Przebarwienia na twarzy – jak wyglądają, jakie są ich rodzaje i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia na twarzy są powszechnym problemem kosmetycznym, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Chociaż nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i samoocenę. Jakie są powody ich powstawania i czy można temu zapobiec? Podpowiadamy!
Jak wyglądają przebarwienia na twarzy?
Temat przebarwień na twarzy należy zacząć od tego, że ich proces powstawania jest długotrwały. Właśnie z tego powodu możemy rozpocząć działania mające na celu ochronę przed nimi w każdym momencie. Wystarczy odpowiednio dbać o naszą skórę i zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi, zaburzającymi jej prawidłową pracę. Jeśli tego nie zrobimy, prędzej czy później zaobserwujemy na naszej twarzy niedoskonałości, np. w postaci plam starczych. Przebarwienia na twarzy przybierają różne kształty, kolory i wielkości. Na samym początku mogą być to niewielkie, trudne do zauważenia kropki, np. w okolicy policzków czy nosa. Jednak z czasem tego typu zmiany skórne rozrastają się i pogłębiają.
Przebarwienia na twarzy często występują w postaci lekkich, różowych zabarwień o nieregularnym kształcie. W pewnym stopniu przypominają one trądzik różowaty, jednak nie wywołują uczucia świądu ani wysypki. Z czasem zmiany skórne się pogłębiają, przez co mogą powstawać jasno i ciemnobrązowe plamy, które są ciężkie do usunięcia. Warto reagować zawczasu, aby zapobiec powstawaniu przebarwień i ich rozrastaniu się na skórze.
Promienie słoneczne – główna przyczyna powstawania przebarwień na twarzy
Mało kto wie, że główną przyczyną powstawania przebarwień na naszej twarzy jest regularne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Codzienne wyjścia z domu, opalanie się, a nawet spacery w zimowym słońcu – to wszystko negatywnie oddziałuje na cerę. Właśnie dlatego należy chronić ją przed działaniem słońca. Do tego celu wystarczy regularnie stosować kremy z filtrem UV. Poleca się ich używanie codziennie przed wyjściem z domu. Tego typu krem dobiera się do skóry, jej kolorytu i delikatności. Zaleca się regularnie smarowanie twarzy, szyi i dekoltu produktami z filtrem UV. Pozwoli to nie tylko uchronić skórę przed podrażnieniami i przebarwieniami, lecz także opóźni powstawanie oznak starzenia.
Powody pozapalne i mechaniczne
Przebarwienia na twarzy mogą być także wywoływane przez czynniki zapalne i mechaniczne. W takim przypadku pod uwagę bierze się przebyte choroby oraz urazy. Można mówić o trądziku, łuszczycy, liszaju czy o uszkodzeniach skóry, np. w wyniku obrażeń cieplnych czy chemicznych (oparzenia skóry twarzy czy też kontakt z czynnikiem chemicznym). Takie przebarwienia należy regularnie smarować odpowiednimi produktami na niedoskonałości i blizny.
W tej kwestii pomóc mogą również zabiegi u specjalisty. Dobrym pomysłem jest wykonanie mikrodermabrazji, pozwalającej na starcie warstwy rogowej naskórka oraz pobudzenie do powstania nowej, bez śladów przebarwień i uszkodzeń. Taki zabieg dodatkowo oczyszcza naszą skórę, rozświetla i działa przeciwstarzeniowo. Warto pamiętać, że należy wykonywać go tylko u sprawdzonych specjalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu zabiegach.