PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Ślub w plenerze - jakich formalności wymaga i jak go zorganizować, by był udany?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub w plenerze - jakich formalności wymaga i jak go zorganizować, by był udany?

Ten jeden najważniejszy dzień w roku, który ja i ty i zmienia w my. Pragniecie, by był wyjątkowy, niepowtarzalny, przepełniony miłością i szczęściem. Marzycie, że przysięgę złożycie nie w kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego, ale pod chmurką? Zacznijcie przygotowania dużo wcześniej niż do tradycyjnego ślubu.

W teorii wszystko wydaje się proste. Przychodzi ksiądz lub urzędnik, udziela ślubu, słonko świeci, ptaszki ćwierkają, goście weselni świetnie się bawią. A w praktyce?

Ślub cywilny

Chociaż nie odbywa się w urzędzie, musi odbyć się w miejscu, które zapewnia należytą powagę, odpowiednią do sytuacji oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Może to być ogród, park, ale nie teren położony tuż przy ulicy. Nieodpuszczalna jest sytuacja, w której goście i państwo młodzi nie słyszą udzielającego ślubu, bo obok hałasują samochody. Raczej nie da się wziąć ślubu na płycie czynnego lotniska. Równie niemożliwy jest ślub w samolocie, balonie, podczas skoku ze spadochronem czy lotu paralotnią. Chociaż w filmach nie raz widzieliście takie cuda, w rzeczywistości trzeba nieco przytemperować marzenia.

Chęć wzięcia ślubu cywilnego w plenerze należy zgłosić w USC właściwym dla rejonu, w którym ma być zawarty ślub. Związana z tym opłata zgodnie z ustawą o Aktach Stanu Cywilnego nie może przekroczyć połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS. W przypadku ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego chęć zawarcia związku małżeńskiego trzeba zgłosić najpóźniej 31 dni przed planowanym ślubem. W przypadku ślubu plenerowego trzeba to zrobić dużo wcześniej.

Ślub kościelny

Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza. Ślub kościelny, zawierany przed Bogiem, nie może odbyć się w dowolnym miejscu wskazanym przez przyszłych małżonków. Prawo kanoniczne w zasadzie nie zezwala na celebrowanie tego sakramentu poza kościołem. Jednak warto szczerze porozmawiać z księdzem, przedstawić mu swój punkt widzenia, argumenty przemawiające za takim, a nie innym miejscem. Jeśli miejscowy proboszcz nie wyraża zgody, pomocy można szukać u biskupa. Trzeba pamiętać, że jeśli biskup taką zgodę wyrazi i wyda licencję na ślub poza kościołem, to jest to licencja na jedno konkretne miejsce, nie można go zmienić.

Sprawa jest trudna, ale nie niewykonalna. Gdy uda się uzyskać potrzebną zgodę trzeba pomyśleć o zadbaniu o całą resztę. Plener plenerem, ale ołtarz być musi. I to nie byle jaki, ale taki, przy którym można odprawić mszę. Szczegóły najlepiej ustalić z księdzem, który będzie udzielał ślubu.

Ślub zawierany w kościele zgłasza się na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Ślub plenerowy warto zacząć załatwiać z księdzem nawet rok wcześniej.

Goście

Jeśli zapraszamy gości, to trzeba pamiętać choćby o takich drobiazgach jak miejsca do siedzenia. Nieważne, czy ceremonia odbywa się w obrządku religijnym, czy świeckim, nie wypada gościom kazać stać. Skoro przyszli, to pewnie chcieliby usłyszeć, co się dzieje, trzeba pamiętać o zorganizowaniu nagłośnienia. Śluby w plenerze planuje się najczęściej w sezonie letnim. Warto zwrócić uwagę na to, z której strony pada słońce. Chociaż nie mamy gwarancji czy faktycznie zaświeci, lepiej ustrzec uczestników ślubu przed oślepiającymi promieniami słońca. Warto mieć też w zanadrzu sposób na ochronienie ceremonii przed deszczem.

Dojazd

Zapewne sympatycznie byłoby wziąć ślub na kompletnym odludziu, ale trzeba się na nie jakoś dostać. Nie każdy będzie miał ochotę wędrować pod górę godzinami, tylko po to, by wziąć udział w ślubie. Nawet jeśli państwo młodzi są taternikami, to ich goście niekoniecznie. Również urzędnik lub ksiądz może nie być zadowolony i zwyczajnie odmówić. Pozostaje też kwestia dostarczenia na miejsce wyposażenia i poczęstunku. Zrzucanie z helikoptera to nie najlepszy pomysł, dlatego miejsce trzeba wybrać niezwykle starannie. Musi być położone w miejscu pozwalającym zachować powagę ceremonii, ale nie na końcu świata, musi być do niego wygodny dojazd.

plener-slub.jpg

Nie zawsze świeci słońce

Uczciwi meteorolodzy twierdzą, że ze stuprocentową dokładnością można przewidzieć pogodę zaledwie na trzy dni do przodu. Dłuższe prognozy mogą, ale nie muszą się sprawdzić. Natura jest nieprzewidywalna i lepiej dopasować się do niej niż liczyć, że to ona dopasuje się do nas. Dlatego, nawet jeśli planujecie ślub pod gołym niebem, nie zapomnijcie o wyjściu awaryjnym w postaci zadaszenia na czas ceremonii i wesela. Tutaj do wyboru są w zasadzie dwie opcje: namiot weselny lub wynajęta na wszelki wypadek sala weselna. Optymalnym rozwiązaniem jest wynajęcie sali weselnej z przylegającym do niej ogrodem, na przykład Gościniec pod Różą. Ceremonię i przyjęcie można zaplanować na świeżym powietrzu, a w razie potrzeby przenieść pod dach.

Ślub z celebransem

Nie jest to prawdziwy ślub, ale ten sposób jest furtką na zapewnienie sobie ślubu jak z bajki nawet wtedy, gdy przepisy mówią „nie”. W tym wypadku prawdziwy ślub powinien odbyć się wcześniej i na przykład mogą w nim uczestniczyć tylko państwo młodzi i świadkowie. Natomiast na zaplanowanej imprezie zamiast urzędnika występuje aktor. Państwo młodzi mogą wtedy złożyć przysięgę własnego autorstwa, a cała impreza może odbyć się praktycznie wszędzie i mieć dowolny charakter.