płaszczyk, etolę, bolerko lub pelerynę, co dla większości pań nie jest problemem. Daje im to sposobność do zaprezentowania większej liczby elementów, jesiennego stroju ślubnego.
Jesienią nie trzeba rezygnować z bogatego, długiego trenu. Panny Młode powinny jedynie wybrać suknię z możliwością podpięcia go z tyłu. Tak, aby nie pobrudził się w razie niepogody. Na ewentualny deszcz najlepiej jest zaopatrzyć się w parasol. Specjalne, stylowe modele parasoli ślubnych ma w swojej ofercie wiele salonów i butików.
Jeśli chodzi o kroje jesiennych sukni ślubnych projektanci zwracają uwagę na sukienki z licznymi drapowaniami, falbanami, a nawet stylizowane na poszarpane. Jeśli chodzi o bardziej uniwersalne elementy kroju jesiennej sukni ślubnej, to tu warto wykorzystać wszelkie wstęgi, kwiatowe dekoracje oraz koronki. Jesień to pora, w której Panny Młode mogą śmiało pokusić się o sukienki inspirowane przeszłością, na przykład epoką renesansową.
Wśród kolorów jesiennych sukni ślubnych królują takie barwy jak: cappuccino, kawa z mlekiem i czerwień. Jeśli jednak jesteś w tej kwestii tradycjonalistką i chcesz mieć suknią białą, powinnaś postawić na mocne kolorystyczne akcenty w postaci złotych, czerwonych, zielonych i purpurowych dodatków. Do takiej kolorystyki bardzo dobrze pasuje garnitur Pana Młodego utrzymany w tonacji miodowej, jasnobrązowej, kawy z mlekiem czy również cappuccino.
Jesień to nie tylko królewskie barwy, ale i tkaniny. Dlatego też często jesienne suknie ślubne szyte są z kaszmiru czy surowego jedwabiu. Osoby o skromniejszym budżecie ślubnym zamiast kaszmirowej sukni mogą postawić np. na takież bolerko czy jedwabny szal.
Jesienią, m.in. ze względu na temperatury trzeba zrezygnować z butów z odkrytymi palcami. Warto też zadbać, aby nie były one szyte z materiału, gdyż ten szybko się brudzi, co może być problemem w czasie jesiennej słoty.
Ślub i wesele jesienią – dekoracje
Różnobarwna i różnorodna jesień jest niedościgniona pod względem dostarczania pomysłów na wszelakie stylizacje ślubu i wesela. Pamiętajmy, że dekoracje zarówno jesiennej ceremonii jak i przyjęcia powinny być odzwierciedleniem jesiennej przyrody, odbiciem tego, co daje nam Matka Natura o tej porze roku. Jako ozdobę możemy wykorzystać m.in. wszelkie odmiany jesiennych owoców i warzyw. Świetnie nadają się tu jesienne liście, jarzębina, wydrążone dynie. Pamiętajcie, że dekoracje na ślubie i weselu jesienią, charakteryzują się przede wszystkim intensywnymi barwami, są wśród nich: mocna czerwień, złoto, rudości, brązy.
Plusem jesiennych dekoracji jest to, że bez większego wysiłku możecie je przygotować samodzielnie, osiągając przy tym spektakularny efekt. Wyobraźcie sobie suszone, kolorowe, jesienne liście przyczepione do ścian, zasłon, firanek, jarzębinę „niedbale” rozrzuconą na stołach, kosze jesiennych owoców i warzyw. Jesienny klimat przyjęcia weselnego podkreślą dodatkowo szarfy, zasłony, pokrowce na krzesła, obrusy, serwetki utrzymane w tonacji złoto-miedziano-brązowej (podobną barwę mogą mieć wysyłane przez Was zaproszenia na ślub) Pamiętajcie, że nie musicie obawiać się dużej ilości jesiennych ozdób, które mogą zdobić sufity, krzesła, okna, ściany…
Przygotowując dekorację kościoła na ślub, sali weselnej, możecie wykorzystać fakt, że wcześniej zachodzi słońce i robi się ciemno. Wcześnie zapadający wieczór także może być atutem. W tym przypadku, jako ozdoby możecie użyć długich, prostych, białych świec, skrytych w szklanych świecznikach (ustawionych zarówno w sali weselnej jak i w kościele) lub świeczek włożonych w jabłka. Bardzo dobrze sprawdzą się też kremowe lampiony i latarenki.
Motywem przewodnim dekoracji Waszego przyjęcia weselnego mogą być na przykład jabłka. Świetnie współgrają z jarzębiną, wykorzystane, jako centralna dekoracja stołu. Bardzo dobrze spisują się też, jako nietypowa podstawka do winietek – kartkę z imieniem i nazwiskiem gościa wbijamy w owoc za pomocą stylizowanego szpikulca. Jeśli natomiast inspiruje Was kultura Ameryki Północnej, a ślub wypada na przełomie października i listopada, możecie się pokusić o charakterystyczne ozdoby w stylu Halloween: dynie ze świeczkami w środku, tekturowe duchy, czarownice itp.
W przygotowywaniu wystroju i dekoracji, także tych jesiennych, bardzo ważna jest konsekwencja. Dlatego też świetnym tłem, dla Waszego jesiennego wesela, będzie sala weselna stylizowana na karczmę i/lub taka, która wyposażona jest w kominek. Tylko uwaga. Jeśli takowy istnieje w Waszej sali weselnej, upewnijcie się wcześniej czy działa poprawnie, dym się nie ulatnia do środka pomieszczenia, a do palenia wykorzystywane jest dobrej jakości i przede wszystkim suche drewno.
Pewnym elementem ozdobnym każdego wesela, także tego jesiennego, są upominki, prezenty dla gości. Wśród nich mogą się znaleźć np. pierniki, korzenne ciasteczka, lukrowane jabłka z datą Waszego ślubu i imionami, czy też czekoladowe liście klonu.
Pamiętajcie, że ozdobą Waszego ślubu i wesela jest także muzyka. Do jesiennego klimatu najbardziej będą pasowały utwory rockowe i bluesowe wykonywane m.in. przez Elvisa Presleya, Neila Armstronga, Chucka Berryego, a także polskie piosenki takie jak: „Jesienna dziewczyna”, „Goniąc kormorany”, „Cygańska jesień”, czy „Jesienne liście”. Ale nie zapomnijcie także o bardziej skocznych i wesołych utworach.
Ślub i wesele jesienią – bukiety
Barwy i kolory jesieni są dobrą inspiracją przy wybieraniu ślubnego bukietu. Wiązanki jesiennej Panny Młodej są ciepłe, smaczne i pachnące. Możemy w nich wykorzystać właściwie wszystko, za niewielką cenę. Ba! Co więcej takie bukiety z łatwością możemy wykonać samodzielnie.
Jesienne wiązanki powinny mieć kształt tradycyjnych biedermeierów, klasycznych, zbitych bukietów półokrągłych, a nie kaskadowych, zwisających wiązanek. Powinny być bogato zdobionymi dziełami sztuki.
Przy komponowaniu ślubnych bukietów warto pamiętać o dwóch zasadach:
- suszu nie wolno łączyć z żywymi kwiatami
- jesienne, wyraziste bukiety ślubne pasują najbardziej paniom o chłodnym typie urody – zarówno blondynkom, rudzielcom jak i brunetkom. Panie o urodzie cieplejszej powinny wybrać wiązanki beżowe i jasnobrązowe
Jeśli chodzi o kolory ślubnych bukietów, to znowu mówimy o złocie, bordo, pomarańczy i brązie. I w takich wiązankach znajdują się kwiaty takie jak: kalie, chryzantemy, dalie, astry, goździk, róże, mieczyki, słoneczniki, hortensje. Świetnymi do nich dodatkami i uzupełnieniem będą wrzosy, mchy, pędy winorośli, mimozy, kosmosy, rozchodniki oraz… perły.
W bukietach suszonych podstawą są oczywiście piękne, kolorowe liście np. kasztanowca. Do ich uzupełniania używamy złotych, brązowych, pomarańczowych wstążek a także orzechów, szyszek, jarzębiny, kasztanów, żołędzie czy także dzikiej róży.
Menu na jesiennym weselu
Menu jesiennego wesela daje ogromne pole do popisu. W odróżnieniu od jadłospisu letniego, teraz nie musimy już unikać dań ciepłych. Możemy również z fantazją i odrobiną szaleństwa serwować nie tylko lekkie potrawy.
Menu wesela, które odbywa się jesienią, powinno być, tak jak wszystkie inne jego elementy, odbiciem tego, co dzieje się w przyrodzie i co daje nam natura. Dlatego też nie powinno zabraknąć w nim dań z grzybów czy sezonowych owoców i warzyw.
Pomysły na dania w jesiennym menu:
Przystawki:
- ser tofu podawany na ciepło w chrupkim cieście z żurawiną
- pieczona gruszka z musem z sera pleśniowego podawana na cieście francuskim
- sałata z pieczonego jabłka z rukolą, orzechami włoskimi i cambozolą z dressingiem miodowo-cytrynowym
- cukiniowe łódeczki faszerowane ryżem i papryką
- marynowane patisony
- kabaczek duszony z pomidorami
Zupy
- aromatyczna, rozgrzewająca zupa krem z maślaka i kurczaka
- zupa krem z dyni z curry
- zupa jarzynowa z groszkiem ptysiowym
Dania główne
- płonący udziec
- chrupiące placki ziemniaczane z grzybami leśnymi w śmietanie, wędzonym pstrągiem oraz sałatą
- omlet myśliwski z wieprzowiną i grzybami
- polędwiczki wieprzowe z ziemniakami rosti i warzywami z patelni
- carpaccio z polędwicy wołowej z marynowanymi borowikami
- filet z kaczki ze smażoną śliwką
- filet z pstrąga z przepiórczymi jajkami, orzeszkami pinii i masłem bazylikowo - cytrynowym
- kulebiak z sandaczem
Desery
- gruszki „zabajone”
- gruszki w karmelu
- gruszki gotowane w winie lub karmelizowane
- lody korzenne z likierem pomarańczowym
- babeczki czekoladowe z kremem z orzechów, suszonych śliwek lub kasztanów
- tarta z borówkami z kremem budyniowym
- placek ze śliwkami i bitą śmietaną
Napoje/drinki
- miód pitny
- korzenne grzane wino z pomarańczami
- grzane piwo z cynamonem, miodem i goździkami
- nalewki: orzechówki, pigwówki, aroniówki, gruszkówki
Pamiętajcie, że Wasz tort weselny również powinien być w jesiennych kolorach: rudościach, brązie i cappuccino z lukrowanymi ozdobami w podobnych odcieniach.
Ślub i wesele jesienią – sesja zdjęciowa
Pomysłów na ślubną sesję fotograficzną może być wiele. Jeśli pogoda dopisze i świeci słońce, na pewno powinniście odwiedzić pobliski park. Jesienne drzewa i różnobarwne liście wyglądają niezwykle malowniczo. To miejsce, gdzie możecie zrobić fotografie zarówno romantyczne jak i bardzo energiczne (np. oboje, lub jedno z Was skaczące na stertę liści lub podrzucający je do góry). Jeśli natomiast pada deszcz także możecie mieć, oryginalne, jesienne, ślubne fotografie. Jakże zaskakująco wygląda Panna Młoda w kolorowych kaloszach zamiast ślubnych pantoflach. Podobne kalosze może mieć jej wybranek, lub swoją nowo poślubioną małżonkę przenosić nad kałużami. Jeśli natomiast boicie się opadów, sesję możecie wykonać np. w chatach skansenu lub zabytkowego dworku.
Jesień to pora roku, którą warto rozważyć szukając odpowiedniej daty na ślub i wesele. To nie tylko czas, kiedy możemy liczyć na większą ilość wolnych terminów w kalendarzach weselnych fotografów, kamerzystów czy zespołów. Jesień jest także niezwykle malowniczym i romantycznym okresem. Daje nie tylko możliwość na wykonanie niebanalnej sesji zdjęciowej. To także okazja na ślub w plenerze - w parku usłanym złoto – czerwonymi liśćmi. Jesień, to niezliczone możliwości, gra barw i smaków oraz niezapomnianych wspomnień.
Zobacz również:
Ślub i wesele wiosną
Ślub i wesele latem
Ślub i wesele zimą
Kalendarz ślubny dla narzeczonych
Polecamy:
Komentarze
JA 2013-08-13 14:32
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Neil Armstrong to astronauta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Louis Armstrong to muzyk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!