wesele w górach
PlanowanieWesela.pl » Artykuły eksperckie » Klasyczna i elegancka biżuteria ślubna - perły w roli głównej
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2020-03-14 Siedlisko Żuków Sauna, jacuzzi zewnętrzne z gorącą wodą i hydromasażem oraz 150m2 dom na 3ha działce na wyłączność. idealne miejsce do organizacji spotkań w nietypowym stylu. Wieczór panieński, kawalerski
Siedlce
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Klasyczna i elegancka biżuteria ślubna - perły w roli głównej

Przed nami okres letni - czas w którym najchętniej zawieramy śluby. Wiele z Was zapewne w tych dniach ogarnia gorączka przygotowań do tej wyjątkowej uroczystości. Ślub jest ceremonią, którą wspominać będziemy całe życie, warto jest zatem zadbać o odpowiednią oprawę tego dnia. Wybór miejsca, oprawy muzycznej, strojów, dodatków, kwiatów, zaproszeń – ilość przygotowań do tej uroczystości przyprawia o zawrót głowy. Chciałybyśmy dopracować wszystko w najmniejszych szczegółach, jednak rzeczywistość zmusza nas czasem do kompromisów. Ofiarą tych kompromisów padają często drobiazgi, które niestety potrafią czasem zepsuć wrażenia z tej uroczystej chwili.

Jednym z zaniedbywanych często aspektów jest biżuteria ślubna - perły są tu dość oczywistym wyborem i coraz częściej preferowanym przez dziewczyny wstępujące w związek małżeński. Po latach zdominowanych u nas przez przesądy rodem ze średniowiecza, coraz częściej wybieramy biżuterię perłową – uznawaną na całym świecie za najbardziej elegancką i szczególnie odpowiednią na ten wyjątkowy dzień.

Symbolika pereł

Wybór organicznych klejnotów pochodzących z łona perłopława ma wielowiekową tradycję: nawet w okresach gdy perłowa biżuteria była zarezerwowana dla możnych, a jej posiadanie ograniczone przez prawodawstwo, uroczystość ślubna przynosiła dyspensę – panna młoda mogła założyć perły jako kamienie szczególnie predestynowane do uświetnienia tej wyjątkowej ceremonii. W literaturze są one symbolem szczęścia małżeńskiego, wzniosłości, czystości, niezmienności, zdrowia i bogactwa. Czy można sobie wyobrazić klejnot bardziej odpowiedni na ceremonię zaślubin?

Imitacje nie są perłami!

Poszukując biżuterii ślubnej, perły powinnyśmy zatem rozważać w pierwszej kolejności. Ale tu jedna uwaga – perły są kamieniami szlachetnymi i nie są tym samym co plastikowe kulki pokryte perłopodobną emulsją. Nawet jeśli temat pereł jest nam obcy i na pierwszy rzut oka nie widzimy różnicy, to zapewniam Was, że osoby lepiej obeznane z tematyką biżuterii bardzo szybko dostrzegą podróbki. Imitacje pachną tandetą i potrafią zepsuć najpiękniejszą kreację. Wybierzmy oryginał, a nie podróbki!

bizuteria-slubna33396843.jpg

Perła perle nierówna

Na rynku znajdziemy duży wybór biżuterii ślubnej z pereł. Niestety, w większości przypadków będą to tanie imitacje niewłaściwie nazywane „sztucznymi perłami”. Na oryginalne klejnoty musimy przeznaczyć nieco większą sumę, a cena będzie ściśle związana z ich pięknem. Najtańsze są perły słodkowodne – mają one zazwyczaj słaby połysk i najczęściej są nieokrągłe. Na piękne klejnoty pochodzące z mórz wydamy znacznie większą sumę, jednak te najlepsze oczarują nas wyjątkowym blaskiem, będą też miały bardziej regularne kształty. Nie sugerujmy się jednak samym pochodzeniem pereł – zarówno te morskie, jak i pochodzące z rzek czy jezior potrafią zrobić duże wrażenie, jeśli ich jakość będzie naprawdę wyjątkowa.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając biżuterię ślubną z pereł w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na połysk. To przecież immamentna cecha biżuterii – klejnoty muszą błyszczeć. Słabe kamienie będą mieć połysk mierny, w tych najlepszych możemy niemal przejrzeć się jak w lustrze. Nie sugerujmy się też tym, co widzimy w sklepowych gablotach – tam biżuteria prezentowana jest w sztucznym, celowo dobieranym oświetleniu, które wzmacnia połysk prezentowanych klejnotów. Gdy założymy je do sukni ślubnej, efekt może być zupełnie różny. Jeśli jest to możliwe, poprośmy o możliwość obejrzenia biżuterii poza gablotą, najlepiej w świetle dziennym. Drugą cechą będzie kształt – tu okrągłe kamienie uznawane są za najcenniejsze. Jeśli jednak nie stać nas na te najdoskonalsze, wybierzmy raczej egzemplarze o wysokim połysku, które zawsze będą uznawane za piękniejsze niż te o połysku słabym.

Ile to kosztuje?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Na biżuterię ślubną z perłami (prawdziwymi, a nie imitacjami) możesz wydać kilkaset złotych, albo kilkadziesiąt tysięcy. Ta najdroższa będzie znacznie piękniejsza, ale i wśród tanich klejnotów znajdziesz coś godnego uwagi. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie na co Cię stać i ile znaczy dla Ciebie ten wyjątkowy dzień.

I na koniec - wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!