wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Lek na chrypkę – jak odzyskać głos?
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Lek na chrypkę – jak odzyskać głos?

Chrypka pojawia się nie tylko przy przeziębieniu czy infekcjach górnych dróg oddechowych. Czasem może być ona związana z nadwyrężaniem głosu, np. w pracy nauczyciela czy spikera. Całe szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na chrypkę. Spraye czy tabletki na chrypkę pomogą Ci odzyskać głos i zadbać o swoje struny głosowe. Jaki więc jest skuteczny lek na chrypkę?

Skąd bierze się chrypka?

Chrypka, czyli matowy, szorstki, nieraz skrzeczący głos to tak naprawdę zaburzenia drgań fałdów strun głosowych. Często towarzyszyć jej może ból i podrażnienie błony śluzowej gardła. Zwłaszcza przy infekcji wirusowej. Przyczyną chrypki może być zapalenie krtani, zapalenie gardła czy zapalenie nagłośni i tchawicy. Przyczynami takich infekcji mogą być wirusy. U dzieci chrypka najczęściej wynika właśnie z infekcji górnych dróg oddechowych. Choć może też być skutkiem przerostu migdałka czy alergii.

Ale chrypka może też wynikać z wielu innych schorzeń. Przewlekła chrypka może nawet oznaczać zmiany nowotworowe czy inne guzy uciskające struny głosowe. Chrypka może też towarzyszyć refluksowi żołądkowemu. Czasem oznacza także problemy z mięśniami czy nerwami w obrębie górnych dróg oddechowych.

Zdarza się, że chrypka wynika z nadwyrężania głosu. Często mają z nią problemy nauczyciele, wykładowcy, lektorzy, dziennikarze, piosenkarze czy telefoniści. Chrypka dotyczy osób palących papierosy.

glowne_tea-38445-770.jpg

Co na chrypkę?

Skuteczny lek na chrypkę to picie odpowiednio dużej ilości płynów. Jeżeli dużo mówisz w pracy, zawsze miej pod ręką szklankę z wodą lub coś ciepłego do picia. Zadbaj o nawilżenie gardła, np. wodą z cytryną i miodem.

W aptece bez problemu znajdziesz także lek na chrypkę bez recepty. Może mieć on formę syropu, tabletek do ssania czy aerozolu. Co więcej, lek na chrypkę dla dzieci znajdziesz także w formie lizaków czy smacznych syropów. Preparaty są dostępne pod linkiem: https://drmax.pl/przeziebienie/chrypka-i-bol-gardla.

Z chrypką możesz też walczyć domowymi metodami. Przede wszystkim zadbaj o swoje struny głosowe i nawilżaj powietrze. Lek na chrypkę to między innymi… dobry nawilżacz powietrza. Zwłaszcza taki, do którego możesz dodać olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy, który dobrze wpłynie na udrożnienie dróg oddechowych. W domu możesz także zastosować inhalacje. Może Cię zainteresuję: Inhalacje na zatoki, katar, kaszel. Na co pomagają inhalacje?

Jak działa lek na chrypkę?

Najczęściej leczenie chrypki polega na zwalczeniu jej przyczyny. W przypadku infekcji wirusowej będzie to złagodzenie bólu gardła. Mogą więc to być preparaty o działaniu znieczulającym miejscowo lub przeciwbólowym.

W leczeniu podrażnień gardła powodujących chrypkę możesz także zastosować preparaty, które będą wytwarzać ochronną powłokę na błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. W ten sposób śluzówka będzie dobrze nawilżona, a Ty unikniesz podrażnień. Taki efekt da lek na chrypkę z m.in. aloesem, porostem islandzkim, prawoślazem, szałwią czy werbeną. Będzie to też dobry lek na chrypkę u dorosłego palacza, u którego chrypka związana jest ze stałym podrażnianiem gardła przez dym papierosowy.

Najważniejsze zawsze jest ustalenie, skąd bierze się chrypka. Leki zawsze dobrane powinny być do przyczyny problemu. Szczególnie długotrwała chrypka powinna zostać zbadana. Przy chrypce spowodowanej infekcją możesz sięgnąć po tabletki do ssania, które będą przeciwdziałać infekcji. Jeżeli chrypka jest efektem nadwyrężania głosu, pamiętaj, żeby dobrze nawilżać gardło i łagodzić podrażnienia pijąc lub stosując dobry lek na chrypkę łagodzący podrażnienia.

Źródła:

https://drmax.pl/blog-porady/uporczywa-chrypka-co-moze-oznaczac/

https://drmax.pl/blog-porady/zapalenie-krtani-objawy-to-utrata-glosu-i-chrypka/

https://wylecz.to/na-gardlo-i-oskrzela/leki-na-chrypke-jakie-sa-najlepsze/