wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Zmiana koloru oczu - na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorowych szkieł kontaktowych?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-07-05 artMA Marcin Wiśnicki Zaproszenia ślubne
Lublin
2020-05-29 GaleriaDruku.com.pl - fotoobrazy na płótnie Fotografia ślubna
Rybnik
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zmiana koloru oczu - na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorowych szkieł kontaktowych?

Po drugie, samoaplikacja szkieł kontaktowych może w niektórych przypadkach doprowadzić do infekcji oczu (kiedy soczewki będą np. przepuszczały za mało tlenu do rogówki). Nie inaczej jest w przypadku dopasowania soczewek kontaktowych kolorowych. Mimo że kojarzone są głównie z rynkiem kosmetycznym, są wyrobem medycznym. Wchodzą w bezpośredni kontakt z okiem, co oznacza, że ich użycie wymaga zastosowania się do określonych zasad. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy szkieł kolorowych korekcyjnych, czy plano (zerówek), przed ich zakupem musimy skonsultować się ze specjalistą: okulistą lub optometrystą. Ten po przeprowadzeniu badania wzroku pod kątem noszenia soczewek przepisze nam konkretny produkt lub wyrazi zgodę na stosowanie wybranych przez nas szkieł kolorowych.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze kolorowych szkieł kontaktowych?

Wizyta u specjalisty poprzedzająca noszenie kolorowych soczewek jest bardzo istotna, gdyż nie wszystkie osoby mogą takie soczewki nosić. Dotyczy to także pacjentów stosujących kontakty na co dzień, gdyż szkła kolorowe najczęściej mają inne parametry, mniejszą przepuszczalność tlenu oraz uwodnienie. Zaś osoby chcące nosić szkła w wersji plano (zerówki) są zazwyczaj zbyt nonszalancko nastawione do ich użytkowania. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotny jest odpowiedni wybór soczewek.

glowne_zmiana_koloru_oczu_-_na_co_zwrocic_uwage_przy_wyborze_kolorowych_szkiel_kontaktowych.jpg

Szkła kontaktowe kolorowe plano i korekcyjne – na co zwrócić uwagę?

Przepuszczalność tlenu (Dk/t) - ten parametr mówi o tym, jak dużo tlenu dociera przez soczewkę do rogówki. To niezmiernie istotne, gdyż rogówka nie zawiera naczyń krwionośnych i korzysta jedynie z tlenu atmosferycznego. Z tego też względu w soczewkach nie powinno się spać - kiedy oko jest zamknięte, przez górną powiekę do rogówki dostaje się jedynie 30% ilości tlenu, jaka dostarczana jest przy oku otwartym. Starsze soczewki kontaktowe miękkie wykonane są z materiału hydrożelowego, który posiada niski parametr Dk/t. Jeśli pozwolił na to specjalista, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nosić szkła kolorowe hydrożelowe. Zdarza się jednak, że pacjent może stosować jedynie soczewki wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, o zdecydowanie większej przepuszczalności tlenu. Do takich soczewek kolorowych należą między innymi szkła kolorowe Air Optix Colors.

Uwodnienie - uwodnienie oznacza zawartość wody w soczewce. Uwodnienie do 40% kwalifikowane jest do kategorii soczewek o niskiej zawartości wody. Od 50% - 60% - średniej, natomiast powyżej 60% - wysokiej. Im soczewka zawiera więcej wody, tym charakteryzuje się niższym modułem sztywności, czyli większą miękkością. Najbardziej uwodnionymi szkłami kontaktowymi są soczewki hydrożelowe, jak np. soczewki kolorowe FreshLook.

Producent - nie jest to żaden parametr soczewek, lecz w przypadku szkieł kolorowych warto zwrócić uwagę na to, kto jest ich producentem. Jeśli natknęliśmy się na interesujący produkt, zwłaszcza o ekstrawaganckim wzorze, zwróćmy uwagę na to, jaka firma stoi za produkcją tego artykułu. Jeśli nie ma na ten temat żadnych informacji, nie kupujmy takich soczewek w ciemno, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nie zostały one dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim, gdyż nie spełniają określonych norm.

Gdzie można kupić soczewki kolorowe?

●     w salonach optycznych - to najbezpieczniejsze miejsce, w których nabędziemy kolorowe soczewki kontaktowe. Dodatkowo jeśli czegoś nie wiemy, uzyskamy odpowiedź na miejscu. Minusem tej opcji jest jednak niewielki wybór produktów oraz wysokie ceny.

●     w sklepach internetowych - to również bezpieczne miejsce, o ile dany e-sklep sprzedaje jedynie oryginalne produkty. Ważne jest, aby soczewki były także oryginalnie zapakowane, czyli niesprzedawane na sztuki. Oferta sklepów internetowych najczęściej jest bardzo szeroka, a dodatkowo wszystkie artykuły oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach.

Popularne sklepy internetowe z dobrymi cenami i wysokiej jakości produktami:

1.    https://www.kontaktowe.pl/

2.    https://www.soczewki365.pl/

●     na aukcjach - to jedno z ulubionych miejsc, do którego wracają użytkownicy soczewek kontaktowych, by zakupić nową parę swoich szkieł. Niestety niesłusznie, gdyż na aukcjach aż roi się od nieoryginalnych soczewek kontaktowych. Należy także mieć na uwadze, że szkła kontaktowe, jako produkt medyczny, powinny być przechowywane w specjalnych warunkach, których osoby prywatne najczęściej nie mają.

●     w drogeriach - w tym wypadku oferta soczewek kontaktowych jest mocno ograniczona. Jak łatwo się domyślić - nie da się skonstruować takiej soczewki, która pasowałaby wszystkim pacjentom, i w której ci czuliby się jednakowo komfortowo.

Ile kosztują soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe są jednymi z najdroższych soczewek kontaktowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich opakowania są nieekonomiczne, przeznaczone raczej do okazjonalnego użytkowania. Soczewki kolorowe miesięczne najczęściej spotkamy w opakowaniu zawierającym 2 szt. szkieł, zaś soczewki kolorowe jednodniowe - w opakowaniu liczącym 10 szt. szkieł. Para soczewek miesięcznych posłuży oczywiście jedynie przez miesiąc, zaś 5 par soczewek jednodniowych - jedynie przez 5 dni. Średni dzienny koszt użytkowania szkieł kolorowych miesięcznych wraz z pielęgnacją (płynem do soczewek) to 2,57 zł (przy czym zwykłych soczewek miesięcznych korekcyjnych - 1,20 zł). Średni dzienny koszt użytkowania szkieł kolorowych jednodniowych to aż 9 zł (przy czym zwykłych soczewek jednodniowych korekcyjnych - 4,83 zł). Koszty zostały obliczone na podstawie cen soczewek kontaktowych w sklepie internetowym, można więc przyjąć, iż u stacjonarnego optyka ceny będą wyższe.