wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Prezent ślubny – kłopot dla wielu gości weselnych
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Prezent ślubny – kłopot dla wielu gości weselnych

W teorii kupowanie prezentów to przyjemny moment, w którym możemy skupić się na osobach, na których nam zależy i którym chcemy sprawić przyjemność. W praktyce doskonale wiesz, jak wymagające bywa to zadanie. Im większy „kaliber” okazji, tym sprawa wydaje się bardziej problematyczna. Jak to jest z prezentami ślubnymi? Jaki prezent sprawić nowożeńcom, aby czuć się komfortowo w trakcie uroczystości, ale i wydać właściwie pieniądze? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Z pomocą para młoda

Coraz częstszą praktyką jest wskazywanie przez samych nowożeńców, jakich prezentów oczekują. Dotyczy to zarówno symbolicznych upominków, które wręczają osoby pojawiające się jedynie na ceremonii w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, ale także tych, którzy zostali zaproszeni na wesele. Dlatego w wielu przypadkach żaden poradnik nie jest Ci potrzebny, bowiem wszystko jest z góry wiadome, wskazane przez młodych. Oczywiście, to nie jest umowa wiążąca. Jeżeli zamiast pieniędzy kupisz ciekawy, przydatny prezent, zapewne nikt nie będzie mieć do Ciebie pretensji. Młodzi wskazują jednak często na gotówkę, aby uniknąć dublowania prezentów, a także dlatego, że za pieniądze mogą po prostu nabyć to, czego potrzebują najbardziej na początek wspólnego życia.

prezent.jpg

Nowożeńcy przekazują swoje wskazówki najczęściej za pomocą humorystycznych wierszyków. Zdarza się także, że informują o swojej woli osobiście, na przykład przez telefon lub w trakcie wręczania zaproszeń i omawiania przygotowań. Często bywa jednak też tak, że nie zdradzają w żaden sposób swoich preferencji. Wtedy możesz podpytać ich otoczenie, na przykład rodziców lub świadków albo zdać się na intuicję i sprezentować to, co uważasz za najbardziej odpowiednie.

Symboliczne upominki

Przez lata było przyjęte, że przychodząc na ślub do kościoła lub USC, wręczasz młodym bukiet kwiatów. Nie trzeba jednak dodawać, że to dość kłopotliwy prezent, szczególnie przy dużej liczbie gości. W końcu kwiaty szybko więdną i są mało praktyczne, stąd pojawiły się inne rozwiązania, jak np. wręczanie butelki wina, książki, słodyczy czy zestawu kuponów Totolotka, zdrapek lub kuponów bukmacherskich. Koszt? Ten sam. Zastosowanie? Znacznie użyteczniejsze.

Jaki wręczyć prezent na wesele

Jeśli chodzi o „większe” prezenty, wręczają je osoby, które są zaproszone na ślub i czują taką potrzebę. Pamiętaj: nic na siłę. Zasada „zastaw się, a postaw się” nie sprawi, że młodym będzie lepiej. Większość nowożeńców zapewne spodziewa się upominków lub kopert, ale nie wymaga, aby wręczać coś, na co gości nie stać. W obowiązku zazwyczaj czują się rodzice, chrzestni, dziadkowie, najbliższa rodzina – ale w przypadku dalszych krewnych czy znajomych nie ma presji na duże stawki lub spektakularne prezenty.

Nie wiesz, co kupić? Zapytaj bliskich pary młodej, co przyda im się najbardziej. Jeśli w grę wchodzi zrzutka z kilkoma osobami, być może zamówicie coś droższego, a naprawdę wartościowego. Niespodzianki są fajne! Nie zapominaj, że nowożeńcom zależy na Twoim komforcie. Jedzenie ma Ci smakować, muzyka zachęcać do tańca, a prezenty nie powodować niepotrzebnych nerwów. Prezenty od serca, nawet te najskromniejsze, zawsze znaczą więcej niż coś wręczonego z przymusu, bez entuzjazmu.

Młodzi wskazali, że najbardziej ucieszy ich koperta z pieniężną zawartością? Cóż, nie ma jednej reguły mówiącej, jaką kwotę należy umieścić w kopercie. Wiele osób zdaje się na prosty sposób – po prostu wręcza mniej więcej równowartość kosztu swojego pobytu w sali weselnej. Można podejrzewać, że koszt jednego gościa to ok. 150-250 złotych (choć znane są i znacznie niższe, jak i znacznie wyższe stawki, mówimy o standardowej sali w nieco większym mieście). Osoby zamożniejsze i bliższe parze młodej zapewne przygotują kilka banknotów więcej, podczas gdy młodsi, mniej zarabiający goście wcale nie muszą nadszarpywać swojego budżetu. Symboliczny upominek lub ekwiwalent w postaci praktycznego prezentu będzie czymś odpowiednim.

kwiaty-prezent-slub.jpg

Najważniejsze w tym dniu to dobrze życzyć nowożeńcom. Wspierać ich w chwili składania przysięgi, wypowiedzieć kilka słów od serca, dobrze bawić się na weselu i docenić samą uroczystość. A prezenty – te mniejsze i większe – to zaledwie dodatek. Oczywiście, dawanie prezentów to ważna i popularna tradycja, ale nie coś, co przesłania wszystko inne. Dlatego zdaj się na wskazówki młodych, a jeśli nie, to kieruj się praktycznością, poradami bliskich i własnymi możliwościami finansowymi.