PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Napoje energetyczne – dla kogo są przeznaczone?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Napoje energetyczne – dla kogo są przeznaczone?

Kiedy będziemy przechadzać się między sklepowymi półkami, wśród napojów znajdziemy energetyki. Jak sama nazwa wskazuje, mają nam dostarczyć energii, przez co są szczególnie kuszące jesienią i zimą, kiedy energii mamy mniej, ale czy napoje energetyczne są dla każdego? Sprawdźmy!

Energetyk nie jest zwykłym napojem, a napojem funkcjonalnym, co oznacza, że jego spożycie ma nam przynosić jakieś korzyści. Ponieważ do tej samej grupy napojów zalicza się też izotoniki, czasem są mylone, choć działają zupełnie inaczej. Rolą izotonika jest szybkie nawodnienie organizmu na przykład w trakcie i po intensywnym wysiłki. Z kolei zadanie napoju energetycznego polega na tym, że w krótkim czasie dodaje nam energii i pozwala przełamać nawet silne uczucie zmęczenia.

Czy energetyki są bezpieczne?

Nie ulega wątpliwości, że napoje energetyczne wzbudzają wiele kontrowersji i wiele na ich temat narosło mitów. Wynika to z nieumiejętnego korzystania z tego typu produktów. Energetyki zawierają w składzie wiele substancji pobudzających jak guarana, kofeina tauryna. Do tego jest dużo cukru i innych związków. Z jednej strony będą mobilizować nasz organizm do działania, pozwalają się natychmiastowo skoncentrować, z drugiej strony mogą uzależniać, przyczyniać się do odwodnienia i występowania takich chorób jak otyłość. Jeżeli będziemy po napoje energetyczne sięgać w uzasadnionych przypadkach i nie ma wyraźnych przeciwwskazań do ich stosowania, to nie tylko nam nie zaszkodzą, ale nie raz mogą bardzo pomóc.

napojeenergetycznedlakogosaprzeznaczone.jpg

Dla kogo są napoje energetyczne?

Przede wszystkim są dla osób dorosłych, a dzieci i młodzież absolutnie pić ich nie powinny tak jak zresztą żadnych napojów zawierających kofeinę. Po dobrej jakości energetyk sięgnijmy, kiedy jesteśmy zmęczeni, a czeka nas duży wysiłek intelektualny. Pomimo słabszej kondycji, napój pozwoli nam znaleźć siłę na wykonanie czynności, która wymaga od nas dużej koncentracji. To dlatego napoje energetyczne piją zawodowi kierowcy jeżdżący w nocy, studenci uczący się do sesji lub inne osoby, które muszą przezwyciężyć zmęczenie. Jeśli więc czeka nas ważny projekt, pracujemy po godzinach, musimy dokonać wielu analiz bądź innych czynności wymagających maksymalnego skupienia, energy-drink może się przydać.

Dla kogo napoje energetyczne nie są?

Wiemy już, że napoje energetyczne nie są dla dzieci, ale nie jest to jedyna grupa, która powinna ich unikać. Kolejną są kobiety w ciąży i karmiące piersią. One także powinny wystrzegać się wszystkich produktów z kofeiną. Ponadto biorąc pod uwagę wysoką kaloryczność energetyków, mogą one się przyczyniać do otyłości, więc jeśli jesteśmy na diecie, to lepiej z nich zrezygnujmy. Wśród innych przeciwwskazań zdrowotnych jest cukrzyca, choroby układu krwionośnego jak miażdżyca lub choroba wieńcowa bądź nadwrażliwość na któryś ze składników. Nadmiar kofeiny i guarany przyczynia się też do problemów ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia i ból brzucha. Musimy więc uważać, aby napoju nie przedawkować. Nie powinniśmy pić więcej niż jedną puszkę dziennie.