PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Wybór kościoła a klimat ceremonii ślubnej
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Wybór kościoła a klimat ceremonii ślubnej

Śluby cywilne wciąż należą jeszcze do rzadkości. Większość par decyduje się na tradycyjny ślub kościelny i każda z nich chciałaby, aby uroczystość ta miała odpowiednią oprawę. Oczywiście nie zawsze uda się osiągnąć odpowiedni efekt w postaci pięknie udekorowanego kościoła czy odpowiedniej atmosfery (wszak wiele zależy od gospodarza, czyli księdza), ale warto zwrócić uwagę na pewne kwestie już na samym etapie wyboru świątyni.


Anna Kalina Ciesielska / www.psfs.pl

Wiele zależy od osobistych sentymentów czy przywiązania do tradycji, jednak jeśli zależy nam na ciekawych zdjęciach z uroczystości ślubnej, postarajmy się znaleźć kościół, w którym praca fotografa nie będzie drogą przez mękę. Warto zadbać o to już na etapie rozmowy z księdzem, który będzie odprawiał mszę – czy nie będzie miał zastrzeżeń co do obecności fotografa w pobliżu ołtarza lub pozwoli mu na swobodę ruchów wokół Pary Młodej (szczególnie podczas przysięgi małżeńskiej). Kwestia ta wydaje się być banalna, ale często potrafi zaowocować przykrymi niespodziankami, a przecież zdjęć z uroczystości ślubnej nie da się powtórzyć.


Anna Kalina Ciesielska / www.psfs.pl


Studio Navigo / www.psfs.pl

Pytanie, jaki kościół wybrać – dużą przestronną katedrę czy mały, ciasny, ale przytulny kościółek, w którym panuje atmosfera intymności? Taki wybór pociąga za sobą rozmaite konsekwencje. Najważniejsze pytanie brzmi: na czym zależy Parze Młodej? Czy pragnie ona czuć się swobodnie w kameralnym gronie bliskich osób skupionych jak najbliżej niej, czy też woli doświadczyć większej odświętności tego wydarzenia?


Marta Potoczek / www.psfs.pl


Marta Potoczek / www.psfs.pl

Od strony fotograficznej wybór taki także niesie ze sobą pewne następstwa. Dlaczego na pewnych fotografiach z kościoła widać całą powagę i podniosłość sytuacji, a jednocześnie sprawiają one wrażenie lekkich i świetlistych? Dlaczego inne zdjęcia są dynamiczne i pełne emocji? A jeszcze inne mroczne i intymne? Duże przestronne katedry oznaczają kadry pełne przestrzeni i światła sączącego się przez witraże i wąskie szczyty okien, co wytwarza klimat pewnej surowości, podniosłości, czasem wręcz majestatu. Oczywiście nie zawsze duży kościół oznacza dużą ilość światła, jednak sama przestrzenność pozwala na ciekawe wykorzystanie wielu z pozoru banalnych i powtarzalnych sytuacji. Z kolei małe kościółki z racji swego ograniczenia powierzchniowego, a czasem wręcz ciasnoty w nich panującej, często krępują fotografa, choćby miał najbardziej kreatywne podejście do zastanych okoliczności. Pewnych rzeczy po prostu nie da się „przeskoczyć”, jednak z pewnością mogą powstać wówczas fotografie ślubne bardziej osobiste, „bliższe ciału”, na których będzie widać relacje pomiędzy Parą Młodą a gośćmi, a ulotne chwile będą łatwiejsze do uchwycenia.


Monika i Konrad Wasylewscy / www.psfs.pl


Ewa Brzozowska / www.psfs.pl


Ewa Brzozowska / www.psfs.pl

Wszystko zależy więc od upodobań, oczekiwań, a także od tego, czy istnieje możliwość wyboru kościoła w danej miejscowości. Jednak zanim zdecydujemy się na naszą ulubioną świątynię z dzieciństwa, z którym łączą nas miłe wspomnienia, poświęćmy temu chwilę uwagi także pod kątem przyszłych fotografii. Może zainspiruje nas wówczas coś więcej niż przyzwyczajenie?

Jolanta Szarszewska-Bednarz
www.psfs.pl
www.fotofabryka.info.pl