PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Podróż poślubna. Jaką ją zaplanować, by była wyjątkowa?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Podróż poślubna. Jaką ją zaplanować, by była wyjątkowa?

Mało kto wie, jaką tajemniczą historię ma podróż poślubna. Choć dokładnie nie wiadomo skąd wzięło się określenie „honeymoon”, z całą pewnością jej idea wywodzi się z czasów… starożytnych. Część historyków uważa, że wykształcenie się podróży poślubnej mogło mieć związek z faktem, że młoda para, przez 30 dni po zawarciu małżeństwa, otrzymywała od ojca panny młodej miód pitny. Czy faktycznie tak było? Tego pewnie nigdy się dowiemy się. To jednak, że podróż poślubna jest modna i często wyczekiwana przez małżonków jest pewne. By była udana, warto dobrze się do niej przygotować.

Biuro podróży czy może samodzielna organizacja?

Każda z opcji ma swoje dobre i złe strony. Skorzystanie z oferty biura podróży jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wówczas, gdy nie lubicie niespodzianek. Decydując się na wykupienie wycieczki all inclusive, możecie też zaoszczędzić, np. na posiłkach, napojach czy drinkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku zagranicznych wycieczek.

Samodzielna organizacja podróży poślubnej to przede wszystkim konieczność zaplanowania podróży, zadbania o nocleg i zorganizowanie atrakcji. Zadanie trudniejsze, ale z całą pewnością dla Was, jeżeli lubicie przygody. W ten sposób nie tylko można zwiedzić rzadziej odwiedzane miejsca, lecz także samodzielnie decydować o czasie wolnym.

W kraju czy za granicą?

W podróż poślubną można wybrać się zarówno za granicę, można też pomyśleć o wypoczynku w kraju. Wszystko zależy od Waszych indywidualnych upodobań. Przy wyborze miejsca warto jednak, byście zastanowili się, co chcecie robić na urlopie. Czy wyjazd ma wiązać się wyłącznie z relaksem, czy może chcecie poczuć adrenalinę i przeżyć przygodę?

podroz-poslubna-2.jpg

Planując podróż po Polsce, warto rozważyć pobyt np. na wyspie Wolin, w Łebie czy na Helu. Jeżeli chcecie spędzić czas aktywnie, możecie wybrać się do Zakopanego lub na Mazury. Gdy w grę wchodzi urlop za granicą, warto pomyśleć np. o Meksyku, Malezji, Południowej Afryce, Kenii, Tanzani, Kanadzie czy Alpach.

Finanse – jak zaoszczędzić na podróży?

Choć podróż poślubna jest jedna, wiele par może mieć problem z jej sfinansowaniem. Okres przedślubny to najczęściej mnóstwo wydatków. Ograniczając koszty wypoczynku, warto to zrobić mądrze. Z całą pewnością nie można oszczędzać np. przy wyborze biura podróży. Podstawą jest wybranie cieszącego się dobrą opinią i mającego solidne zaplecze finansowe. Na czym zatem oszczędzać?

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie bezpłatnych kuponów rabatowych do różnych biur podróży, które możecie pobrać tu. Jeżeli planujecie udać się w podróż poślubną po Polsce, możecie sprawdzić aktualne zniżki na hotele czy pensjonaty. Decydując się na takie rozwiązanie, będziecie oszczędzać w mądry sposób.

O czym trzeba pamiętać?

Jeżeli planujecie podróż poślubną tuż po weselu, musicie pamiętać o formalnościach. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak długo ważne są jeszcze dokumenty, które są niezbędne w podróży. W przypadku dowodu osobistego wniosek o jego wymianę (z uwagi na zmianę nazwiska – dotyczy to najczęściej mężatek) należy złożyć w ciągu dwóch tygodni, licząc od dnia zawarcia związku małżeńskiego.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku paszportu. Ten jest ważny jeszcze przez 2 miesiące po ślubie. W praktyce zatem, nawet na krajową wycieczkę warto zabrać ze sobą właśnie ten dokument. Nawet jeżeli dowód osobisty będzie już nieważny, w dalszym ciągu będziecie mogli posługiwać się paszportami.

Pozostałe formalności i… dobra zabawa

By podróż poślubna była przyjemna, warto pamiętać również o dopełnieniu pozostałych formalności. Poza dokumentami, gdy mowa o podróży zagranicznej, konieczne jest pamiętanie o szczepieniach. To kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o wycieczce odpowiednio wcześniej. Korzystając z pomocy np. pracownika biura podróży, dowiedziecie się, jakie szczepienia należy wykonać.

Niezależnie od tego, gdzie się wybierzecie, podróż poślubna będzie pamiątką na całe życie. By były to niezapomniane chwile, warto je dobrze zorganizować i rozplanować. W ten sposób nie tylko będzie mogli cieszy się sobą i faktem wstąpienia w związek małżeński, lecz także czekającymi na Was atrakcjami.