PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Męski przewodnik po pierścionkach na zaręczyny
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Męski przewodnik po pierścionkach na zaręczyny

Historia i tradycja wręczania pierścionków zaręczynowych nie jest wbrew pozorom znakiem naszych czasów i sięga nawet Egiptu ery Starożytności. To właśnie tam, mniej więcej 2000 lat p.n.e. wykonywano biżuterię na kształt dzisiejszych pierścionków, przy czym stosowano do wyrobu zwykły i niezbyt estetyczny drut metalowy.

Znacznie później do wyrobu biżuterii tego typu zaczęto używać szlachetnych surowców takich jak złoto, srebro, brąz czy nawet kość słoniowa. Obecnie możliwości wyboru pierścionka zaręczynowego są tak ogromne, że przed wizytą u jubilera warto zrobić rozeznanie w rynku metali oraz kamieni szlachetnych.

Dla każdego mężczyzny wybór pierścionka dla kobiety swojego życia to moment niezwykle trudny i zazwyczaj nieco stresujący. Panowie, którzy nie chcą zrezygnować z elementu zaskoczenia i odrobiny tajemniczości z pewnością mogą poprosić o pomoc mamę, siostrę lub przyjaciółki swojej wybranki. Najważniejsze jednak podczas wyboru pierścionka jest to, aby biżuteria pasowała do charakteru i osobowości przyszłej właścicielki. Mając to na uwadze można ruszyć na zakupy do jubilera pamiętając jednak o kilku podstawowych zasadach.

Podstawa to metal szlachetny

Najbardziej klasycznym i jednocześnie najpopularniejszym metalem szlachetnym, z którego wytwarza się pierścionki zaręczynowe jest złoto. Jest to kruszec wyjątkowo elegancki, ponadczasowy i ceniony na całym świecie. Najbardziej tradycyjne i klasyczne pierścionki zaręczynowe wykonuje się z reguły z żółtego złota, ale od wielu już lat na rynku jubilerskim coraz bardziej popularna zdaje się być biżuteria ze złota białego, które jest niczym więcej jak stopem żółtego złota z odpowiednia ilością cynku, niklu oraz niejednokrotnie srebra. Oba kruszce są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrze, jednak złoto w białej wersji znacznie szybciej traci swój blask niż jego naturalny żółty odpowiednik, czego dowodem są pierścionki złote z diamentem które można spotkać niemal u każdego jubilera.

Dość popularnym metalem do wyrobu pierścionków zaręczynowych jest również tytan. Choć surowiec ten w dalszym ciągu króluje jako materiał do wyrobu obrączek, bardzo wielu mężczyzn wybiera go jako podstawę właśnie do pierścionka zaręczynowego. Tytan to materiał bardzo lekki, a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne i przy tym nawet dwukrotnie tańszy niż tradycyjne złoto. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wywołuje alergii.

Równie popularnym surowcem jest obecnie platyna - metal bardzo połyskliwy, przez znawców uważany za niezwykle piękny i jednocześnie znacznie rzadszy niż złoto, co również nie pozostaje bez wpływu na jego cenę.

Kobiety kochają diamenty

Choć nie można generalizować, diamenty to od stuleci ulubiony kamień władczyń, znanych aktorek, kobiet majętnych i tych mniej zamożnych. Pierścionki zaręczynowe z diamentami cieszą się wśród pań niesłabnącym powodzeniem i z pewnością wywołują szybsze bicie serca już na sam ich widok.

pierscionek-z-brylantem-z-bialego-zlota.png

Źródło: Zaręczynowy pierścionek z brylantem / 79Diamenty.pl

Niewątpliwie w pierścionkach zaręczynowych najpopularniejszy jest gładki i okrągły szlif diamentu znany pod popularną nazwą brylantu. Najbardziej klasyczny i elegancki zarazem wzór pierścionka z brylantem to tak zwany chaton czyli innymi słowy biżuteria stosunkowo prosta, niezwykle czysta, z drogocennym kamieniem, który osadzono w koszyczku wykonanym ze złota. Bardzo ważne jest, aby pierścionek z brylantem posiadał stosowny certyfikat wyrobu kamienia, który gwarantuje oryginalność kamienia.