wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Przesądy ze ślubem i weselem – czy data i pierwszy taniec może wróżyć udany związek?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Przesądy ze ślubem i weselem – czy data i pierwszy taniec może wróżyć udany związek?

Czarny kot przebiegający przez ulicę, zbite lusterko wieszczące pecha przez kolejne lata i drabina, pod którą nie można przejść. Na świecie pełno jest przesądów, których unikanie zwiastuje szczęście, miłość i ogrom pieniędzy.

Przesądy ze ślubem i weselem – czy data i pierwszy taniec może wróżyć udany związek?

Czarny kot przebiegający przez ulicę, zbite lusterko wieszczące pecha przez kolejne lata i drabina, pod którą nie można przejść. Na świecie pełno jest przesądów, których unikanie zwiastuje szczęście, miłość i ogrom pieniędzy.

Te z pozoru niewinne powiedzenia nie ominęły również branży ślubnej. Okazuje się bowiem, że na nasze szczęście i udane pożycie małżeńskie wpływają z pozoru błahe elementy i głęboko zakorzenione zwyczaje.

W ramach ciekawostki (nie namawiając jednocześnie do realizacji każdej z nich) przedstawiamy najpopularniejsze przesądy weselne w Polsce!

Skąd się wzięły zabobony?

Zanim jednak przejdziemy do sedna, słów parę o samej genezie przesądów. Większość z nich to resztki zabobonów, w które szczerze wierzyli nasi przodkowie. Co ciekawe, w Polsce zdecydowana większość dotyczy słowiańskich wierzeń, a także średniowiecznych zwyczajów, które w gruncie rzeczy nigdy nie były udokumentowane czy naukowo potwierdzone. Z czasem znaczna część z nich stała się swoistą tradycją, zaistniałą w światowej kulturze.

Idealnym przykładem, potwierdzającym solidne zakorzenienie, jest rzekomo pechowa liczba 13. W wielu hotelach, adresach, magazynach czy restauracjach liczba ta jest pomijana, a inspirując się starożytną Babilonią, panuje przekonanie, iż pod jej symbolem kryje się chaos. Chrześcijanie z kolei utożsamiają tą liczbę z trzynastym uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy – Judaszem.

glowne_serce-44423-444.jpg

Przesądy podczas ślubu i wesela

Oprócz wspomnianej liczby 13 jest jeszcze mnóstwo przesądów dotyczących weselnej zabawy i sakramentalnego „tak”. Najpopularniejsze z nich mówią o dacie, obrączkach, świadkach, a nawet sukni panny młodej.

Odpowiednia data

Zdecydowanie najpopularniejszym przesądem, praktykowanym od wielu pokoleń i wpływającym na całą branżę weselną, jest odpowiednio dobrany miesiąc zaślubin. Okazuje się, że miesiąc z literą „r” w nazwie (np. czerwiec), zwiastuje długą i udaną miłość, pełną zgody małżeńskiej, wierności i lojalności. Według wierzeń wesele w każdym innym miesiącu (np. maju) zwiastuje nieszczęście i w ostateczności – rozwód. Przesąd ten poszedł nawet o krok dalej, mówiąc, że najbardziej szczęśliwym dniem tygodnia jest sobota, a najbardziej pechowym – poniedziałek lub piątek.

Co ciekawe, przesąd ten ma bardzo rozmytą genezę. Jedni twierdzą, iż litera „r” symbolizuje „rodzinę”, inni nawiązują do łacińskich nazw miesięcy, w których zwyczajowo brano ślub – wszystkie one mają w nazwie wspomnianą już literę. Ciekawą analogią jest przypisana literze „r” liczba 9, która według wierzeń jest symbolem szczęścia i miłości właśnie.

Suknia ślubna

Każdy fan serialu „Przyjaciele” na pewno pamięta odcinek,  w którym to Monica decyduje się na szybki ślub w Las Vegas. Tuż przed wejściem do kapliczki rezygnuje z sukni, szukając zamiast tego czegoś niebieskiego, pożyczonego, nowego i starego.

Zwyczaj ten jest dużo popularniejszy za oceanem, niemniej jednak w Polsce również zauważamy ten trend. Jak się okazuje - każdy z tych elementów symbolizuje odrębną wartość, która przydaje się na nowej drodze życia. W taki oto sposób:

·       Coś niebieskiego symbolizuje wierność małżonka

·       Coś nowego to symbol bogactwa

·       Coś starego to symbol wsparcia najbliższych osób (w tym rodziny)

·       Coś pożyczonego to symbol nowej rodziny

Suknia ślubna więc powinna zawierać wszystkie te elementy (lub dodatki do sukni ślubnej w postaci podwiązki czy biżuterii). Dla kontrastu niewskazanym kolorem jest róż, który według wierzeń przynosi nieszczęście obojgu małżonkom. Uwaga również na perły, który w kulturze symbolizują łzy!

Zabawa weselna

Wydawać by się mogło, że weselna zabawa pozwala na ogromną dowolność - w końcu w tym czasie chcemy tańczyć do białego rana, wznosić toasty i rozmawiać z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. Jak się jednak okazuje, przesądy dotyczą również samej uroczystości.

Nowożeńcy, według zabobonów, powinni być witani chlebem i solą. Do popicia dla małżonków przygotowuje się dwa kieliszki – z wodą oraz z wódką. Osoba, która zdobędzie alkohol będzie symbolizowała „ostatnie” słowo w małżeństwie, pełniąc tym samym rolę decydującą i rządzącą. Kieliszki następnie należy rzucić za swoje plecy, a ich zbicie zagwarantuje szczęśliwe małżeństwo. Zaraz po wypiciu trunków przychodzi czas na kolejny przesąd, nakazujący wnosić małżonkę przez próg sali weselnej. Ten symboliczny krok zapowiada lekkie życie w zgodzie.

Jeśli wybrane miejsce, np. sala weselna we Wrocławiu, posiada piękny parkiet do tańczenia, przyszli małżonkowie powinni na nim odtańczyć swój pierwszy taniec, zwiastujący wejście na nową drogę życia. O ile pomyłki w przysiędze są dozwolone i zwiastują szczęście, o tyle pomyłki podczas tańca zapowiadają kłótnie.

Podróż pełna przesądów

Jeśli decydujemy się na hotel na obrzeżach Wrocławia, Warszawy, Krakowa lub innego, dużego miasta, najpewniej skorzystamy z dodatkowego, zorganizowanego wcześniej, prywatnego transportu. Tutaj również pojawia się szereg zabobonów, które zapowiadają pechowe i niezgodne życie. Pierwszy z ich mówi, że kierowcą nie powinna być kobieta, Drugi, zakazuje powrotu do domu. W przypadku zapomnianych rzeczy powinien po nie wrócić świadek lub przyjaciel rodziny. Trzeci i ostatni informuje, że podczas podróży należy dostrzec gołębia lub srokę, która zwiastuje szczęście. Dostrzeganie kruków zapowiada z kolei pecha.

Ostatecznie jednak, w całym tym zbiorze przesądów, zwyczajów i zabobonów, należy pamiętać o udanej i magicznej zabawie, w gronie najbliższych. W końcu ten dzień jest niezwykle ważnym krokiem dla przyszłych małżonków, a szczęście w ich wspólnych latach, będzie zależało… od nich samych.