wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Oczepiny okiem fotografa
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2019-11-13 D&D Movies Wideofilmowanie
Bielsko-Biała
2019-11-13 Salon sukien ślubnych Justyna Suknie ślubne
Dębica
2019-10-06 Krzysztof Jaskólski Fotografia Specjalizuję się w fotografii ślubnej, reportaże oraz plenery ślubne wykonuję w Koninie, Kaliszu, Poznaniu, Gnieźnie oraz całej Wielkopolsce. Fotografia ślubna
Konin
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Oczepiny okiem fotografa

Któż nie zna weselnych konkursów i zabaw oczepinowych? Pojawiają się w dziesiątkach wersji na niemal każdym weselu – różnice zależą tylko od pomysłowości wodzirejów. Ostatnio coraz częściej można zaobserwować odwrót od tradycyjnych zabaw, które w większości przypadków miały generować skojarzenia erotyczne. Zabawy z balonikiem czy jajeczkiem powoli odchodzą do lamusa na rzecz bardziej wyrafinowanych i – przede wszystkim – bardziej neutralnych sposobów na zachęcenie gości do zabawy.


Ela i Michał Barteczko / www.psfs.pl

Nie da się ukryć, że całkowita rezygnacja z weselnych konkursów pozbawia często całą zabawę pewnego smaczku, właściwego dla tego rodzaju imprezy. Poza tym wszelkie zabawy, oprócz swej funkcji czysto zabawowej, mają na celu integrację gości i rozluźnienie atmosfery. W końcu wesele – jak sama nazwa wskazuje – nakazuje się weselić, a więc bawić i śmiać do upadłego. Na wszelkie dopuszczalne sposoby.


fotofabrykA / www.psfs.pl

Repertuar zabaw weselnych jest bardzo szeroki – od prostych gier tanecznych w różnych wariantach, poprzez wszelkiej maści konkursy dla gości, w których do wygrania jest zazwyczaj butelka wódki, aż do skomplikowanych i rozbudowanych zabaw, angażujących większość weselników i wymagających sporej dawki koncentracji uwagi (a czasami wręcz zręczności fizycznej). Oczywiście podstawową sprawą – gwoździem programu każdego wesela – jest rzucanie welonu (w wersji męskiej – rzucanie krawatu/muszki). Nie ma chyba drugiej takiej zabawy, z którą wiązałoby się tyle starych przesądów i zwyczajów. Dziś jest to zwyczaj, w którym pobrzmiewają już tylko echa pradawnych obrzędów związanych z przejściem Panny Młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Kiedyś czynność ta miała zupełnie odmienny charakter i wyglądała zgoła inaczej, nie przeszkadza to jednak w uznawaniu jej za współczesny wariant starej tradycji.


Ela i Michał Barteczko / www.psfs.pl

Większość Par Młodych chce mieć ciekawe zdjęcia z tej części uroczystości. Żeby tak się stało, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Warto zadbać np. o to, by wodzirej tak ustawił Parę Młodą wraz z gośćmi, którzy będą próbowali złapać welon/krawat, aby fotograf miał szansę zrobić kilka dobrych ujęć. Nie polecamy ustawiania gości tańczących w kółeczku wokół Pary Młodej; o wiele lepszym sposobem jest ustawienie ich tuż za głównymi bohaterami – w taki sposób o wiele lepiej widać na zdjęciach zaciętą „walkę”, a przede wszystkim – rzeczywiście taka walka ma szansę się wywiązać i jest przy tym o wiele więcej emocji i śmiechu.


fotofabrykA / www.psfs.pl

Wszystkie zabawy mają rzecz jasna na celu uatrakcyjnienie zabawy i sprawienie, że wesele odróżnia się od zwykłej imprezy tanecznej. Są jednak takie, które są bardziej atrakcyjne i popularniejsze, chyba przede wszystkim ze względu na szczególną moc integrującą. Również fotografowie ślubni mają swoje ulubione zabawy, czyli takie, które wydobywają z ludzi emocje, sprawiają, że impreza nabiera dynamizmu, że wszyscy po prostu świetnie się bawią. A to naprawdę widać potem na fotografiach. Oto garść przykładów zabaw, które wpisują się w ten styl: kareta, wycieczka do zoo, rzeźby ślubne, konkursy taneczne (szczególnie te na najdziwniejszy taniec), zabawa w pociąg czy fanty. Ustalając z wodzirejem/zespołem/dj-em listę zabaw weselnych, warto zapytać o te, dzięki którym nasze wesele stanie się niezapomnianym przeżyciem. My zaś będziemy śmiać się jeszcze długo potem, oglądając w naszym ślubnym albumie zdjęcia, które oddają klimat szalonej zabawy i radości.

Jolanta Szarszewska
www.psfs.pl