wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Najbardziej popularne kamienie w pierścionkach
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Najbardziej popularne kamienie w pierścionkach

Kamienie szlachetne w pierścionkach to temat niezwykle wdzięczny i ciekawy. Choć obecnie na rynku mamy mnóstwo propozycji – od diamentów, przez cytryny, turkusy, lapisy, turmaliny, hematyty i onyksy, wciąż najpopularniejszymi kamieniami są brylanty, cyrkonie, rubiny i perły. Co warto o nich wiedzieć?

Brylanty

Brylanty to oszlifowane diamenty, symbol wiecznej i prawdziwej miłości. Swą niezwykłą popularność zawdzięczają wyjątkowemu odbijaniu światła, przez co uzyskują niepowtarzalną grę barw oraz blask. Jednak brylant brylantowi nierówny – ich jakość ocenia się za pomocą kryteriów zwanych 4C: carat (masa), clarity (czystość), colour (barwa), oraz cut (szlif kamienia). Im wyższe parametry, tym droższy i cenniejszy jest kamień. Najsłynniejszy brylant świata - Cullinan I, wydobyty w 1905r. - znajduje się obecnie w brytyjskich insygniach królewskich.

Co ciekawe, do tej pory brylanty są najchętniej wybierane przez panów jako kamień w pierścionku zaręczynowym.

Cyrkonie

Kamienie te należą do grupy sztucznych, co oznacza, że nie mają swojego odpowiednika w naturze. Nie oznacza to jednak, że są gorsze lub mniej wartościowe. Choć powstały początkowo jako imitacja diamentów, i do dzisiaj są uważane za najbardziej wierne naśladowczynie tych kamieni szlachetnych, są poszukiwane przez klientów ze względu na swój niesamowity blask, niejednokrotnie wręcz przewyższający blask diamentów. Bardzo chętnie wykorzystywane w złotnictwie, można je spotkać w wielu sklepach jubilerskich, np. w ofercie firmy PANDORA, wykazują się wysoką trwałością. Na rynku możemy spotkać nie tylko kamienie bezbarwne, ale też w kolorach różu, niebieskiego, zieleni czy żółci – często mają one imitować inne kamienie szlachetne.

pierscionek.jpg

Rubiny

Te należące do grupy korundu klejnoty są blisko spokrewnione z szafirami. Te niezwykłej urody czerwono-różowe kamienie w Polsce kojarzą się z Indiami i maharadżą. Ten stereotyp ma w sobie dużo z prawdy, bo rubiny są wyjątkowo cenione na Wschodzie, gdzie uważa się je za kamienie przynoszące wierność i miłość kochanej osoby. Stąd też ich duża popularność wśród oświadczających się mężczyzn. Rubiny wyjątkowo pięknie wyglądają w oprawie ze złota, zyskując wręcz królewskie barwy. Warto podkreślić, że kamienie te są najtwardszymi po diamentach kamieniami ozdobnymi, dlatego są bardzo dobrym wyborem jako ozdoba pierścionka noszonego na co dzień.

Jednym z najbardziej znanych jest Rubin Edwarda o wadze 167 ct, który znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Perły

Te klejnoty pochodzenia organicznego są jednymi z najbardziej zachwycających na świecie. Obecnie wszystkie dostępne na rynku perły są hodowlane, natomiast naturalne można spotkać właściwie wyłącznie na aukcjach kolekcjonerskich.

Choć są wyjątkowo piękne, wymagają również niezwykłej delikatności i uwagi – są nieodporne na alkohol, temperaturę, szkodzi im też wiele substancji chemicznych – stąd pielęgnując złotą lub srebrną biżuterię z perłami należy być wyjątkowo ostrożnym. Biżuteria z perłami nie jest więc najlepszym wyborem na co dzień, poza kolczykami, które jednak należy chronić przed spryskaniem perfumami lub lakierem do włosów, co może trwałe zmatowić lub uszkodzić perłę.

Ze względu na proces ich powstawania nazywane są czasem kamieniem łez i osoby przesądne przestrzegają przed obdarowywaniem ukochanej osoby prawdziwą perłą, zwłaszcza w przypadku pierścionka zaręczynowego.