PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Peeling medyczny – uniwersalny zabieg dla młodej i dojrzałej skóry
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Peeling medyczny – uniwersalny zabieg dla młodej i dojrzałej skóry

Peelingi chemiczne, potocznie zwane kwasami to zabiegi o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Wykonywane są bardzo chętnie przez osoby w różnym wieku, borykające się z rozmaitymi problemami skórnymi. Niektórzy nie decydują się na peelingi medyczne z obawy przed podrażnieniami czy nadmiernym złuszczaniem się skóry. Nic bardziej mylnego! Najwyższa pora obalić wszelkie mity dotyczące zabiegów z wykorzystaniem kwasów – i w tym pomoże ekspert z dziedziny kosmetologii w klinice Neonia z Krakowa Paulina Nowak.

- Każdy, kto choć raz zdecydował się na wykonanie zabiegu peelingu chemicznego wie, że w gabinetach medycyny estetycznej dostępne są peelingi medyczne o rozmaitym zastosowaniu, różniące się zawartością kwasów. Czym właściwie są kwasy na twarz?

Zawarte w peelingach medycznych https://neonia.com.pl/kosmetyka-pielegnacyjna/peelingi-chemiczne/ kwasy to związki naturalnego pochodzenia. Kwasy wykazują działanie keratolityczne, czyli złuszczają martwe komórki naskórka. Takie peelingi określane są mianem powierzchniowych. Mogą działać także w głębszych warstwach skóry, stymulując syntezę włókien kolagenowych i elastynowych – mowa o peelingach średniogłębokich i głębokich. W zależności od typu kwasu i jego stężenia uzyskać można efekt od delikatnego wygładzenia i rozjaśnienia twarzy aż po kompleksowy resurfacing skóry. W kosmetyce stosowane są przede wszystkim kwasy AHA i BHA, wyróżniające się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i dużym stopniem penetracji w głąb naskórka. Kwasy te wykazują właściwości nawilżające, z powodzeniem stosowane są zarówno u osób z cerą przesuszoną, jak i przetłuszczającą się. Wskazaniem do wykonania peelingów chemicznych jest obecność takich problemów skórnych jak rozszerzone pory i zaskórniki, nadmierne przetłuszczanie się skóry, nadmierne rogowacenie naskórka, przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Osoby dojrzałe, dotknięte pierwszymi oznakami starzenia się skóry doceniają kwasy za ich działanie odświeżające – peelingi wygładzają skórę, przywracają jej zdrowy koloryt i blask, redukują oznaki fotostarzenia.

- Jakie kwasy są najczęściej stosowane w gabinetach medycyny estetycznej?

Spośród kwasów BHA na szczególną uwagę zasługuje kwas salicylowy o silnych właściwościach złuszczających, przeciwbakteryjnych oraz ściągających. Doskonale odświeża cerę przetłuszczającą się, trądzikową i łojotokową, redukuje przebarwienia posłoneczne – także o charakterze melasmy. Znacznie liczniej reprezentowane są kwasy AHA. Kwas migdałowy doskonale sprawdza się u posiadaczy cery wrażliwej i naczyniowej, a także trądzikowej. Przebarwienia pojawiające się na cerze wrażliwej świetnie redukuje także kwas azelainowy https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-przebarwien/, który dodatkowo ogranicza powstawanie naczynek . Kwas fitowy i kojowy to kolejne propozycje na przebarwienia. Kwas mlekowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, dotkniętej przebarwieniami czy drobnymi zmarszczkami. Kwas pirogronowy wykazuje silne działanie regulujące wydzielanie sebum oraz złuszczające. Natomiast kwas glikolowy znajduje wszechstronne zastosowanie w terapii trądziku, przebarwień, fotostarzenia. To jeden z najsilniejszych dostępnych kwasów. Skóra dojrzała doskonale reaguje na odmładzanie z wykorzystaniem retinolu wspomagającego procesy regeneracyjne.

peelingmedyczny.jpg

- Jak często można wykonywać peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne zawsze należy wykonywać w serii. Pojedyncze wykonanie zabiegu na pewno zauważalnie poprawi wygląd skóry, jednak w pełni efektywna terapia obejmuje co najmniej kilka zabiegów. Zalecana ich częstotliwość to jeden zabieg co 2 – 3 tygodnie. Każda osoba trafiająca do gabinetu medycyny estetycznej powinna odbyć konsultację lekarską, podczas której określony zostanie cel terapii oraz szczegółowy plan jej realizacji, z uwzględnieniem rodzaju kwasu, jego stężenia i liczby zabiegów.

- Czy można wykonywać peelingi chemiczne w lecie?

Nie wszystkie, gdyż niektóre kwasy zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Zaaplikowanie kwasu na twarz w okresie silnego nasłonecznienia może wówczas skutkować pojawieniem się podrażnień czy przebarwień. Dlatego terapię kwasami najczęściej wykonuje się w okresie jesienno – zimowym. Ale nie jest to żelazną regułą – niektóre kwasy mogą być stosowane także w lecie. Sztandarowym przykładem jest kwas ferulowy, który wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB.

- Jakie są zatem uniwersalne przeciwwskazania do wykonania terapii kwasami?

Przeciwwskazaniem do wykonania kwasów na twarz jest przede wszystkim obecność stanów zapalnych, zmian ropnych i infekcji skóry. Oczywiście – jak w przypadku każdego zabiegu związanego z aplikowaniem na skórę jakiegoś preparatu – przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Z peelingów chemicznych powinny ponadto zrezygnować osoby ze skłonnością do powstawania blizn przerostowych oraz chorobami autoimmunologicznymi. Zabieg ten nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

- Czy po wykonaniu peelingu medycznego mogą pojawić się działania niepożądane?

Każdy zabieg medycyny estetycznej obciążony jest ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych, najczęściej jednak ryzyko to jest minimalne. Nie inaczej jest w przypadku peelingów chemicznych. Działania niepożądane pojawiają się rzadko i najczęściej mają charakter przejściowego obrzęku i zaczerwienienia skóry, które ustępują samoistnie. Poważniejsze powikłania najczęściej są konsekwencją nieprzestrzegania zaleceń przed – i pozabiegowych. W celu profilaktyki reaktywacji wirusa opryszki w okresie okołozabiegowym należy doustnie przyjmować acyklowir. W celu uniknięcia zakażeń bakteryjnych należy dbać o utrzymanie skóry w czystości i zabezpieczać ją preparatami o działaniu natłuszczającym. A stosowanie ochrony antyUV i unikanie ekspozycji na słońce minimalizuje ryzyko powstania przebarwień.

Artykuł powstał we współpracy z : https://neonia.com.pl/