wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Perfumy dla kobiet – jak wybrać odpowiednie?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Perfumy dla kobiet – jak wybrać odpowiednie?

Niemal każda kobieta uwielbia perfumy. Bogaty wybór wód toaletowych, perfumowanych czy też czystych ekstraktów perfum gwarantuje, że z pewnością każda pani znajdzie w perfumerii artykuł dla siebie. Co warto wiedzieć o perfumach? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Zapachy kwiatowe, orientalne, waniliowe – które wybrać?
  2. Nuta głowy, serca i baza, czyli o konstrukcji perfum

Zapachy kwiatowe, orientalne, waniliowe – które wybrać?

Każdego roku największe firmy z branży Beauty wypuszczają na rynek przynajmniej jeden nowy zapach. Premiera perfum jest zawsze dużym wydarzeniem, przyciągającym nierzadko tłumy gwiazd czy celebrytek. W jaki sposób w tak szerokiej gamie zapachów wybrać coś dla siebie? Przede wszystkim najpierw należy zastanowić się, jakiego rodzaju zapachy preferujemy. Wyróżnia się kilka podstawowych typów. Są to więc przede wszystkim zapachy, w których przeważają nuty kwiatowe, przyprawowe (orientalne), zielone, ozonowe, waniliowe czy słodkie. Dostępne są zapachy bardzo ciężkie, a także lekkie, orzeźwiające, świetnie nadające się na co dzień, jak np. perfumy marki Burberry https://przetestujperfumy.pl/122_burberry. Wiele kobiet lubuje się w oryginalnych zapachach kadzidlanych, drzewnych albo skórzanych. Jak można więc zauważyć, wybór nut i rodzajów perfum jest tak duży, że każda kobieta znaleźć może na rynku perfumeryjnym zapachy najlepiej dopasowane do swego gustu.

Nuta głowy, serca i baza, czyli o konstrukcji perfum

Jak konstruowane są perfumy? Co sprawia, że perfumy potrafią się pięknie rozwinąć na skórze i przeobrazić np. z zapachu kwiatowego na początku, chwilę po użyciu, w pięknie waniliowy, ciepły zapach po kilku godzinach? Za efekt ten odpowiada konstrukcja perfum.

Tradycyjnie zapachy składają się z trzech „części”: nuty głowy, serca oraz bazy. Dzieje się tak zazwyczaj, choć nie jest to regułą. Niektórzy projektanci perfum (tzw. „nosy”), chcąc się wyróżnić, budują swój zapach inaczej, np. rezygnując z trójpodziału albo odwracając ową piramidę nut.

glowne_266-976-379.jpg

Wspomniana nuta głowy jest to pierwszy aromat, który czujemy po rozpyleniu perfum. To w nim bardzo często zakochują się klienci i przekonani, że znaleźli „swój” zapach, biegną czym prędzej z flakonikiem do kasy. Jest to duży błąd. Nuta głowy trwa bowiem stosunkowo krótko. W niektórych zapachach zdarza się wręcz, że jest to zaledwie kilka-kilkanaście minut. Po tym czasie zapach przechodzi w nutę serca, która nierzadko jest diametralnie różna od fazy głowy. Kierowanie się więc wyłącznie pierwszym wrażeniem jest mylne. Warto dać zapachowi czas, ponosić go trochę, aby pięknie i do końca się rozwinął. To da nam szansę na dobre poznanie zapachu i często również zaoszczędzenie pieniędzy. Nierzadko zdarza się bowiem, że konsumentki pod wpływem impulsu i właśnie pierwszej fazy zapachu, decydują się na nabycie flakonika. Po kilku godzinach jednak, zazwyczaj już w domu, okazuje się, że zapach nie rozwija się na nich tak ładnie, jak tego oczekiwały. Niekiedy rozczarowanie jest bardzo duże, a zakup boli tym bardziej, jeśli perfumy kosztowały sporą sumę pieniędzy. Dlatego też warto przeczekać wszystkie fazy zapachowe i dobrze przetestować zapach, najlepiej decydując się na zakup próbki od sprawdzonego dostawcy, np. sklepu Przetestuj Perfumy.

Z fazy głowy zapach płynnie przechodzi do bazy, zwanej również nutą głębi. Pojawia się ona zwykle po ok. 20-30 minutach od aplikacji perfum. To ona stanowi o kategorii zapachu i pozostaje z nosicielem na długie godziny.

Testując perfumy, najlepiej jest psiknąć zapach bezpośrednio na nadgarstek, a nie na blotter (papierowy tester zapachu), bowiem na rozwój zapachu duży wpływ ma indywidualne pH skóry. Nie zaleca się pocierania nadgarstków o siebie. Działanie to ma niekorzystny wpływ na rozwój zapachu i wymieszanie kolejnych nut.