PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Polisa OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć koszty?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Polisa OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć koszty?

Koszty ubezpieczenia OC uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich znajdują się te, które są zależne od parametrów pojazdu, ale również te, które zależą od cech samego kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą oraz dotychczasową historię ubezpieczeniową.

Im lepiej się te czynniki ułożą, tym tańsza będzie polisa. W obliczu takiego zestawu czynników, okazuje się, że młodzi kierowcy muszą płacić najwyższe składki. Czy jest sposób na to, by nieco obniżyć koszty takiej polisy?

Doświadczenie za kierownicą opłaca się

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, jakiej wysokości będzie składka ubezpieczeniowa za OC, jest doświadczenie za kierownicą, które w pewnym sensie łączy się również z wiekiem samego kierowcy. Oczywiście, nie zawsze to idzie w parze, bo prawo jazdy nie zawsze uzyskują młode osoby, które dopiero co weszły w wiek pełnoletności. Niekiedy, do kursu przystępują również starsi, którzy wcześniej nie uzyskali uprawnień z różnorodnych względów.

Młodzi kierowcy – wiekiem i stażem – płacą najwyższe składki z uwagi na to, że według statystyk są to osoby, które generują najwięcej kolizji i wypadków. Podwyższone ryzyko, musi byś skalkulowane podwyższoną składką ubezpieczeniową. Można to zaobserwować przeglądając oc dla młodych kierowców w porównywarce ubezpieczamy-auto.pl.

Sposobem na jej obniżenie jest dołączenie do współwłasności pojazdu kierowcy, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu pojazdu oraz wypracował dla siebie już liczne zniżki.

W takiej sytuacji, gdy samochód należy do młodego i doświadczonego kierowcy, składka ubezpieczeniowa jest wyliczana na podstawie obydwu właścicieli – młody wygeneruje zwyżki, a  starszy wygeneruje zniżki. W efekcie, koszt polisy będzie znacznie niższy.

glowne_car-1147_1944.jpg

Historia ubezpieczeniowa też ma znaczenie

Istotnym elementem, który decyduje o tym, czy składka będzie wysoka czy niska, jest również dotychczasowa historia ubezpieczeniowa kierowcy. Młody kierowca, tę historię ma jeszcze krótką, ale nie oznacza to, że nie ma ona znaczenia. Każdy rok bezszkodowej jazdy powoduje, że w kolejnym ubezpieczeniu, koszt polisy będzie niższy. Natomiast każde zdarzenie ubezpieczeniowe, które pociąga za sobą konieczność wypłacenia odszkodowania z polisy, powoduje, że jej koszty rosną, a zwyżka utrzymuje się nawet przez trzy lata.

Choć jest to działanie długofalowe, to nie można go nie doceniać. Dołączenie współwłaściciela pojazdu, czy zastosowanie innych, legalnych metod obniżenia składki nie będzie skuteczne i efektywne, gdy historia ubezpieczeniowa pełna będzie wypłat odszkodowania. Niska składka za OC to tak naprawdę splot różnorodnych czynników, z których każdy jest ważny i istotny.

Mały samochód to mały wydatek

Na wysokość składki wpływa też to, jakim samochodem porusza się dany kierowca. I choć ten czynnik może budzić pewne kontrowersje, to jeżeli komuś bardzo zależy na tym, by ponosić małe koszty za OC, musi on jeździć samochodem o małym silniku i małej mocy. Takie auta są bowiem najtańsze do ubezpieczenia.

Im większy silnik, tym wyższa składka, a to dlatego, że auta z większą mocą, częściej biorą udział w różnorodnych kolizjach drogowych, niż samochody słabsze.

Naturalnie, motywacją do wybrania takiego, a nie innego pojazdu zwykle jest coś więcej niż tylko składka za ubezpieczenie. Warto jednak wiedzieć, że marka, model, wspomniany silni, wiek pojazdu i jego przebieg istotne wpływają na koszty polisy i odpowiednio je dobierając, można te koszty znacząco obniżyć.

Taniej przez porównywarkę ubezpieczeniową

Przeglądając ubezpieczenia dostępne na stronach porównywarek ubezpieczeniowych można też zauważyć, że wykupienie pakietu OC i AC powoduje, że obydwa te ubezpieczenia są nieco niższe. Sam fakt wykupienia ich w zestawie powoduje, że system nalicza zniżkę. Jednorazowy wydatek jest wyższy (ponieważ kupowane są dwa produkty ubezpieczeniowe), ale przy porównaniu cen jednostkowych, za każdy z nich płaci się mniej. Takie ubezpieczenie samochodu znajdziesz na ubezpieczamy-auto.pl a dostępny w porównywarce szybki kalkulator oc wyliczy Ci oferty OC w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu.

Podsumowując, koszty polisy OC dla młodego kierowcy są bardzo wysokie, ale można je nieco obniżyć poprzez kilka prostych działań, które zostały opisane powyżej. Takie rozwiązanie pozwala wygenerować oszczędności i zmniejszyć wydatki ponoszone na samochód.