PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Jak oszczędnie zorganizować wesele?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Jak oszczędnie zorganizować wesele?

Pierwsze, co przychodzi na myśl przyszłej parze młodej, jeśli chodzi o organizację wesela, to  wysokie koszty imprezy. Wynajem sali, zamówienie cateringu, zapewnienie oprawy muzycznej, dekoracji oraz noclegów i dojazdu gości na miejsce wiąże się ze sporymi wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Możemy jednak poszukać oszczędności poprzez alternatywne rozwiązania. Dziś podpowiemy, jak zaplanować wesele, żeby nie wydać na nie majątku.

Pierwsze, co przychodzi na myśl przyszłej parze młodej, jeśli chodzi o organizację wesela, to  wysokie koszty imprezy. Wynajem sali, zamówienie cateringu, zapewnienie oprawy muzycznej, dekoracji oraz noclegów i dojazdu gości na miejsce wiąże się ze sporymi wydatkami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Możemy jednak poszukać oszczędności poprzez alternatywne rozwiązania. Dziś podpowiemy, jak zaplanować wesele, żeby nie wydać na nie majątku.

Wynajem auta na wesele

Koszt wynajmu luksusowego auta lub limuzyny to kwota rzędu około 100zł wzwyż. Jeśli jednak taki wydatek jest dla nas zbyt duży, możemy poszukać tańszej opcji eleganckiego samochodu lub zapytać się znajomych, czy wśród nich nikt nie dysponuje pojazdem, który mógłby użyczyć wozu na tę okoliczność. W podziękowaniu możemy znajomemu podarować drobny upominek, który jemu sprawi radość, a dla nas nie będzie tak kosztowny jak wynajem samochodu.

Suknia ślubna i garnitur

Która z pań nie marzy o pięknej sukni ślubnej rodem z bajki? To właśnie ten element przygotowań zwykle zajmuje przyszłym pannom młodym najwięcej czasu, a sama suknia może kosztować ok. 5.000zł. Wiele pań decyduje się również na wypożyczenie sukni ślubnej, co znacznie obniży koszty, bo możemy zapłacić za wynajem 600-800zł. Rozwiązane to nie jest jednak pozbawione wad. Otóż suknia musi wrócić do wypożyczalni w nienaruszonym stanie, co oznacza, że przez cały wieczór panna młoda będzie musiała uważać, aby jej nie uszkodzić. W przeciwnym razie zostanie obciążona dodatkowymi kosztami. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań jest zlecenie uszycia sukni krawcowej. Wówczas suknia będzie skrojona na miarę oraz będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom, choć może nie do końca będzie tak okazała, jak ta prosto z salonu. Koszt uszycia sukni u krawcowej może się zamknąć w kwocie 2.000zł.

Podobne oszczędności możemy poczynić w przypadku garnituru. Choć panowie zwykle są mniej wybredni, jeśli chodzi o tę część ślubnej garderoby niż panie, to jednak tego dnia chcą wyglądać wyjątkowo. Garnitur z salonu to koszt ok. 2.000-3.000zł, szyty na miarę może być około 500zł tańszy, natomiast jego wypożyczenie to koszt. 300-400zł.

rrerwerw-55342.jpg

Zaproszenia na ślub

Wiele osób wydaje sporą sumę pieniędzy na zaproszenia. Oczywiście okazja jest wyjątkowa i zależy nam na tym, aby same zaproszenia wyróżniały się na tle innych. Natomiast warto uświadomić sobie, że większość z tych zaproszeń wyląduje w koszu na śmieci, a wraz z nimi, ładna suma pieniędzy. Eleganckie zaproszenia ślubne mogą kosztować 7zł za sztukę, co przy 100 zaproszonych gościach daje kwotę 700zł. Możemy jednak poszukać ładnych i eleganckich zaproszeń w mniejszej kwocie, nawet za 2zł. Oszczędność widać tu gołym okiem.

Sala weselna, dekoracje i menu

Kolejnym elementem organizacji wesela, który generuje spore koszty, jest wynajem sali na przyjęcie. W tym przypadku zwykle nie mamy zbyt dużego pola do oszczędności, gdyż zwyczajnie takie sale rezerwuje się z dużym wyprzedzeniem. Możemy natomiast zaoszczędzić na dekoracjach i przygotować je samodzielnie. Zamiast ustawiać na każdym stoliku bukiet kwiatów w wazonie, wystarczy włożyć do niego pojedynczą różę, tulipana czy lilię. W ten sposób możemy liczyć na oszczędność ok. 30zł za każdy stolik. Przy 20 stolikach daje to sumę nawet 600zł. W kwestii menu również można doszukać się oszczędności. Przede wszystkim warto postawić na podstawowe menu, tym bardziej, jeśli wesele odbywa się w ciepłym sezonie, gdy goście zwykle mają mniejszy apetyt. Możemy również zrezygnować z zamawiania ciast przez catering i zdecydować się na organizację wypieków we własnym zakresie, na przykład prosząc ciocię lub mamę o pomoc. Zakup składników i wydatek na prąd czy gaz będzie o połowę mniejszy niż wówczas, gdy będziemy musieli za desery zapłacić firmie cateringowej.

Fryzura i makijaż

Panna Młoda musi wyglądać na swoim ślubie i weselu idealnie. Dlatego fryzura i makijaż są niezwykle ważnym elementem stylizacji i powinny być wykonane fachowymi rękami. Możemy jednak obniżyć koszt wizyty u fryzjera i wizażystki szukając specjalistów wśród znajomych. W takim przypadku możemy zaoszczędzić ok. 200-300zł. Nie zapomnijmy tylko odwdzięczyć się prezentem osobie, która pomogła nam w makijażu i fryzurze.

Wydatki na wesele często mogą przyprawić o zawrót głowy. Niekiedy, mimo oszczędności, budżet nie chce nam się spiąć i wówczas konieczne jest szukanie dodatkowego finansowania, w czym czasem może nam pomóc rodzina. Jeśli jednak nie mamy możliwości pożyczenia pieniędzy od bliskich, rozwiązaniem może być pożyczka online, o którą możemy wygodnie wnioskować przez internet. W ten sposób zyskamy dodatkowe środki, które pozwolą nam dopiąć organizację wesela na ostatni guzik.