wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Twoje włosy nadmiernie wypadają? To może być niedobór biotyny!
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Twoje włosy nadmiernie wypadają? To może być niedobór biotyny!

Słowo biotyna wywodzi się z języka greckiego, pochodzi od bios, co znaczy „życie”. Można powiedzieć, że jej odpowiedni poziom nadaje życie naszym włosom, a także skórze i paznokciom. Inne nazwy tego składnika to witamina H lub B7. Dlaczego jest tak ważna dla naszego zdrowia?

Co, kiedy zabraknie biotyny?

Brak biotyny w organizmie objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi. Może być wówczas widoczna wysypka oraz stany zapalne wokół nosa, oczu i ust. Osoby zmagające się z tym problemem narzekają na wypadanie oraz nadmierną łamliwość włosów, jak i paznokci. Może także dojść do podwyższenia poziomu cholesterolu i zaburzenia przemiany tłuszczów. Warto również wiedzieć, że witamina H w pewnym stopniu radzi sobie z łupieżem, a do tego jest antidotum na siwiejące włosy.

Na jej niedobór nierzadko narażone są kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję, a także osoby, które przez dłuższy czas musiały stosować antybiotykoterapię. Problem ten może dotyczyć ponadto tych, którzy mają uszkodzoną śluzówkę jelita.

Za co odpowiada biotyna?

Warto wiedzieć, że biotyna w swojej budowie zawiera cząsteczki aktywnej siarki, która niezbędna jest do budowy keratyny, składającej się na macierz włosów. Jeżeli proces keratynizacji przebiega prawidłowo, wówczas włosy także są w dobrej kondycji.

Biotyna a nasza dieta codzienna

W pewnym stopniu niedobór biotyny można zminimalizować poprzez dbanie o to, aby w diecie znalazły się produkty, w których występuje ten składnik. Najwięcej witaminy H ma jedzenie bogate w białko i naturalne tłuszcze. Znajduje się ona między innymi: żółtku jaj (54 mikrogramy w stu gramach), orzechach włoskich (100 gramów to 80 mikrogramów witaminy), wątróbce (100 mikrogramów w 100 gramach), migdałach, brązowym ryżu, mące pełnoziarnistej, a także pomidorach.

Ale to jeszcze nie wszystkie sposoby dbania o włosy od wewnątrz. Można również zdecydować się na produkty farmakologiczne, których składzie znajduje się wysoka zawartość biotyny. 

Sięgnij po tabletki na wypadanie włosów!

Ci, którzy nie mają czasu na układanie diety, która pozwoli na uzupełnienie niedoboru biotyny w organizmie, mogą skorzystać z dostępnego na rynku Biotebalu. Jest to lek z najwyższą zawartością biotyny*. Znajdująca się w nim dawka lecznicza wynosi 5 mg (= 5 000 µg).

Efekt uzupełnienia niedoborów biotyny zauważalny jest już po ok. 3 miesiącach. Warto jednak pamiętać, że jest to lek i w przypadku występowania różnego rodzaju chorób, jego podawanie należy konsultować z lekarzem. Podobnie jest w przypadku, gdy tabletki Biotebal zamierzamy podać dzieciom. Czynnikiem wykluczającym może być np. uczulenie na biotynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.    

*5 mg to najwyższa zawartość biotyny w dostępnych na rynku lekach bez recepty wg.danych IMS DV, baza 04C3 Plain Vitamin B, 03/2017.