pozyczka4you.pl
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Ranking kredytów hipotecznych
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-01-15 PartySystem Karol Toński DJ Wodzirej Oprawa Muzyczna i Artystyczna Wesela, Osiemnastki, Jubileusze i wszystkie inne. Dodatkowo Fotolustro, Dekoracje Światłem, Ciężki Dym, Wieża Zabaw, Namioty Bankietowe z wyposażeniem. Zespoły weselne
Więcbork
2020-01-11 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Rzeszów
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ranking kredytów hipotecznych

1. Koszt kredytu hipotecznego zależy od bardzo wielu zmiennych – od parametrów samego kredytu i inwestycji, ale też od tego, po jakie inne produkty banku sięgnie kredytobiorca. Na przykład zakup konta i karty kredytowej może być premiowany niższą marżą, a sięgnięcie po ubezpieczenie oferowane w bankowych placówkach – niższą prowizją. Tworząc nasz ranking kredytów hipotecznych przyjęliśmy kilka założeń dotyczących korzystania z innych produktów finansowych oferowanych przez bank udzielający kredytu hipotecznego. 


2. Ofertę dla klienta dysponującego tylko 5% wkładem własnym przygotowało zaledwie 13 z 21 banków z naszego zestawienia. Z tej grupy najniższymi odsetkami zadowolą się Deutsche Bank, Bank Pocztowy oraz Eurobank. Najniższa marża dostępna dla tej grupy klientów wynosi 1,5 pkt. proc., a średnia marża wyliczona dla wszystkich ofert – 1,84 pkt. proc. Warto zauważyć, że klienci zaciągający kredyt hipoteczny wysokim LtV są podwójnie karani za zbyt niski wkład własny. Nie dość, że ceny kredytów z LtV bliskim 100% są najwyższe, to jeszcze dodatkowo stawka określona w cenniku zaczyna obowiązywać… dopiero wtedy, gdy LtV spadnie poniżej progu uznanego przez bank za granicę bezpieczeństwa. Wcześniej kredytobiorca spłaca kredyt z marżą powiększoną o dodatkową premię za ryzyko lub – niezależnie od odsetek – płaci dodatkową składkę za ubezpieczenie zbyt niskiego wkładu własnego.


3. Kredytobiorcy, którzy zgromadzili 1/5 kwoty inwestycji, mają zdecydowanie większy wybór. Mogą się udać po pieniądze do wszystkich 21 banków, których ofertę porównywaliśmy w naszym rankingu kredytów hipotecznych. Co ważne, przy takim zaangażowaniu finansowym klienta żaden z nich nie zażąda kupowania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Mniejsze ryzyko banku powinno być premiowane niższą ceną kredytu – i tak jest w rzeczywistości. Średnia marża dla wszystkich analizowanych ofert wynosi 1,66 pkt. proc., a najkorzystniejsze oferty przygotowały Credit Agricole, PKO BP i Bank BPS.


4. Trzecia symulacja dotyczy przypadku, gdy kredytobiorca pożycza od banku tylko połowę kwoty potrzebnej na zakup mieszkania lub domu. W takiej sytuacji może się znaleźć osoba, która zgromadziła znaczne oszczędności, jest właścicielem działki budowlanej, na której będzie budowany dom albo dysponuje środkami ze sprzedaży mniejszej nieruchomości. Z wyliczeń Moneyplan.pl wynika, że średnia marża kredytów hipotecznych z LtV 50% wynosi 1,58 pkt. proc., a najniższą cenę kredytu proponują obecnie BGŻ, Credit Agicole i Bank BPS.


5. „Okrągłe” wartości LtV, takie jak 20% czy 50%, są bardzo często wartościami granicznymi, po przekroczeniu których cena kredytu się zmienia. Co ważne, jeden bank obniża cenę kredytu już wtedy, gdy wkład własny wyniesie „20 % lub więcej”, inny – dopiero wtedy, gdy LtV jest wyższe niż 20%. To warto sprawdzić przed podpisaniem umowy. Osoba, którą stać na sfinansowanie 20% wartości inwestycji ze swoich środków, zwykle jest w stanie wysiłku dozbierać dodatkowy jeden procent ceny nieruchomości (nawet jeśli brakujące 2 tys. zł czy 3 tys. zł trzeba będzie pożyczyć od rodziny czy znajomych). Nawet tak niewielkie podwyższenie wkładu własnego może spowodować, że cały kredyt hipoteczny wyraźnie stanieje.