PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Zaproszenia ślubne. 3 pytania, na które warto znać odpowiedź
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Zaproszenia ślubne. 3 pytania, na które warto znać odpowiedź

Powszechnie wiadomo, że zaproszenia ślubne powinny zawierać informacje takie jak: personalia młodej pary czy miejsce i czas zaślubin. Sam sposób zredagowania treści oraz wygląd zaproszeń przekazuje jednak znacznie więcej informacji. Z tego właśnie powodu warto poświęcić temu elementowi planowania ślubu więcej czasu, a druk zaproszeń powierzyć sprawdzonej firmie. O jakich zasadach warto pamiętać, tworząc zaproszenia ślubne?

1. Jak przygotować zaproszenia ślubne?

2. Jak zapraszać gości?

3. Jak potwierdzać obecność?

Zaproszenia ślubne wyraźnie komunikują charakter całej uroczystości i stanowią jej pierwszą wizytówkę.

Jak przygotować zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne, zgodnie z zasadami, dostarcza się przynajmniej na 6-8 tygodni przed planowaną uroczystością. Jeśli jednak ślub przypada na okres wakacyjny lub w długi weekend, dobrze jest zrobić to jeszcze wcześniej. Biorąc pod uwagę te okoliczności, druk zaproszeń również planowany powinien być z odpowiednim wyprzedzeniem. Niektóre firmy, jak na przykład Drukomat, oferują druk zaproszeń i szybką wysyłkę gotowych karnecików, zawsze jednak trzeba to zweryfikować. Tego typu drukarnia online z reguły ma również swoje wymagania co do dostarczanych plików.

Za najbardziej elegancką formę uważa się ręczne wpisanie imion i nazwisk gości. Można to zrobić samodzielnie lub poprosić osobę zajmującą się kaligrafowaniem, a możliwość taką uwzględnić już na etapie projektu zaproszeń.

glowne_205446635_download.jpg

Jak zapraszać gości?

Przyjmuje się, że zaproszenia dla najbliższych: rodziców, dziadków, rodzeństwa muszą być wręczone osobiście. Odstępstwami od tej zasady są sytuacje ekstremalne, czyli bardzo odległe miejsce zamieszkania tych osób. Spotkanie, podczas którego wręczane będą zaproszenia, powinno być uprzednio umówione telefonicznie. Jeśli wręczenie osobiste nie jest możliwe, zaproszenia powinny być wysłane pocztą; nigdy mailem czy - absolutnie! - smsem.

Jak wspomniano już wcześniej, druk zaproszeń uwzględniać powinien ręczne pisanie imion i nazwisk zaproszonych gości. Jeśli nie znamy personaliów osoby towarzyszącej, można po nazwisku gościa zapisać adnotację "wraz z osobą towarzyszącą".

Jak potwierdzać obecność?

Standardowo na zaproszeniach umieszczany jest dopisek "RSVP". Skrót ten tworzony jest od francuskiego "répondez s'il vous plaît", dosłownie oznaczającego: "proszę odpowiedzieć". Można także skorzystać z prośby w języku polskim. W obu przypadkach niezbędny jest numer telefonu, pod którym można potwierdzić obecność. Mimo to, jeśli w wyznaczonym terminie taka deklaracja nie wpłynie, młodzi powinni zadzwonić do gości i upewnić się co do listy gości.


Polecamy
Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno