wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Mieszkania dla studentów - ile kosztuje najem?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-02-14 JDSTYLE - zaproszenia ślubne i dodatki weselne Ekskluzywna papeteria ślubna, ogromny wybór zaproszeń ślubnych i dopasowanych stylistycznie dodatków na wesele - sklep internetowy producenta. Zaproszenia ślubne
Witkowo
2020-02-14 Dwór Korona Karkonoszy Kompleksowa organizacja wesel - do Państwa dyspozycji wedding planner, fotograf, kamerzysta, DJ/zespół i wiele innych. Realizujemy m.in. wesela tematyczne czy śluby w plenerze. Wesela już od 126 zł - sprawdź: www.koronakarkonoszy.pl/ Sale weselne
Sosnówka (koło Karpacza)
2020-02-14 Dwór Korona Karkonoszy Kompleksowa organizacja wesel - do Państwa dyspozycji wedding planner, fotograf, kamerzysta, DJ/zespół i wiele innych. Realizujemy m.in. wesela tematyczne czy śluby w plenerze. Wesela już od 126 zł - sprawdź: www.koronakarkonoszy.pl/ Sale weselne
Sosnówka (koło Karpacza)
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Mieszkania dla studentów - ile kosztuje najem?

Właśnie zaczyna się rok akademicki, więc najpewniej większość studentów znalazła już sobie jakieś lokum. Dla tych, którzy poszukiwania zostawili na ostatnią chwilę, serwis Szybko.pl przygotował ściągawkę

W ramach akcji "Wynajmuj bezpiecznie" serwis przygotował mapy cen (Ceny.szybko.pl). Na mapy Google'a za pomocą kolorów naniesione zostały koszty wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Średnie zostały policzone na podstawie ogłoszeń pochodzących z Szybko.pl. Marta Kosińska z portalu wyjaśnia, że wyniki charakteryzują się dużą szczegółowością, ponieważ powstawały na bazie ofert precyzyjnie zlokalizowanych, dzięki czemu uzyskano wyniki nie dla dzielnic, ale dla obszarów o promieniu kilkuset metrów i poszczególnych ulic. Ponadto do każdej mapy zostały przygotowane komentarze dotyczące kosztów i rynku najmu studenckiego.

Toruń

Ze średnią na poziomie 22 zł za m kw. Toruń należy do grupy miast z najniższymi kosztami wynajmu. Pewną niespodzianką jest to, że Stare Miasto z cenami rzędu 21-22 zł nie jest najdroższą toruńską dzielnicą. Najwięcej zapłacą najemcy na Bielanach (24-26 zł za metr), czyli w najbliższej okolicy campusu UMK. Dosyć drogo jest również w pobliżu Wisły na wysokości Jakubskiego Przedmieścia.

Bydgoszcz

Średnio za najęcie mieszkania w tym mieście trzeba zapłacić 23 zł za m kw. Jest to jedna z niższych stawek w skali kraju. Najniższe opłaty, nawet ok. 15 zł za metr, obowiązują na Fordonie i Osowej Górze.

Łódź

To miasto, które w ostatnim czasie nie ma dobrej prasy. Tymczasem, wbrew powszechnej opinii, jest to miasto pełne perspektyw. Mnogość szans widać szczególnie w życiu akademickim miasta. Liczne uczelnie wyższe, w tym dwa uniwersytety i jedna politechnika - państwowe i z dobrą opinią, budują obraz miasta przyjaznego studentom.

Średni koszt wynajmu mieszkania jest niewysoki i wynosi ok. 24 zł za m kw. Łódzkie Śródmieście wbrew standardom cenowym panującym w większości polskich miast jest stosunkowo tanie. Mieszkanie można tu nająć już za 19-20 zł za metr. Niskie ceny to efekt standardu dostępnych tu mieszkań. Są to w większości stare, nieremontowane kamienice.

Zdecydowanie drożej jest w okolicy miasteczka akademickiego Lumumbowo: 27 do 31 zł za m kw., na wschód od ulicy Kopcińskiego i alei Palki. Najdrożej za najem płacimy na nowych osiedlach, np. Zielone Wzgórza i Liściasta Park (32 zł), i w dobrze skomunikowanych z miastem miejscach, m.in. w okolicach Inflanckiej.

Olsztyn

Przy średniej cenie 24 zł za m kw. Olsztyn charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością kosztów najmu. W najtańszych lokalizacjach, np. na południu miasta, na osiedlu Jaroty można wynająć już za 19-20 zł, podczas gdy w okolicy miasteczka studenckiego Kortowo ceny zaczynają się od 29 i kończą na 34 zł za metr. Wysokie stawki obowiązują również w okolicach dworca PKP, na Osiedlach Kętrzyńskim, Zatorzu.

Białystok

Na kilkunastu uczelniach studiuje tu ok. 45,5 tys. osób, co plasuje miasto na pozycji jednego z większych ośrodków akademickich w Polsce. Dużym dorobkiem mogą pochwalić się cenione od lat uczelnie państwowe. Przykładowo Politechnika Białostocka kształci od sześciu lat na kierunkach specjalistycznych, Uniwersytet Białostocki gwarantuje wysoki poziom nauczania, a Uniwersytet Medyczny w Białymstoku może pochwalić się profesjonalnym personelem i nowoczesnym zapleczem technicznym.

Za wynajęcie mieszkania w Białymstoku trzeba zapłacić średnio ok. 25 zł za m kw. Charakterystyczny dla Białegostoku jest stosunkowo wyrównany poziom cen we wszystkich dzielnicach. Ceny maksymalne osiągają poziom 29-30 zł. Najwyższe są koszty najmu w okolicach kampusu Uniwersytetu w Białymstoku i na nieodległym Nowym Mieście - 28-29 zł, oraz w centrum, szczególnie w pobliżu Uniwersytetu Medycznego. Do stosunkowo tanich, ale dobrze położonych należą Osiedle Przydworcowe i Osiedle Młodych.

Szczecin

Średni koszt najmu m kw. mieszkania wynosi tu 26 zł. Bez większego problemu można jednak znaleźć oferty znacznie tańsze: od 20 do 23 zł na Pomorzanach, Mierzynie czy Osowie. Ze względu na bliskość kilku uczelni - ZUT, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, najdroższe mieszkania do wynajęcia zlokalizowane są między aleją Wojska Polskiego i Arkońską, na południe od Syrenich Stawów. Drogo jest również na Wyspie Zielonej i w Śródmieściu.

Gdynia

Najatrakcyjniejsze lokalizacje w Gdyni to te w okolicy Bałtyku lub z widokiem na morze. Podobnie jest w przypadku mieszkań na wynajem. Średnia cena dla całego miasta to 26 zł za m kw., podczas gdy w okolicach skweru Kościuszki, Sea Towers i gdyńskiego nabrzeża sięgają nawet 45 zł za metr. Wraz z oddalaniem się od Bałtyku ceny spadają. Najtaniej wynajmiemy w dzielnicach Rumia, Chylonia i Pogórze - ok. 19 zł za m kw.

Poznań

To jeden z najważniejszych ośrodków szkolnictwa wyższego w Polsce. Zajmuje czwarte miejsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, pod względem liczby studentów ogółem, a trzecie miejsce (razem z Krakowem), biorąc pod uwagę liczbę szkół wyższych. Jeszcze lepiej miasto wypada pod względem liczby studentów przypadających na tysiąc mieszkańców. W kategorii tej od dziesięciu lat pozostaje krajowym liderem.

Ceny najmu za m kw. mieszkania na Ratajach wynoszą od 26 do 29 zł. Za mieszkanie na Wildzie ceny zaczynają się już od 23 zł - zgodnie ze stwierdzeniem: im dalej od centrum, tym taniej.

Osoby poszukujące w Poznaniu mieszkania najlepsze warunki cenowe znajdą w dzielnicy Grunwald - tutaj średnia cena wynosi 26 zł za m kw. Stosunkowo tanie mieszkania dwupokojowe żacy znajdą w dzielnicy Wilda (od 24 zł ). Najbardziej atrakcyjne mieszkania nie tylko pod względem ceny, ale także lokalizacji (blisko Starego Miasta) są na Piątkowie (od 24 zł za m kw.). Warto podkreślić, że żacy coraz częściej wybierają droższe nieruchomości, położone w bliskiej odległości od uczelni lub dobrze skomunikowane z centrum miasta.

Lublin

Największe i najbardziej znane lubelskie uczelnie wyższe, z wieloletnią tradycją to: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademia Medyczna, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnika Lubelska.

Mieszkania w Lublinie można nająć od 20 do 35 zł za m kw., a średnia wynosi 28 zł. W przypadku Lublina ceny rozkładają się w najbardziej standardowy sposób. Śródmieście i okolice są lokalizacjami najdroższymi, a im dalej od centrum, tym ceny są niższe. Najdroższe mieszkania do wynajęcia są w okolicach Politechniki Lubelskiej, na osiedlach Rury oraz Wieniawa.

Katowice

Uniwersytety: Śląski, Ekonomiczny, Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego - to katowickie uczelnie, które prowadzą w rankingu Uczelnia Przyjazna Studentom, w którym oceniane są przez studentów znane ośrodki akademickie województwa śląskiego.

W Katowicach najdrożej za mieszkanie studenci zapłacą na Brynowie, w okolicy Wyższej Szkoły Technicznej, na Osiedlu Ptasim, Kosztukach i Panewnikach. Ceny za metr mieszkania pod wynajem wynoszą tam od 31 do 36 zł. Najtańsze są osiedla Burowiec, Witosa, Chorzów i Batory, gdzie mieszkanie najmiemy już od 22 zł za m kw.

Gdańsk

Najtaniej można nająć mieszkania na Oruni i w dzielnicach przy Zatoce Gdańskiej (ceny od 20 do 26 zł za m kw.). Mimo to nie są to lokalizacje popularne wśród studentów, prawdopodobnie ze względu na niezbyt korzystne warunki lokalowe i bezpieczeństwo.

Zdecydowanie najdroższe kwatery przyjdzie nam nająć w Śródmieściu, Wrzeszczu, Oliwie i na Przymorzu, gdzie ceny oscylują w granicach od 26 do nawet 38 zł za m kw. Najlepsze pod względem zarówno ceny, jak i lokalizacji są osiedla Chełm i Piecki. Ceny zaczynają się tam już od 20 zł za metr.

Kraków

W Rankingu Uczelni Akademickich 2013 Kraków pojawiał się najczęściej. Co roku przyciąga rzeszę ok. 170 tys. studentów. To właśnie akademicki charakter miasta podbija ceny najmu, powodując wzrost czynszu nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do średniej krajowej.

Tendencja cenowa jest prosta. Im bliżej Rynku, tym drożej. Jednak mieszkania na Starym Mieście nie dość, że drogie (od 34 do 42 zł za m kw.), to często są także w opłakanym stanie. Młodzi ludzie chętnie wybierają inne dzielnice, takie jak Grzegórzki, Ruczaj i Krowodrza, gdzie ceny najmu wynoszą 26-32 zł za m kw. Jest tam zazwyczaj kilkaset złotych taniej niż w centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Ruczaj, z którego jest bardzo blisko do kampusu UJ, standard mieszkań jest wysoki (nowe budownictwo), a nowo powstała pętla tramwajowa przybliżyła tę dzielnicę do Rynku.

Najtańsze mieszkania, ze względu na charakter osiedla i odległość od Śródmieścia, znajdziemy w Nowej Hucie: od 22 do 28 zł za m kw.

Wrocław

Wrocław jest prężnym ośrodkiem akademickim przyciągającym studentów szeroką ofertą edukacyjną oraz bogactwem miejsc wartych odwiedzenia. Co roku w mieście organizowane są spotkania edukacyjne Wrocławski Indeks. Wrocławskie uczelnie przedstawiają na nich ofertę edukacyjną na kolejny rok akademicki, a miasto wykorzystuje tę okazję do promowania siebie jako miejsca przyjaznego studentom.

W nieruchomościach zawsze najważniejsza jest lokalizacja. Jak ciepłe bułeczki, mimo ceny (od 32-40 zł za m kw.), rozchodzą się stancje przy Rynku, na placu Grunwaldzkim oraz osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum - Popowicach czy Biskupinie, gdzie ceny wynoszą od 30 do 34 zł za m kw. Pod względem lokalizacji na zainteresowanie studentów mogą w pierwszej kolejności liczyć okolice wyższych uczelni. We Wrocławiu żacy szczególnie upodobali sobie Śródmieście, Stare Miasto i Krzyki, które charakteryzują się stosunkowo niedrogim najmem (od 26 do 33 zł za m kw.). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się odleglejsze osiedla, jak Psie Pole, Maślice, Klecina czy Brochów, gdzie średnia cena za m kw. mieszkania wynosi ok. 32 zł.

Warszawa

Największy wybór uczelni i atmosferę wielkiego miasta znajdziesz w Warszawie. Stolica to największy (ponad 80 rozmaitych uczelni, 270 tys. żaków!), ale także najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Za mieszkanie tutaj zapłacisz nawet dwukrotnie więcej niż w Toruniu oraz mniej więcej o jedną trzecią więcej niż w Krakowie. To jednak warszawskie uczelnie chwalą się największą liczbą pracujących absolwentów. Na pierwszym miejscu jest Szkoła Główna Handlowa, tuż za nią - Politechnika Warszawska.

Najdroższe mieszkania na wynajem oferowane są na rynku warszawskim - ceny za m kw. wynoszą tu od 31 do nawet 47 zł. Najtańsze oferty znajdziemy na Bródnie, nieco drożej jest na Pradze-Północ i w Białołęce (31-35 zł za m kw.). Drożej jest na Mokotowie czy Żoliborzu, bo od 39 do 47 zł za metr. Jeżeli chodzi o najdroższe obszary mieszkaniowe, tu zaskoczenia nie ma, najwięcej zapłacimy w centrum miasta. Ceny w Śródmieściu wahają się od 45 do 51 zł za m kw.

Mimo bardzo słabego połączenia komunikacyjnego dosyć drogie są również mieszkania w Wilanowie (37-49 zł za m kw.). Jest to wynik przekroju oferty. Większość mieszkań znajduje się tam w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.